[#1] Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB
Podłączałem dysk z PMaca G5 do przelotki na usb i go upaliłem. Padło coś 8-nóżkowe z o oznaczeniu 0500 (koło śrubki do pcb). Mogłby mi ktoś z G5 sprawdzić co to za scalak (w G5 były także WD, ale może ktoś ma taki sam model)? Byłbym wdzięczny.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 22:51:03 przez michal_zukowski
[#2] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #1

Możesz pokazać poglądowe zdjęcie?
Mam kilka dysków od Appla w domu (niestety, nie Maxtor akurat), mogę sprawdzić.
[#3] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@recedent, post #2



prawy dolny róg, przy dziurze na śrubkę
[#4] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #3

A może by tak fotka, żeby było widać wyraźnie oznaczenia.
20pfs20v udało mi się odczytać.
[#5] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@snifferman, post #4

Ale to fotka z netu, u mnie ten element jest upalony i nic sie nie da odczytac, lepszego zdjecia z neta nie znalazlem, a jakbym znazł to bym przecież nie pytał tutaj.
[#6] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #5

Ja to bym kupił na allegro i daną część przelutował :)
https://allegro.pl/oferta/maxtor-diamondmax-plus-9-160gb-sata-ii-3-5-12339699356
[#7] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@zyga64, post #6

L to pewnie cewka, tutaj nie problem żeby ją wymienić tylko ustalić czemu się spaliła.
[#8] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@ryshard, post #7

spalił się scalak a nie cewka i dokładnie wiem dlaczego się spalił, położyłem talerz z zupą na dysku i wygięło połączenie dysk-> przelotka usb :)
2
[#9] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #8

A to to nad cewką Q500, to fakt jakiś scalak, pewnie stabilizator, albo regulator napięcia.
[#10] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #8

Wez tego diamonda co podał zyga64 i przełóż płytkę elektroniki . Powinno pójść .

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:51:23 przez Kwiatki
[#11] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@Kwiatki, post #10

Sęk w tym że na zdjęciu Rzookola jest elektronika z dysku SATA a na aukcji IDE (PATA), mimo że w opisie stoi SATA. Mimo to na zdjęciu elektroniki z aukcji figuruje podobny scalak koło podobnej cewki. Za 1 zł warto zaryzykować.

Pewnie ten układ Marvel blisko złącza SATA odpowiada za konwersję, a poza tym to te same dyski.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:15:29 przez zyga64
[#12] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@zyga64, post #11

zasugerowalem sie opisem aukcji nie zdjeciem - ale faktycznie masz racje w aukcji jest PATA.

ale ale ale

za 15 jest sata
https://allegro.pl/oferta/dysk-twardy-maxtor-diamondmax-plus-9-160gb-8m-sata-12278195946
[#13] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@Kwiatki, post #10

Jeżeli chcemy odzyskać dane z tego dysku co padła elektronika to na 99% nie pójdzie - nawet jak elektronika jest taka sama - trzeba by wiedzieć jaki firmware jest w obu - bo inaczej po przekładce nawet jak dysk będzie kręcił to nie będzie nic na nim - na bank dane utracone. Chyba. że tylko go uruchomić i wykorzystać do dalszej pracy to zawsze jakaś szansa jest. Poszperam u mnie czy czegoś takiego nie mam czasem.

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 14:07:47 przez Adinfo
[#14] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@Adinfo, post #13

no to jeśli tak czy owak wiąże się to z przelutowaniem ROMu dysku, żeby ruszył to może lepiej faktycznie przelutować padnięty układ - (tylko pytanie czy tylko on strzelił czy coś jeszcze)
[#15] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@Kwiatki, post #14

To szukanie upalonych elementów jest najgorsze, jeżeli jeszcze dochodzi padnięty układ, który posiada wsad/firmware.
[#16] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@Kwiatki, post #14

Znalazlem ten uklad w innym dysku przelutowalem i niestety tez poszedl z dymem :/. Czyli ogarniam operacje kupna i podmiany pcb.
[#17] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #16

Oj.

Zakładam, że na dysku były jakieś arcyważne dane?
[#18] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #16

Jeszcze bios trzeba przelutować, bo sama wymiana elektroniki niewiele da :)
[#19] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #16

Znalazłem w szafie Maxtora DiamondMax 10 (6L250S0) z "jabłuszkiem", pojemność 250 GB.
Część chipów ta sama, ale układ PCB jednak inny. Raczej się nie nada.
[#20] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #1

A więc kupiłem drugi identyczny dysk, przełożyłem pcb i ruszyło bez zmiany epromu pomysł
1
[#21] Re: Maxtor DiamondMax Plus 9 160GB

@michal_zukowski, post #20

No to się ciesz i zgraj wszystko. To, że ruszyło nie znaczy, że działa optymalnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem