Forum » PPA
[#1] Amiga Wiki
TL;DR;
Zainstalowałem na naszym serwerze Wiki.
  • Wiki miałoby być miejscem gdzie będziemy mogli łatwo edytować i zbierać wiedzę w tematyce takiej jaką mamy na portalu
  • Raczej nie powinno być powielaniem haseł z Wikipedii a być rozwinięciem tego czego w Wikipedii nie będzie lub nie musi być
  • Strona ma osobne logowanie/rejestracje co PPA.pl (ale opcja logowania kontem PPA.pl możliwe, że w przyszłości się pojawi)
  • Część z zagadnień z FAQ byłaby przeniesiona do Wiki (ważne żeby te rozwiązania się nie "kanibalizowały")
  • Potrzeba pomocy przy niektórych detalach konfiguracji (techniczne) oraz tworzeniu struktury stron (nietechniczne). W dalszej perspektywie, opiekunów czy moderatorów, którzy by zerkali od czasu do czasu czy nie wpada tam spam lub inne niszczycielskie siły.


Nie jestem ekspertem w temacie i możliwe, że niektóre z podanych wyżej założeń są błędne. Dajcie znać czy macie jakąś inna wizję. Jestem ciekaw. Ja bym nie chciał struktury narzucać a jedynie być docelowo tym technicznym.

Jeśli ktoś ma doświadczenie w temacie i chciałby się odrobinę zaangażować to proszę zgłosić się do mnie lub pisać tutaj. Strona już działa, ale świadomie nie podaje linka ponieważ jeszcze nie ma treści a tylko testowa zawartość - nie musi to się indeksować w wyszukiwarkach.

Mam jeszcze wątpliwość co do tego jaką licencję powinny mieć treści w wiki. Jeśli ktoś ma jakąś propozycje czy wiedze w temacie to również proszę dajcie znać.

Ale o co chodzi? ;)

Dawno temu powstał dział Amiga FAQ, który w założeniach miał porządkować wiedzę jaką przekazujemy na forum by nie pytać o nią po raz kolejny w kolejnych wątkach. Dział ma swoje ograniczenia co do struktury, ale jest i była możliwość edycji, poprawiania, niby coś jak w wiki. Jednak nie do końca. Struktura jest zbyt sztywna i FAQ ma formułę jak sama nazwa wskazuje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Dlatego już kilka lat temu myślałem czy dział ten nie powinien ewoluować w coś więcej co poza tę formułę wykracza. Pomyślałem o wiki, ale nie chciałem go pisać od nowa więc... można by było w tym przypadku zainstalować Media Wiki (ten silnik co używa Wikipedia) i zachęcić ludzi do edycji :). Minusem jest to osobne logowanie, ale może wyolbrzymiam problem. Środowiska np. Atari mają, z tego co się zorientowałem, takie Wiki. U nas możliwe, że podobne próby też kiedyś już były. Czy tym razem będzie inaczej? Może warto spróbować? Naiwnie myślę, że nie będzie to areną do sporów ;) Ryzyko jest tylko takie, że uczestnikom nie starczy zapału, ale nawet gdyby to dużo czasu nie straciłem na instalowanie i konfiguracje bo tylko jeden weekend

Docelowo można by było też pomyśleć o likwidacji działu Teleport również w kontekście Wiki. W Wiki linki łatwiej byłoby aktualizować czy opisywać.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 01:04:29 przez grxmrx
[wyróżniony] [#2] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #1

Fajna informacja. Temat ważny i godny uwagi.

Czy przewidujesz coś takiego w ramach Wiki (czy to będzie dobre miejsce czy jednak to nadaje się tylko jako FAQ) aby dodawać tam w ramach nowych wpisów coś takiego jak w Amiga FAQ - jak na poniższym przykładzie (jeden z wielu ale często powielany i rozrzucony w kilkunastu/kilkudziesięciu wątkach): przerabianie stacji dyskietek (chodzi mi o wszystkie modele i o skuteczne rady - to FAQ oczywiście rozwijane i poprawiane aby było jak najlepsze, a nie, że zrobimy i na tym koniec) itp. - i teraz jest poważny problem, jeżeli w danym temacie jakaś chętna osoba zajęła by się zebraniem z istniejących wątków tych kluczowych informacji i zrobiła z tego FAQ pod konkretne przypadki to wtedy znacząco ułatwiło by rozwiązanie problemu. Robię tak, że wyłapuję wszystko co istotne i robię z tego FAQ/wpis do WiKi, wtedy uzyskujemy w jednym miejscu rozwiązanie danego większego problemu (bo ten przykład co przytoczyłem obejmie np. stacje ALPS, Sony, Samsung itp.). W takim przypadku możliwe też będzie dodanie zdjęć itp. co aktualnie stanowiło problem na forum gdyż zdjęcia dodawane na zewnętrznych serwisach często znikają a czasami są bardzo istotne.
[#3] Re: Amiga Wiki

@Adinfo, post #2

Tak, kwestia tylko albo aż tego żeby to nie mnie a ludziom się chciało to robić. Zapewne cześć haseł mogę dodać, ale nie ma być to kolejna strona dla jednej osoby. Wiki czy FAQ mają możliwość edycji. Wiki pozwala na więcej. Fajnie by było gdyby choćby przy nowych tematach lub powracających starych była podejmowana inicjatywa użytkowników lub sugestia, pytanie czy może warto dany temat opisać w wiki?

Myślałem też o takich weekendowych akcjach tematycznych. Na przykład ogłaszamy, że w danych dniach uzupełniamy hasła takie a takie. Po akcji można by było podsumować wkład edytorów w tym czasie.
[#4] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #3

Fajnie by było gdyby choćby przy nowych tematach lub powracających starych była podejmowana inicjatywa użytkowników lub sugestia, pytanie czy może warto dany temat opisać w wiki?
- o to mi właśnie chodziło, w tym zakresie te postaram się jakiś temat ogarnąć, tylko z założeniem, że potem tego pilnować i poprawić/uzupełnić aby to miało sens. Wiadomo, że tego moderatorzy przecież nie będą ciągnąć.

Co do akcji tematycznych to też dobry pomysł.
[#5] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #3

Jeszcze jest taka kwestia, że pewne tematy (nagrywanie dyskietek, podłączanie do monitorów) wracają na forum jak bumerang. Amiga FAQ miał teoretycznie sprawić, że ich nie będzie/będzie mniej bo ludzie znajdą swoją odpowiedź tam. Czy jesteśmy w stanie zapewnić, że Wiki będzie takim pierwszym "filtrem" przed założeniem kolejnego niepotrzebnego wątku?
[#6] Re: Amiga Wiki

@recedent, post #5

Może podczas zakładania nowego wątku, będzie informacja coś w stylu "zanim założysz wątek sprawdź 'tutaj' czy taki problem nie został już rozwiązany"?
[#7] Re: Amiga Wiki

@recedent, post #5

Obawiam się, że nie. Problem jest nagminny szczególnie wśród nowych użytkowników i to nie tylko tu.
Nie chce się im korzystać z opcji wyszukiwania.
[#8] Re: Amiga Wiki

@karolb, post #6

To nic nie da. Jak były multi GOTEKi i multi Stacje dyskietek - będą nadal. Chyba. że takie wątki usuwać od razu, albo przenosić pierwszy post autora do innego wątku w podobnym temacie - tylko to jest sporo pracy dla moderatorów.
[#9] Re: Amiga Wiki

@Adinfo, post #8

No to może jeszcze obok informacji będzie checkbox do zaznaczenia, z opisem - "tak, sprawdziłem i nie ma" :P
[#10] Re: Amiga Wiki

@recedent, post #5

To zależy Technicznie można by było odpytywać FAQ jeśli podczas pisania tematu pojawią się w nim pewne słowa kluczowe z FAQ. Taka podpowiedź, nie mylić z gadającym spinaczem czy innym czatbotem, że "może chodziło Ci o?". Przy samej rejestracji już podajemy listę niektórych tematów z FAQ. Jeśli podpowiedź automatyczna zawiedzie to trzeba liczyć na wiedzę forumowiczów, że nie będą kolejny raz odpowiadać a przekierują do odpowiedzi.
[#11] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #10

Jakbyśmy mieli tagi w wiki (nie wiem czy się da). To można by było sprawdzic czy słowa z pytania na forum pasują do tagów. Jakby pasowały do >4 (konfigurowalna liczba) to by się wysyłającemu pokazywało link do Wiki.

Moderatorzy mogliby także zamykać wątki jeśli pełna odpowiedź jest na wiki, wtedy ogarnelibyśmy bedniowątki.
[#12] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #1

A kto będzie zobligowany do ostatecznego wyjaśnienia co jest Amigą a co nie jest ?
[#13] Re: Amiga Wiki

@ingenic, post #12

Skoro mamy definicję encyklopedyczną to zerknij na "normalną" Wiki i sam sobie odpowiedz.
[#14] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #1

Nie ukrywam, że nie jestem zdziwiony ani rozczarowany, że nie było odzewu o jakim bym mógł marzyć :D Dwie osoby poza mną też już coś pododawały i edytowały więc nie jest źle. Nie patrząc na mały odzew utworzyłem dzisiaj kilkadziesiąt haseł w Wiki i póki co idzie wszystko bardzo dobrze. Część haseł przenoszę z FAQ i docelowo będą przekierowania z FAQ do Wiki. Do przemyślenia mam jeszcze kwestię wyszukiwania haseł z wyszukiwarki strony i linkowania między stronami.

Edycja idzie na tyle sprawnie, że bardzo mi się to spodobało i w ciągu dnia struktura nieco się rozrosła. Niektóre treści są napoczęte i czekają na rozbudowanie. Trochę naiwnie sądziłem, że może ktoś zaproponuje jakąś strukturę ;), ale to zawsze można zmienić później w formule wiki. Mam nadzieję, że nie powstanie śmietnik ponieważ aktualnie nie ma ustalonych sztywnych reguł.

W tym momencie strona główna prezentuje się tak:


a przynajmniej jej górna część. Jeśli ktoś chce dołączyć do edytowania to dajcie znać. Jak nie tu to na priv.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 22:57:38 przez grxmrx

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 23:01:23 przez grxmrx
[#15] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #14

Jak znajdziesz chwilę do dorzuć w Amiga FAQ najlepiej na samej górze dobrze widoczny link do WIKI.
[#16] Re: Amiga Wiki

@Adinfo, post #15

Czytasz w moich myślach :) Miałem taki plan by dodać w ramce informacje z linkiem do wiki.
[#17] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #1

To co aktualnie blokuje oficjalny start Wiki to:
  • ustalenie licencji, choć najprawdopodobniej zostanie to CC BY-SA 3.0 - jeśli nikt nie ma nic przeciwko to taka zostanie
  • ustalenie chętnej osoby (lub osób), która by moderowała Wiki


Istotna sprawa, którą warto wspomnieć to, że nie jest to moje wiki ani kolejna moja strona czy inny wymysł. Ja postawiłem stronę, mogę technicznie wspierać, ale merytorycznie nie jestem najlepszym ekspertem. Mogę wystartować stronę, przenieść część haseł z FAQ i czasem coś drobnego poprawić. Aktualną strukturę czy raczej stronę główną z linkami na wiki wymyśliłem sam i nie jest to struktura, która jest słuszna i taka, którą należałoby się trzymać.

Póki nie będzie pewności kto będzie opiekował się wiki to, moim zdaniem, start nie ma sensu ponieważ bez pilnowania jest ryzyko spamu i dewastacji.


Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 20:14:59 przez grxmrx
[#18] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #17

Jeśli zgłosi się ktoś jeszcze, to mogę być jednym z moderatorów na wiki (mam zbyt mało wolnego czasy, aby moderować jako jedyny moderator). Mam jako takie doświadczenie z wiki, od 10 lat od czasu do czasu poprawiam/tworzę nowe artykuły polskiej Wikipedii.
1
[#19] Re: Amiga Wiki

@wali7, post #18

Na pewno 'recedent' też by pomoderował. Z Wiki to jest tak, że "Miodków" to jest wielu, a pisać nie ma komu,. Od poprawiania to się znajdą, gorzej z tworzeniem pierwotnych treści. Mam małe doświadczenie jako Wikipedysta, ale zdaje się że jest jakaś hierarchiczność uprawnień, to nie jest tak że każdy może wejść i zepsuć.
[#20] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #14

Fajne to Amiga Wiki. Czekam z niecierpliwością na publikację.
[#21] Re: Amiga Wiki

@Hexmage960, post #20

No ja też, ale wygląda na to, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie...
[#22] Re: Amiga Wiki

@wali7, post #18

Dzięki za zgłoszenie. Z moderatorów, którzy się zgłosili byłyby to już 3 osoby. Recedent ma już uprawnienia do moderowania, nadałem je też rzookolowi. Byłbyś trzecim. Proszę o rejestrację na stronie (jest póki co osobna, ale to nie szkodzi).

Chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że ta struktura i linki co są aktualnie na głównej to jest propozycja. Ogólnie to co pododawałem tam na start to nie jest propozycja struktury, która jest czymś stałym i widziałbym to tak, że osoby, które chcą aktywnie edytować i mają większą wiedzę w edycji w takiej formule zaproponowały jaka to ma być struktura. W ogóle bym się sugerował tym, że np. główna strona ma być taka sama jak jest teraz. To co zaproponowałem jest tylko po to żeby na start nie było pusto. Ja bym mógł się włączyć później do edycji haseł, na których się znam. Sam mogę określić jedynie technicznie co jak ma działać, coś doinstalować, skonfigurować po stronie serwera.
[#23] Re: Amiga Wiki

@adam_mierzwa, post #19

Ja tam się w miodkowanie raczej nie bawię na Wikipedii, natomiast przy tworzeniu nowych artykułów są obecnie problemy z uźródłowieniem. Jest to oczywiście zrozumiałe, trudno aby wikipedia była źródłem fake newsów. Z drugiej jednak strony zabija to pierwotny zamysł, gdzie każdy może dodawać treść w miarę swoich możliwości merytorycznych i czasowych, a ulepszą to inni... jeśli bowiem nie dodasz dobrego akapitu (albo nowego artykułu) z dobrymi źródłami, to nie licz, że ktoś ulepszy to co dodałeś, bo znacznie szybciej zostanie to usunięte. Mam paru takich "ulubionych" adminów z którymi dyskutowałem, oczywiście bezskutecznie. Bywają też problemy wynikające z zastosowanej na wiki licencji.
Na Wikipedii każdy może wejść i zepsuć, jednak (1) każda treść dodana przez osobę o statusie poniżej redaktora musi zostać zaaprobowana (jednak zmiany są widoczne od razu po dodaniu, zaś weryfikacja następuje zazwyczaj w ciągu kilku godzin), oraz (2) każdy artykuł ma historię wszystkich zmian i przywrócenie poprzedniej wersji to kilka kliknięć myszką. Zdarzało mi się usuwać ewidentne wandalizmy.
Oczywiście na Wiki istnieje hierarchia twórców z różnymi uprawnieniami, bazuje ona na ilości zrobionych i zaaprobowanych edycji.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 17:41:14 przez wali7
[#24] Re: Amiga Wiki

@wali7, post #23

Właśnie przed chwilą miałem sytuację, że napisałem hasło, miałem już kilka zdań i kliknąłem "Zapisz" a tu ci niespodzianka, bo w międzyczasie ktoś inny edytował i jest znów pusta strona. To nie na moje nerwy
Do trzech razy sztuka, może spróbuje o 4 w nocy ;]
[#25] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #22

grxmrx - podaj link do tej ami wiki, bo nie mam jak się zarejestrować :)
[#26] Re: Amiga Wiki

@wali7, post #25

Podałem na priv. W wątku dla publiki nie chcę linkować by póki co boty wyszukiwarek nie indeksowały.
[#27] Re: Amiga Wiki

@adam_mierzwa, post #21

Chętnie poczytam Wiki i jeżeli zajdzie taka potrzeba, mogę pomóc uzupełniać wpisy.
[#28] Re: Amiga Wiki

@grxmrx, post #26

Niektóre linki na tej wiki prowadzą wprost do stron artykułów na ppa, co wygląda nieelegancko,
czy nie można wkleić z bazy tylko tekstu?

W sumie masa informacji i definicji już jest na PPA, może tylko skopiować do wiki?

.
[#29] Re: Amiga Wiki

@rePeter, post #28

gdzie ta strona jest ? podajcie linka
chętnie się bym dowiedział jak dodać ikony do gier whdload do wb 3.1.4 bo mam tylko kropki :)
[#30] Re: Amiga Wiki

@rePeter, post #28

To co jest aktualnie na stronie jest tylko propozycją, bazą by było coś na start. Wiki jest taką formułą, że każdy może edytować zamiast pisać "a nie można by było?". Ja na pewno część haseł mam jeszcze do przeniesienia z FAQ. Natomiast nie wszystko można przenieść do wiki bez zastanowienia ponieważ będzie tam inna licencja. Nie chciał bym żeby powstała sytuacja, że weźmie się artykuł jednej osoby i bez jej wiedzy i zgody będzie się rozszerzało czy modyfikowało jego treść. Nie wiem nawet czy w przypadku przeniesienia haseł z FAQ nie spowoduje to prędzej czy później jakiegoś niezamierzonego problemu.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem