[#1] Ambient
...
1
[#2] Od czego zacząć przygodę z A1222+
@up Ten Ambient to musi byc jakis super niszowy menadzer plikow, bo w Google nic nie znalazlem, na OS4 Depot tez nic o nim nie ma.
Czy jakis link mozecie podac do niego, czy screenshoty jak on wyglada?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 20:52:26 przez powerzx
1
[#3] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #2

Właściwie każdy screenshot z MorphOSa to jest Ambient. Używa go tyle osób ile używa MorphOSa. To jest integralny element tego systemu jak: Finder w macOS, Workbench w AmigaOS, Explorer w Windows.
Wpisujesz więc w wyszukiwarce grafiki w Google "MorphOS screen" i prawie wszystkie wyniki to Ambient.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 21:27:20 przez MDW
1
[#4] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #2

Słabo szukasz, albo porostu, źle wpisujesz zapytanie do googla.
Nawet chatGPT wie co to jest Ambient w MorphOS ...
Link pierwszy z brzegu: https://www.youtube.com/watch?v=o2ZPxpXMaNY

... a i nawet na Wikipedii jest
https://en.wikipedia.org/wiki/Ambient_(desktop_environment)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 21:50:11 przez Rafael/ARMO
2
[#5] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Rafael/ARMO, post #4

Nie pomyslalem o chatGPT, a w Google szukalem (nawet w obrazkach).
Ja szukalem frazy "Ambient PPC" (bo samo "Ambient" to mi nic sensownego nie znalazlo).
Myslalem ze to jest program wymagajacy PPC i ze jest takze wersja na AmigaOS4. :)
[#6] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #5

Następnym razem zanim wystartujesz do dziadowskiego Google, warto sprawdzić nieskażoną cudami Google wyszukiwarkę na PPA. Wyniki zwraca od razu w tym ten:

https://www.ppa.pl/faq/morphos/
3
[#7] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Rafael/ARMO, post #4

Ja nawet rozumiem to, że ktoś kto nie miał styczności z MorphOS może nie zwrócił nigdy uwagi na to jak nazywa się jego "Workbench". Jakoś nie używa się tej nazwy zbyt często i to co widać na screenshotach zwykle po prostu nazywamy MorphOSem. Ale i tak założę się, że więcej osób słyszało o "Ambient" w MorphOS niż o "Wanderer" w AROS. szeroki uśmiech

Często też spotykam się ze stwierdzeniem, że "system Amigi to Workbench". A prawdę mówiąc to tylko element systemu, który jest bardzo ładnie odseparowany i który w kilka sekund można wyłączyć albo zastąpić innym rozwiązaniem.
1
[#8] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #5

Myslalem ze to jest program wymagajacy PPC i ze jest takze wersja na AmigaOS4. :)


W sumie to teoretycznie chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taka wersja powstała. W końcu źródła Ambienta są otwarte dla wszystkich...
1
[#9] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #8

Ale to jest chyba niezbyt aktualna wersja (widzę "Last update: 2013-04-09") z czasów ambientowej afery w MOSowym świecie.
Ufff... aż mnie trzęsie na samo wspomnienie tego. Dobrze, że udało się to jakoś rozwiązać i jesteśmy 10 lat po tej nieprzyjemnej sytuacji.
1
[#10] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #9

Oj tam oj tam. Nie mielibyśmy Ambienta, mielibyśmy Nemesis. A tak to MaaG^dA spoczął na laurach...
2
[#11] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #7

Nazwa Ambient byla wymieniona zaraz obok DOpus Magellan i FileMastera dlatego mnie to zmylilo.
MorphOS jeszcze nigdy nie uzywalem, ani nie widzialem go na zywo.
Ja uzywam glownie AmigaOS w roznych wersjach, troche uzywalem tez Arosa i Amithlona.
Z moich znajomych to nikt nie uzywa Amigowych systemow, bo wlaczenie iGame spod Workbencha to ciezko nazwac uzywaniem systemu. :)

@mailman Prawde mowiac to pierwszy raz zobaczylem wyszukiwarke na PPA.pl, zawsze uzywalem google.
W zyciu bym nie pomyslal ze GUI w MorphOS ma swoja osobna nazwe.
Informacji o MorphOS nie czytam, bo nie mam na czym uruchomic tego systemu i bardziej preferuje klasyczny system AmigaOS.
1
[#12] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #11

W zyciu bym nie pomyslal ze GUI w MorphOS ma swoja osobna nazwe.

Właściwie to nie. Cały GUI w MorphOS jest zrobiony w MUI.
To było jedno z moich ami-marzeń w latach 90 - wszystko w jednym GUI i to najlepiej właśnie MUI. W dodatku takim mocno posprzątanym, bo wiadomo jak to było z MUI w latach 90… Różne zewnętrzne klasy dostarczały różnych dodatkowych „atrakcji” podczas używania programów korzystających z MUI. Ale to już jest na szczęście historia.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 18:05:39 przez MDW
3
[#13] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #12

Ja tych dodatkow i patchy na system typu MUI, Glow Icons, New Icons i inne cuda nigdy nie lubilem.
Moimi marzeniami w latach 90-tych byly:
- rozbudowana Amiga 1200 (o karte turbo, Fast RAM, scandoubler, zlacza Zorro, monitor bez przeplotu)
- Infinitiv tower
- odtwarzanie MP3 na Amidze
- odtwarzanie MPEG na Amidze.
[#14] Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #13

Ja tych dodatkow i patchy na system typu MUI, Glow Icons, New Icons i inne cuda nigdy nie lubilem.

GUI, który oferował standardowo AmigaOS do 3.1 to raczej była prehistoria i Amidze już w latach 90 należało się coś nowocześniejszego jeżeli programy miały sensownie zachowywać się na różnych ekranach w różnych konfiguracjach, różnych fontach.

Moim zdaniem rozbudowa o kartę turbo, RAM i HDD to się Amidze 1200 należała już w dniu jej premiery. Najsłabszą sprzedawaną konfiguracją powinna być: 68020 14MHz, HDD 80MB, 2MB ChipRAM, 2MB FastRAM. Uważam, że Amiga 1200 w niższej konfiguracji już w dniu premiery była nieużywalna, niezdatna do włączenia i uruchamiała się w trybie awaryjnym, czyli: zużywała cenną pamięć graficzną do tego do czego jej nie powinna zużywać i uruchamiała się właściwie bez systemu operacyjnego (z punktu widzenia użytkownika) kontynuując rozpowszechnioną, mocno skrzywioną wizję Amigi jako "SNESa na dyskietki". To może było w jakimś stopniu akceptowalne w 1985 przy A1000, w 1987 przy A500. Ale w 1992 to była kpina i nieśmieszny żart.
5
[#15] Re: Ambient

@mailman, post #1

Mailman jak zawsze stanął na wysokości zadania i zapobiegł kolejnej komentarzowej wojnie.
Dzięki za odseparowanie tej dyskusji i przepraszam za zejście z tematu. Od dawna staram się tego nie robić i długo mi się udawało. A teraz mnie jakoś poniosło...
Po 13 latach używania musiałem zrezygnować z Tiwttera i stąd moja zwiększona aktywność na PPA. Tutaj moderacja jest wzorowa i nikt mi nie liczy ile wpisów mogę dzienie przeczytać.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 16:05:21 przez MDW
1
[#16] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #10

.. nie spoczął. Tylko zamiast budować Nemesis .. wybudował domek w którym teraz mieszka. ;)
5
[#17] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MaaG^dA, post #16

No ale domek już gotowy. OK No to pora wrócić do darmowej pracy na rzecz naszej zabawnej społeczności. szeroki uśmiech
1
[#18] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #9

To chyba są najnowsze źródła:

http://morphos.de/files/src/3.18/ambient.tar.bz2

Ciekawy jestem czy przy obecnym zapasie mocy pistorma dałoby radę używać portu Ambienta na klasyku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem