[#61] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@szuler, post #60

Może i nie, ale do pieca praktycznie to innych monitorów obecnie nie podłączysz. Mnie chodzi o to, że taki aROS to ok, jest dla ludzi którzy chcą zobaczyć jak by działal AOS na tak szybkim sprzęcie jak x86 obecnie, ale platforma oparta na x86 obecnie która miałaby być funkcjonalnie kontynuacją Amigi sensu dla mnie żadnego nie ma. Klasyk z PPC odpali gry/programy m68k napisane pod AOS m68k, pegaz (w praktyce 2 płyty, 2 procki z tej samej rodziny i kilka obsługiwanych modeli kart graficznych) zrobi to dzięki niemal niewidocznej dla użytkownika emulacji. Teraz pomyśl - przeportowałeś AOS na x86, niemal wszystkie programy uruchamiasz w trybie emulacji m68k albo/i nie daj boże PPC (czyt. kolega będzie mieć windowsa z WinUAE i zrobi tyle samo na wirtualnej amidze, ale dodatkowo znacznie więcej na windowsie). Nowego nikt nic pisać nie będzie, ewentualnie będzie parę wyjątków - czyt. osób robiących coś za free, lub za pieniążki większe niż PieCowe freeware'owe rozwiązania (choćby przeglądarka internetowa czy klient poczty). Inna sprawa...wejdzie GF10, zainstalujesz w kompie a system pokaże ci 'bye bye' - bo po prostu nie będzie tego mieć w obsłudze. I co z tego, że będzie tania platforma jak softu pod system nie będzie? Chyba że się zmieni system na linuksa czy windowsa - ale wtedy to znowu nie będzie amiga. No i koło się zamyka. Amiga moim zdaniem właśnie dokonuje ostatniego tchnienia...przejście na x86 = pomyłka, kontynuacja PPC = pomyłka, przejście na CF = wielka pomyłka. Jak już coś miałoby kontynuować linię Amiga to byłoby to coś na kształt remake'u C64...miniaturowa konsola/joy z ewentualnie wymiennymi kartami pamięci.
[#62] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@abcdef, post #61

Czyli Twoim zdaniem amiga max 060/? z rodziny 68k + prosta karta graficzna, tudzież chipset np. Sis, vd3/vd5? Hmm.... Wtedy nie potrzeba żadnego nowego systemu, znając zaś Amiga Inc. cena takiego zestawu to 500-800$. Za 100-200$ kupię rozbudowaną przez Amiga Inc. do tego poziomu A1200, CD32. Ja uważam, że łatwiej bedzie przesiąśc sie na Mosa i dogadac sie z Sony, żeby przeportować go PS3, niż AmigaInc. zrobi cokolwiek. Nikt inny nie zrobi nic w temacie naszego kompa, bo szkoda mu kasy i czasu na włóczenie się po sądach. Gdyby faktycznie udało się przekonać Sony, do włączenia w projekt PS3 systemu Mos, to przy obecnej cenie tego sprzetu ok. 1500zł nowa wersja PS3, to mogłoby się udać. Warunek, to dobra reklama. Może jakieś reedycje najlepszych amigowych hitów razem z Mosem i PS3? Realnie szans ten projekt jednak nie ma, a szkoda.



Ostatnia modyfikacja: 10.12.07 21:42



Ostatnia modyfikacja: 10.12.07 21:43



Ostatnia modyfikacja: 10.12.07 21:44
[#63] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@ender, post #62

łatwiej bedzie przesiąśc sie na Mosa i dogadac sie z Sony, żeby przeportować go PS3

Ty weź normalnie porozmawiaj na ten temat z którymś z członów MOSt, ok? ;) Po tej rozmowie nie przyjdzie Ci więcej nawet na myśl by w ogóle formułować takie zdania jak to powyżej. ;)

[Realnie szans ten projekt jednak nie ma, a szkoda.]

[#64] Re: Kiedy w końcu pojawi się nowy sprzęt?

@szuler, post #60

PS. A pod AmigaOS da sie MKII odpalic na monitorze SVGA?

Ja osobiscie nie odpalalem, ale z tego co wiem, to mozna przez WHDLoad. Powinno zadzialac chyba takze na AOS4. Na MOSie chyba tez. Mowimy oczywiscie o OS4 i MOS odpalonym na Classicu - oczywiscie w przypadku MOSa potrzebny jest dodatkowy monitor podpiety pod AGA.

A wracajac do AROSa, to czy oprocz planowanej emulacji 68k (bounty), bedziesz tez emulacja AGATy i Pauli?

DODANE: Aha, ta emulacja to integracja E-UAE, czyli jak sie domyslam, AGAty tez?



Ostatnia modyfikacja: 10.12.07 21:54
[#65] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Andrzej Drozd, post #64

Andrzej Drozd napisał(a):

> A wracajac do AROSa, to czy oprocz planowanej emulacji 68k
> (bounty), bedziesz tez emulacja AGATy i Pauli?
>
> DODANE: Aha, ta emulacja to integracja E-UAE, czyli jak sie
> domyslam, AGAty tez?

Zapewne tak, ale szczerze powiedziawszy to nie wiem - nie moja dzialka :) O szczegolach dowiemy sie wiec zapewne w tym samym czasie (no, moze ja sie dowiem ociupinke wczesniej ;)

[#66] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@MinisterQ, post #63

MinisterQ napisał(a):

> Ty weź normalnie porozmawiaj na ten temat z którymś z członów
> MOSt, ok? ;) Po tej rozmowie nie przyjdzie Ci więcej nawet na
> myśl by w ogóle formułować takie zdania jak to powyżej. ;)

Myślę, że gdyby Sony zapłaciło choć część tego co płaci developerom za robienie gier na PS3, to MOST by się zsikał ze szczęścia i zrobił MOSa nawet na młynek do kawy. Czysto hipotetycznie oczywiście, bo co to Sony obchodzi.
[#67] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Fei, post #38

akurat mielem stycznosc osobiscie i na temat omawiany powyzej mam calkowicie odmienne niz ty zdanie
[#68] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Fei, post #66

Może to i lepiej że nie? W końcu SONY pomimo tego że może uchodzić za osobliwą firmę, wcale nie musi być fetyszem złotego deszczu.

[#69] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@ender, post #62

Też bym chciał, żeby amiga przetrwała, baa, nawet znowu zaczęła się piąć w górę. Naprawdę lubię system amigowy - nawet prościutki 1.3 :) Ale co innego sentyment, a co innego brutalna rzeczywistość. Jaką Amige mamy teraz taką będziemy mieć, ewentualnie jak się nieco sprawa procesowa rozwiąże to pewnie parę powerpiecykowych new age amigos się zjawi. x86 to jedynie w trybie emulacji - prorokiem nie jestem żeby to wiedzieć na 100%, ale tak uważam.

MOS na PS3 - mogę tylko powiedzieć, że ciekawie by to wyglądało :)
[#70] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@abcdef, post #69

MOS na PS3 - mogę tylko powiedzieć, że ciekawie by to wyglądało

wcale nie

[#71] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@abcdef, post #69

MOS na cokolwiek szybkiego i taniego - to by fajnie wyglądało :) Tylko wtedy Efika/Pegasos by wyglądali "nieciekawie". Niestety.

[#72] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@kjb, post #71

Żaden z oryginalnych Amigowych programów nie chodzi na moim Pegu z G4 zbyt wolno... nawet gdyby procek był kilka razy wolniejszy to tez pewnie byłaby nadwyżka mocy. Nawet wśród bardziej wymagających programów skompilowanych dla MOSa (Stellarium, QuakeIII, Blender....) nie ma takich które prosiłyby się o coś szybszego. I raczej nie spodziewam się pod MOSa programów które dusiłyby się w środowisku MOSa na 1 GHz 7447.
Tak więc nawet gdyby MOS powstał na PS3, to nie sądzę, aby Peg blado się prezentował na jego punkcie... chyba ża dla kogoś jest istotne że po odpaleniu MPlayera na 7447 zostało mu 30% wolnego CPU a na Cell powiedzmy 95% (zresztą chyba trudno powiedzieć na ile taki Cell przewyższałby w systemie MOS 7447, skoro chyba najbardziej istotną róznicą jest kilka jednostek wektorowych w miejsce jednego AV... klucze RC5 na pewno łamałby szybciej :) , czy dałoby się wymyśleć inne sensowne dla nich zastosowanie? Może Krashan by je zatrudnił w Reggae.)
[#73] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@wali7, post #72

"Tak więc nawet gdyby MOS powstał na PS3, to nie sądzę, aby Peg blado się prezentował na jego punkcie"

Napisałem coś taniego i szybkiego. Np. jakiś PowerMac G4 450Mhz za 300zł.
Sądze że wiele osób kupiło by Maca dlatego że jest tańszy. I wtedy PEGASOS wyglądałby BLADO, nie dlatego że jest WOLNY.
Pomyśl, ile osób kupi PEGASOSA a ile kupi MAC'a, jeśli na jednym i drugim będzie chodził MOS, za to MAC będzie tańszy i łatwiejszy w zdobyciu?

To miałem na myśli pisząc że PEGASOS/EFIKA wyglądałyby blado :) Po prostu te komputery powstały z myślą o MOS'ie, bo przecież nie jako platforma tylko dla Liunuxa prawda? Ich wyłączność na MOS'a to ich jedyna szansa zbytu! Sam się zastanawiam nad efiką, ale uwierz mi, nie chce jej dla Linuxa PPC :)

[#74] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@kjb, post #73

kjb napisał(a):

> Napisałem coś taniego i szybkiego. Np. jakiś PowerMac G4 450Mhz
> za 300zł.
> Sądze że wiele osób kupiło by Maca dlatego że jest tańszy. I
> wtedy PEGASOS wyglądałby BLADO, nie dlatego że jest WOLNY.
> Pomyśl, ile osób kupi PEGASOSA a ile kupi MAC'a, jeśli na
> jednym i drugim będzie chodził MOS, za to MAC będzie tańszy i
> łatwiejszy w zdobyciu?

Szczególnie, że go już nieprodukują, poza tym 450Mhz, to niewiele, więc gdzie ta szybkość?

> To miałem na myśli pisząc że PEGASOS/EFIKA wyglądałyby blado :)
> Po prostu te komputery powstały z myślą o MOS'ie, bo przecież
> nie jako platforma tylko dla Liunuxa prawda? Ich wyłączność na
> MOS'a to ich jedyna szansa zbytu! Sam się zastanawiam nad
> efiką, ale uwierz mi, nie chce jej dla Linuxa PPC :)

A jednak z pewnych zrodel wiem, że więcej pegasow sprzedalo sie dla zastosowan linuxowych niz morphosowych... Inaczej support Mosa ze strony Genesi bylby większy.

[#75] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@MinisterQ, post #63

Miałem na myśli to, że prędzej uda się z Sony (realne w 4%) niż Amiga Inc. (nierealne w 1000%).
[#76] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Kaczus, post #74

Czytałem, że ktoś zainstalował na efice MOSa 2.0. Gdyby Mos był już dostępny i sprzedawali efikę z zainstalowanym Mosem nawet 1.4 a najlepiej 2.0 to łykam w ceimno. Cena płyta z grafiką, ramem, zainstalowanym systemem do 1000zł. A co z efiką 2? Wmieści się w obudowę od laptopa? Kiedy będzie można kupić mosa 2.0? Może jakiś opis jak zainstalować Mosa na efice. :P
[#77] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Kaczus, post #74

"Szczególnie, że go już nieprodukują, poza tym 450Mhz, to niewiele, więc gdzie ta szybkość?"

Porównaj takiego Maka do efiki to dostaniesz odpowiedź :(



Albo taki:
http://allegro.pl/item278262857_emac_1ghz_w_stanie_idealnym.html

za 880 zeta:
- procek 1ghz
- 512 MB RAM
- 60 GB HDD
- naped SD DL Nec (w orginale bylo Combo ale padlo)
- modem
- porty USB,FireWire 400 ,Ethernet 10/100
- karta graficzna Radeon 7500 wspiera Quartz Extreme pod 10.4

ładnie wbudowany w monitor...


tanio i szybko :)



Ostatnia modyfikacja: 11.12.07 10:46
[#78] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@kjb, post #77

kjb napisał(a):

> "Szczególnie, że go już nieprodukują, poza tym 450Mhz, to
> niewiele, więc gdzie ta szybkość?"
>
> Porównaj takiego Maka do efiki to dostaniesz odpowiedź :(

Problem jest taki, ze efiki produkuja, makow ppc nie, pomimo, ze zawsze uważałem efikę za błąd, to jednak nie da się tego faktu ukryć, a moim zdaniem priorytetem powinno być zawsze tworzenie systemu na komputery dostępne w sprzedaży, dopiero pozniej support dla nieprodukowanych, ale takich na które system był dostępny, a na samym koncu powinno się brać inne sprzęty pod uwagę. Co do samej Efiki, to taka quota z #ppa:
(#484) [10:28:38] w sumie efika to wyrob nie przypial ni przylatal.... moim zdaniem albo powinien byc mniejsza, albo wieksza....

w sumie taki skrót myslowy, ale chodzi o to, że jakna desktop to jest za mała, za słaba ect, a dla ciekawszych zastosowań - np jakiś handheld za duża.

[#79] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@rzookol, post #49

Nie marudzę. Wyrażam pogląd, że postrzeganie peceta z emulatorem Amigi (albo nawet z natywnie działającym klonem AOS-a) jako sensownej przyszłości platformy to utopia.
[#80] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@kjb, post #73

Ja prawdę mówiąc nie wiem jaki był w zamierzeniu producenta target dla Pegasosa: MOS, Linux, czy coś innego. Prawdą jest, że do Linuksa lepiej uzyć coś z x86 bo: łatwiej dostępne, tańsze, szybsze (te słowa piszę z laptopa z PIII 1 GHz... czyli tyle samo co na 7447 na Pegu, w obu przypadkach ten sam OpenSuse 10.2 - pod x86 jest zauważalnie szybciej). Jak dla mnie Pegaz to przede wszystkim MOS. Podobnie, a nawet bardziej dotyczy to Efiki (bardziej, bo jej 128 MB to stanowczo za mało dla wygodnej dystrybucji Linuksa z KDE, a dla MOSa spokojnie wystarcza... chociaż wolałbym więcej)...
Co do Maków... oczywiście, że byłoby fajnie gdyby MOS działał na większej ilości sprzętu. Myślę, że skoro MOS Team trochę się uniezależnił od bPlanu, to pozostaje szansa na wydanie wersji na coś innego niż maszyny z bPlanu. Jak pisał Kaczuś, nie napawa optymizmem fakt braku przyszłości Maków z PPC, system powinien bazować na czymś współcześnie produkowanym, a na rynku PPC nie ma zbyt wiele konkurentów bPlanu. Ale to tylko taka moja luźna dywagacja.
Ender pisał, że "podobno ktoś uruchomił MOSa 2.0 na Efice". Nie "podobno" i nie "ktoś", tylko wszyscy członkowie MOS Teamu mają dostęp do wersji Morphosa dla Efiki. W samej PL jest kilka takich osób, kilka też razy w PL pokazywano publicznie Morphosa na Efice. Nie pozostało nic innego jak czekać na oficjalną dystrybucję systemu. Moja Efika w kazdym razie czeka :)



Ostatnia modyfikacja: 11.12.07 12:02
[#81] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@ender, post #52

Czy ktokolwiek z piszących o systemie amigopochodnym na PS3 zdaje sobie sprawę że w tym temacie ("system operacyjny na konsoli do gier") sprzęt za 1600zł oferuje 256MB pamięci, brak akceleracji 3D, 20GB miejsca na dysku do wykorzystania i ciągnie 200W energii (najnowszy model podobno "tylko" 150W)? Jeżeli w dodatku miałaby zostać spożytkowana mityczna moc Cella to należałoby najpierw zaprząść do pracy jednostki SPE, które nie mają zbyt wiele wspólnego z tym na czym systemy amigopochodne (czy to x86owe czy PPCowe) i ich oprogramowanie działają obecnie.
Tak w ogóle to nie wyobrażam sobie żeby ktokolwiek mógł być zainteresowany instalacją Linuxa na PS3 w innym celu niż media center lub klaster obliczeniowy, przy czym to drugie zastosowanie wydaje mi się już trochę naciągane (no, jeszcze można dla zabawy albo z nudów...) Za taką kasę można złożyć dwa kompletne pecety z 2GB pamięci i dwoma rdzeniami, może nie super szybkimi ale jakikolwiek system operacyjny na takim zestawie będzie w zastosowaniach desktopowych śmigał lepiej niż na PS3. Co do systemu amigopochodnego się nie wypowiadam bo jest to czyste science-fiction.



Ostatnia modyfikacja: 11.12.07 13:28
[#82] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@wali7, post #80

uzyć coś z x86 bo: łatwiej dostępne, tańsze, szybsze ...i ma Flash w przegladarkach WWW.
[#83] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@wali7, post #80

Wstyd sie przyznać, ale ktoś na forum się chwalił, że ma na efice mosa, ale nie pamiętam kto. Chyba Grzegorz Kraszewski, ale powiem, że mi to umknęło. Chciałbym w końcu używać mosa na sprzęcie za rozsądna kasę. Efika mimo ograniczeń jest sprzętem za w miarę (jak na amigowe warunki) normalna kasę. Nie kupię jej, póki nie będzie do kupienia mosa na ten sprzęt. Liczę, że efika 2 bedzie miała zegar 600 mhz, 512 mb ramu, jakiegoś zintegrowanego radeona i nie pojawi się za 5 lat.
[#84] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@ender, post #83

No tak,ktoz inny jak nie my amigowcy,mamy zabiegac o powstawanie nowego sprzetu,jesli co poniektorzy ludzie beda do tego tak podchodzic to nie ma sensu tego tematu poruszac,aczkolwiek w przyrodzie czasem sie tak zdarza ze cos co nie ma zadnych logicznych przeslanek do tego zeby istnialo,istnieje.
[#85] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@SzaryWilk, post #84

SzaryWilk napisał(a):

> No tak,ktoz inny jak nie my amigowcy,mamy zabiegac o
> powstawanie nowego sprzetu

Pisanie pierdół na forach nazywasz zabieganiem?
[#86] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@SzaryWilk, post #84

Weź lepiej idź czyścić jezioro, zamiasu tu czas mitrężyć.
[#87] Re: Kiedy w końcu pojawi się nowy sprzęt?

@SzaryWilk, post #84

http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/

[#88] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@galu, post #81

> brak akceleracji 3D

Mam nadzieję że pisząc PS3 nie miałeś na myśli Sony PlayStation 3? Bo jeżeli tak, to... hmm... sprawdź może sobie gdzieś osiągi PS3 w dziedzinie 3D, bo piszesz bzdury.

[#89] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@Olo, post #15

Nie śmiejcie się z niego... jest młody i ma jeszcze ideały... nie odbierajcie mu ich, niech chłopak sobie jescze trochę pomarzy

[#90] Re: Kiedy w końcu pojawi siê nowy sprzêt?

@_arti, post #45

Gdyby babcia miała wąsy, to by dziadkiem była...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem