Forum » PPA
[#1] Efika-wędrowniczka, strategia..
Tyle się nagadałem o efice-wędrowniczce, że chyba warto by przejść do konkretów. Ale na sam początek jeszcze ogólnie..

Efika-wędrowniczka to pomysł zdobycia efiki wraz z niezbędnym osprzętem oraz systemem MOS oraz udostępnienie jej dla zaufanych użytkowników portalu PPA w celu zapoznania się ze sprzętem, ale jednak głównie z OS-em.

Chciałbym abyście potraktowali ten wątek jako jako dyskusję nad:
- słusznością całego pomysłu
- konfiguracją sprzętową efiki
- konfiguracją software'ową MOS-a
- sposobem zdobycia elementów lub pieniędzy na zasoby
- ryzyko utraty sprzętu, czyli jak się przed tym zabezpieczyć
- jak ustalić harmonogram

Oto moje propozycje:

- sprzęt

Gdybyśmy mieli kupować sprzęt z własnych środków z możliwie polskich źródeł to zakup wyniósłby na moje oko ~1200 PLN + koszt obudowy + koszty przesyłki. W skład takiego sprzętu na wstępie proponuję:

Efika              750 PLN
Radeon 9250        150 PLN
Dysk 40 GB         250 PLN
Odtwarzacz DVD     50 PLN (zmieści się taki w obudowie?)
Obudowa            ? PLN


To za sprzęt nowy. Używany też mógłby wchodzić w grę. Skąd wziąć? Możliwości widzę kilka, można by je ze sobą łączyć:

- Zrzuta
- Sponsoring od dostawcy sprzętu
- Ktoś ma niepotrzebne bebechy

Obudowę do tego projektu nie wiem jaką trzeba. Za Chiny nie mogę się doszukać informacji w jakim standardzie jest Efika. Liczę na Wasze sugestie. Ino pamiętajcie, że to wędrująca Efika, dlatego obudowa powinna być troszkę bardziej solidna niż tektura czy drewienko. ;)

- soft

Na dysku powinien znajdować się zainstalowany MOS w najświeższej wersji. Oczywiście jako, że Efika będzie dostępna do testów dlatego warto by do zestawu dołączyć jeszcze płytę z systemem do instalacji oraz kolejną płytę z zestawem aplikacji, z którymi użytkownicy naszego portalu powinni się zaznajomić. Źródła pozyskania oprogramowania komercyjnego (tak MOS jak i inne poważne oprogramowanie), poniekąd łączone:

- DEMO (dosyć wkurzająca opcja..)
- Zrzuta (MOS - ~675 PLN)
- Sponsoring

Pytanie bonusowe, czy na MOS-a jest jakieś oprogramowanie do szybkiego przywracania stany systemu i oprogramowania na zasadzie obraz → partycja?

Co ja z tym sponsoringiem.. Otóż cała ta akcja sprowadza się też do pewnego celu. Promocji rozwiązania Efiki oraz MOS. Podejrzewam, że będzie wielu chętnych którzy z danym rozwiązaniem w ten sposób będą chcieli się zapoznać. Promocje produktu jakim jest Efika, promocja produktu jakim jest MOS, promocja innego oprogramowania komercyjnego dołączonego do tego zestawu, promocja sklepu, który dał części za free albo po niższej cenie (user który się zdecyduje na kupno, najpierw looknie na ofertę sklepu jakiego naklejka będzie się znajdować na obudowie).. Wszystko zależy od odpowiedniego przedstawienia sprawy źródłom komponentów. I tak np. Krashan i Drako mogliby pytnąć niebieskich ludzi o udział w sprawie, ja np. mógłbym pytnąć w efunzine, prawdopodobnie macie jeszcze parę innych pomysłów.. Nie wiem.. Dziwiłbym się gdyby ktoś nie chciał się dorzucić do takiej formy reklamy. Ale może ja jakiś dziwny jestem.. ;]

- kto dostanie efikę do testów a kto nie?

No właśnie. To chyba najcięższa sprawa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć na kogo trafimy. Nie wszystkich znamy, nie wszyscy udzielają się aktywnie na PPA, ale dlaczego takie osoby miałyby być poszkodowane? Rozwiązaniem takiego problemu mogłaby być kaucja, ale to bardzo niewygodna forma. Można też pomyśleć nad takim łańcuchem poręczenia w sensie, ja znam tę osobę i odpowiadam głową za ew wpadkę. Nie wiem. Tu jeszcze nie mam pomysłu. Liczę, na to że ktoś z czymś podobnym już się zmierzył i jest w stanie coś zaproponować.

- harmonogram

Myślę, że 2 tygodnie to w sam raz na testy takiej efiki. Chętni mogliby wybrać tydzień rozpoczęcia testów jakim im odpowiada. Osoba aktualnie posiadająca efiką byłaby zobowiązana przesłać Efikę dalej (rozliczając koszty z osobą docelową) koniecznie przesyłając Efikę kurierem z odpowiednim ubezpieczeniem (nie wiem ile to aktualnie kosztuje, ale nie są to chyba wielkie pieniądze). Harmonogram moglibyśmy układać w takim Google Calendar, a za sprawą magicznego XML-a ujawniać wyniki na stronie PPA.

OK, na razie tyle, zobaczymy co Wy na to, jakie będziecie mieć uwagi i pomysły. Zbierzemy to do kupy, wybierzemy najlepsze rozwiązania i lecimy z koksem.

Mam nadzieję, że uda nam się z tym wystartować. Fajny i pożyteczny jak sądzę eksperyment.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 18:44:00
[#2] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #1

radeon 150 zł nowy
25 zł używany :)

[#3] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@rzookol, post #2

No ja to wieeeem (lookałem na allegro), ale nowy brzmi deko pewniej.. Kupisz używanego grata za 20 zł i potem bęc i trzeba kombinować..

Zresztą to bzdet w porównaniu do reszty zagadnień..

[#4] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #1

Dysk 40 GB 250 PLN


to chyba 400 gb, albo 25pln
a pomysł taki sobie



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 19:15:08
[#5] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Goramo, post #4

2,5", ATA, nieużywany.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 19:19:32
[#6] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #1

Ja ze swojej strony powiem tak.
Pomysl fajny, ale nie wiadomo jak to w zyciu bywa, zaufani czy nie zaufani koledzy, ktos sie obrazi i takie tam...
Prostszym rozwiazaniem bylo by zalozenie jakiegos konta na ktore dobrowlonie ktos kto bylby zainteresowany projektem wplacalby pieniadze. Kazdy moglby sie dolozyc i nie bylo by problemu, kazdy wplacil by tyle ile byl w stanie. Proponowalbym utworzyc takei konto, przedstawic od kiedy do kiedy mozna wplacic pieniadze i po zkonczeniu terminu skladki sprawdzic ile pieniedzy znalazlo sie na koncie. W przypadku kiedy jest ich zbyt malo to mozna spowrotem zwrocic pieniadze na konta zawarte w tytulach przelewow i zlikwidowac konto, ew przedluzyc termin wplacania pieniedzy.
W przypadku kiedy na koncie po zakonczeniu terminu znajdzie sie tyle pieniedzy zeby zakup maszyny wydawal sie byc oplacalny wtedy mozna rozwazyc czy kupowac uzywane podzespoly czy pieniedzy jest na tyle duzo azeby wraz z oesem na plycie znajdowaly sie nowe czesci wszystko w obudowie.

Co do "wyporzyczania przechodniego" sprzetu, proponuje inne rozwiazanie. Zlozony sprzet bylby wlasnoscia jakiegos usera, np Ciebie lub osoby ktora jest czestym bywalcem na party amigowych. Efika jest na tyle malym komputerem ze mozna bylo by ja zabrac i udostepniac ludziom na party ew na jakiejs innej imprezie. Plusem tego rozwiazania bylo by to ze jedna osoba wiedziala by co w tej efice jest, miala by w jednym miejscu i sprzet i oprogramowanie do niego, a przedewszystkim wiedziala by z jakiej strony sprzet pokazac komus nowemu, ew odpowiedziec na pytania. Spytasz po co? Chmm, nie kazdy zaznajomiony z Mosem user koniecznie bylby w stanie rozpracowac sprzet, lub ew usunac jakas np mala usterke z softem w przypadku gdyby cos na dysku nie chcialo ruszyc albo komp by sie zawiesil etc...

Co do szukania sponsora... Chmm predzej udalo by sie zlozyc jakis wniosek unijny na dotacje do takiej akcji. Raczej nie widze zadnej firmy ktora chciala by sie reklamowac na 1 szt komputera, poza tym nie jest to jakis wiodacy sprzet high-end.

[#7] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Koyot1222, post #6

Koyot1222 napisał(a):

> Prostszym rozwiazaniem bylo by zalozenie jakiegos konta na
> ktore dobrowlonie ktos kto bylby zainteresowany projektem
> wplacalby pieniadze...

No konto to wiadomo, na tym polega zrzutka.

> Co do "wyporzyczania przechodniego" sprzetu, proponuje inne
> rozwiazanie...

Problem jest taki, że ograniczasz w znaczny sposób ludziom dostep do sprzętu i OS-u. Właśnie chodzi o to, żeby wyjść z produktem poza już wyrobioną grupkę osób. Rozdawanie Efiki na spotkaniach nie przynosi żadnych większych korzyści.

A co do problemów ze sprzętem/softem -- wiadomo, że takie są i będą. Ja też nie jestem pomocą techniczną i nie sądzę, żęby komuś innemu chciało się robić za helpdesk z Efiką. Problem? Pytasz na forum - nara. Mijają 2 tygodnie? Przekazujesz Efikę innej osobie.

> ...Co do szukania sponsora... Chmm predzej udalo by sie zlozyc
> jakis wniosek unijny na dotacje do takiej akcji...

Nie rozumiem dlaczego ktoś by nie chciał tego robić. Dla mnie to nielogiczne. Przedstawiłem korzyści płynące z takiego rozwiązania dla sponsora. Przedstaw mi teraz wady.

[#8] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #1

Jeśli mogę wtrącić swoje 0,03...

1. Może lepiej zamiast twardziela dowalić kartę CF z przelotką? Będzie ciszej i mniej awaryjnie (jeśli to ma być wędrowniczka, to bardziej polegałbym na CF), a mniejsza pojemność (w tej cenie, którą sugerujesz za dysk zmieści się max 16 GB+przelotka), nie jest chyba wadą (nikt tam filmów/mp3/kolekcji zdjęć dzieciaka trzymał nie będzie).

2. Po co ten napęd DVD? Pomijając fakt, że będzie go trzeba podłączyć przez USB, do czego będzie toto komu potrzebne? Zawsze od biedy można iso zamontować jako dysk pod MorphOSem.

3. Można kupić gotową konfigurację, zdaje się że w mniej-więcej cenie, którą szacujesz. Tutaj.

4. Solidne metalowe obudowy są tutaj. Co prawda cena nieco bandycka, ale za to w koszt wliczony jest PicoPSU.

5. Co do karty graficznej - postaram się wykonać jakieś testy porównawcze jak tylko dorwę się do innych modeli niż mój 9200 SE - jak na razie moje benchmarki zostają bez odpowiedzi.

6. Zastanawiam się, czy nie lepszy byłby wędrowny Mac Mini - taniej, szybciej, wydajniej (pomijając śmieszną ilość VRAM) i nie trzeba samemu składać. No, ale MOSa jeszcze nań nie ma.
[#9] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@recedent, post #8

recedent napisał(a):

> 1. Może lepiej zamiast twardziela dowalić kartę CF z przelotką?
> Będzie ciszej i mniej awaryjnie (jeśli to ma być wędrowniczka,
> to bardziej polegałbym na CF), a mniejsza pojemność (w tej
> cenie, którą sugerujesz za dysk zmieści się max 16
> GB+przelotka), nie jest chyba wadą (nikt tam
> filmów/mp3/kolekcji zdjęć dzieciaka trzymał nie będzie).

Możliwe. Co na to osoby, które korzystają z takiego rozwiązania?

> 2. Po co ten napęd DVD? Pomijając fakt, że będzie go trzeba
> podłączyć przez USB, do czego będzie toto komu potrzebne?
> Zawsze od biedy można iso zamontować jako dysk pod MorphOSem.

DVD dorzuciłem tu wyłącznie ze względu takiego, żeby można było:
- korzystać z płyty (a może z jakiegoś innego nośnika masowego?) z dodatkowym oprogramowaniem
- przeprowadzić instalację MOS
- jeśli jest taka możliwość przywrócić stan partycji z jakiegoś obrazu partycji (znajdującego się na dołączonej płycie)

Można to jakoś inaczej załatwić?

> 3. Można kupić gotową konfigurację, zdaje się że w mniej-więcej
> cenie, którą szacujesz.
> Tutaj.

Obaczym. Dzięki.

> 4. Solidne metalowe obudowy są
> tutaj. Co prawda cena nieco
> bandycka, ale za to w koszt wliczony jest PicoPSU.

Wszystko to linki za wielką wodą. Wolałbym w razie konieczności korzystać z zagranicznych zakupów. Mam nadzieję, że obudowy są jednak do kupienia w PL i że cudów na kiju nie trzeba.

> 5. Co do karty graficznej - postaram się wykonać jakieś testy
> porównawcze jak tylko dorwę się do innych modeli niż mój 9200
> SE - jak na razie moje benchmarki zostają bez odpowiedzi.

Byłoby fajnie. Pamiętaj jednak, że to ma być do testów. Najważniejsze to jak najlepsza obsługa przez MOS-a, cena a dopiero później wydajność.

> 6. Zastanawiam się, czy nie lepszy byłby wędrowny Mac Mini -
> taniej, szybciej, wydajniej (pomijając śmieszną ilość VRAM) i
> nie trzeba samemu składać. No, ale MOSa jeszcze nań nie
> ma.

A w porównaniu do Efiki jakie to ma gabaryty? Ile kilogramów więcej (przesyłka kurierem)? Może warto poczekać na sys. Co na to reszta zainteresowanych tematem?

Dzięki za sugestie!

[#10] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #9

1. skad wezmiecie Efike?
2. pytaliscie sie qwerted'a, co sadzi o tym pomysle? Moze warto?



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 21:33:38
[#11] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@_arti, post #10

_arti napisał(a):

> 1. skad wezmiecie Efike?

Jeśli będą chętni to kupimy zrzutą. Liczę też na to, że uda się dogadać z jakimś dostawcą, ze to na zbożne cele itp. ;]

> 2. pytaliscie sie qwerted'a, co sadzi o tym pomysle? Moze
> warto?

Myślę, że wie o temacie. :) Jeśli będzie zainteresowany to się wypowie jak sądzę. :)

[#12] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #11


Pytanie bonusowe, czy na MOS-a jest jakieś oprogramowanie do szybkiego przywracania stany systemu i oprogramowania na zasadzie obraz → partycja?
tak, jest copy/paste - Kokos uzywales kiedys jakiegos amigowego systemu:)?

[#13] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #7

Problem? Pytasz na forum - nara. Mijają 2 tygodnie? Przekazujesz Efikę innej osobie.
Wlasnie o takim problemie pisalem, co jesli przez 2 tygodnie nie da sie sprzetu odpalic, przekazujesz sprzet, w gruncie rzeczy nie wiesz czy nastepna osoba sobie z tym poradzi, z drugiej strony nastepna osoba spodziewa sie sprawnego sprzetu. Pytales o opinie wiec ci napisalem co moglem przewidziec. Uwazasz ze kowalski znajdzie wszystkie odpowiedzi na swoje pytania o efice bezblednie surfujac przez google? A co jesli nie ma dostepu do internetu w domu? Potrzebna jest jakas pomoc, dokumentacja, zapiski dodatkowe cokolwiek... Nie wspominam juz o jakimkolwiek ubezpieczeniu w przypadku uszkodzenia czy przesylki przed zagubieniem.

Problem jest taki, że ograniczasz w znaczny sposób ludziom dostep do sprzętu i OS-u.
Piszesz udostępnienie jej dla zaufanych użytkowników portalu PPA To za bardzo nie rozumiem, sprzet dla kazdego zainteresowanego czy dla waskiej grupki osob?
Sprzet Efika i Os jest produktem waskiej niszy, to tak jakbys pozostawil go w kawiarence i czekal ze ktos sie nim zainteresuje. Prawidla tego swiata sa tak skonstruowane ze jesli ktos ci czegos naocznie nie poleci i nie pokarze raczka to przejdziesz kolo tego obojetnie. Dlatego podalem przyklad z osoba ktora jezdzi ze sprzetem i prubuje zainteresowac przyszlych userow, to jedyna droga jaka wymyslilem i wydaje mi sie logiczna. Powolna ale stabilna i rozwojowa przy ustawicznej pracy ze strony osoby zainteresowanej.

Właśnie chodzi o to, żeby wyjść z produktem poza już wyrobioną grupkę osób
Znow, efika dla zainteresowanych czy dla zaufanych?
Tak jak napisalem wczesniej, produktem niszowym nie zainteresujesz kogos z zewnatrz zupelnie nie zwiazanego z grupka wyrobiona, prosto z ulicy. Na dzien dzisiejszy przecietny kowalski pojdzie do biedronki, kupi "wypasiony" komp za 800 zl, 2kg gier po zlotowce i podlaczy w domu pudelko do internetu i siedzac w fotelu bedzie mial przeswiadczenie o tym ze jest multimedialny i do tego na czasie. Przecietny kowalski nie znajdzie w efice ms word, nie ma explorera, nie bedzie w pierwszej chwili wiedzial jak skonfigurowac siec, a jesli odpali sie mu inaczej bios wezmie to za zly znak psucia sie sprzetu... itd itd.
Tak jak napisalem, skoro jest jakas grupka zainteresowanych powinien istniec ktos kto bedzie sie wsrod nich krecil propagowal, nauczal, szkolil, prosta piramida, jesli nauczysz 2 osoby obslugi i pracy z efika to masz 3 osoby poslugujac sie efika ktore moga wyszkolic kolejne 2 i masz juz 7 osob. Kazda kolejna kolejne 2 i masz 23 itd itd. Bez solidnych podstaw nie ma sensu prowadzic ekspansji. Wie o tym kazdy producent i kazdy najmniejszy biznesmen.

Nie rozumiem dlaczego ktoś by nie chciał tego robić. Dla mnie to nielogiczne.
Nie chodzi o to ze neguje ten pomysl, zwyczajnie musialby miec jakies podstawy. Reklama jest mocna wtedy kiedy ma wydzwiek, w ilosci lub wielkosci. W tym przypadku masz jeden komputer ktory jezdzi od kowalskiego do kowalskiego i nie masz gwarancji ze kazdy kolejny kowalski bedzie ze sprzetu zadowolony. Co do realnego sponsoringu. Pracuje troche w reklamie i wiem jak wyglada to z drugiej strony, zadna firma nigdy nie chce reklamowac sie w negatywny sposob, co zrobisz jesli obudowa sie zepsuje, naklejki sie zetra albo ktos je porozrywa albo pomarze. Reklama za ktora placi producet musi wszedzie wygladac w okreslony sposob, byc w odpowieni sposob wyeksponowana i w nienagannym stanie technicznym/wizualnym, z tego tez jestem dokladnie rozliczany nei wazne czy stoisko przejechalo 100 czy 1000 kilometrow samochodem.
Nielogicznym jest juz na starcie ladowanie kasy przez biznesmana w produkt ktory juz na starcie wymaga inwestycji i nie przyniesie zadnych korzysci finansowych/prestizowych. Taki biznesmen to musialby byc jakis filantrop z odpowiednim budzetem na dofinansowywanie takich akcji.
Zeby to mialo jakies rece i nogi, user musial by w jakis sposob byc zwiazany z reklamodawca, czy to poprzez odwiedzanie witryn reklamodawcow zamieszczonych na obudowie czy tez zobligowany by byl do zakupienia czegos niedlugo w sklepach umieszczonych na obudowie. Albo musialby chociaz raz odwiedzic i pokwitowac swoje odwiedziny osobiste w sklepie ktorego naklejka jest na obudowie. Jeszcze innym pomyslem mogly by byc reklamy wyswuetlajace sie od czasu do czasu przy pracy itp. Nielogiczne? Chcesz sponsoringu? Nic za darmo niestety. Dlatego wspomnialem o wnioskach unijnych, tak od czasu do czasu mozna wcisnac sie w jakis temat i wypromowac cos na tej bazie, pieniadze wtedy sa, ale rownierz trzeba sie rozliczyc z kazdej zlotowki dokladnie. Znow nic za darmo.

Przedstaw mi teraz wady.
Widzisz, tak jak coponiektorzy na tym forum prowokujesz do osobistych wypowiedzi. Zalozyles sobie jakis plan i wydaje sie on sluszny i przemyslany. Kazda proba polemiki spotyka sie z agresja jesli jakis glupek pisze ze cos sie nie da. Nie o to chodzi zeby udowodnic ze ktos jest madrzejszy. Chciales poznac zdanie innych to to uszanuj.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 23:05:30
[#14] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #5

http://allegro.pl/item581105624_dysk_160gb_hm160hc_8mb_2_5_ata_samsung_fv_sklep.html

[#15] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #7

chyba ze jeszcze prosciej, zwyczajnie utworzyc konto, zbierac pieniadze cyklicznie i zakupywac sprzet w komplecie a potem droga losowania obdarowywac szczesliwych userow. Jesli poprzez takie dzialanie udalo by sie zebrac pieniadze na 2-3 szt w ciagu roku to i tak mozna by bylo chyba mowic o sukcesie. Odpowiednio to naglosnic, rozreklamowac akcje poprzez witryny www, zwiazanych z alternatywnym oprogramowaniem i moze wtedy sponsorzy zaczeli by sie tym interesowac.

[#16] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Koyot1222, post #15

I to jest dobry pomysł!

Zrobić konkurs np na smsa - każdy znajdzie kasę na telefonie żeby wysłać np SMS za który wpadnie załóżmy 9zł a w nagrodę może wygrać efikę lub inny sprzęt - osobiście bardziej wolałbym promować Pegi tylko że one są już out of date wg producenta :/

Można też pokusić się o reklamę na portalach niezwiązanych z tematyką Amigową, sam chętnie za darmo udostępnię powierzchnię na moich stronach a jakby było potrzeba mogę zająć się obsługą konta SMS - sam oferuję usługi poprzez SMS więc konto już jest.

[#17] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Fazior, post #12

Jup. Ale pewności nie mam żadnej jak to wygląda na MOS i czy coś się nie rozjedzie.

[#18] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #17

nie rozejdzie sie:)

[#19] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@pampers, post #16

One są out of date nie tyle zdaniem procudenta, co zdaniem przepisów unijnych RoHS. Szkoda.
[#20] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@pampers, post #16

Pamietaj ze z dziewieciozlotowego smsa do odbiorcy idzie tylko chyba ok 20%. Reszte pochlania operator. Zatem zakladajac ze na konto bedzie szlo 2zl za sms to potrzeba bedzie ponad 500 smsow. Nierealne. Lepiej juy wplacac na jakies otwarte konto zeby nie napychac kieszeni operatorowi:)

[#21] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Koyot1222, post #13

Koyot1222 napisał(a):

> Problem? Pytasz na forum - nara. Mijają 2 tygodnie?
> Przekazujesz Efikę innej osobie.

> co jesli przez 2 tygodnie
> nie da sie sprzetu odpalic, przekazujesz sprzet, w gruncie
> rzeczy nie wiesz czy nastepna osoba sobie z tym poradzi, z
> drugiej strony nastepna osoba spodziewa sie sprawnego sprzetu.

No jeśli systemu nie da się postawić od zera z "obrazu" i jeśli problem wskazuje ewidentnie na SPRZĘT, to nie ma co kombinować tylko sprzęt wraca do obozu PPA, tam sprawdzamy czy usterka wynika z żywotności urządzenia czy ze złego obchodzenia się z nim przez użytkownika i zostają podjęte odpowiednie kroki. W najgorszym przypadku czeka nas kolejna zrzutka na element, który uległ uszkodzeniu. Wolelibyśmy, żeby użytkownicy nie szli w ślady malinów i nie dolutowywali nic do sprzętu ani go nie modyfikowali. Można też zaplombować obudowę. Do testów wtedy idzie poniekąd sam system. Też niezła opcja. Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej to będzie przymus, ale nie widzę w tym nic złego. A z dostępem do informacji nie przesadzajmy. Są znajomi, są telefony, są kafejki.

> Problem jest taki, że ograniczasz w znaczny sposób ludziom
> dostep do sprzętu i OS-u.

> Piszesz udostępnienie jej dla zaufanych użytkowników portalu
> PPA
To za bardzo nie rozumiem, sprzet dla kazdego
> zainteresowanego czy dla waskiej grupki osob?

Oj i tu się mylisz. Jest masa osób zainteresowana rozwiązaniem już na samym wejściu na PPA. Czytają o nowej amidze, o OS4 i MOS. Zastanawiają się z czym to się ja, a tu nagle dowiadują się, że rozwiązanie można sobie samemu przetestować i wcale nie trzeba zapitalać przez pół polski na party. Tak więc z tą namacalnością to bym nie przesadzał.. ;]

Dzielenie na lepszych i na gorszych wydaje mi się konieczne i jest dosyć trudnym tematem. Musimy się ustrzec w jakiś sposób od kradzieży, wandalizmu czy choćby zbyt długiego przetrzymywania sprzętu.

Nie wiem jak ten problem miałoby zniwelować jeżdżenie z Efiką po ludziach. Zainteresowani mogą być równie randomowi co w przypadku załatwiania sprawy przez net.

Kwestia do zastanowienia. Póki co myślę o takich rzeczach jak statystyki użytkownika na PPA, wkład w zrzutkę, poręczenie przez osobę zaufaną z portalu, skany dokumentów typu dowód osobistym cyrografy itp..


> Właśnie chodzi o to, żeby wyjść z produktem poza już
> wyrobioną grupkę osób

> Znow, efika dla zainteresowanych czy dla zaufanych?

Dla zainteresowanych i zaufanych. Jest taka opcja? To poproszę. :)

Rozwiązanie o jakim napisałeś to praca na pełny etat i to jeszcze non-profit. Bądźmy realistami..

> Nie rozumiem dlaczego ktoś by nie chciał tego robić. Dla
> mnie to nielogiczne.

> Nie chodzi o to ze neguje ten pomysl, zwyczajnie musialby miec
> jakies podstawy. Reklama jest mocna wtedy kiedy ma wydzwiek, w
> ilosci lub wielkosci. W tym przypadku masz jeden komputer ktory
> jezdzi od kowalskiego do kowalskiego i nie masz gwarancji ze
> kazdy kolejny kowalski bedzie ze sprzetu zadowolony.

No nigdy nie ma takiej gwarancji. Jak oglądasz reklamę rogalików tuż przez M jak Miłość to też jest ryzyko, że producent/handlowiec nie trafi w twój gust i nie kupisz rogalika. Ale będziesz o nim wiedzieć i w razie potrzeby/chęci - jest szansa, że po niego sięgniesz. :)

> Co do
> realnego sponsoringu. Pracuje troche w reklamie i wiem jak
> wyglada to z drugiej strony, zadna firma nigdy nie chce
> reklamowac sie w negatywny sposob, co zrobisz jesli obudowa sie
> zepsuje, naklejki sie zetra albo ktos je porozrywa albo
> pomarze.

To wtedy sęk w tym, żeby dostarczyć sprzęt dobrej klasy, transportować Efikę w odpowiedni sposób, co jakiś czas doglądać stanu naklejek, a może dołączyć inne broszurki do paczki, jak ktoś pomaże to będzie wiadomo kto i wtedy takiemu komuś przetrąci się rączki. :)

Idziesz w skrajny pesymizm. Większość tych bzdetów da się zniwelować. W tej kwestii wolałbym się jednak dopytać kogoś kto dane podzespoły miałby dostarczyć. Poza tym, czyż informacja o tym, że np taki Efunzine wspiera społeczność Amigowców i ufundowała Efikę do testów nie budzi szacunku i nie skłania do tego, żeby wynagrodzić im taki gest i w przyszłości zakupić coś w ich sklepie? Poza tym taka informacja nie musi być w samej paczce, może być też na stronie głównej PPA w odpowiedniej ramce informującej o projekcie. Słabo?

> Przedstaw mi teraz wady.
> Widzisz, tak jak coponiektorzy na tym forum prowokujesz do
> osobistych wypowiedzi. Zalozyles sobie jakis plan i wydaje sie
> on sluszny i przemyslany.

Absolutnie nie. :) Już w pierwszym poście namawiałem do krytyki i dyskusji i napisałem wyraźnie, że jest jeszcze sporo rzeczy które trzeba dogadać.. Ech.. :)

> Kazda proba polemiki spotyka sie z
> agresja jesli jakis glupek pisze ze cos sie nie da. Nie o to
> chodzi zeby udowodnic ze ktos jest madrzejszy. Chciales poznac
> zdanie innych to to uszanuj.

Ale że gdzie nie uszanowałem? Dyskusja nie polega na tym, żeby się ze wszystkimi zgadzać i ładnie dziękować za każdą wypowiedź w temacie..

[#22] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

O no to super. :) A co myślisz o tym rozwiązaniu z CF?

[#23] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Koyot1222, post #15

Koyot1222 napisał(a):

> chyba ze jeszcze prosciej, zwyczajnie utworzyc konto, zbierac
> pieniadze cyklicznie i zakupywac sprzet w komplecie a potem
> droga losowania obdarowywac szczesliwych userow. Jesli poprzez
> takie dzialanie udalo by sie zebrac pieniadze na 2-3 szt w
> ciagu roku to i tak mozna by bylo chyba mowic o sukcesie.
> Odpowiednio to naglosnic, rozreklamowac akcje poprzez witryny
> www, zwiazanych z alternatywnym oprogramowaniem i moze wtedy
> sponsorzy zaczeli by sie tym interesowac.

Konto jak najbardziej tak. Czy cyklicznie to już raczej nie. Po co? Wystarczy utruchomić konto przedstawić koszta i oczekiwaną sumę i tak to zostawić. Jeśli wystarczająca ilość się uzbiera to lecimy z tematem.

Ale żadnego losowania.. To nie jest jakiś konkurs.. Uzbierać i oddać komuś efikę? Nie taka jest idea tego rozwiązania. Bez sensu kompletnie moim zdaniem. Jakie to miałoby dać korzyści?

[#24] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Fazior, post #18

Faziorze, a mógłbym Cię w takim razie prosić o krótki opis procedurki jak miałoby wyglądać odzyskanie systemu i aplikacji od kompletnego zera, po prostu czystki na pamięci masowej? Chciałbym mieć pewność jak to by mogło wyglądać. Dzięki.

[#25] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #23

Czy cyklicznie to już raczej nie. Po co?
Chocby po to zeb nowi userzy sie o tym dowiedzieli, jesli bedzie to tylko jeden sprzet to wydaje mi sie ze moze sie tak zdarzyc ze moglby to byc "gdzies tak kiedys zlozony sprzet i komus tak poslany i gdzies tam kiedys jest i gdzies tam byl". Idea zeby zapadala w pamiec i byla jakos tam pamietana musi odbywac sie cyklicznie. Taka rada z mojej strony.

Uzbierać i oddać komuś efikę? Nie taka jest idea tego rozwiązania.
No w gruncie rzeczy podobna do wysylania, rozumiem ze w ciagu roku sprzet toretycznie obskoczyl by ponad 20 zaufanych osob, ale co dalej? Bez regularnych spotkan, promowania, przypominania w coraz wiekszej grupie nie rozwiniesz tego projektu.

Zupelnie inny przyklad ale podobny "One laptop per child". Organizacja zbiera fundusze i funduje za te pieniadze alternatywny sprzet wysylany do krajow najubozszych. Wyglada to na pierwszy rzut oka troche komicznie, ale jak sie zaglebi w temat to szybko zobaczysz jak mocno przemyslana jest strategia produktu, sprzet w srodku i os ktory znajduje sie na tym komputerze. Trzeba tez podkreslic ogromny wydzwiek edukacyjny tej maszynki.

[#26] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Koyot1222, post #25

Koyot1222 napisał(a):

> Czy cyklicznie to już raczej nie. Po co?
> Chocby po to zeb nowi userzy sie o tym dowiedzieli, jesli
> bedzie to tylko jeden sprzet to wydaje mi sie ze moze sie tak
> zdarzyc ze moglby to byc "gdzies tak kiedys zlozony sprzet i
> komus tak poslany i gdzies tam kiedys jest i gdzies tam byl".
> Idea zeby zapadala w pamiec i byla jakos tam pamietana musi
> odbywac sie cyklicznie. Taka rada z mojej strony.

To ja proponuje inaczej. Zrzuta jednorazowo na jedną efikę. A potem przypomnienie na PPA w newsach np co pół-roku o ustaleniu harmonogramu, kto kiedy efikę dostanie. Prościej chyba.

> Uzbierać i oddać komuś efikę? Nie taka jest idea tego
> rozwiązania.

> No w gruncie rzeczy podobna do wysylania, rozumiem ze w ciagu
> roku sprzet toretycznie obskoczyl by ponad 20 zaufanych osob,
> ale co dalej? Bez regularnych spotkan, promowania,
> przypominania w coraz wiekszej grupie nie rozwiniesz tego
> projektu.

Patrz wyżej. Poza tym dlaczego w tym czasie nie mogłyby się odbywać spotkania tak jak odbywają się do tej pory?

> Zupelnie inny przyklad ale podobny "One laptop per child".
> Organizacja zbiera fundusze i funduje za te pieniadze
> alternatywny sprzet wysylany do krajow najubozszych. Wyglada to
> na pierwszy rzut oka troche komicznie, ale jak sie zaglebi w
> temat to szybko zobaczysz jak mocno przemyslana jest strategia
> produktu, sprzet w srodku i os ktory znajduje sie na tym
> komputerze. Trzeba tez podkreslic ogromny wydzwiek edukacyjny
> tej maszynki.

Nie, ja naprawde nie czuje tego pomysłu. Pomijam już to, że wtedy nikt nie będzie się chciał dorzucać do wspólnego woreczka. Chętnych do dostania efiki będzie multum, do wpłat już mniej, a jeszcze cykliczność tej akcji sprawi, że wpłacających będzie mniej.

Poza tym to zupełnie inna idea. Ja cały czas myślę o czymś innym.

[#27] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #24

Bocisz sie z plytki z mosem i przegrywasz na partycje bootowalna poprzednio zbackupowana partycje systemowa i tyle w sumie

[#28] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Fazior, post #27

No ale chłopaki mówią, że lepiej zrezygnować z napędu optycznego w rozwiązaniu... Z drugiej strony wymagane by było żeby user, który przekazuje Efikę dalej odtworzył jej oryginalny stan... Czyli jednak napęd optyczny powinien pozostać?

[#29] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #1

Kokos napisał(a):

> To za sprzęt nowy. Używany też mógłby wchodzić w grę. Skąd
> wziąć? Możliwości widzę kilka, można by je ze sobą łączyć:
>
> - Zrzuta
> - Sponsoring od dostawcy sprzętu
> - Ktoś ma niepotrzebne bebechy

W związku z brakiem planu u mnie w pracy mam propozycję. 40 kart sim z abonamentem 1 PLN na miesiąc trzeba gdzieś sprzedać (bardzo fajne stawki dają - umowa na 12 m, 8 telefonów). Efikę firma zasponsoruje - akcesoria się kupi sprzedając telefony. Są chętni?
[#30] Re: Efika-wędrowniczka, strategia..

@Kokos, post #28

Z pena tez mozna sie ponoc zabootowac, ale ja tego nie robilem wiec nie pomoge Ci.

Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem