kategorie: Efika, MorphOS 3.x
[#1] Efika i MOS 3.18
Zachciało mi się uaktualnić MOSa na Efice. I niestety brak rezultatu. Może ktoś podpowie co robię źle.
Ale po kolei:
1. Ściągnąłem wymagany plik i wgrałem na pena.
2. Podejrzewam że w instrukcji instalacji na stronę MOSTeamu jest błąd przy podaniu nazwy pliku z którego powinien zabootowac.
Bootowanie z pliku bootefika.img nie powiedzie się bo takiego nie ma. Dlatego podałem nazwę ściągniętego pliku.
3. Plik się uruchamia, kreciloek się kręci tyle że praktycznie bez końca.
4. Postanowiłem użyć sposobu z PB czyli uruchomić plik z HD. Po kontrolce HD widać że os się wczytuje ale po pewnym
czasie gasnie i brak jakiego kolwiek komunikatu co się właściwie dzieje.
Kręciołek się zatrzymuje i tyle.

Te kilka minut wg instrukcji to ile dla Efiki może wynosić bo nie wiem ile czekać.

Ktoś coś?
1
[#2] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #1

[#3] Re: Efika i MOS 3.18

@Norbert, post #2

Ech, jeśli tak jest jak tam piszą to na chwile obecna mam "poinstalowane".
[wyróżniony] [#4] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #3

Jeśli rozbiłeś się o brak dostępu do "Win32 Imager" czy tam innej "wypalarki" obrazów to identyczny efekt możesz osiągnąć na MorphOSie klepiąc w CLI coś w stylu:
COPY FROM=RAM:morphos-3.18-hybrid.hdimg TO=RAWDISK:Devices/usbscsi.device/0/rawdisk DIRECT

Istotne jest podanie "DIRECT" i w ścieżce TO użycie RAWDISK: (w ten sposób COPY będzie się zachowywało jak te programy do obrazów czy uniksowe dd).
Zanim potwierdzisz upewnij się, że argument TO jest prawidłowy, można sobie niechcący skasować coś. Jeśli masz podłączony tylko jeden dysk USB i w ścieżce TO masz "usbscsi.device" to powineneś być bezpieczny.
2
[#5] Re: Efika i MOS 3.18

@widelec, post #4

Dzięki, pomogło. Tyle że nie jest do końca tak wesoło.
Wszystko się uruchomiło, wczytał się Ambient i uruchomił program instalatora.
Tyle tylko ze wybranie jakiejkolwiek funkcji w nim (w instalatorze) powoduje zwieche.
Przetestowane kilka razy.
[#6] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #5

Dalej już nie mogę pomóć. Mogę tylko powiedzieć, że na X5000 problemów nie miałem, więc na pewno nie jest to jakiś uniwersalny problem z obrazem.
[#7] Re: Efika i MOS 3.18

@widelec, post #6

Ufff..... wkoncu się udało. Nie poddałem się tak łatwo.

Zmieniłem pena na kartę SD i dopiero z niej u dało się przeprowadzić instalacje. Ale nie bez problemów.
1. Karta przy starcie Efiki jakby nie była odrazu widoczna. Dopiero kilkukrotne wpisanie komendy boot zadziałało.
2. Instalacja ruszyła. Tyle że dwa razy się wywaliła łącznie z całym systemem. Za trzecim razem zakończyło proces.

Podejrzewam że cały problem leży po systemie USB samej Efiki.
Jeśli chodzi o MOSa, to USB wg mnie najlepiej działało pod MOSem 2.5. Było stabilne jak skala.
Dlatego tak długo używałem tej wersji. W późniejszych MOSach żyło własnym życiem np przy listowaniu plików
potrafiło się wywalić.
Ale po tylu latach, pomyslalem: "dam szanse". I zobaczymy jak będzie.

I dlatego że, ja trochę temu USB w Efice trochę nie wierzę, naszala mnie mała myśl.
Po Linuksie na HD zostały mi dwie partycje: Swap i dhx.
Czy one jeszcze są do czegoś potrzebne np do rozruchu MOSa?
Jeśli nie to jedna z nich wykorzystałbym do kolejnych updejtow.
Jak wtedy musiałaby wyglądać składnia dla copy?
1
[#8] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #1

Bojów cig dalszy.

1.Iris - nie uruchamia się. Znaczy próbuje się uruchomić. Na chwilę pojawia się okno startowe,
nastepnie znika i belka miga na czerwono.
Braki pamięciowe czy jakiś inny problem bo zero komunikatów że czegoś brakuje.
Snoopium niczego konkretnego nie pokazuje.

2. OWB - uruchamia się ale wejście na jakąś strone https powoduje wywalenie komunikatu że jest problem z SSL.
Błąd 35, SSL Connect error.

Dograłem biblioteke SSL ostatnia dostępna z 30 maja.

To samo ostatnia wersja AWeba 68k. Wg niego nawiązanie szyfrowanego polaczenia jest niemozliwe.
[#9] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #8

A nie lepiej (łatwiej) wymienić sprzęt? W którym to roku ostatnio Efiki były w sprzedaży… 2010?
[#10] Re: Efika i MOS 3.18

@_DiskDoctor_, post #9

Lepiej na pewno, czy łatwiej to nie wiem. Problemy z towerm pod MOSa.

Mam jeszcze SAM440ep z OS4.1. Na nim też bym zainstalował MOSa, tyle że Team nie suportuje tego modelu.
A szkoda.
[#11] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #8

1.Iris - nie uruchamia się. Znaczy próbuje się uruchomić. Na chwilę pojawia się okno startowe,
nastepnie znika i belka miga na czerwono.
Braki pamięciowe czy jakiś inny problem bo zero komunikatów że czegoś brakuje.


A jak włączysz memory screenbar to w jakim tempie się zapełnia?
[#12] Re: Efika i MOS 3.18

@recedent, post #11

To dzieje się tak szybko że nawet nie da się stwierdzić.
Choć możliwe że program kończy działanie bo stwierdza że coś za ciasno dla niego.
[#13] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #12

Iris requires MorphOS 3.12 and at least 256MB of RAM, 512MB recommended.


EFIKA po starcie systemu ma wolnego coś około 100 MB, więc...
1
[#14] Re: Efika i MOS 3.18

@recedent, post #13

No i wszystko jasne. Tak to jest jak się readme nie czyta.
[#15] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #14

Mam PM MDD na sprzedaż, bo G5 kupiłem. Jakby co pisz.
1
[#16] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #8

Błąd 35, SSL Connect error.
Sprawdź, czy zegar RTC trzyma datę. SSL wymaga tego.
1
[#17] Re: Efika i MOS 3.18

@Krashan, post #16

Ściągnąłem najnowsza wersję czasu z internetu. Nie pomogło.
Strefę mam ustawiona na Europa/Warszawa.
[#18] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #17

Ale Efika "trzyma" czas?
[#19] Re: Efika i MOS 3.18

@deez, post #18

Różnie to bywa. Teraz uruchomiłem i data byla nieprawidłowa.
Ale ustawienie poprawnej powinno naprawić problem.
Ponadto nowa wersje MOSa przecież ściągnąłem na wersji 2.5 i przez AWEBa właśnie i wtedy działało.
[#20] Re: Efika i MOS 3.18

@Phibrizzo, post #19

Z tej mojej wersji korzystasz? https://aminet.net/package/comm/www/aweb_3_5_091
[#21] Re: Efika i MOS 3.18

@Mirq, post #20

Dokładnie tak.
Tak jak pisałem, na MOSie 2.5 (bo taki miałem przed updatem do 3.18 zainstalowany) działało bez problemu.
Po updacie przestalo. Jak i OWB tak i AWeb.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem