Forum » PPA
[#1] Dział forum dla początkujących
Jak w temacie. Myślę, że byłoby sensowne założenie nowego działu na forum. Jest dużo zapytań od "zielonych", albo wracających do Ami po latach.
[#2] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

Pomysł dobry bo trochę wiedzy z dawnych lat się zdeaktualizowało, mamy nowy sprzęt, pojawiają się nowe problemy. Dzięki temu trywialne tematy nie będą porozrzucane na po całym forum mieszając się z bardziej zaawansowanymi a dodatkowo nowicjuszom będzie łatwiej znaleźć odpowiedzi na tematy już poruszone przez kolegów.
[#3] Re: Dział forum dla początkujących

@pong777, post #2

Czy nie temu ma służyć Amiga FAQ?

Przecież nawet jest tam specjalny dział "pytania początkujących"...

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 08:39:04 przez recedent
[#4] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

A mnie się wydaje, że będzie za dużo zamieszania. Dla jednego prosta rzecz będzie skomplikowana i na odwrót. Moim skromnym zdaniem nie ma sensu mieszać z nowym działem.
[#5] Re: Dział forum dla początkujących

@Tomski, post #4

No cóż a teraz mamy co jakiś czas nowy wątek z pytaniem typu jak nagrać adf na dyskietkę, albo kupiłem a600 po 20 latach i co dalej. Każdy zadający pytanie zakłada nowy wątek...
[#6] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #5

W takim wypadku należałoby zwrócić uwagę, że mamy dział FAQ i zamknąć wątek.
[#7] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #6

Trzeba uważać, żeby przypadkiem nie pójść w stronę "elektrody".
Odpowiedni balans to nie trywialna sprawa. Mimo wszystko wydaje mi się, że taki dział dla "zielonych" to dobra sprawa. Co lepsze wątki można by tam przypiąć itp. Niestety takie czasy, że ludzie zamiast czytać faq wolą zapytać innych, nawet w trywialnych sprawach. Z jednej strony - dobrze jest ich uczyć pozytywnych nawyków, z drugiej nie można nie zauważać istniejących zachowań.
[#8] Re: Dział forum dla początkujących

@baderman, post #7

przypadkiem nie pójść w stronę "elektrody".


Tam to już same cwaniaczki zostały , na każde pytanie tam jest jedna odpowiedź "oddaj do wyspecjalizowanego serwisu lub dobrego fachowca" więc po co to forum "elektroda" funkcjonuje? Mimo że można wnioskować że osoba pytająca ma jakąś tam wiedze z zakresu elektroniki to moderatorzy elektrody blokują zdobywanie wiedzy.
[#9] Re: Dział forum dla początkujących

@baderman, post #7

"pozytywnym nawykiem" jest korzystanie z wyszukiwarki, wydawało by się, że nic skomplikowanego niemniej dla wielu jest to proces nie do ogarnięcia...
[#10] Re: Dział forum dla początkujących

@Kilos, post #9

Masz 100% racji. Szukanie po istniejących tematach, szukanie w faq, szukanie za pośrednictwem ogólnej wyszukiwarki - każde z tych rozwiązań powinno być pierwsze, przed założeniem tematu. Niestety, istnieje rozdźwięk między "powinno być" a "jest". Nie chcę tu nikogo na siłę bronić czy uszczęśliwiać, po prostu nie chciałbym, żeby tzw "entry level" był zbyt zniechęcający dla potencjalnych nowicjuszy.
[#11] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

Amigowcy to (w większości) nie są dzieci i robienie dla nich Ami-przedszkola jest mało sensowne. Nowi użytkownicy muszą zdobywać wiedzę czytając to, co jest już aktualnie dostępne, a nie zakładając tematy w stylu: "Jak się włącza Amigę?"...

Co do elektrody, to jest tam dużo przydatnych informacji, a moderatorzy (w większości) surowo stosują tylko regulamin tego forum. Ma to na celu wyeliminowanie "zaśmiecania" wątków różnymi, nieistotnymi wypowiedziami. Nie oznacza to, że nie ma tam układów koleżeńskich...
[#12] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #6

Zgadzam się, że FAQ powinno być pierwsze w kolejności. Natomiast przynajmniej kilka artykułów jest już nieaktualnych - w takim sensie, że są łatwiejsze sposoby na ich wykonanie. Przykładem jest artykuł o nagrywaniu ADF na dyskietki - kilka programów, montowanie obrazu potem kopiowanie itd. Zamiast tego można podać programy typu tsgui czy transdisk. Jeśli dział FAQ zostanie uaktualniony do stanu obecnego to jak najbardziej to będzie główne źródło dla nowych Amigowców.
W FAQ nie znalazłem natomiast artykułu nt. podstawowego oprogramowania do Amisi w różnych wersjach WB/KS. Menedżer plików, edytor tekstu ew. lekka przeglądarka. Taki wątek jest na forum - można z niego zbudować artykuł.
Poza tym brakuje trochę porad jak oszczędzać pamięć RAM i jakie parametry mają na to istotny wpływ. Początkujący Amigowiec rzadko kiedy ma od razu wypasioną Amisię z dodatkowym CHIP RAM i FASTem.
[#13] Re: Dział forum dla początkujących

@jimmy, post #12

FAQ każdy użytkownik PPA może edytować i zgłaszać swoje poprawki, aktualizacje.
[#14] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #6

A ja proponuję oznaczanie wątków zieloną koniczynką przy temacie, będzie wiadomo, że pyta nowy.
[#15] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

Taki dział z całą pewnością przydałby się jeżeli ludzie chcieliby aby scena amigowa nie wymarła śmiercią naturalną ;) Nie ważne czy to dla zielonych ludzi, którzy chcieli by poznać amigę od zera, czy też dla przypomnienia "co i jak" dla ludzi, którzy z amigi korzystali 20'cia lat temu. Bez "nowych ludzi" na forum/scenie, można być pewnym że wszystko się posypie :( Dlaczego nie można im ułatwić odnaleźć się na forum?

Na temat FAQ miałem zamiar napisać kilka słów, ale chyba nie warto ;)
[#16] Re: Dział forum dla początkujących

@Ryan, post #15

Dokładnie o to mi chodziło. Wejście musi być łatwe, do momentu, kiedy ktoś sam złapie bakcyla ;)
[#17] Re: Dział forum dla początkujących

@baderman, post #16

To ja proponuję, żeby każdy nowy uczestnik forum nie mógł komentować i zakładać nowych wątków póki nie przeczyta wszystkich artykułów z działu FAQ (poddział - dla początkujących). W ten sposób wejście będzie mega łatwe i ludzie będą połykać bakcyle jak głupi.
[#18] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #17

Proponuję utworzyć dział dot. szeroko rozwiniętych badań nad współczynnikiem tarcia o podłogę skórek od bananów. Przy odrobinie kreatywności forumowiczów (tych początkujących też) Nobla mamy w kieszeni.
[wyróżniony] [#19] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #17

Ja jestem za utworzeniem działu dla początkujących z przypiętym postem przypominającym o FAQ. W takim dziale będzie można się też przedstawić i zadać pytania (po uprzednim zaznajomieniu się z FAQ oraz innymi wątkami w takim dziale).

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 21:24:21 przez Hexmage960
[#20] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

Jest dużo zapytań od "zielonych"


Że, przepraszam, co?

Czyżby przespali też dobę internetu???

Niech powklejają fotki zatem szeroki uśmiech
[#21] Re: Dział forum dla początkujących

@twardy, post #1

Myślę że taki nowy to nie bardzo orientuje się w zawiłościach PPA. Jak coś potrzebuje wiedzieć to zakłada nowy temat i niczym się nie przejmuje.
Taki dział "dla nowych" to pewnie nie zauważyłby że istnieje.
[#22] Re: Dział forum dla początkujących

@grxmrx, post #13

Mam takie pytanko - jakie jeszcze adresy tego typu ma PPA?
(przy okazji - przydałaby się możliwość kasowania posta np. do 5 minut po napisaniu, niepotrzebnie zrobiłem dwa).

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 00:52:54 przez adam_mierzwa
[#23] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #3

Czy nie temu ma służyć Amiga FAQ?


Popieram, FAQ wystarczy, przy prostych i banalnych pytaniach link do FAQ a jak się zna, widzi dany topic to nawet i do tego topicu. Nie potrzeba tworzyć nowych działów w których będzie padać po 100 to samo pytanie na które już FAQ odpowiada.
W wypadku pytań na które nie padły wcześniej odpowiedzi albo się deaktualizują - oczywiście odpowiadać jak na inne. Nie chodzi o to żeby każdego odsyłać z kwitkiem ale przy totalnie technicznych pytaniach typu "Jak podłączyć Amigę" nie widzę lepszego rozwiązania jak odesłanie do FAQ i algorytmu działania ;) Pozdro
[#24] Re: Dział forum dla początkujących

@Walti, post #23

Natomiast nieco więcej energii warto zamiast w tworzenie nowych działów i odpowiadanie 100 raz jak podłączyć Amisię skierować na rozbudowę odpowiedzi w FAQ bo niektóre są delikatnie mówiąc lakoniczne
[#25] Re: Dział forum dla początkujących

@Walti, post #24

Dokładnie. Przecież forum w obecnej formie całkiem dobrze służy zarówno początkującym jak i tym bardziej zaawansowanym...
[#26] Re: Dział forum dla początkujących

@Walti, post #24

nieco więcej energii warto zamiast w tworzenie nowych działów i odpowiadanie 100 raz jak podłączyć Amisię skierować na rozbudowę odpowiedzi w FAQ bo niektóre są delikatnie mówiąc lakoniczne


Wyjąłeś mi to z ust. Czekamy.
[#27] Re: Dział forum dla początkujących

@recedent, post #17

Najpierw w FAQ powinno się cokolwiek konkretnego znajdować. Jak na razie trochę to biednie wygląda gdy na pytanie:

"Szukam informacji o różnicach między poszczególnymi modelami Amig klasycznych. Gdzie mogę je znaleźć?"

Mamy odpowiedź:

"Jest wiele stron w sieci poświęconych tej tematyce."

Zakładam też że do w.w. FAQ nie ma kto pisać pytań i odpowiedzi. Gdyby było inaczej to całość była by obszerniejsza i dokładniejsza. Dlatego też dział dla początkujących jest dobrym pomysłem, a nawet niezbędnym. A restrykcje takie jak proponujesz moim skromnym zdaniem są bez sensu, chyba że rozbudowane zostanie FAQ :)
Miałem nie pisać na temat faq, ale niestety musiałem :(
[#28] Re: Dział forum dla początkujących

@Ryan, post #27

A ludzie mają bana na google?
Odpowiedź "Jest wiele stron w sieci poświęconych tej tematyce" sugeruje wprost aby wpisać szukaną frazę w wyszukiwarce i bez problemu znajdzie się strony opisujące dany model Amigi.

Przy takich okazjach zawsze przypomina mi się powiedzenie
"mądrej głowie dość po słowie, a głupiemu to i referatu mało".

Naprawdę każdemu trzeba każdą informację znaleźć i podać na tacy?
Co najwyżej można takiej osobie dać linka do "let me google that for you" może zrozumie aluzje.
http://bfy.tw/42zi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:53:42 przez lekarz_med
[#29] Re: Dział forum dla początkujących

@lekarz_med, post #28

Ciekawy jestem czy jeszcze kiedykolwiek wrócą te czasy, gdy odpowiedzią na jakiekolwiek pytanie zadane na jakimkolwiek forum, nie będzie "wygoogluj sobie...", lecz porządna i rzeczowa odpowiedź :) Wiadomo że google nie gryzie, ale nie ma co popadać w skrajność pokroju elektrody. Nie ma co zniechęcać od razu nowych ludzi do forum, w przeciwnym wypadku ludzie przestaną zadawać pytania, bo odpowiedź zawsze będzie ta sama ;)
Chodziło mi jedynie o to że w FAQ takie pytania/odpowiedzi nie powinny się znajdować, ponieważ to ślepa uliczka, która do niczego nie prowadzi. Tak samo dobrze można było by podać w odpowiedzi na w.w. pytanie link do www.google.pl :(
[#30] Re: Dział forum dla początkujących

@Ryan, post #29

rownie dobrze mozna dać po naciśnięciu na każde pytanie przekierowanie na google szeroki uśmiech

Jak FAQ to rzetelny FAQ albo wcale
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem