kategorie: Mac mini, MorphOS 3.x
[#1] Jak wyjąć CD?
Przekopiowałem na partycję startową wersji 3.15 boot.img z MorphOS 3.18 i po tej operacji MorphOS mi nie wstał.
Wypasiłem więc ISO LiveCD z 3.18 i też nie wstał. Teraz nie wiem, jak wyjąć CD z mini. Sposoby opisywane na forum nie działają. Czy pozostaje mi rozebrać obudowę mini?
[#2] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #1

1. Czy plik boot.img był z prawidłowego katalogu (mac_ppc32)?
2. Czy komputer wchodzi do Open Firmware? Jeśli tak to spróbuj komendy:

eject cd


Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 22:32:23 przez recedent
[#3] Re: Jak wyjąć CD?

@recedent, post #2

1. W tej chwili głowy nie dam, że tak.
2. Niestety nie. Wygląda na to, że się zawiesza na próbie uruchomienia z boot.img. Wyświetla coś jakby "do quiescence" i na tym stoi. Piszę z pamięci.
[#4] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #3

Wejdź do OF za pomocą skrótu klawiszowego ( Command + Option + O + F ) i wpisz eject cd
[#5] Re: Jak wyjąć CD?

@Norbert, post #4

tak dla jasności: na klawierach pc-towych command = win, option = alt. Wciskasz je po usłyszeniu chimesa i trzymasz, dopóki nie pojawi się OpenFirmware.
[#6] Re: Jak wyjąć CD?

@Norbert, post #4

A jak wygląda ten skrót na zwykłej klawiaturze pc?
...
Ok. Snajper mnie ubiegł OK

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 23:04:32 przez R-Tea
[#7] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #6

Dziękuję panowie. Zadziałało Win+Alt+O+F oraz "eject cd".
Muszę się podzielić dziwną rzeczą, która zdarzyła mi się po raz pierwszy w całej historii moich aktualizacji MorphOS.

Otóż, podczas instalacji (aktualizacji), nagle wyskoczyło mi okienko "please register"! I za chwilę system się zamroził. Musiałem przerwać instalację.
Z systemu zniknął mi klucz.


Będę musiał ogarnąć to dzisiaj wieczorem.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 16:56:58 przez R-Tea
[#8] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #7

A przypomniałem sobie że wciśnięty i trzymany lewy klawisz myszy przy starcie maca wyrzuci płytę.
1
[#9] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #7

skasowalo plik z kluczem z dysku?
[#10] Re: Jak wyjąć CD?

@michal_zukowski, post #9

Nie mam pojęcia, ale MorphOS stwierdził, że mam niezarejestrowany system i nie zdążyłem już dokończyć aktualizacji. Teraz pewnie mam bałagan na dysku i muszę zacząć od nowa. Ale najpierw muszę znaleźć gdzie ja zarchiwizowałem klucz,
[#11] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #10

To jest mega dziwne. Update to max maxów 10min (na moich maszynach na oko to około 5-6min PMG5/MM/PB) czyli pozostaje jakieś ca. 20 min do slowdownu. Stawiam na jakieś problemy z dyskiem.
[#12] Re: Jak wyjąć CD?

@RadziN, post #11

Może dlatego, że z CD?
[#13] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #1

Wrzuciłem morphos.key na hdd. Zamontowałem iso płyty. Tym razem aktualizacja poszła bardzo szybko. Trzeba tylko wiedzieć, żeby odnaleźć i odpalić aplikację FirstFlight, a nie Installer, a wcześniej zrobić assign sys: MorphOSBoot: ADD, bo aktualizacja nie ruszy.
[#14] Re: Jak wyjąć CD?

@RadziN, post #11

Instalacja ślimaczy się lub kończy w niespodziewany sposób w przypadku gdy uszkodzona jest w jakiś sposób płyta CD.

Miałem już tak dwa razy.
[#15] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #13

Ja zawsze używam IWizard.
[#16] Re: Jak wyjąć CD?

@R-Tea, post #12

Jestem tego pewny. Wybacz, nie dodałem, że owe czasy instalowania dotyczną instalacji z usb.
[#17] Re: Jak wyjąć CD?

@recedent, post #15

Z tego wynika, że można spokojnie zrobić instalacje na kartach bez obsługi OFe w miarę łatwo.
[#18] Re: Jak wyjąć CD?

@RadziN, post #17

Nie tak łatwo jak myślisz. Jeśli komp nie ruszy z płyty (a nie wszystkie modele ruszą) to nie masz jak zrobić pierwszej instalki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem