kategoria: MorphOS 3.x
[#1] Sprzęt/laptop/ do MorphOSa
Wrzucam film i na początku w nim ważne info, że jest firmą, która pozwala konfigurować sobie co ma być w środku i pozwoli na naszą nazwę. W sumie byłby Pegasus 3, gdyby szło zrobić przedpłatę na sprzęt to może mielibyśmy laptopa w 1 konfiguracji.
link

Co wy na to?



Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 10:52:16 przez KM_Ender
[#2] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #1

Dobre video podlinkowałeś?

----edit

Pierwsza minuta, i dla mnie bez sensu. Sorry.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 11:28:49 przez karolb
1
[#3] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #1

A czy to nie jest takie "konfigurowanie dowolnego komputera" jak kiedyś w tysiącach polskich jednoosobowych firm? To znaczy wybierało się procesor Intel albo AMD, karty graficzne obsługiwane przez Windows/Linux, płyty główne od PC... Gdyby usłyszeli, że mają zaprojektować komputer na PowerPC z układami obsługiwanymi przez MorphOS/AmigaOS4 to nie wiedzieliby nawet o co chodzi?
4
[#4] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@karolb, post #2

Chodziło mi o to, że jest firma, która pozwoli zamówić laptopa, dać mu nazwę i określić jakieś widełki, co chcesz w środku, więc teoretycznie byłby sprzęt jeden, a nie wiele. Chyba, że temat MorphOS x86 umarł, to tez było fajnie dowiedzieć się o tym.
[#5] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #4

Myślę, że uzyskałem odpowiedź. MorphOS x86 jest martwy i nigdy nie wyjdzie.
[#6] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #4

Ale właśnie po to byłoby to ewentualne przejście na intelową architekturę żeby nie produkować sprzętu, bo dla tak małej społeczności jest to niewykonalne. Trzeba wybrać coś popularnego, mającego spore wsparcie, dużą sprzedaż, dostępną dokumentację, szansę na kontynuowanie linii. Ja nie chcę sprzętu wyprodukowanego w 500 sztukach, którego nikt mi nie naprawi w razie awarii i który będzie niedostępny po wyprzedaniu całej seri.
3
[#7] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #4

Jakaś tam prezentowana wersja była zrobiona na konkretną konfigurację, i wątpię żeby te laptopy mogły mieć identyczną. Dlatego uważam że bez sensu.

P.S. Dlaczego uważasz że martwy?
[wyróżniony] [#8] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@MDW, post #6

Ja uważam że może dobrym wyborem były by laptopy Framework.
https://frame.work/
2
[#9] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@karolb, post #7

Dawno nie było żadnych informacji. Laptopy pewnie chce większość, ja nie, ale dostosuję się jakby co. Tu chodziło o to, że wybierasz sobie np. AMD z Apu i reszta jest standardowa. Dodatkowo można mieć swoją nazwę. Rozumiem nie ma mocy przerobowych. Wystarczy info, że nie ma i nie będzie, no i gitara. Brak informacji odbieram jako informację, że nie będzie tylko nie ma kto tego napisać, bo jakby nie honorowo teamowi. Zupełnie niepotrzebnie, najgorsza prawda lepsza od złudnych nadziei.
[#10] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #9

Nad morphosem dla x64 pracuje bigfoot, obecnie jego glownym zadaniem jest ukonczenie shaderow i 3d dla wyzszych kart Radeon. Zrobi to to powroci do 3d.
2
[#11] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@michal_zukowski, post #10

Z 3d do 3d? Hmm🙃.
[#12] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@michal_zukowski, post #10

Cóż, mam za sobą przygodę z poważną operacją, dlatego pozwolę sobie zapytać: cały rozwój systemu opieracie o jednego człowieka (tak zrozumiałem), a co jeśli on zakończy swój ziemski żywot? On przepisuje/pisze jądro systemu, sterowniki i... kto to pociągnie? Wiem wkładam kij w mrowisko, trudno.
[#13] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #12

Jak go zabraknie to albo ktoś go zastąpi albo nie. Jest jakieś inne, lepsze wyjście?
Kiedyś przeglądarkę internetową rozwijał Fab, dziś - Jaca. C'est la vie...
2
[#14] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #12

Tak własnie jest, niskopoziomowe sterowniki i 3d to dziedzina bigfoota, sterowniki 2d i inne niskopoziomowe robi Frank Mariak. Rzeczy niskopoziomowe systemowe plus bezpieczenstwo i ixemul robi Piru a Intuition i MUI jaca.

Uwierz i tak rozwój MorphOSa jest o wiele bardziej dynamiczny niż innych systemów amigowych.
5
[#15] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@KM_Ender, post #12

Tak, jeden człowiek. To nadal lepiej niż zero.
W amigowym świecie możemy się opierać o cokolwiek, zakładać cokolwiek, a to i tak nie będzie miało znaczenia. Sam znasz to bardzo dobrze i wiesz, że ami-plany są całkowicie bezwartościowe. Znajdzie się ktoś chętny, z wolnym czasem i wystarczająco zorientowany w temacie żeby coś robić to będzie zrobione. Nie znajdzie się to nie będzie zrobione. Tak to wygląda we wszystkich gałęziach ami-świata i inaczej już nigdy nie będzie. W niebieskiej gałęzi i tak jest lepiej niż mógłbym to sobie wymarzyć biorąc pod uwagę pozycję tego systemu w świecie.
Bigfoot teraz przewraca do góry nogami MOSowy świat 3D. Gdy znów go postawi na nogi to pewnie wróci do tematu. A jeżeli nie wróci to ja chętnie spędzę pozostałe mi 25 lat życia na PowerPC. Żebym tylko dał radę dorwać jakiś działający sprzęt to ja nadal będę się bawił świetnie. Nie muszę na tym dziubać codziennych nudnych spraw, od tego mam codzienne nudne komputery. MOS jest czymś więcej i ma być do poważniejszych zadań - sprawiania radochy.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 16:16:35 przez MDW
6
[#16] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@MDW, post #6

Trzeba wybrać coś popularnego, mającego spore wsparcie, dużą sprzedaż, dostępną dokumentację, szansę na kontynuowanie linii.
Raspberry Pi? Piątka jest już chyba szybsza od najlepszych G5...
[#17] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@Krashan, post #16

a co z dokumentacją?
[#18] Re: Sprzęt/laptop/ do MorphOSa

@Krashan, post #16

No nie wiem, jeśli chodzi o porównanie z RPI 4 tak na sucho to przyspieszenie wynika z zegara. Jakieś 30 procent. Reszta bierze się z przyspieszenia odczytu zapisu danych z karty SD. Czyli mamy realne 50% plus przyszłościowe zpowalniacze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem