kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Morphos 3.18
Morphos 3.18 zawitał
Czas na instalacje
1
[#2] Re: Morphos 3.18

@Kwiatki, post #1

Dzieki za info. Zainstalowane bez bolu.

Ale mam pytanie o Iris. Na serwrze jest wersja 1.13 i nic nie mowi jez jest dostepna nowa wersja.
A w nowym MOSie jest 1.14. To znaczy ze nie zrobi sie autoapdejt?
[#3] Re: Morphos 3.18

@Phibrizzo, post #2

Na stronie Iris wersja 1.13 jest dwa razy w historii zmian - pewnie miało być 1.14.
[#4] Re: Morphos 3.18

@Kwiatki, post #1

Zainstalowane na moim PowerBookuG4. Bez problemów, a zmiany imponujące. No i jest "Networks" z obsługą SMBv2/v3 na czym mi strasznie zależało i na co bardzo czekałem. Obiecywano, że będzie działało fajnie ale nie przypuszczałem, że aż tak bardzo fajnie.

Ciekawe, że FlowStudio pozwala wybrać w GUI gcc12, a nowe MOS SDK nie ma gcc12. To nie problem ale zabawne. Pewnie taka opcja na przyszłość żeby nie trzeba było wybierać nowszych wersji jako "custom".
1
[#5] Re: Morphos 3.18

@MDW, post #4

A ja mam pytanie: jak skonfigurować otoczenie sieciowe aby działało zintegrowane Networks? Tylko tak jak dla dziecka...
Ja już powoli dziecinnieję. Taki wiek. Ale ta opcja bardzo by mi się przydała.
Dla Mosa i dla windy...
[#6] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #5

MorphOS sam wszystko rozpozna tylko klikasz, jak będzie potrzeba hasła to wpiszesz i zapamięta.
[#7] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #5

Ja niczego nie konfigurowalem. Po aktualizacji MOSa do 3.18 kliknąłem w ikonę Networks i zobaczyłem tam swój NAS Synology i inne komputery. PowerBook jest w tej samej sieci lokalnej co inne maszyny, od zawsze używa tylko WiFi i ma ustawione DHCP (chociaż router zawsze przypisuje mu to samo IP, bo tak lubię).

Wcześniej tak samo mi działało po SmbFS ale to był standard SMBv1 i bardzo marudziłem, bo tego dzisiaj nie powinno się już używać.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 22:52:59 przez MDW
[#8] Re: Morphos 3.18

@michal_zukowski, post #6

Właśnie! Hasła! Próbowałem, cudowałem i dalej jestem głupi.
Jakie hasła należy podać?
System od razu wyłapał laptopa Acer, ale dalej pusto. Tylko pytanie o hasło. Na hasło logowania do windy nie reaguje. W mosie nie mam ustawionych żadnych haseł.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 11:33:41 przez Pero
[#9] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #8

Takiego samego hasła jakie używasz łącząc się z tym laptopem z innych komputerów.
[#10] Re: Morphos 3.18

@MDW, post #9

Niestety do tej pory nie łączyłem ze sobą dwóch wind. Będzie zabawa.
[#11] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #10

Nie trzeba dwóch wind.
Wystarczy urządzenie posiadające klienta SMB.
[#12] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #10

Aaaa. Nie zakładałem, że można nie mieć w domu sieci lokalnej. Od 2000 roku zawsze miałem Amigę w domowej sieci lokalnej. Przez długi czas był to prymitywny FTP ale zawsze jakaś wymiana plików była.

Generalnie myślę, że hasło konta w Windows powinno być tym odpowiednim. Tylko pytanie czy gdzieś tam w ustawieniach Windows są udostępnione jakieś foldery, czy to SMB działa i zezwala na dostęp. Domyślnie raczej powinno. MorphOS w tę stronę nie zachowuje się inaczej niż cokolwiek z SMB więc jeżeli z innego urządzenia się da to i z MOSa też się da.

Próbowałem szukać jak w Windows się włącza albo jakim cudem może być wyłączone SMB:
https://learn.microsoft.com/pl-pl/troubleshoot/windows-server/networking/guest-access-in-smb2-is-disabled-by-default
Ale przyznam się, że ja jestem niekompatybilny z poradami w stylu Microsoftu i nie dałem rady tego przetrawić. To jest gorsze niż prawniczy język. szeroki uśmiech Przez ostatnie 25 lat miałem dosłownie sporadyczny kontakt z Windows i ostatnio chyba ze 12 lat temu. Od wieków myślę bardziej po applowemu/unixowemu.
[#13] Re: Morphos 3.18

@MDW, post #12

Dla mnie także. Natomiast po kilku próbach z windą zadziałało. Ale nie działa z mosem...
Mam Imac g5 oraz Powerbooka one siebie nie widzą. Nie miałem do czynienia z sieciami, więc....
Co należy zrobić? Zainstalowane systemy mam czyste.
[#14] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #13

Potrzebny jest odpalony lokalnie serwer Samba. Coś tam niby jest, ale to starzyzna i "nie robi" wersji v2/v3, więc...
[#15] Re: Morphos 3.18

@Pero, post #13

Prawdę mówiąc nie wiem. Po prostu odpaliłem MOSa 3.18 i widziałem wszystkie trzy Maki jakie stoją w domu i NAS Synology. Niektóre komputery są w sieci przez WiFi, jeden jest na kablu. Wcześniej widziałem tylko NAS, bo macOS pozbył się SMBv1 lata temu. A teraz widzę wszystko.

Tak sobie myślę co może być nie tak i nic mi nie przychodzi do głowy. Jest coś takiego jak WORKGROUP - może MOS ma ustawioną inną niż Windows. Tylko przyznam się, że ja już nie widzę żeby to się gdzieś w MOSie wpisywało. Generalnie nie pamiętam żebym w ostatnich 10 latach gdziekolwiek podawał to WORKGROUP. Jakiś sieciowiec musiałby powiedzieć czy coś takiego jeszcze istnieje czy to jakaś zaszłość historyczna.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem