[#1] HD 4550
Niestety stracilem mojego PM G4, wydaje się, że bezpowrotnie. Znajomy ma nieużywanego już G5 2.0/DP/512MB400 ale z nVidia na pokladzie. Z innego źródła mogę mieć HD 4550 czy to razem będzie działać, muszę, podobnie jak w przypadku PM G4, kartę flaszowć? Jeśli tak, to proszę o podpowiedzi.
Czytałem ostatni wątek, dotyczący nowych sterowników, które pojawiły się dzięki Bigfootowi i wygląda na to, że działa.
[#2] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #1

radeonow powyzej R400 nie trzeba flashować
[#3] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #1

Tylko że nie jestem do końca pewien, czy MorphOS ruszy z płyty na karcie nieobsługiwanej przez firmware. W przypadku komputera z AGP chyba nie. Na maszynie z PCIe - chyba tak.
[wyróżniony] [#4] Re: HD 4550

@recedent, post #3

Bardzo dziekuje za wszystkie informacje. Troche mi sie wyjasnilo ... :)
[#5] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #1

Wszystko, to pięknie, ale okazuje się, że G5 ma AGP a karta, którą mogę mieć jest standardu PCI. Zapytam, więc i poproszę o pomoc - jaka AGP jest najlepsza do G5, chodzi mi coś, co na pewno działa i jest prztestowane. Na chwilę obecną mam Radeona 9000 ze starego G4 i mialem 9600 (niestety zdechła razem z płytą).
[#6] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #5

Najbardziej solidnym wyborem na chwilę obecną będzie X1950 (tylko pilnuj dwóch rzeczy: po pierwsze - szerokości karty - nie wszystkie mieszczą się z założonym plastikowym deflektorem; po drugie - zasilania. Skądś musisz wziąć jeden-dwa Molexy żeby go zasilić. Można albo podpajęczyć się pod napęd optyczny, albo pociągnąć zasilanie z koszyka na dyski twarde. Albo jedno i drugie).
Teoretycznie jest HD3850 na AGP, ale jakoś nie miałem szczęścia odpalić go z sukcesem na G5 AGP.
[#7] Re: HD 4550

@recedent, post #6

Nie wiem czy tez ilość pamięci powyżej 256MB ma znacznie? Jak gadam jakieś głupoty to proszę o skorygowane ale wydawało mi się, że wersje 512MB nie działają?
[#8] Re: HD 4550

@RadziN, post #7

Chyba nie. Głowy nie daję jeśli chodzi o wersje AGP, bo już nie mam takiego G5.
Na pewno sprawdzone są Sapphire (te niebieskie z cyckami):



Tylko że one są szerokie (albo deflektor albo karta) i wymagają 2 Molexów do zasilania.
Jeśli kolega zdecyduje się wyjąć deflektor to wypada użyć znanej sztuczki z białą kartką/kartonikiem żeby wentylatory się nie darły.
1
[#9] Re: HD 4550

@recedent, post #8

Naprawde solidna analiza. Bardzo dziekuje. Sprawdze co da sie nabyc.
[#10] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #9

Troche sprawa sie komplikuje, trudno jest dostac x1950 w przyzwoitej cenie, ale pojawilo sie kilka kart x1600/x1650 2x tansze na ten moment, od x1950 (~150 euro vs ~300 PLN). Pytanie czy Sapphire ATI Radeon X1600 Pro 256MB bedzie dzialac?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:49:31 przez Zbysiuk
[#11] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #10

Paru użytkowników na MorphZone zgłaszało, że działa im pod MorphOS-em Radeon X1600 (na przykład ten). Co prawda to karta pod PCIe, ale to ten sam układ, tylko dorzucili mostek Rialto. Działają też podobno modele x600pro i x1300pro.
[#12] Re: HD 4550

@recedent, post #11

To ciekawe, ze nawet dziala pod mostkiem, moze rzeczywiscie warto podjac ryzyko szeroki uśmiech - ceny sa ciekawe, rozgladne sie. Bardzo dzikuje za informacje.
[#13] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #12

Żeby nie było wątpliwości - chodzi o ten układ:



Znajdziesz go na wszystkich kartach PCIe, które zostały "przekabacone" na AGP. Z tego też powodu są z reguły szersze od pierwowzoru.
[#14] Re: HD 4550

@recedent, post #13

Takie pytanie trochę obok pytania autora. Czy ktoś robił jakieś analizy jaka karta na PCIex będzie dusić G5? Pewnie problem będzie polegał na wolniejszej szynie, która może zafałszować wynik, ale ciekawi mnie czy ostatnie z serii HD, czy może taki RX 590?
[#15] Re: HD 4550

@recedent, post #13

Mam jedna "na oku". Szersza jest, tylko sprzedajaca nie wystawil zdjecia drugiej strony karty - wyslalem prosbe o obrazek.
[#16] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #15


Mam możliwość zakupu takiej karty (x1950), dokładnie taka jaką zobaczyłem na poprzednim obrazku. Sprzedawca, jednak zwócił mi uwage na różnice w interfejsie.
Czy to na pewno o taki sprzęt chodzi?
[#17] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #16

Fizycznie będzie pasować. Ja na moim, wprawdzie G4 instalowałem Mosa z r200, a potem podmienilem na hd3450 i nie było problemu. Szczerze to nie próbowałem bezpośredniej instalacji z Radeonem HD czy jakimś innym pecetowym serii X.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 13:00:04 przez eastone

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 13:00:27 przez eastone

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 13:06:04 przez eastone
[#18] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #16

X1950 masz na "zwykłym" AGP. Górna karta (na oko to applowska wersja karty nVida GeForce FX5200) jest wyposażona w złącze AGP Pro (stąd więcej pinów) jak i dodatkowy "cycek" od zasilania złącza/monitora ADC. Jest to jednak wciąż złącze AGP (ergo: obie karty są kompatybilne z AGP Pro, które siedzi w G5).

X1950 ze zdjęcia zadziała pod MorphOSem. Ale!
  • Musisz ją zasilić dwoma Molexami, które skądś musisz "ukraść".
  • Ta karta nie zmieści się jeśli chcesz zachować plastikowy deflektor, wspomagający przepływ powietrza taki jak to sobie umyślili inżynierowie z Apple. Albo deflektor trzeba będzie wyrzucić, albo trzeba go będzie "obrzezać".
  • Nie zobaczysz Open Firmware ani graficznego Boot Menu (firmware nie umie jej zainicjalizować, obraz zobaczysz dopiero jak MorphOS przejmie komputer - kilkanaście/kilkadziesiąt sekund po starcie, w zależności od prędkości Twojego dysku twardego).
  • Jeśli wcześniej nie miałeś na dysku MorphOS-a to nie wystartujesz kompa z tej karty, nawet "w ciemno". Procedura aktualizacji systemu z płyty z tego powodu odpada (trzeba to zrobić inaczej).
[#19] Re: HD 4550

@recedent, post #18

To ja mam pytanie, posiadam karte "podstawowa" z G4 Radeon 9000 czy z niej wystartuje firmware i Morphosa pod G5? Jesli tak, to jak rozumiem, instaluje system i zamieniam karty...
Druga sprawa; w takim razie czy jest jakas grafika pod PCI, ktora mozna by umiescic w slocie i wykorzystywac w przypadku instalacji, operacji na firmwarze itd, to w wielu przypadkach wydaje sie niezbedne?
[#20] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #19

posiadam karte "podstawowa" z G4 Radeon 9000 czy z niej wystartuje firmware i Morphosa pod G5?


Obawiam się, że pod G5 Radeon 9000 może nie zadziałać w ogóle...
...ale jeśli masz dysk z zainstalowanym na G4 MorphOS-em to niewiele potrzeba żeby go odpowiednio "przerobić" przed przełożeniem do G5 i będzie banglał.

czy jest jakas grafika pod PCI, ktora mozna by umiescic w slocie i wykorzystywac w przypadku instalacji, operacji na firmwarze itd


Teoreticznie tak (którakolwiek z obsługiwanych kart PCI), aczkolwiek nie słyszałem żeby ktoś tego próbował.

to w wielu przypadkach wydaje sie niezbedne?


Nie. Osobiście przez dłuższy czas obywałem się bez tego. No ale miałem już gotowy dysk twardy z MorphOS-em z czasów kiedy używałem oryginalnej applowskiej wersji X850XT.
[#21] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #16

Mam dokładnie taką samą kartę, tylko że PCIe. Zrobiłem flasha za pomocą ATIFlash 3.35, a Mac karty nie widzi. Włożyłem z powrotem do PC, ale ATIFlash karty też nie widzi. Elektrośmieci?
[#22] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #21

Sam flash wystarczył? Czasem trzeba było jeszcze (na AGP) chyba zworkę jakąś przelutować w inne miejsce. Chyba o wielkość ROM chodziło, a tu nie trzeba?
[#23] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #21

Trudno powiedzieć, ale raczej tak. Chociaż w sumie to na upartego możesz wylutować sam ROM i przeprogramować go jakimś programatorem.
Czy AtiFlash meldował, że wgrywanie nowego BIOSu zakończyło się sukcesem?

@Ender: Przestawianie zworki dotyczyło tylko kart Radeon 9200. Wielkość ROM-u ma znaczenie jeśli chcesz wgrywać oryginalny applowski (wielkości 128 kB) na standardową kość o pojemności 64 kB.
[#24] Re: HD 4550

@recedent, post #23

Proszę wyprowadzić mnie z błędu, czyli x1950 wymaga flashowania? Wg mnie, to jest R500 a wszystko, co wyzej R400, nie potrzebuje tego zabiegu.
Mój plan na chwilę obecną jest taki, że postanowiłem kupić jakąś low cost 9600 64M od G5, tak żebym widział firmware i bootowanie a następnie zajmę się x1950. Tylko, trochę szkoda mi tego egzemplarza, ponieważ cena jest atrakcyjna a czas płynie.
[#25] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #24

X1950 nie wymaga flashowania.

Chyba, że chcesz uruchamiać OSX, mieć wyświetlony Open Firmware czy Apple Boot Menu. To wtedy musisz flashować (i liczyć na szczęście).
[#26] Re: HD 4550

@recedent, post #25

Teraz rozumiem. Bardzo dziękuję za wyjśnienia. W tym wypadku nie zamierzam się zmagać z losem. Bardzo kusi mnie x1950 i Morphos na niej, dlatego staram się wykluczyć wszelkie nieścisłosci. Postaram się o tę 9600, jak na złość mam FX 5200 x 2, niestety Radeona nie.
[#27] Re: HD 4550

@Zbysiuk, post #26

Ale co za problem mieć dwie karty gfx.
Jedna (x1950) dla morphos, a druga (FX5200) awaryjnie do openfirmware.
U mnie tak działa.
1
[#28] Re: HD 4550

@Norbert, post #27

Ale nie jesteś w stanie zainstalować MorphOS-a na karcie nVidii. Instalator ruszy z płyty, po czym dostaniesz czarny ekran.
[#29] Re: HD 4550

@recedent, post #28

Karta bez flaszowania nie chciała uruchomić ani macosx ani instalacji morphos. Pod pecetem działała normlanie.
[#30] Re: HD 4550

@Wankowicz, post #29

Trzeba zwrócić uwagę na ROMy karty - z tego co widziałem X1900 można przeflaszowac tylko w wersji na PCIE - jeśli użyjesz tej flaszki dla karty AGP to to nie ruszy.
Dla kart PCIe masz też dwa rodzaje kart x1900 - jedna była dla G5 PPC, a druga dla Macpro - ona ma rom EFI.

Karta która nie jest przeflaszowana na MACowy rom , tak jak pisał Recedent, nie pokaże ani OpenFirmware ani nie pokaże systemu Morphos dopóki on nie wystartuje. Co więcej nie masz możliwości wybierania z jakiego urządzenia/ dysku chcesz wystartować bo tego też nie widać.

Reasumując.
1. Nieflaszowana karta z PCta x1950 AGP ruszy pod Powermaciem G5 AGP na Morphosie ale nie pokaże OFa - najlepiej zainstalowac MoSa na kompie który wspiera OF a potem przełożyć dysk do Powermaca
2. Są oryginalne MACowe karty x1900 dla Powermaca G5 na PCIe - ta nie wymaga flashowania działa OF i MOS od strzała
3. Do Powermaca G5 ze złączem PCIe możesz kupić kartę PCtowa X1900 i ją przeflaszować - ale trzeba uważać z zakupem i kupić konkretny model karty romy są dostępne na stronie http://themacelite.wikidot.com/wikidownloads2



Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 20:21:28 przez Kwiatki

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 20:22:36 przez Kwiatki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem