kategorie: MorphOS 3.x, PowerBook
[#1] PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku
Witam wszystkich mosowców czy też mosistów :)
Jak w temacie PowerBook G4 A1138 po włączeniu miga naprzemiennie folder ze znakiem zapytania i folder z logo MacOS co sugeruje brak wykrycia całego dysku lub bootowalnej partycji z systemem. Po wymianie dysku na SSD i uruchomieniu instalatora MorphOS dysk został wykryty poprawnie i cała instalacja przebiegła pomyślnie. Po restarcie system uruchomiony został bezpośrednio z dysku i wszystko było cacy do momentu wyłączenia laptopa. Po ponownym włączeniu znów pojawia się ekran informujący o braku wykrycia dysku - tutaj dodam, że po każdym restarcie system się uruchamia, a problem pojawia się dopiero po jego zamknięciu. Po wejściu w wiersz poleceń Open Firmware i wpisaniu komendy reset-nvram i reset-all laptop się resetuje, a system ładuje się poprawnie i działa aż do jego wyłączenia. Wszystko sprawdzane kilkukrotnie na kilku dyskach i taśmach łączących dysk z płytą główną.
[#2] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #1

Jak wyglądają ustawienia dotyczące bootowania w OF "Po ponownym włączeniu" (wtedy kiedy pojawia się ekran informujący o braku wykrycia dysku )
Czy OF wtedy wykrywa dyski partycje na dysku.?
Możesz wylistowac zawartość. (HFS)

Możesz też na stałe wpisać bootowanie bezpośrednio z danej partycji oraz wskazać z jakiej partycji (np DH0) na startować MorphOS
[#3] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@Norbert, post #2

A więc po komendzie reset-nvram i reset-all i wejściu w OF mogę bez problemu wylistować zawartość HFS, natomiast po wyłączeniu laptopa i ponownym wejściu w OF każda próba wylisowania HFS wypluwa "can't OPEN the DIR device"
[#4] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #3

Czy po wyłączeniu dyski/partycje widoczne są pod OF.
Może zmieniaja się ścieżki dostępu do nich, albo dysk "za wolno" się rozkręca.
[#5] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@Norbert, post #4

Co do rozkręcania, to jeśli dobrze zrozumiałem, to SSD?
[#6] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #1

Co z baterią? Komputer trzyma Ci czas po wyjęciu akumulatora?
Jaki string pokazuje Ci w Open Firmware komenda

printenv boot-device


po "zamknięciu" komputera?
[#7] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #1

Niestety mam podobne doswiadczenia z morphosem i dyskiem SSD zarowno na powerBooku jak i x5000. W powerBooku wrocilem do "zwyklego" dysku a w x5000 ze smutkiem narazie nie mam MOSa.
[#8] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@arturB, post #7

A u mnie bez problemu działa mSATA SSD przez przejściówkę.
[#9] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@arturB, post #7

W PowerBooku też masz problem z SSD? Dziwne.
[#10] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@Norbert, post #4

Czy po wyłączeniu dyski/partycje widoczne są pod OF

Po wyłączeniu dyski/partycje nie są już widoczne

Co z baterią? Komputer trzyma Ci czas po wyjęciu akumulatora?
Jaki string pokazuje Ci w Open Firmware komenda

printenv boot-device

Ustawienia czasu nie są trzymane po wyjęciu baterii.
Komenda printenv boot-device wypluwa:



Takie same wartości pokazuje w przypadku użycia komendy reset-nvram i reset-all, a także po całkowitym odłączeniu dysku.

Niestety mam podobne doswiadczenia z morphosem i dyskiem SSD

Ten sam problem występuje również w przypadku użycia dysku talerzowego. Korzystam z takiej przejściówki: https://www.amazon.de/-/en/M-Key-Drive-Enclosure-Notebook-Laptop/dp/B07Z67GX6W/ref=sr_1_5?keywords=pavide+adapter&qid=1667984987&sprefix=ide+m2%2Caps%2C90&sr=8-5 i w drugim PowerBooku działa idealnie.
[#11] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #10

Spróbuj wyciągnąć baterię z laptopa i przez parę godzin ładować go na wyjętej baterii (wtedy powinien się podładować wewnętrzny akumulatorek od podtrzymywania godziny). I sprawdź czy problem dalej występuje.

W geście ostatniej szansy można jeszcze spróbować magicznej kombinacji klawiszy "reset PRAM"...
[#12] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@recedent, post #11

Bateria wewnętrzna zdechła całkowicie, ale podmieniłem z drugiego i ustawienia czasu zostają nawet po wyjęciu bateri zewnętrznej - mimo wszystko problemu nie rozwiązuje.
W geście ostatniej szansy można jeszcze spróbować magicznej kombinacji klawiszy "reset PRAM"

Ta operacja powoduje poprawne wykrycie dysku i załadowanie systemu. Niestety po wyłączeniu trzeba wykonać ją ponownie (w sumie można z tym żyć)

Jednak kolega arturB się nie mylił, że to wina dysku. Po wymontowaniu dysku z działającego PowerBooka i podłączeniu go problem nie występuje. Okazuje się, że talerzówka wyzionęła ducha podczas testów , a dwa dyski SSD po prostu nie lubią Apple. Jakby ktoś kiedyś szukał to 100% działający SSD M.2 to SanDisk X110 (128GB), a te które teraz testowałem to SanDisk X400 (128GB) no i adapter użyty ten sam co podałem wcześniej. Mimo wszystko jakby ktoś kiedyś znalazł rozwiązanie to było by miło, bo jakby nie patrzeć to komputer widzi ten dysk, ale coś powoduje, że po wyłączeniu przestaje być widoczny (problem na pewno nie natury MorphOSowej)
[#13] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #12

Jakby ktoś kiedyś szukał to 100% działający SSD M.2 to SanDisk X110 (128GB)


M.2 czy mSATA?
[#14] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #10

Po wyłączeniu dyski/partycje nie są już widoczne


Sprawdzałes to chodząc po ścieżkach dostępu w OF ?
Może być tak że alias (HD:) nie widzi dysku, ale bezpośrednia ścieżka dostępu już tak.
Spójrz link

Jeśli wyłączyłeś netboot w OF, to do włącz.
Opóźni to startowanie i może dysk będzie widoczny.
[#15] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@recedent, post #13

M.2 czy mSATA?

M.2 2260

Sprawdzałes to chodząc po ścieżkach dostępu w OF ?
Może być tak że alias (HD:) nie widzi dysku, ale bezpośrednia ścieżka dostępu już tak

Dokładnie tak, chodziłem po ścieżkach w OF. Kożystałem z aliasu, ale po próbie wpisania bezpośredniej ścieżki (np:
dir /pci@f4000000/ata-6@d/disk@0:1,\
również dostaje "can't OPEN the DIR device". Oczywiście sprawdziłem też inne warianty numeru dysku i partycji jakby uległy zmianie.

Jeśli wyłączyłeś netboot w OF, to do włącz

skip-netboot? mam ustawiony na false
[#16] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #15

Zapytam jeszcze o dwie rzeczy:

1. Mówisz, że resetowałeś PRAM. Na pewno PRAM a nie NVRAM? PRAM resetujesz trzymając kombinację klawiszy przy starcie aż komputer trzy razy się zresetuje.

2. Czy ten Twój adapter-przelotka do SSD ma jakieś zworki? Jeśli tak to jak je ustawiłeś? Z ciekawości - co się stanie jeśli wypniesz napęd optyczny?
1
[#17] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@recedent, post #16

1. Zresetowałem PRAM i tak samo jak reset NVRAM powoduje wykrycie dysku, ale również tylko do momentu wyłączenia komputera.
2. Adapter nie posiada żadnych zworek. Jeśli chodzi o napęd optyczny to próbowałem już wcześniej z odłączonym i nie spowodowało to żadnych zmian.
[#18] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #17

A napęd CD jest widoczny i czy można WTEDY zabootowac z płyty.
Można WTEDY wylistowac zawartość płyty pod OF ?
[#19] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@Norbert, post #18

Jak już wspomniałem w pierwszym poście to zarówno napęd CD jak i USB są cały czas widoczne i można z nich zabootować. Dodatkowo po zabootowaniu z USB czy też CD dysk jest znów widoczny i można na nim zainstalować system.
[#20] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #19

Poddaję się - stawiam na przelotkę, że płata figle.
Tylu zadowolonych mosistów korzysta z przelotek IDE do mSATA - musiałeś kombinować z M.2?
1
[#21] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@recedent, post #20

W sumie to nie zastanawiałem się nad tym i mając na stanie wolny dysk M.2 zamówiłem do niego adapter. No i działa bezproblemowo, a teraz ten sam adapter tylko inny model dysku. Już zamówiłem sobie jeszcze jeden SanDisk X110 i dam znać jak przyjdzie czy problem nie występuje.
[#22] Re: PowerBook G4 po wyłączeniu nie wykrywa dysku

@reenstix, post #21

Po wymianie dysku SanDisk X400 na X110 problem zniknął i dysk jest widoczny nawet po wyłączeniu i włączeniu komputera. Więc przyczyną był niekompatybilny dysk, niemniej jednak ten sam dysk w tym samym adapterze nie stwarzał takich problemów po podłączeniu do starego Acera więc wychodzi na to, że tylko Apple jest taki wybredny co do sprzętu
Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemuOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem