[#31] Re: Uprasza się...

@flops, post #25

FLOPS: Tylko jaki sens ma przerzucanie próbki przez procesor bezpośrednio do rejestru?

Sens jest jak najbardzije odgrywanie dluzszej probki niz ciagla pamiec CHIP
taki sam sens jak odgrywanie w FM2.2 pliku 8SVX o dlugosci 20 MB na Amidze 500 512 kb chip z twardym dyskiem.
Chodzi o zminimalizowanie uzycia pamieci CHIP ktora moze byc przeznaczona na trzymanie innych rzeczy zwiazanch z grafika i screenami - ktorych nie mozna inaczej obejsc.

Flops zauwaz ze we wspolczesnych demach nie laduje sie modulu muzycznego do pamieci CHIP tj w latach 90 ... tylko jeden wielki plik do pamieci FAST i z niego odgrywa sie po kawalku caly strumien muzyczny - jakie sa plusy ? przeskoczenie 4 kanalow muzycznych i zwolnienie CHIP RAMu. minusy - dodatkowa robota dla CPU (chociaz przy 060 to jest maly % zajetosci procesora)

Rozwiazanie o ktorym piszesz ma zastosowanie i miejsce jak najbardziej w A500 bo odgrywanie modulu jest "prawie bez kosztowe dla 68000"

Oczywiscie wiekszy sentyment i respect mam do dem z Amigi 500

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 11:08:07 przez HOŁDYS
[#32] Re: Uprasza się...

@recedent, post #19

i jazda jazda biala gwiazda

Zwrot poniekąd przez kogoś używany na PPA, razem z charakterystycznym stylem pisowni :)
[#33] Re: Uprasza się...

@kjb666, post #32

i jazda jazda biala gwiazda

poniekad przez kazdego kibica wisly krakow
[#34] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #31

Cześć wszystkim,

FLOPS: Tylko jaki sens ma przerzucanie próbki przez procesor bezpośrednio do rejestru?[quote]
Hołdys: Sens jest jak najbardzije odgrywanie dluzszej probki niz ciagla pamiec CHIP
taki sam sens jak odgrywanie w FM2.2 pliku 8SVX o dlugosci 20 MB na Amidze 500 512 kb chip z twardym dyskiem.[/quote]

Dzięki Hołdys za to wyjaśnienie, jako że kolega miro_78 zacytował fragment mojej wypowiedz, pozwolę sobie dać to o czym zapomniał:

Cyprian: tak jak pisałem zgodnie z dokumentacją PAULA kanały DMA nie sięgają do FastRamu.
to nie oznacza że sample dzwiękowe nie mogą się znajdować w Fast Ramie.

Są dwa rozwiązania tego poblemu:
- kopiujemy procesorem (uprzedzę twoje pytanie - blitter nie bo nie sięga on do fastramu) dane dziwęku z FastRamu do ChipRamu gdzie sięgają kanały DMA;
- lub wyłączamy DMA dzwięku i wpisujemy procesorem dane dziwiękowe bezpośrednio do przetworników (AUDxDAT) z FastRamu.

oba rozwiązania dość mocno obciążają procesor (drugie stosuje się do odtwarzania sampli na STFM)



Jesli chodzi o Video / dane obrazu:

Cyprian: Czy ci się to podoba czy nie, Amiga Hardware Manual jest biblią developerów. Jeśli ona mówi że dane które mają być wyświetlone na monitorze muszą znaleźć się w Chip-Ramie, to tak jest. Tak więc system i jego biblioteki są uzależnione od prędkości / wydajności ChipRamu.

miro_78: Gosciu nie ma racji bo gdyby tak bylo to FastRam nie dawalby w przypadku Elbox 4MB ale nie chce mi sie tam logowac i tracic czasu na takie polemiki


możesz tutaj odpowiadać :)
[#35] Re: Uprasza się...

@kjb666, post #32

http://www.ppa.pl/forum/amiga/7378/nagrywanie-adfow-bez-amigi post #5
zapewne to tylko taki zbieg okoliczności OK
[#36] Re: Uprasza się...

@XoR, post #35

jesli wiesz o czym ja nie wiem prosze sie zglosic na posterunek policji
wiedza o popelnionym przestepstwie a nie powiadomienie organow scigania jest przestepstwem czynu zabronionego określonego w art. 118, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166 lub 252, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Tak ze proponuje udac sie na komisariat i zlozyc zawiadomienie
[#37] Re: Uprasza się...

@grg, post #30

Gosciu nie ma racji bo...

Osobiście to mam to głęboko w dupie dlaczego gościu nie ma racji. To ani ten dział[PREGIERZ], ani intencją założenia wątku nie było wskazywanie czyjejkolwiek racji.


Może ludzie raz ogarniecie się i chociaż spróbujecie ograniczyć wodolejstwo wykazując minimalne rozumienie czytanego tekstu?


Każdemu zdarzy się źle lub zrozumieć coś na opak i umiem się do tego przyznać ba nawet podejrzewam że Cyprian lepiej zna się na Ami niż ja ale nie musiałeś w celu podkreślenia dobitności swojej wypowiedzi używać określeń wulgarnych ;)
Stwierdzam tylko fakt że graficznie i dźwiękowo Atarynka jest słabsza ale jeśli dla amigowca Amiga ma klimat a dla fana Atari jego komputer to jego sprawa i nic mi do tego.
Co więcej możliwe że z czasem przyjrzę się baczniej Atari i też ujrzę tam coś ciekawego i lepszego niż ma Amiga.

Odbijam tylko teraz piłeczkę Panie Cyprianie jak to jest z trybami graficznymi Atari bo tutaj nie chciał Pan już wykazać się swoją wiedzą. Najłatwiej było przytoczyć i odeprzeć to co było wygodne



Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 14:51:20 przez miro_78
[#38] Re: Uprasza się...

@miro_78, post #37

Mysle ze postawienie dwoch maszyn obok siebie i odpalenie gry ktore sa na obu maszynach wykorzystujece mozliwosci OCS oraz STE jest uczciwym porownaniem ktora gra lepiej sie prezentuje.
[#39] Re: Uprasza się...

@miro_78, post #37

Stwierdzam tylko fakt...



20 goto 10... odpadam.
[#40] Re: Uprasza się...

@grg, post #39

Odpowiedź na:
Stwierdzam tylko fakt...


20 goto 10... odpadam.


Czyżbyś zazdrościł że tak pięknie posługuję się polszczyzną ale ok nie róbmy z forum i tematu bajzlu natrolowałeś tam teraz tutaj i jest OK
[#41] Re: Uprasza się...

@miro_78, post #40

posługuję się polszczyzną
Smiech


nie róbmy z forum i tematu bajzl


Dokładnie. Zapisz się z kolegami na kurs obsługi forum internetowego. Szczególnie skupcie się na lekcji "Jak się zakłada tematy do dyskusji".
[#42] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #15

Chcielibyscie zebym to byl ja ? Niestety ja tez bym chcial nim byc i miec Atari 520 STE BOX i je sprzedac 490 zl ... Niestety pudlo - chociaz niezly narwaniec z niego


Dzień dobry. Tak się składa, że z racji bycia administratorem forum www.atari.org.pl mam m.in. możliwość wglądu w IP, z których logują się użytkownicy, jak również z jakich piszą posty. Kwerenda zawierająca IP, z którego pisał użytkownik amiga_rulez zwróciła następujące wyniki.

PS. Nie ma ktoś z Radomia pożyczyć na chwilę zasilacza do A600?
[#43] Re: Uprasza się...

@dely, post #42

szybki updacik na bazie ?

Czy mozesz mi podeslac to ip na adres prywatny ?
jestem wielce ciekawy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 17:51:23 przez HOŁDYS
[#44] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #43

Holdysie ... moje uznanie
[#45] Re: Uprasza się...

@selur, post #44

Dely niestety nie poratuję zasilaczem do Radomia mnie daleko
[#46] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #43

szybki updacik na bazie ?


Proszę, nie pogrążaj się, sugerujesz, że kłamię i specjalnie wpisałem jednemu użytkownikowi adres drugiej osoby? Jaki miałbym w tym interes. Kaman.

Czy mozesz mi podeslac to ip na adres prywatny ?


Owszem, jeśli podasz adres e-mail, który będzie zgadzał się z tym, które mam zapisane w logach rejestracji. ZTCP to jedno konto na atari.org.pl już straciłeś jakiś czas temu za bluzgi i notoryczne zlewanie regulaminu ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 18:00:49 przez dely
[#47] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #43

Ehh,trzeba było przyjąć na klate ;) Głupie wybryki po pijanemu to nic zlego ;)
[#48] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #31

Sens jest jak najbardzije odgrywanie dluzszej probki niz ciagla pamiec CHIP


DMA nie odtwarza sampla dluzszego niz 128KB z pamieci Chip. Odtwarzanie dluzszych sampli wymaga ponownej zmiany w rejestrach AUDxLC i AUDxLEN. A poniewaz kopiowanie z Fast do Chip trwa duzo szybciej niz odtwarzanie sampli z maks. Khz dla DMA, zatem jest to metoda na odtwarzanie poprzez DMA probek prawie dowolnie dlugich z dowolnej pamieci, tylko trzymajac w Chip dluzsze niz 128KB sample nie trzeba reszty kopiowac z Fast.

A w ogole to picie szkodzi nie tylko watrobie, a poza Atari STeee jeeeeejeeee
[#49] Re: Uprasza się...

@Aniol, post #47

no to piekny fake ..
chyba pierwszy raz uzyje ignorowanie watkow
nie zamierzam brac w tym udzialu
[#50] Re: Uprasza się...

@gx, post #48

".... możliwości ma Spektruma, lecz to Atarowców duma!" - Kadi Rulez :)
(bez złośliwości)

Peace!
[#51] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #36

jak ostatnio sprawdzałem to kodeks karny nie przewiduje nic za robienie wioski i rulezowanie :)

a tak swoją drogą to mamy 2012 rok, najwyższy czas się odwiesić

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 20:55:45 przez XoR
[#52] Re: Uprasza się...

@miro_78, post #37

miro_78, nie jestem tu po to by prowadzić jakieś bzdurne wojenki Atari vs Amiga, to było dobre 20 lat temu. Jestem tu dla tego że zacytowałeś wyrwany z kontekstu fragment mojej wypowiedzi.

Cyprian: Czy ci się to podoba czy nie, Amiga Hardware Manual jest biblią developerów. Jeśli ona mówi że dane które mają być wyświetlone na monitorze muszą znaleźć się w Chip-Ramie, to tak jest. Tak więc system i jego biblioteki są uzależnione od prędkości / wydajności ChipRamu.


miro_78: Gosciu nie ma racji bo gdyby tak bylo to FastRam nie dawalby w przypadku Elbox 4MB



Tak więc skoro zarzucasz mi kłamstwo to chociaż to jakoś uargumentuj. Bo teksty w stylu:

ale nie chce mi sie tam logowac i tracic czasu na takie polemiki

Odbijam tylko teraz piłeczkę Panie Cyprianie


utwierdzają mnie o twoich brakach wiedzy o na temat Amigi.

Oczywiście mogę się mylić, bo nie jestem takim amigowym guru ty.
Tak więc teraz popisz się trochę swoją wiedzą i objaśnij tutaj zgromadzonym, jeśli nie z CHIP ramu, to skąd twoim zdaniem w A500/A1200, ESC/OCS czy AGA pobiera dane do wyświetlenia na monitorze.
[#53] Re: Uprasza się...

@Cyprian, post #52

Wyrywasz z kontekstu to co Tobie wygodne to po pierwsze. Po drugie teraz to Ty mnie nie zrozumiałeś absolutnie ba nawet zignorowałeś część tekstu z posta który cytujesz :) Nigdzie nie powiedziałem że jestem amigowym guru ba nawet stwierdziłem że Twoja wiedza w tym i nie tylko tym temacie na temat Amigi może być większa niż moja prawdopodobnie nieźle radzisz sobie z asemblerem (programista?) Mam to napisać po raz trzeci? (dwukrotnie już tak napisałem) Ja już do swojego błędu złego zrozumienia tekstu dawno się przyznałem a Ty dalej swoje w dodatku nie odpowiedziałeś mi na pytanie jak to jest z trybami graficznymi Atari 520St i 1040 ST bo bazując na Wikipedii można dojść do wniosku że mizernie.
Śmieszy mnie to że prawdopodobnie próbujesz pokazać słabą stronę Amigi a sam na pytanie na temat trybów graficznych wymienionych wyżej Atari nabierasz wody w usta ale zaskoczę Cię chociaż nie do końca jestem w stanie stwierdzić czy to jakiś niesprawdzony news czy też faktycznie opracowano takie biblioteki ale podobno zrobiła to firma Cloanto i kiedy kończy się pamięc Chip dane są przenoszone do wirtualnego blittera w FAST ramie co dodatkowo przyspiesza operacje graficzne ale dotyczy to tylko PPainta - programu graficznego tejże firmy. Zatem jest taka możliwość i być może że jakieś dema korzystają z tego rozwiązania. W codziennym użytku zapewne Amiga będzie korzystała z Chipu. Obecnie jestem na etapie przywracania swojej szczątkowej wiedzy na temat Amigi także żadnym guru i alfą oraz omegą nie jestem. Raczej jestem fanem starych gierek retro niż specem od tego typu zagadnień.

Jeśli coś przeręciłem źle zrozumiałem...wybacz :)

Info zaciągnięcie z Magazynu Amiga nr 4/97

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 06:05:26 przez miro_78

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 06:06:29 przez miro_78
[#54] Re: Uprasza się...

@grg, post #1

no i świetnie, tylko jak widać jedyny efekt to przeniesienie głupawej i nieaktualnej (od kilkunastu lat co najmniej) wojenki jeszcze tutaj...
buu
[#55] Re: Uprasza się...

@jokov, post #54

... ale po to właśnie jest "Pręgierz", no nie? ... a dyskusja jest aktualna, bo raz - hardware czy to Atari czy Amigi, o których mowa zmianie nie uległ - chyba, że uwzględnimy nowoczesne "wariacje" Amigi typu A1, X1000, Sam itd.; a dwa - jak już mamy w domkach te stare 500-tki i STE-ciaki ok, racja to czemu nie mielibyśmy wrócić do dawnych wojen? ;) - może po to, żeby je jeszcze raz wygrać? tak jak jeszcze raz przechodzimy Turricana czy Superfroga?

Ja to nie rozumiem po co wbijać się w jakiś wątek z tekstami typu "a po co i o czym wy tu w ogóle gadacie, to nie ma sensu" itd. - nie interesuje, denerwuje - nie wchodzić, po co stres? ... i po co się chłopaki napracowali dodając do PPA zestaw opcji do ignorowania wątków, tematów, postów, ludzi, trolli, elfów, czarowników itd.?

zamiast "buu"-czeć, zignoruj albo walcz! :D

pokój Wam...

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 09:48:43 przez mccnex
[#56] Re: Uprasza się...

@jokov, post #54

no i świetnie, tylko jak widać jedyny efekt to przeniesienie głupawej i nieaktualnej (od kilkunastu lat co najmniej) wojenki jeszcze tutaj...
buu


Ja bym powiedział, że przynajmniej dwa efekty. A że ludzie durni są i niczego się przez dwadzieścia kilka lat nie nauczyli i nie wyrośli ze swoich szczeniackich kompleksów, ani nie zwracają uwagi na to co piszą ich rozmówcy, to już... Internet.
[#57] Re: Uprasza się...

@mccnex, post #55

Ja jako wielbiciel Amigi dorzuce oliwy do ognia - Atari o ktorych mowa bily na glowe Amige w zastosowaniach profi w studiach dzwiekowych z uwagi na swietnie rozwiazane MIDI i soft ktory ku jego obsludze sluzyl (Cubase). ;)

Ludzie ktorzy sie sprzeczaja mam wrazenie, ze zatesknili za czasami szkoly podstawowej, takimi troche beztroskimi, gdzie jedynym zmartwieniem bylo to, czy zda sie sprawdzian z (dowolne), albo czy nie zapomnialo sie stroju z WF OK

(o gimnazjum nie mowie, bo my chyba jeszcze nie z tego rocznika, co? ;))
[#58] Re: Uprasza się...

@HOŁDYS, post #49

Hołdys jesteś wielki OK
[#59] Re: Uprasza się...

@Cyprian, post #52

miro_78, nie jestem tu po to by prowadzić jakieś bzdurne wojenki Atari vs Amiga, to było dobre 20 lat temu. Jestem tu dla tego że zacytowałeś wyrwany z kontekstu fragment mojej wypowiedzi.


Nawet 20 lat temu te wojenki były bzdurne i głupie. Pamiętam jak w MA pan Pampuch pisał, że Atari zasadniczo jest komputerem wrogim.

Dla mnie atari czy spectrum itp, nigdy nie było wrogim komputerem.


Benedykt Dziubałtowski
[#60] Re: Uprasza się...

@Benedykt Dziubałtowski, post #59

Hołdys: wpadłeś... alkohol to zabawa dla mądrych ludzi;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem