kategorie: iMac G5, MorphOS 3.x, PowerMac
[#1] Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB
Chciałem zrobić sobie kopie bezpieczeństwa Morphosa. Do tego celu przygotowałem sobie dysk HDD 2.5cala w obudowie. Zrobiłem na nim partycje SFS o wielkości 50GB i sformatowałem. Podłączyłem rzeczony dysk do iMaca i rozpocząłem kopiowanie w Dopusie4 i wszystko byłoby cacy gdyby nie to ,ze notorycznie mam komunikat o błedzie dostępu , czasem poseidon coś napomknie - po czym jak klikne "retry" to idzie dalej - i po jakimś czasie znowu - zdarza się że już retry nie pomaga - wtedy odłączam dysk i przyłączam na nowo - i idzie dalej.

czy ktoś z Was robił już taką kopie na dyskach zewnętrznych, lub może naprowadzić mnie na rozwiązanie problemu ?
PS danych do skopiowania jest jakieś 23GB.
[#2] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #1

Spróbuj skopiować wszystko przez Ambienta. Kiedyś DOpusem próbowałem skopiować dużą ilość obrazów ISO, co prawda na dysk sformatowany FAT i trwało to bardzo długo.
[#3] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Ponki1986, post #2

Nie ma znaczenia , błędy tak samo się pojawiają.
[wyróżniony] [#4] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #3

A jak kopiujesz z CLI to też?
Może zasilanie dysku nie domaga?
[#5] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #1

Od chyba 6 lat automatycznie wykonuje mi się kopia bezpieczeństwa maszyny z MorphOS na dysku zewnętrznym. Wybieram jedną opcję z menu Ambienta, ona odpala skrypt, który przy pomocy malutkiego programiku MirrorCopy najpierw analizuje partycje na PowerBooku, i ich odpowiedniki na dysku zewnętrznym, porównuje je i wykonuje kopię różnicową (kopiuje/kasuje/nadpisuje tylko to co się zmieniło). Na końcu plik tekstowy z prostym raportem zapisuje w RAM:. Przez lata używałem MirrorCopy z Aminetu dla procesorów 68k. Niedawno pojawiła się natywna wersja PPC dla MorphOS i jest chyba w MorphOS-Storage. Różnicy w prędkości działania wersji 68k i PPC nie zauważyłem. Jeżeli jakaś jest to nieodczuwalna bez zmierzenia. A mierzyć mi się nie chciało. :)

Dane kopiują się z naturalną prędkością USB 2.0. Nie zauważyłem żadnych zwolnień. Analiza różnic w partycjach trwa zależnie od procesora. Na moim G4 1,67GHz zależnie od partycji - od 2 do 30 sekund. A kopiowanie to już bardzo szybko. Chociaż to oczywiście zależy od tego co zmieniłem. Wiadomo, że jeżeli po drodze np. zainstalowałem nowe MOS SDK to kopiuje się nieco dłużej, bo trochę tego jest. Powinienem z backupu wyłączyć cache Wayfarera, bo nie ma sensu tego kopiować, a tych plików trochę jest i często się zmieniają. Ale to tak krótko trwa, że nie chce mi się tych skryptów zmieniać. :)

Gdybym miał robić inaczej kopie to bym ich po prostu nie robił. Na każdym moim komputerze backup musi wymagać najwyżej dwóch ruchów ręki i zero zaangażowania mózgu. Tylko wtedy mogę być pewny, że backup będzie robiony.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 12:05:31 przez MDW
5
[#6] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@MDW, post #5

Jest szansa na zamieszczenie tego skryptu do MirrorCopy?
[#7] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@waldiamiga, post #6

To chyba jedna linijka na każdą partycję. :)
Kiedyś nawet myślałem żeby to opisać, bo wiem jak to jest z backupami - jeżeli trzeba coś robić żeby zrobić backup to się o nim zapomina, odkłada się go... Człowiek jest tylko człowiekiem.
[#8] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@recedent, post #4

Pokombinowałem z dyskami talerzowymi różnych firm, ale dopiero zmiana na SSD dała rezultat.
Nie wiem czy to przypadłość iMaca - czy jednak wysoki pobór dysków talerzowych - ale generalnie zasilanie z portów USB jest dośc słabe i bez wspomagacza to nie pójdzie.
Recedent - masz racje - chodziło o brak "węgla".
1
[#9] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #8

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy "talerzowcach" dobrym patentem jest zastosowanie "podwójnego" kabla USB - jedna wtyczka jest standardowa - sygnałowa plus zasilanie, a druga daje dodatkowe zasilanie.
1
[#10] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #1

Też mam jakiś cyrk - w PB siedzi SSD, w kieszeni zewnętrznej na USB również SSD, przygotowałem wszystko wg instrukcji: https://library.morph.zone/MorphOS_External_USB_Drive_Backup_Guide

I czy robię COPY CLONE z shella, czy kopiują z filemastera, co jakiś czas kopiowanie zatrzymuje się na jakimś pliku (bez błędu, po prostu stoi).
O dziwo, odblokowuje je co jakiś dodatkowy dostęp do zamontowanej plikopartycji SFS, np. otwarcie jej przez ikonkę z Ambienta i wtedy kopiowanie dalej rusza. OBŁĘD

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 09:59:10 przez Jacques
[#11] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Jacques, post #10

Z pięć lat temu nabyłem drogą kupna zewnętrzny dysk pod USB: WDBUZG5000ABK-04. Zero problemów pod PieCem (Winda), Pegasosem i PowerMakiem (Morphos), dysk sformatowany w FAT.
[#12] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kitech, post #11

Gratuluję, ale jak to ma pomóc w moim przypadku? SSD-ki i kieszeń kupiłem jako nowe.
[#13] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Jacques, post #12

Może spróbuj pod FATem.
[#14] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kitech, post #13

Dysk zewnętrzny jest FAT32, na nim plikopartycja, która została sformatowana na SFS i tam robiony backup - wszystko wg instrukcji.
[#15] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Jacques, post #14

U mnie skończyło się kupnem innej obudowy z własnym zasilaniem.
[#16] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #15

Ale miałeś dokładnie takie objawy jak ja? Taka pauza w kopiowaniu bez błędów, czy wyskakiwały Ci jakieś błędy? Ja mam SSD MSATA w takiej też obudowie, nie zachowuje się to jakby brakowało prądu.
Bardziej podejrzewam jakąś kwestię FILEIMAGECTRL i Mountera.

No nic, w końcu zrobiłem update na 3.18 i sprawdzę jeszcze pod nim.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 06:44:45 przez Jacques
[#17] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Jacques, post #16

Ale po co ty chcesz koniecznie robić kopię na dysk w FAT? Zrób w SFS i po problemie...

Edycja: Winą może być elektronika w "kieszeni". U mnie na przejściówkach SD->USB tak jest, że na jednej nie mam problemów, na drugiej się sypie właśnie jak piszesz. Obie działają natomiast bez problemu pod Wingrozą.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:17:50 przez Solo Kazuki
[#18] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Solo Kazuki, post #17

Bo chcę żeby ten dysk SSD po USB służył mi do różnych rzeczy, a nie tylko SFS.
Poza tym chciałem zrobić po linii najmniejszego oporu, czyli wg instrukcji:
https://library.morph.zone/MorphOS_External_USB_Drive_Backup_Guide

No i u mnie się nie sypie, tylko zatrzymuje kopiowanie i wznawia po dodatkowym dostępie do podmontowanego obrazu partycji SFS
Inna rzecz, że założyłem gigantyczną plikopartycję 75GB (mam sporo rzeczy na swoim MOSie) - pomimo tego, że to FAT32 i rzekomego ograniczenia pliku do 4GB - reaktor wytrzymał


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:44:17 przez Jacques
[#19] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #15

U mnie skończyło się kupnem innej obudowy z własnym zasilaniem.

Używam dysku (talerzowy 3,5-calowy) w zewnętrznej obudowie do robienia codziennego backupu różnicowego. Obudowa ma zewnętrzne zasilanie i właśnie nigdy nie było problemów z tym dyskiem. OK

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 13:05:41 przez MDW
[#20] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Jacques, post #16

Używałem róznych kombinacji dysków SSD w obudowie FW400 zasilany z FW400. SSD w obudowie zasilany USB , SSD w obudowie USB zasilane z podwójnego kabla USB i ostatecznie Obudowa dysk SSD lub HDD w obudowie USB/FW z własnym zasilaniem.
Błędy miałe, że albo sie zatrzymywał, albo przerywał i wywalał błąd. Czasem po chwili sie wywalał, czasem potrafił skopiować pół dysku.
Problemy z kopiowaniem się skończyły jak mam dysk w zewnętrznej obudowie osobno zasilany.
[#21] Re: Morphos i kopiowanie na dysk zewnętrzny USB

@Kwiatki, post #20

OK, dzięki, spróbuję przez HUB USB i podepnę powerbank
Fakt faktem obudowa się grzeje, więc trochę prądu to bierze mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 14:19:22 przez Jacques
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem