[#1] Wsparcie "czerwonych"
Kontynuując komentarze...

chciałbym żebyś jak najbardziej wspierał "czerwone" środowisko

Niestety, oprócz wspomnianego DigiBoostera 3 raczej nie będę pisał nic dla AmigaOS 4. Z kilku powodów. Po pierwsze pisanie programów w dwóch wersjach (MorphOS i AmigaOS 4), albo nawet trzech (dochodzi AmigaOS 3) to droga przez mękę i dodanie sobie co najmniej jednej trzeciej roboty. Za kasę czemu nie, ale dla przyjemności – wykluczone.

Po drugie problem uczulenia developerów (i wielu użytkowników) AmigaOS 4 na MUI. To jest obecnie jedyny sensowny wybór, jeżeli chce się pisać na więcej niż jeden amisystem. Powodem odrzucenia mojej propozycji wykonania komentowanego bounty było MUI (fakt, że się tego spodziewałem, więc zaskoczenia nie było). Sorry, nie mam ochoty się zmuszać do pisania pod ReAction.

Trzecia sprawa to sprzęt do testowania. Jeżeli chodzi o MorphOS-a to mam Pega 2 i Efikę, a gdyby pojawiły się problemy z działaniem czegoś mojego np. na Macu mini, czy w przyszłości Power Macu, to nabycie odpowiedniego sprzętu nie jest wydatkiem rzędu trzech moich pensji. Z OS4 jak jest wiadomo, sprzęt jest drogi jak cholera.

Po ostatnie wreszcie, nie tak może ważne, stosunek "czerwonego" środowiska w Polsce do mnie. Ja się nie obrażam i requesterów w DB3 nie będzie , ale pamięć mam długą i dobrą.

[#2] Re: Wsparcie "czerwonych"

@G. Kraszewski, post #1

no twardogłowi z aw.net wolą mięc gui na feelinie czy qt niz na mui więc nie ma sensu się nadymać i dążyć do unifikacji

[#3] Re: Wsparcie "czerwonych"

@G. Kraszewski, post #1

Wiesz, trudno wymagać od ludzi z obozu OS4, żeby byli entuzjastycznie nastawieni do MUI, skoro ostatnia dostępna dla nich wersja to 3.9 i nie zanosi się na to, żeby miało się to kiedyś zmienić (zresztą nic dziwnego, skoro autor jest core developerem MorphOSa).

Co do sprzętu do testów - samych rodzajów PowerMaców G4 jest bodajże dziewięć. Nie sądzę, żebyś chciał sobie w domu robić makową graciarnię w razie jakichś problemów z działaniem na którymś z nich. Tu trzeba liczyć na userów i ich bugreporty, chyba że naprawdę się uprzesz. Częściowo problem "sprzętu do testów" rozwiązuje też inicjatywa AmigaBounty.net.

Myślę, że wielu ludzi z "czerwonego" środowiska czuje do Ciebie autentyczny szacunek. Wierzę, że w Twojej długiej i dobrej pamięci nie ma więcej niż 10 przedstawicieli "czerwonego" środowiska, którzy mają do Ciebie jakiś wrogi stosunek.

[#4] Re: Wsparcie "czerwonych"

@G. Kraszewski, post #1

Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o AOS3 to myślę że nie ma już sensu rozwijanie nowego softu dla niego, więc jeden z głowy :), poprostu i tak sprzęt nie wydoli, co się zaś tyczy MOS i AOS4 to przecież systemy te chyba nie są tak odległe skoro było OS4emu i jakoś tam działało (zdaję sobie sprawę z różnic np. MUI&Reaction).
Co do sprzętu i testowania, przecież masz pega2 więc AOS4 też uruchomisz (zresztą nawet to robisz pisząc Digiboostera), więc sprzęt masz! :P
Niewymagam oczywiście od Ciebie żebyś robił to za free, chciałbym tylko żebyś się nie zniechęcał odmowami i stale zgłaszał się na bounty itp. jeśli akurat masz czas, chęci i pomysł na dany soft (oczywiście byłoby miło gdybyś wypuścił czasami jakąś "pchełkę" również na AOS4 za free - tak powiedzmy przy okazji, jeśli jej dostosowanie nie byłoby zbyt czasochłonne).
Co do stosunku czerwonego środowiska w Polsce do Ciebie (mam nadzieje, że nie chodzi o mnie ), to AOS4 ma też userów zagranicą.
Podsumowując życzę zapału i mam nadzieję, że wraz z pojawianiem się softu z jednego systemu na drugi i odwrotnie, wzajemne relacje obu obozów nieco się ocieplą.

[#5] Re: Wsparcie "czerwonych"

@recedent, post #3

Zgadzam się w 100%.

[#6] Re: Wsparcie "czerwonych"

@Kiv_Master, post #4

A może by też nakłonić jakiegoś developera od czerwonych do wsparcia MorphOS-a ?
A nie tylko zawsze w jedną strone ma to iść.

[#7] Re: Wsparcie

@Drako^lM, post #6

żądamy gry kolorowe jajca na mosa !!!!

@drako
W Polsce nikt nie potrafi/nie chce nic sensownego napisać dla OS4. Czerwonych więc nie ma co prosić; z zagranicy dzięki programistom OS4 mamy morphosowe FPSE i Wookiechata więc nie jest tak źle ale faktycznie polska część użytkowników OS4 kuleje pod tym względem.



Ostatnia modyfikacja: 27.08.2010 11:23:12
[#8] Re: Wsparcie "czerwonych"

@recedent, post #3

Wiesz, trudno wymagać od ludzi z obozu OS4, żeby byli entuzjastycznie nastawieni do MUI

Ależ ja wcale nie wymagam entuzjazmu. Ale też ludzie z obozu OS4 niech nie oczekują, że będę pisał pod Reaction. Program napisany pod MUI zadziała na obu systemach, napisany pod Reaction – tylko pod AmigaOS 4.

[#9] Re: Wsparcie "czerwonych"

@G. Kraszewski, post #8

Z tą multiplatformowością MUI to różnie bywa. Nowe programy pod MorphOSa wykorzystują możliwości MUI4, więc portowanie ich pod OS4 nie jest takie proste i przyjemne. Z czasem będzie pewnie coraz gorzej, aż w końcu się "urwie" - programiście przystosowanie kodu żeby działał na MUI 3.9 PPC zajmie tyle czasu, że uzna dalsze rozwijanie swojego programu pod OS4 za niemożliwe. Co wtedy powie człowiek z obozu OS4?

Więc stwierdzenie "program napisany pod MUI zadziała na obu systemach" jest prawdziwe, ale z dopowiedzeniem "z tym, że jeśli korzysta ze specyficznych funkcji MUI4, wtedy będzie wymagał od programisty więcej pracy, aby działał pod OS4".

W sumie to najbardziej uniwersalny jest kod M68k i MUI 3.8 - program zadziałałby: na 3.1, 3.5, 3.9, 4.x, MorphOS 1.x i 2.x i u użytkowników WinUAE. I to bez potrzeby przygotowywania osobnych wersji. Chyba autor Feelin' wspominał o tym, że traktuje binarki napisane w Asm68k jako uniwersalne dla wszystkich współcześnie używanych systemów amigowych. Ale próba przeforsowania tego jako obowiązującego standardu przekreślałaby większość tego, co udało się w ciągu tych... 10? 15? lat osiągnąc.

A w ogóle to jak to jest z tym ReAction? To taka odpicowana wersja ClassAct, tak? Z tego co mi wiadomo to przy pomocy OS4emu i pakietu ClassAct można było coś tam z OS4 uruchamiać, prawda? Bo jeśli tak, to mamy analogię - ClassAct jako odpowiednik MUI3.9 i Reaction - MUI4 (analogia ułomna, wiem, ale tak to już jest z analogiami).

[#10] Re: Wsparcie "czerwonych"

@recedent, post #9

Z tego wynika tylko jeden logiczny wniosek. Trzeba pisać pod MorphOS-a i nie zawracać sobie głowy innymi platformami. Tak jak planowałem, DB3 będzie ostatnim moim programem działającym pod czymkolwiek innym niż MorphOS.

[#11] Re: Wsparcie "czerwonych"

@recedent, post #9

Systemy słabsze powinny dążyć do lepszych, w tym przypadku najlepiej jakby doszło powstania bounty updatującego ZUNE do mui4. Wtedy aros i os4 miały by niezłą bibliotekę do UI a programisci morphosa nie tracili by czasu na porty swoich programów na inne systemy.

[#12] Re: Wsparcie "czerwonych"

@Drako^lM, post #6

I znowu musisz trollować. Jak w ten sposób środowiska mają się przybliżyć do siebie? Zawsze źle. Nie umisz czytać czy nie rozumiesz co czytasz?
Przecież napisałem:

Podsumowując życzę zapału i mam nadzieję, że wraz z pojawianiem się softu z jednego systemu na drugi i odwrotnie, wzajemne relacje obu obozów nieco się ocieplą.

a Ty mi odpisujesz:

A może by też nakłonić jakiegoś developera od czerwonych do wsparcia MorphOS-a ?
A nie tylko zawsze w jedną strone ma to iść.


No to jak to jest, chcę żeby to szło w dwie strony czy nie? A tak swoją drogą ja jako zwolennik AOS4 próbuję przekonać developera MOSa, to może ty jako mosowiec zamiast trollować spróbój nakłonić jakiegoś "czerwonego" developera aby wsparł Twój ulubiony system.

Z amigowym okrzykiem AMIGA RULEZZZ!!!

[#13] Re: Wsparcie

@Kiv_Master, post #12

Aktualnie rzookol udziela się dość mocno w wątku na AW.net dotyczącym uaktualnienia Zune do poziomu MUI4 (i bounty z tym związanego). Na tym skorzystaliby wszyscy.

Faktycznie w naszym kraju więcej jest deweloperów MorphOSa niż OS4, więc "namawianie" raczej zachodzi w stronę MorphOS->AmigaOS. Ale na przykład taki Minniat nie wyklucza portu Arcymaga na MorphOSa (zresztą rekompilację ma przygotować właśnie rzookol, o ile dobrze pamiętam). Co więcej - Scandal dostępny jest, zdaje się, dla wszystkich (chyba dzięki uprzejmości ShInKuRo, kolejnego aktywnego gracza we wspomnianym wątku).

P.S. Ups, w kontekście "trollowania" mowa była o Drako, a nie rzookolu. Wyedytowane.



Ostatnia modyfikacja: 27.08.2010 17:43:14
[#14] Re: Wsparcie "czerwonych"

@Kiv_Master, post #12

Nie zauwazyles ze kolega Grzgorz wcale nie ma ochoty pisac pod AmigaOS. Nie ze wzgledu na ewentualne problemy programowo-sprzetowe, a jedynie i przede wszystkim ze wzgledow osobistych...? Obrazil sie smiertelnie i juz.

[#15] Re: Wsparcie "czerwonych"

@reactor, post #14

Może i nie ma ochoty, kto wie? Ze względów osobistych? Niewykluczone. Czy jest to dobry powód, żeby rozpoczynać flejma? Absolutnie nie.

Publiczne dociekanie i wytykanie czyichś motywów działania (bądź niedziałania) skutkować będzie "jedynie i przede wszystkim" jego obrażaniem (czy, jak wolisz: dalszym obrażaniem). Tym samym (zapewne niechcący, bo nie chce mi się wierzyć, że specjalnie) torpedujesz działania Kiv_Mastera, który zabiega o to, żeby Amiga OS 4.x był jak najlepiej oprogramowany.

[#16] Re: Wsparcie "czerwonych"

@reactor, post #14

Nie rozumiesz.
Po prostu morphos daje dużo większą swobodę programiście, szybciej i łatwiej się pisze programy. Dzięki reggae np. mogę sobie pobrać informacje o DPI obrazka czego bym za Chiny ludowe nie zrobil na datatypach. MUI4 to już w ogóle inna historia i nie ma czego obecnie na amirynku do tego porównywać.

Krashan i inni zadają sobie pytanie: po cholerę i w imię czego się męczyć i tracić czas na kompatybilność. Mam nadzieje, że bounty ZUNE2MUI4 dojdzie do skutku bo abstrahując od portów z mosa, OS4 i Aros dostałyby naprawdę dobry system UI bardzo bardzo związany z amigą i amigowym look&feel.

[#17] Re: Wsparcie

@recedent, post #15

Watpie czy Grzegorz bedzie sie "dalej obrazal" tylko przez to co napisalem, raczej nie zrobi to na nim wrazenia.
Te dzialania Kiv_Mastera sa z gory skazane na porazke wiec nie ma co sie bajerowac.



Ostatnia modyfikacja: 27.08.2010 18:04:12
[#18] Re: Wsparcie "czerwonych"

@rzookol, post #16

Ja rozumiem, to Ty nie rozumiesz.

[#19] Re: Wsparcie "czerwonych"

@reactor, post #18

ja nie muszę rozumieć bo w porównaniu do ciebie rozmawialem o portowaniu na inne system z krashanem i sam też portowalem, jakieś pytania ?

[#20] Re: Wsparcie "czerwonych"

@reactor, post #14

Obrazil sie smiertelnie i juz.

Fanatyczni użytkownicy AmigaOS 4 nie są w stanie mnie obrazić.

Po co pisać pod OS4? Przecież na OS4Depot są tysiące programów! Jak ukaże się w końcu X1000, te tysiące automagicznie zamienią się w dziesiątki tysięcy.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem