Forum » PPA
[#1] Wiki PPA?
Kontynuacja OT w http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&t=92495

Wielokrotnie zachęcaliśmy, aby nie ciągnąć OT


To prawda, niestety OT często powstają. Choć nie jestem ich wielbicielem, to jeśli offtopic staje się bardziej interesujący niż główny wątek, sam czasem mimo woli w nich uczestniczę... Prawda jest taka, że forum słabo nadaje się do użytkowania jako "Knowledge Base". W różnych dysukusjach odsyłam ludzi do wyszukiwarki na forum, ale sam zdaje sobie sprawę z tego, że zanim faktycznie znajdą interesujący ich temat i przebrną przez może nic nie wnoszących wypowiedzi, miną lata świetlne.

Zachęcam do rozbudowywania FAQ, to jest najlepsza forma.


Zastanawiam się, czy miałoby sens istnienie wiki PPA, które pełniłoby formę KB/FAQ. Z mojego doświadczenia wynika, że wiki jako KB sprawdza się doskonale. W mojej wizji każdy użytkownik posiadający konto PPA miałby prawda edycji, a to bardziej zachęciłoby ludzi do dzielenia się wiedzą i uzupełniania FAQ, a nawet tworzenia nowych wpisów.

Ponadto, ludzie posiadają sporo technicznej wiedzy, która nie za bardzo nadaje się do "FAQ", mającego obecną formę. Weźmy np. ostatnią dyskusję w wątku o CDTV na temat kontrolera CD. Myślę, że 99% osób odwiedzających FAQ informacje te nie są potrzebne do szczęścia, ale w przyszłości ktoś może szukać informacji na ten temat. I na forum w wątku "skąd ściągnąć software" ich raczej nie znajdzie. Fajnie byłoby zachować je dla potomności.

Samo zainstalowanie jakiegoś wiki i powiedzenie "macie i edytujcie" nie byłoby gwarancją sukcesu. Widzieliśmy kilka upadków amigowych wiki. Takie wiki musiałoby być zintegrowane w pewnym stopniu z portalem. Np. wyszukiwanie na PPA musiałoby obejmować owe wiki, musiałaby istnieć możliwość linkowania do artykułów z wiki i na odwrót. Oraz kolorystyka/CSS wiki powinna być zgodna z portalem ;). Naturalnie, musiałaby istnieć osoba czuwająca nad "porządkiem" w takim wiki (jeśli pomysł zyska akceptację, to ja się zgłaszam...). Myślę, że jeśli spełnione będą w/w warunki, to wiki się sprawdzi.

Co o tym sądzicie?

[#2] Re: Wiki PPA?

@strim, post #1

Co o tym sądzicie?

:spoko:
[#3] Re: Wiki PPA?

@strim, post #1

popieram OK

[#4] Re: Wiki PPA?

@strim, post #1

też OK

[#5] Re: Wiki PPA?

@strim, post #1

W Amiga FAQ już jest dodawanie i edycja, więc dla bazy wiedzy musiałbym zrobić jedynie nową kategorię nadrzędną i osobny widok (osobny dział). Pozostaje kwestia struktury (ja byłbym za tym żeby zostawić strukturę opartą na kategoriach) i porządku (by w Amiga FAQ były faktycznie częste pytania z odpowiedziami a w bazie wiedzy bardziej rozbudowane opisy zagadnień uzupełniane przez użytkowników).

[#6] Re: Wiki PPA?

@strim, post #1

- Amiga FAQ już daawno temu wyrosła poza FAQ.
- Amiga FAQ od kiedy pamiętam, oferuje każdemu posiadaczowi konta na PPA dodawanie i edycję istniejących w jej bazie artykułów.
- Wspomniany przez Ciebie wątek, jak ulał pasowałby do działu sprzęt Amiga FAQ.
- Amiga FAQ jest w pełni zintegrowana z portalem, włącznie z wyszukiwaniem w wyszukiwarce, linkowaniem do konkretnych artków z Amiga FAQ, jak również linkować z artków AFAQ do dowolnej strony, nie tylko na PPA. No i wygląda właściwie.
- Amiga FAQ jest moderowane - trzeba chwilę poczekać po wklepaniu artka lub wprowadzeniu do niego zmian na jego pojawienie się/aktualizację - w tym czasie administracja PPA (najczęściej mailman lub grx) sprawdzają, czy nie popychasz jakiś pierdół.
- Amiga FAQ ma własny silnik odmienny od Wiki. Co dla mnie jest plusem - nie lubię Wiki.

Podsumowując: moim zdaniem tak naprawdę do spełnienia twoich warunków wystarczyłoby chyba tylko zmienić nazwę z Amiga FAQ na Amiga KB i FAQ. :)

[#7] Re: Wiki PPA?

@APC74, post #6

A do tego co napisał APC dodałbym jedynie, że nasze FAQ to właśnie takie Wiki. Odróżnia go jedynie brak historii (bieżący/poprzedni), ale bez tego można chyba żyć ;) Wyszukiwarka również uwzględnia FAQ.

Podsumowując - Wiki FAQ (lekko okrojone) na PPA już jest. To, że ludziom się nie chce go uzupełniać - sprawa odmienna, lecz fakt, że powstałoby Wiki FAQ z prawdziwego zdarzenia, na pewno by tego nie zmieniło.

[#8] Re: Wiki PPA?

@mailman, post #7

Racja, tylko pozostaje kwestia formy. W FAQ jest to forma pytań i krótkich odpowiedzi, a przynajmniej powinna być, w przypadku bazy wiedzy byłyby to nie pytania a konkretne zagadnienia do rozbudowania.
Obsługę historii mógłbym w przyszłości dodać.

[#9] Re: Wiki PPA?

@grxmrx, post #8

Tylko z nazwy są to pytania i krótkie odpowiedzi. Niektóre z nich są długie i rozbudowane. Nazwa może faktycznie myląca.

Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem