[#1] MorphOS+Mediator+Shark
Witam!

Czy wie ktoś może o przystosowaniu MorphOS do Mediatora z Sharkiem. Rozmawiałem dziś przez telefon z kolegą z Tych i wspominał, że takie próby są ponoć podejmowane.

Skoro już piszę na temat systemu MorphOS to chciałem się poskarżyć na skromnych informacji na jego temat w języku polskim. O ile o samym sprzęcie dowiedziałem się dość dużo, to o systemie właściwie tylko to co wyczytałem z newsów.

Być może zdecydowałbym się na zakup nowoczesnego sprzetu, jakim jest Pegasos, ale brak informacji o oprogramowaniu zdecydowanie odpycha mnie od tego zamiaru. Co mnie interesuje? Oto podstawowe rzeczy:

1) Sprawa emulacji oprogramowania z AmigaOS. Używam systemu TeX do składania dokumentów. Czy będzie działać pod kontrolą Morpha? Jak skutecznie Morph emuluje AmigaOS?

2) Przydałby się spis aplikacji napisanych na Morpha.

3) Czy mógłbym oglądać płynnie pod Morphem filmy w tzw. diviksy?

Z informacji, które wyczytałem z sieci o Morphie mam jego następujący obraz. System operacyjny jest niestabilny. Dość często się wiesza. Jest bardzo mało (kilkanaście) programów napisanych dla Morpha, nie mówiąc już o grach, które można policzyć na palcach. Emulacja AmigaOS jest jeszcze nie dopracowana i doś trudno zmusić ją do poprawnej pracy.

Może istnieją polskie strony w necie opisujące obiektywnie system MorphOS oprogramowanie i sprzęt dla niego.

Pozdrawiam wszystkich
Robert Jackowski
[#2] Re: MorphOS+Mediator+Shark

@Robert, post #1

Masz złe informacje. System jest bardzo stabilny i doskonale emuluje AmigaOS i 68k. Zarówno pod względem poprawności jak i prędkości. Tex z pewnością działa, ale być może jeszcze nikt go nie przekompilował, aby pracował natywnie. Diviksy działają płynnie.

Natomiast nie ma żadnych prób pogodzenia MOSa z Sharkiem. Przede wszystkim dlatego, że Sharka nie ma. Były natomiast próby pogodzenia MOSa z Mediatorem, ale jedyny ich efekt jest taki, że Mediator nie przeszkadza MOSowi w pracy. Czyli po prostu jest idealnie ignorowany. Wczesne wersje MOSa nie działały gdy w Amidze siedział Mediator. Brak obsługi kart włożonych w Mediatora wynika przede wszystkim z niechęci Elboxu do współpracy w tym zakresie. Czyli dokładnie tak samo jak w przypadku Linuxa.

[#3] Re: MorphOS+Mediator+Shark

@jrzeuski, post #2

jrzeuski napisał(a):

> Masz złe informacje. System jest bardzo stabilny i doskonale
> emuluje AmigaOS i 68k. Zarówno pod względem poprawności jak i
> prędkości. Tex z pewnością działa, ale być może jeszcze nikt go
> nie przekompilował, aby pracował natywnie. Diviksy działają
> płynnie.
To świetnie, że działa stabilnie, jak piszesz. W związku z podanymi przez Ciebie informacjami trochę żałuję, że zainwestowałem w Mediatora, ale i tak przed ewentualnym zakupem Pegasosa musiałbym go wypróbować. Szkoda, że nie mogę popracować na Pegasosie. Może jest ktoś z okolic Rypina, Włocławka lub Torunia i Pegasosa ma?

> działały gdy w Amidze siedział Mediator. Brak obsługi kart
> włożonych w Mediatora wynika przede wszystkim z niechęci Elboxu
> do współpracy w tym zakresie. Czyli dokładnie tak samo jak w
> przypadku Linuxa.
Dobrze byłoby dla posiadaczy Mediatora mieć wybór systemu operacyjnego, zwłaszcza, że MorphOS dobrze emuluje AmigaOS. Nie rozumiem Elboxu, ale to ich polityka. Może rozwój w kierunku AmigaOS 4.0 będzie udany.

Robert Jackowski
[#4] Re: MorphOS+Mediator+Shark

@Robert, post #3

W sobote w Toruniu jest TorontoMeeting i Pegasosy będą na pewno i będziesz mógł sobie nawet przy nich posiedzieć i przekonać się jak cudnie działają.

[#5] Re: MorphOS+Mediator+Shark

@Robert, post #1

> 2) Przydałby się spis aplikacji napisanych na Morpha.

Oto i on:

http://www.morphos-news.de/software.php?lg=en
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem