Forum » PPA
[#1] PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju
Chciałbym się zapytać głównie użytkowników bazy PAU Base (tych, którzy czytają forum PPA.pl) o to jaką przyszłość widzieliby w tym projekcie? Faktem jest, że kod tej strony wymaga przepisania, chciałbym się tym zająć w najbliższym czasie, ale mam kilka dylematów w związku z tym.

Pierwsza sprawa to istnienie bazy użytkowników obok PPA, podczas gdy wiele, jeśli nie większość użytkowników posiada konta w PAU Base i PPA.pl. Dane z PAU Base przydałyby się bardziej (byłyby bardziej pod ręką) w samym PPA niż gdzieś poza portalem/forum (chyba, że użytkownik sam podlinkuje np. w sygnaturce). Dane istnieją i tak na tym samym serwerze (i koncie hostingowym) a dostęp do nich mają dokładnie te same osoby, więc z technicznego punktu widzenia nie widzę przeszkód w takiej integracji.

Problemem (ale nie technicznym tylko kwestią wyboru drogi rozwoju) jest sposób integracji danych. Niewygodne jest raczej posiadanie dwóch kont przez użytkownika PAU Base i PPA.pl, o wiele lepiej byłoby moim zdaniem gdyby baza albo przestała istnieć a dane użytkowników oraz funkcjonalność bazy zostały wchłonięte (a przy okazji funkcjonalności zostałyby przepisane) do PPA.pl.
Patrząc na bezpieczeństwo - jeden sposób autoryzacji (a nie kilka różnych sposobów rejestracji/logowania, które trudniej ewentualnie załatać, poprawić), możliwość rozwoju serwisu jak i bazy (poza mną chyba nikt nie ma tyle czasu żeby rozwijać tego typu projekty), a także kontrole użytkownika nad danymi w obrębie domeny czy serwera - czyli np. kasowanie konta w jednym miejscu).
Ewentualnie mógłbym zrobić jedno api do rejestracji/logowania, z którego korzystałaby PAU Base i PPA.pl, dzięki czemu baza jako taka istniałaby, ale i tak wolałbym pierwszą opcję.

Moim zdaniem lepiej by było żeby to samo co można ustawić w PAU Base, czyli sprzęt, system i adres, zdjęcie itd. można było ustawić w profilu PPA.pl.
Biorę pod uwagę to, że istnieją osoby, które konta na PPA.pl nie mają (ewentualnie miały, ale skasowały) a mają w PAU Base. Nie będę jednak za tym aby specjalnie komplikować możliwość rozwoju bazy z uwagi na tego typu użytkowników (trudno, jak to mówią "jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził").

Po co ja to wszystko piszę? Czy ktoś to jeszcze czyta? Śpioch ;)
Chodzi o to, że to nie są moje dane, a ja nie jestem nieomylny i tylko z racji tego, że uważam iż nikt poza mną nie ma czasu za darmo ruszyć tematu (jeśli chodzi o programowanie) nie chcę popełnić błędu gdy użytkownicy ostatni dowiedzą się o zmianach.

Dla tych co nie mają konta w PPA.pl a czytają to a mają pomysły racjonalizatorskie na rozwiązanie czy inne uwagi proszę o przesłanie odpowiedzi mejlem do mnie.

Chciałbym prosić o racjonalne odpowiedzi, proszę o nie pisanie spamu w stylu "lubię to", "popieram" czy "świetna wiadomość".

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 22:52:59 przez grxmrx
[#2] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

Moim zdaniem powiązanie PAUBAse z kontem na PPA to chyba najlepsze rozwiązanie. Mamy już opcję wyboru systemów jakimi się interesujemy, gdyby podobnie rzecz zrobić z posiadanym sprzętem. Opcja posiadany sprzęt nie musiałaby być widoczna w stopce na dole, ale dostępna (dla zalogowanych) w profilu użytkownika. Podobnie z dokładnym adresem (rozwiązanie tak jak z mailem). Dobrze by było natomiast gdyby w stopce było widać województwo lub coś co się z nim kojarzy np. herb stolicy regionu.
[#3] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@Ender, post #2

A jak dla mnie jest to z leka bez sensu. Dlaczego? Bo nie każdy po prostu chce by inni wiedzieli skąd przybywa ;) Owszem odezwą się głosy typu "nie każdy musi do tego przystąpić" ale wierzcie mi że z czasem będzie i tak że będzie to wymóg jakiś tam.

Dla mnie osobiście lepszym rozwiązaniem jest wypromowanie strony u góry i kto chce to niech się zapisuje.
[#4] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

A czy połączenie PAU Base z PPA nie zagmatwałoby dostępu do bazy i ciężko byłoby znaleźć odpowiednie dane? Ponadto połączenie będzie od razu łączyło się z obowiązkiem rejestracji na PPA - czy to nie wywoła niechęci obozu zwanego przez wielu czerwonym. PAU Base kojarzy mi się ze spisem wszystkich aktywnych Amigowców niezależnie od posiadanego sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 00:12:28 przez AS
[#5] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@AS, post #4

Pisałem o tym, że przeniesione byłyby wszystkie funkcjonalności - czyli również wyszukiwanie i listing dlatego żadnego utrudnienia w dostępie czy wyszukiwaniu danych by nie było, a nawet szybciej byłoby cokolwiek znaleźć.
Zagmatwanie jest właśnie teraz, gdy są oddzielne konta. Dla użytkownika to gorzej bo swoje dane zostawia w dwóch miejscach a i tak na tym samym serwerze pod kontrolą tych samych administratorów, więc jeśli ktoś ma niechęć i bawi się (dziecinada) w jakieś obozy to powinien skasować również konto z PAU Base.
Zakładam, że na portal częściej użytkownik loguje się niż zagląda do PAU Base, więc częściej aktualizuje np. informacje o ostatniej wizycie i aktywności jako takiej (przez udzielanie się na forum).
[#6] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@Advesarius, post #3

Nie był by to żaden wymóg, kto by nie chciał być dostępny w wyszukiwarce użytkowników czy na listingu to by nie aktywował takiej opcji w profilu - nie wypełniłby danych i to by wystarczyło.
[#7] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

Jestem na tak. Zawsze to jedno hasło mniej do pamiętania, a przyznam szczerze ze do PAU Base hasła nie pamiętam :(
[#8] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

Jestem za wchłonięciem PAUBase przez PPA.
Jedno hasło i wszystko proste, dla mnie to dobre też dlatego że zgubiłem hasło z PAUBase a maila tamtego już nie posiadam.

Jest jedna kwestia dyskusyjna - są ludzie którzy nie mają tutaj konta, więc nie będzie ich w bazie.
[#9] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@kjb666, post #8

Jest jedna kwestia dyskusyjna - są ludzie którzy nie mają tutaj konta, więc nie będzie ich w bazie.


Jeśli nie mają tutaj konta to będą mogli je aktywować lub usunąć konto z serwera/bazy użytkowników.
[#10] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

proszę o nie pisanie spamu w stylu...

OK powstrzymam się ;)
Chciałbym tylko zapytać co będzie z avatarem PPA/zdjęciem z PAU Base. Chciałbym zachować oba - znaczy się, żeby do moich wypowiedzi na PPA był przyklejany avatar z PPA, ale po wejściu do profilu było również widoczne zdjęcie z PAU Base.
[#11] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@APC74, post #10

Dokładnie tak to by wyglądało, że zdjęcie byłoby czymś odrębnym wyświetlanym w profilu, chyba że ktoś wybrałby inaczej w edycji profilu.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 12:19:42 przez grxmrx
[#12] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@Advesarius, post #3

Dlaczego? Bo nie każdy po prostu chce by inni wiedzieli skąd przybywa

Wiadomo, chciałbyś mieć kilka kont założonych z różnych adresów IP. Nerwy zjadłeś adminom, aż w końcu musieli wymyślić na Ciebie jakiś sposób. :)

Jestem za integracją PAU Base z PPA.
I tak nowi ludzie wcześniej dowiadują się z Google o PPA, niż o tym że istnieje PAU Base. :)
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju
[#16] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #5

Tak po przemyśleniu: jeśli PAUBase miałoby wszystkie obecne właściwości, a jeszcze dojdą możliwości PPA, to chyba integracja jest dobrym pomysłem.
Tylko, czy wszystkie dane w PAUBase musi wypełniać osoba logująca się na PPA? Czy może opcje dla PAUBase będą rozszerzone?
[#17] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@AS, post #16

Dane odpowiadające tym z PAU Base byłyby opcjonalne.
[#18] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #17

To dobre rozwiązanie. Może to rozrusza Polską Bazę Amigowców :)
[#19] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@AS, post #18

Zgadza się, byłoby wszystko w jednym miejscu i pod jednym hasłem/loginem.
[#20] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@(V)(I)mothe(P), post #19

Dołożę cegiełkę - jeśli chodzi o uporządkowanie/uproszczenie systemu, też jestem za połączeniem.
[#21] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@_arti, post #20

ja tez jestem za
[#22] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

chwala ci za to ze chce ci sie klepac jeszcze po robocie
[#23] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #1

Baza użytkowników (bo taką nadałem jej póki co robocza nazwę) już działa i można ją testować, zgłaszać uwagi i sugestie. Niewiele tam ponad kilka listingów, ale na pewno jest to już skalowalna baza (czyli taka, która można rozwijać w przeciwieństwie do starej bazy). Na pewno w stosunku do PAU Base brakuje jeszcze np. możliwości ustawienia zdjęcia w profilu (obok możliwości wstawienia emblematu/awataru), nie ma też kilku statystyk (które mogę później dorobić). Co do ustawień profilu, wyglądu itd. to jest jeszcze kwestia uporządkowania, ja nie mam pomysłu co do wyglądu, ewentualnych zakładek itp.
Co do PAU Base - baza zostanie wyłączona i przekierowana na bazę użytkowników w PPA.pl za jakiś czas, chciałbym aby to nastąpiło jeszcze w tym miesiącu.

Docelowo w profilu użytkownika chciałbym aby jeszcze znalazła się opcje zarządzania swoimi obrazkami w Graffiti (możliwość ich kasowania oraz tworzenie/grupowanie zdjęć w proste albumy powiązane opcjonalnie ze sprzętem dodanym do profilu).
[#24] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #23

Portal się rozrasta :) Co do grupowania/usuwania/edytowania zdjęć jestem jak najbardziej za !
[#25] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #23

Baza użytkowników będzie w tym miesiącu zastępować PAU Base. Dzisiaj dodałem trzy drobne, ale być może przydatne funkcjonalności:
- możliwość sortowania sprzętu na liście (wg tej kolejności będą również wyświetlane w profilu),
- możliwość dodania opcjonalnego identyfikatora/podpisu sprzętu na liście (tylko do użytku wewnętrznego by wiedzieć który sprzęt jest który na liście do edycji),
- pole opisu sprzętu (można opisać np. jakąś historyjkę dotyczącą sprzętu, byle niedługą bo wtedy profil użytkownika będzie też długi;).

Co pozostaje do zrobienia? Być może dodatkowe statystyki, możliwość zamieszczenia swojego zdjęcia, aktualizacja mapy do nowszego Google Maps API lub zmiana map na OpenStreetMap.

Kończąc podstawowe funkcjonalności bazy użytkowników na PPA.pl czas stwierdzić, że baza PAU Base zostanie wyłączona jeszcze w tym miesiącu. Gdyby ktoś pytał - mam na to zgodę autora bazy, niewykluczone, że użytkownicy PAU Base zostaną powiadomieni mejlowo o tym, że baza będzie wyłączona a jej adres przekierowany na bazę użytkowników na PPA.pl.
[#26] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #25

A w wypadku skasowania konta na ppa to ginie cały użytkownik? Musiała by być jakaś opcja, że ppaowcem się już nie jest, lecz wiadomości o sprzęcie pozostają.
[#27] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@11MASTEr, post #26

W przypadku kasowania konta usuwane są również dane o sprzęcie użytkownika.
[#28] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@grxmrx, post #27

No i to tak troszkę dupiato, nie?
[#29] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@11MASTEr, post #28

A jak często, bracie, kasujesz konto?
[#30] Re: PAU Base - przyszłość bazy, kierunek rozwoju

@recedent, post #29

Z tego co widać po niektórych najbardziej popularnych wątkach, to niektórzy robią to nałogowo ;)
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem