Forum » PPA
Wątek zamknięty
[#1] Zamykanie wątków na forum
Proponuję zamknąć forum PPA, ponieważ co chwilę są urywane wątki przez adminów/moderatorów.
Po co prowadzić dyskusję skoro za chwilę ktoś chce ją urwać? STRATA CZASU.

Od tego jest opcja używana przez władzę żeby zaznaczyć "oznacz jako spam" czy coś w ten deseń a nie żeby zamykać całą dyskusje.... no ludzie... to po grzyba jest ta opcja markowania wypowiedzi jako spam??

Proszę o wytłumaczenie.... A nie zamknięcie kolejnej dyskusji i posłanie bana...
[#2] Re: Zamykanie wątków na forum

@R_J_MacReady, post #1

To by musieli całą dobę czuwać i zaznaczać jako offtop w tych oftopach co robicie OK
No w sumie może nie 24 h OK

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 14:51:40 przez parallax
[#3] Re: Zamykanie wątków na forum

@parallax, post #2

bez przesady...
[#4] Re: Zamykanie wątków na forum

@R_J_MacReady, post #3

A które to wątki pozamykali? :)
[#5] Re: Zamykanie wątków na forum

@parallax, post #4

Ten o oszuście. Fakt, ludzie zaczęli trochę pierniczyć nie na temat, ale ciekaw byłem co będzie miał dalej do napisania inicjator wątku - jak się sprawa rozwija, czy odzyskał kasę etc.
[#6] Re: Zamykanie wątków na forum

@R_J_MacReady, post #1

No cóż, to tylko kolejny raz potwierdza, że symptom ludzki w sprawowaniu tego typu kontroli jest zawsze najsłabszym ogniwem i lepszy brak kontroli niż opieranie się na ludzkiej słabości do nadużywania "władzy".

Demokracja nie jest idealna, ale może funkcja admina powinna odbywać się w trybie rotacyjnym albo kadencyjnym. Co rok np. nowe wybory. Dwóch z największą ilością głosów negatywnych odpada a na ich miejsce wystawiani są nowi kandydaci. Nie wiem jak w praktyce można by to zrealizować, bo nie wiem czy byli by chętni do pełnienia funkcji i czy nie mieli by większego syndromu nabrzmiałego ego niż niektórzy z obecnych, ale kto nie ryzykuje nie wygrywa.

Oczywistym jest, że najzdrowszą moderacją jest ta która nie ingeruje w poglądy rozmówców i temat rozmowy tylko w jej poziom. Jeżeli zatem nikt nie flooduje, nie skupia się jedynie na inwektywach względem oponenta w dyskusji to ręka boska powinna bronić przed jakąkolwiek ingerencją.

To tak jak w piłce nożnej, z resztą w każdym chyba sporcie... im mniej arbitra w spotkaniu, tym lepsze widowisko i bardziej miarodajny wynik potyczki.
[#7] Re: Zamykanie wątków na forum

@Nathanel, post #5

Założy nowy wątek OK
[#8] Re: Zamykanie wątków na forum

@Duracel, post #6

im mniej arbitra w spotkaniu, tym lepsze widowisko


bez wątpienia... ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:25:04 przez recedent
[#9] Re: Zamykanie wątków na forum

@Duracel, post #6

w poglądy rozmówców i temat rozmowy tylko w jej poziom


Sugerujesz, jakoby poziom dyskusji w zamkniętym wątku był wysoki? Zacytuje jednego z użytkowników: temat sie zrobil niczym telenowela "moda na sukces".

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak dużo osób Cię ignoruje? Może powinieneś.

Jedyne czego potencjalnie szkoda, to informacji o dalszych losach poszkodowanego.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:27:59 przez strim
[#10] Re: Zamykanie wątków na forum

@recedent, post #8

recedent, nie wyciągaj słów z kontekstu które mają w takiej postaci proste skojarzenie, w sprawie w której akurat ten pomysł powinien Ci się podobać jako jednemu z niewielu tutejszych "arbitrów" bez wody sodowej.

Nie ma sensu bić piany, ale nie ma też co kwestionować na wielu występujących tutaj przykładach, że czasem... źle się dzieje w państwie duńskim i wysokość (bo już nawet nie ich słuszność) kar jest czasami brana z księżyca, a mówiąc wprost z prywatnego nastawienia danego administratora do danego ukaranego.
[#11] Re: Zamykanie wątków na forum

@strim, post #9

Strim, dlaczego przechodzisz na personalne przytyki z miejsca? Coś Cię zabolało w mojej wypowiedzi? Godzę w Twój interes? A może w jakieś układy w których bierzesz udział? ;D

Wow! 9 słabych duszyczek które wymiękły. Toć to cały tłum przecież w środowisku amigowym Dla przykładu, Parallaxa powyżej ignoruje 15 słabeuszy, czy jemu też dasz wykład, bo matematycznie wynika, że powinien być bardziej potępiony ode mnie? To ile osób mnie ignoruje nie jest moim problemem tylko ich i z pewnością nie jestem osobą która ma tych ignorujących najwięcej czy nawet dużo... jak sugerujesz. To ma być jakiś wyznacznik czegoś skoro się na to powołujesz? I jakież to znamienne, że szanownej, niepodważalnej władzy nie można dać "ignora" który by o czymś świadczył... NIE ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ NAD TYM? MOŻE POWINIENEŚ?

A gdybym wypowiadał się na forum penitencjariuszy domu dla obłąkanych, domu rozpusty, albo faszyzującego ugrupowania to liczba ignorujących mnie miała by znaczenie? A skąd wiesz kto tu jaki poziom umysłowy reprezentuje? Nigdy, nikogo nie obraziłem tutaj powszechnie przyjętym przekleństwem, może zatem Ci którzy mnie ignorują niedorośli emocjonalnie lub intelektualnie więc wolą się odizolować by nie przegrać w potyczce :

Dla mnie opcja "ignora" służy ludziom słabym czy wręcz głupim. Jest tu wiele osób które moim zdaniem gadają głupoty i jakoś nie przyszło mi do głowy aby ich ignorować. Ktoś kto odbiera sobie możliwość, ewentualność zmiany opinii na temat takich ludzi najpewniej ma skłonności autorytarne. Ktoś kto nie potrafi ignorować takich ludzi i nie potrafi się powstrzymać od odpowiedzi bez sztucznego zasłaniania oczu, ma problemy z kontrolą własnych emocji. Równie dobrze mógłbym zasłonić sobie oczy i uszy w formie ignora dla rzeczywistości która mnie otacza. Najpewniej skończył bym gdzieś pod kołami tramwaju, czy spadł ze skarpy nie widząc co się dzieje w koło. To tyle, a teraz...

Mówimy o konkretnym temacie, więc skup się lepiej na nim a nie na mnie, to raz.
Dwa, to kwestia poziomu. Kto ma decydować o poziomie dyskusji? Ty czy inny lizus jako alfa i omega wyrastająca ponad takich jak ignorowany przez 9-osobowy tłum Duracel? Chłopie, uruchom szare komórki... nie Tobie i nie mnie decydować i "regulować" dyskusję. Dopóki nie sięga ona rynsztoku i personalnych obelg nikt nie powinien uważać się za Boga czy belfra decydującego czy poziom jest dostateczny.

Kryteria powinny być minimalne i proste. Zero obelg i powszechnie przyjętych przekleństw, zero bezmyślnego floodowania powtarzającą się terścią nie dającą się zrozumieć.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 17:55:16 przez Duracel
[#12] Re: Zamykanie wątków na forum

@Duracel, post #11

No to chyba czas odświeżyć temat.

Jest sobie jakiś wątek na PPA, który mnie interesuje, więc staram się tam zaglądać codziennie. Zaglądam ze strachem. Bo wiem, że pewnego pięknego dnia ktoś przyjdzie i według swojego arbitralnego widzimisię wątek zamknie - z dowolnego, przez siebie wymyślonego i dowolnie uzasadnionego powodu.

Dlaczego taki wątek nie może sobie żyć dowolną długość czasu? Może nawet miesiącami i latami? Jeśli ludzie dyskutują, to dlaczego wiedzący lepiej moderator od samych użytkowników czego chcą i jaki jest temat przychodzi i zamyka wątek?

Dla kogo jest to forum, dla dyskutujących czy dla moderacji? Żeby mogła się pobawić swoimi narzędziami? Jeśli kogoś nie interesuje dany wątek to nie czyta, nie ma przymusu.

Nadgorliwość moderacji na ppa przekracza wszelkie rozsądne granice od dawna i gdyby było inne sensowne forum ludzi którzy pamiętają Amigę w Polsce to siedziałbym tam. Niestety nie ma, praktycznie nie ma wyboru, jesteśmy skazani na arbitralne decyzje ludzi, którym się nudzi i lubią sobie wtykać swoją cenzurę wszędzie gdzie tylko zwęszą najmniejszy powód do interwencji.

Wiem, że to jest prywatny folwark i właściciele mogą sobie robić co chcą. Ale niech wiedzą, że gwałcą tym kilka podstawowych zasad. Na przykład niedopuszczalna jest:

- odpowiedzialność zbiorowa.

ktoś tam coś pisze w wątku i pisze nie na temat (według arbitralnego widzimisię moderatora oczywiście), to wtedy zamykamy CAŁY wątek i karzemy tych pozostałych, którzy piszą na temat.

Zresztą, co w ogóle was obchodzi czy ktoś pisze na temat czy nie? Komu to oceniać i według jakich kryteriów? Dlaczego ktoś ma wiedzieć lepiej od samych ludzi biorących w dyskusji, na jaki temat mogą dyskutować a na jaki nie?

Wiem, że to pisanie nic nie da, ale wkurza mnie to już tak bardzo od tak bardzo dawna. Bardzo dużo ciekawych wątków zostało zamkniętych przez nadgorliwych ludzi wiedzących lepiej, o czym się powinno dyskutować.

Może wystarczy? Może dacie ludziom podyskutować? Może by tak portal dla ludzi?
[#13] Re: Zamykanie wątków na forum

@jubi, post #12

Eeeee tam. Zakładasz "Wątek 2 - the continue", cytujesz kolegę z pierwszego i dalej trollujecie aż iskry idą :)
[#14] Re: Zamykanie wątków na forum

@Andrzej Drozd, post #13

Ci których wypowiedzi oznaczane są jako off-top powinni mieć zablokowaną możliwość wypowiadania się w danym wątku. Powiedzmy powyżej 5 takich wypowiedzi. Co 10 off-topów - ban na 2 tygodnie
Z tego co widzę to merytoryczna dyskusja przeważnie kończy się na pierwszej stronie, i rozumiem że to zamykanie ma ułatwiać kiedyś znalezienie wartościowych wątków dla szukających informacji. Ale w takim razie są inne mechanizmy jak odpowiedzialność zbiorowa - system reputacji danego użytkownika.
[#15] Re: Zamykanie wątków na forum

@adam_mierzwa, post #14

To takie typowe polskie, zaklejać mordę jak gada za dużo...
[#16] Re: Zamykanie wątków na forum

@Voyox, post #15

Nie opowiadaj, jestem na PPA kilka lat, i widzę jak każdy wątek jest niszczony. Jakiś mechanizm trzeba wprowadzić, kanalizowanie dyskusji w tematy typu "Linuks" to półśrodek. Chyba że za 2-3 lata chcesz tu mieć forum pc-towe.
Zastanów się nad kulturą wypowiedzi jaka panuje na tym portalu, i o czym przeważnie się pisze.
[#17] Re: Zamykanie wątków na forum

@Voyox, post #15

Typowo polskim nazwałbym zeszmacanie każdego wątku, przekrzykiwanie się i robienia jednego wielkiego burdelu z niegdyś sympatycznego forum.
[#18] Re: Zamykanie wątków na forum

@adam_mierzwa, post #16

Powiedzmy że jedni amigowcy chcą się dowiedzieć jakie zdanie mają inni amigowcy na temat Linuxa.
Nie wolno? Przecież nie założę na jakimś forum linuksowym tematu "pytanie tylko dla amigowców"

Zresztą Linux jest też na Amigach, a windows to odwieczny wróg, więc dyskusja ma sens :)
[#19] Re: Zamykanie wątków na forum

@KJB, post #18

Powiedzmy że jedni amigowcy chcą się dowiedzieć jakie zdanie mają inni amigowcy na temat Linuxa.


Uważaj, bo za chwilę będzie tu "Incepcja" - zamkną wątek o zamykaniu wątków.
[#20] Re: Zamykanie wątków na forum

@jubi, post #19

Ja myślę że każdy zarejestrowany użytkownik zgodził się na przestrzeganie regulaminu
(A jeśli ktoś nie czyta regulaminu to jego/jej kłopot).
Co za tym idzie moderacja ma prawo, bo jak by nie było forum i portal są darmowe,
do zamykania wątków które idą za daleko. Zabawne jest to jubi (bez obrazy), że ty o to pytasz

PS. Nie ocenaim czy moderacja zamyka wątki słusznie czy nie. Stwierdzam tylko fakt.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:39:51 przez Radek_Cz
[#21] Re: Zamykanie wątków na forum

@Radek_Cz, post #20

Możesz jakoś powołać się na regulamin w temacie ustalania "który wątek idzie za daleko" ?
Bo ja tego tam nie dostrzegam.
Dostrzegam natomiast złośliwość i złą wole moderatorów:
W przypadku wątku ich kolegi lub wątku w którym oni lub kolega się udziela nie zamykają tylko przenoszą, jak wątkiem nie są zainteresowani oni i koledzy to jest zamykany a jak wątku udzielają się osoby nielubiane przez moderatorów to następuje prowokacyjne polecenie zakazujące pisania w takim wątku a potem oczywiście lecą bany.

W mojej opinii w ten sposób mali i niedowartościowani ludzie podbudowują swoje niedowartościowane ego.


Pozdrawiam
[#22] Re: Zamykanie wątków na forum

@RadoslawF, post #21

W mojej opinii w ten sposób mali i niedowartościowani ludzie podbudowują swoje niedowartościowane ego.


A według mojej opinii ludzie o zbyt wielkim mniemaniu o sobie tworzą nikomu niepotrzebne teorie spiskowe i rozsiewają je na lewo i prawo. Chociaż z drugiej strony - w końcu to internet i każdy ma prawo pisać to co chce.
[#23] Re: Zamykanie wątków na forum

@stachu100, post #22

ludzie o zbyt wielkim mniemaniu o sobie tworzą nikomu niepotrzebne teorie spiskowe


Przepraszam za analogię, ale mnie się od razu z zamachem smoleńskim skojarzyło :)
[#24] Re: Zamykanie wątków na forum

@stachu100, post #22

w końcu to internet i każdy ma prawo pisać to co chce.


Ależ nie chodzi mi o zupełną samowolkę tylko fakt, że tu moderatorzy za bardzo ingerują w treść.

Co innego dbanie o kulturę wypowiedzi, formę, wyłapywanie przekleństw czy innych naprawdę ekstremalnych haseł, na przykład nawoływania do nienawiści na tle rasowym itd.

Natomiast tu mamy do czynienia ze zwykłą cenzurą, to treść wypowiedzi jest oceniana przez cenzorów (moderatorów) według ich kryteriów zgodności owej treści z tematem albo źle rozumianą "przydatnością", "wyczerpaniem tematu" itd.

Aż dziwię się, że nie ma tu cenzury prewencyjnej. Każdy post przed publikacją powinien obowiązkowo przejść przez sito tutejszych moderatorów i powinna być oceniana jego: zgodność z tematem, zgodność z poglądami moderatorów itd. Później głosowanie i jeśli stosunkiem minimum 4/5 dany post uzyska aprobatę jaśnie wysokiej moderacji - dopiero może dostąpić zaszczytu bycia opublikowanym na forum ppa.

Serio, wprowadźmy takie coś, po co się oszukiwać, że w tej chwili tu jest inaczej?


Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 16:33:53 przez jubi
[#25] Re: Zamykanie wątków na forum

@jubi, post #24

A nie zauważyłeś takiego odnośnika w swoim profilu jak "Kasowanie konta"?
Raz naciskasz i problem masz z głowy.Po co masz się męczyć z moderacją i całym tym bałaganem jakim jest PPA.pl. Polecam!OK
[#26] Re: Zamykanie wątków na forum

@stachu100, post #25

To naciśnij i nie męcz się z ludźmi co "niepotrzebne teorie spiskowe i rozsiewają je na lewo i prawo".
Nie spostrzegłeś tej możliwości ?


Pozdrawiam
[#27] Re: Zamykanie wątków na forum

@RadoslawF, post #26

Ależ ja się nie męczę.
Po prostu tacy ludzie mnie śmieszą. Lubię się pośmiać. :D Śmiech to zdrowie.
[#28] Re: Zamykanie wątków na forum

@stachu100, post #25

A nie zauważyłeś takiego odnośnika w swoim profilu jak "Kasowanie konta"?


Czyli według ciebie istota forum internetowego sprowadza się do tego, że docelowo mają tam być tylko ludzie o jednakowych poglądach, zgodnych z poglądami moderacji, a pozostali powinni być sukcesywnie eliminowani?

W zasadzie do tego właśnie prowadzą działania domorosłych cenzorów z ppa.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 17:03:32 przez jubi
[#29] Re: Zamykanie wątków na forum

@jubi, post #28

Czyli według ciebie istota forum internetowego sprowadza się do tego, że docelowo mają tam być tylko ludzie o jednakowych poglądach, zgodnych z poglądami moderacji, a pozostali powinni być sukcesywnie eliminowani?


Nie.

Forum (dowolne, nie tylko na PPA.pl) ma być do wymiany poglądów ZGODNIE Z REGULAMINEM DANEGO FORUM.
Jeżeli w regulaminie jest coś z czym się nie zgadzasz lub jakiś punkt ci nie odpowiada - nie zakładasz konta na danym portalu. Proste?
[#30] Re: Zamykanie wątków na forum

@stachu100, post #29

ZGODNIE Z REGULAMINEM DANEGO FORUM.


Nie, to nie jest takie proste. Regulamin to nie wszystko, jest jeszcze jego stosowanie. A tego nie wykonują automaty, tylko żywi, zawodni ludzie. Mogą to robić lepiej lub gorzej.

W tym konkretnym przypadku tu na tym forum czynnik ludzki w postaci moderatorów zawodzi. Za bardzo ingerują w to, co robią użytkownicy. Zamykają, przenoszą itd. robią coś co we własnym uznaniu nazywają "porządkiem", a ja nazywam cenzurą, zupełnie niepotrzebną nikomu robotę, którą tylko utrudniają życie zwykłym użytkownikom.

Żaden regulamin nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiaru w jego stosowaniu. Tu na tym forum granice ingerencji w treść generowaną przez użytkowników są regularnie i drastycznie przekraczane.

Być może opamiętanie przyjdzie w momencie, gdy nie będzie już czego zamykać i przenosić, bo nikt nie będzie tu chciał pisać. Ale uważam, że nie jest jeszcze za późno na poprawę tej sytuacji, wystarczy jasno wyrażona wola tych, którzy tu decydują, a nie chowanie się za magicznym słowem "regulamin" w oderwaniu od praktyki jego stosowania.



Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 17:16:54 przez jubi
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem