[#1] PEGASOS, Debian i winda...
A probowal moze ktos uruchomic jakis emulator windowsa pod Debianem?

Mam zamiar kupic Pegasosa, ale niestety wazne jest dla mnie to czy da rade na nim odpalic winde 98, poniewaz jestem zmuszony do kozystania z programow technicznych, ktore chodza tylko pod m$...

Dajce znac, jesli sie komus to udalo :D
[#2] Re: PEGASOS, Debian i winda...

@jenny, post #1

Jest na MorphOSa natywny emulator peceta - Bochs. Ja tego nie odpalalem ale ludzie windows98 na tym podobno odpalali. Wiem tylko, ze na Pegazie G4 osiagi byly dokladnie 2 razy wieksze niz na G3. Czy osiagi sa wystarczajace to nie wiem - pewnie zalezy to od tego co chcesz na tym robic i jak bardzo te programy sa wymagajace. :) Ja w emulatory przewno bawic. W razie potrzeby stoi obok pegaza i amigi pecet. Rozwiazanie na dluzsza mete tansze, wygodniejsze, bezstresowe i nie zniechecajace do amigi. Ja to nazwalem "filozofia odkurzacza". :) Traktje takiego pieca jak odkurzacz. Jak naprawde trzeba to wlaczam, robie co musze i wylaczam. Zero podniecania sie, konfigurowania. Wszystko gole i takie minimal-style. :) A czas jaki bym stracil na zabawe w emulatry i problemy z tym zwiazane spokojnie wystarczy zeby zarobic na 3 takie slabsze (powiedzmy okolo 700MHz z najtanszym dziforsem i 256mb) pecety. To jest moj punkt widzenia ale chetnie bym sie kiedys zobaczyl jak chodzi winda98 na Bochs. Tak z ciekawosci:)

A tak przy okazji. Podobno kiedys wyszedl Windows NT dla procesorow PPC (ale kariery oczywiscie nie zrobil). Orientuje sie ktos czy to zostalo puszczone w swiat czy nie wyszlo poza alfa/beta? Co sie z tym stalo? Da sie to gdzies dostac? :) Oczywiscie z czystej ciekawosci pytam...
[#3] Re: PEGASOS, Debian i winda...

@jenny, post #1

Jak tako emulatorow Windowsa na Linuxa nie ma. Masz Wine, ktory jest wolna implenetacja windowsa, ale potrzebuje w kompie procka x86. Jedynym wyjsciem jest AFAIK Bochs - na MOSie lub Linuxie, lub MOL na Linuxie i na nim SoftWindows, VirtualPC, czy jak sie zwia te emulatory.
[#4] Re: PEGASOS, Debian i winda...

@MDW, post #2

Mam w domu plyte z Windowsem NT 4.0 (z jakims starym Dellowskim PC dostalem) i sa na niej wersje na 486, Pentium, MIPS R4x00, Aplha, PowerPC i Pentium PRO :)
[#5] Re: PEGASOS, Debian i winda...

@jenny, post #1

jenny napisał(a):

> A probowal moze ktos uruchomic jakis emulator windowsa pod
> Debianem?

Próbowałem :)

> Mam zamiar kupic Pegasosa, ale niestety wazne jest dla mnie
> to czy da rade na nim odpalic winde 98, poniewaz jestem
> zmuszony do kozystania z programow technicznych, ktore chodza
> tylko pod m$...
>
> Dajce znac, jesli sie komus to udalo :D

Ponieważ nie widze żeby ktoś odpowiedział Ci dokładnie na twoje pytanie to ja to zrobie bo właśnie jestem w temacie.
Kilka dni temu zabralem sie za bochsa na MorphOSie (pod Pegazem/600MHz). Oczywiście zainteresowało mnie zainstalowanie windy na nim. Akurat miałem jakąś kopie win95 więc ruszyłem z instalką ... trwało to około 4 godziny i na pewno będzie to dla ciebie odpowiednim wyznacznikiem prędkości bochsa. Odrazu napisze że wersja emulatora bochs pod windowsem wcale nie jest szybsza bo sam emulator jest napisany jako wpełni multiplatformowy (nie ma JITa i etc). Dla przykładu mój kumpel na pececie z prockiem 800MHz instalował pod bochsem windows98, trwało to ... ~8 godzin :)
Jak już się przejdzie instalacje nastaje nie miłe zaskoczenie że niemożna pod windą ustawić innej rozdzielczości niż 640x480 16 kolorów. Niestety nie ma sterownika dla windy który by umożliwił lepsze rozdziałki z wykorzystaniem Vesa VBE (który obsługuje Bochs) ... ale z wyjątkiem NT dla niego jest driver (Bochs VBE Display Drivers for Windows NT/2000 - http://dhenriq.en.eresmas.com/index.html) który pozwala ustawić nawet 1024x768 w 256 kolorach.
Jednak Bochs to w miare dynamicznie rozwijający się projekt więc kto wie może niedługo może będzie lepiej.
To na tyle. Mam nadzieje że naświetliłem torche temat.

pozdrawiam
Rafał
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem