[#31] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@XoR, post #30

jest oparty na procesorze niekompatybilnym z PowerPC ISA

O'rly?

wszystkie programy trzeba będzie kompilować specjalnie w wersji dla Tabora

Tylko te, które używają FPU.
[#32] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Krashan, post #31

wszystkie które używają fpu lub w jakikolwiek sposób odwołują się do rejestrów tegoż, ot choćby aby nie musieć jakiejś wartości zapisywać do pamięci bo za chwilę będzie użyta. To ile programów będzie faktycznie wymagało rekompilacji będzie widać z wydajności aplikacji. Zakładam że zrobią to w ten sposób aby stare programy działały tyle że powolnie jeśli używają fpu.

Jakby to była faktycznie mała tania płytka skierowana do rozreklamowania platformy to ja rozumię ale tutaj cena ma być ~ 1000 ojro. Przy takiej cenie końcowej to chyba mogli wybrać jakiś procesor z FPU, no nie?

fajnie że im się chce robić jakiś hardware ale z roku na rok coraz bardziej odstaje od zdrowego rozsądku, zamiast wydajniejsze to te ich komputery robią się coraz wolniejsze...
[#33] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@XoR, post #32

Od szybkosci masz PC.Z tego co obserwuje w Ami swiecie to im cos jest bardziej zakrecone,niepraktyczne i odstaje od mainstreamu tym fajniejsze.Taki Vampire do A600.Mozna na tym odpalic quake czy mpega.Fajnie ale to tylko zabawa i na nic praktycznego nikomu sie nie nada.Tak samo z neo Amigami.Sa do zabawy Neo Amigami i niczym wiecej.Jesli kogos urazilem to przepraszam
[#34] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@XoR, post #32

Bez przesady, nikt nie ogłaszał jeszcze ceny Tabora. Są jakieś dzikie spekulacje, ale żadnych konkretów.
[#35] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@XoR, post #32

lub w jakikolwiek sposób odwołują się do rejestrów tegoż, ot choćby aby nie musieć jakiejś wartości zapisywać do pamięci bo za chwilę będzie użyta

PowerPC nie ma instrukcji wymiany danych między rejestrami CPU i FPU. Wymiana danych między nimi zawsze odbywa się przez pamięć, więc takie zastosowanie odpada.
[#36] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@XoR, post #30

Uuuuuu. A no to źle, bo myślałem, że coś w końcu zastąpi Micro.
[#37] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Aniol, post #33

Vampire do A600 to sam bym chciał posiadać mimo że na UAE mam lepszy config za free. Ot bo to do A600 jest splat

No nie wiem, do mnie Tabor nie przemawia. Jak dla mnie lepiej jakby zrobili Cyrusa bez plusa na małej płycie (no bo po co one są takie kobylaste? ), bez xenny i takich tam niż takie wynalazki z niekompatybilnym procesorem.

No jeszcze jeśli cena będzie faktycznie dużo dużo lepsza niż ich inne wynalazki to okej. Jeśli natomiast będzie to te 1000 ojro to <mufa mode> skandal! </mufa mode>

@Krashan
a może i tak
tak czy siak w sumie ciekawe jest czy i jak to będzie działało z programami używającymi FPU
[#38] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Krashan, post #35

Ja nie rozumiem w ogóle tej polityki. Zapewne Trevor z doradcami (czytaj, kilku dziadków kumpli z pubu) ustalili że ten procek będzie najlepszy, no bo są to odpady poprodukcyjne i wykastrowano w nich co nie co. No i Trevor kupił tego ze 2 skrzynki, ja przysłowiowe 2 skrzynki whisky..

Nie dosyć że mało kto i co pisze na te PPC, to wybór kolejnego kalectwa jest iście trafnym wyborem. Może oni uprawiają jakieś sado_maso, na zasadzie "zobaczymy jak na to zareagują?".
Zawsze mogą zakombinować że jeden rdzeń będzie normalnym procesorem a drugi to będzie FPU...
[#39] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Voyox, post #38

Ty poważnie myślisz, że ktoś zadał sobie trud i zaprojektował tego Tabora z myślą o AmigaOS 4.x
???
[#40] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@michalmarek77, post #39

No tak jak i z efiką i samami, wszystko komputery przemysłowe do jakiś tam jednolitych zadań.
A przy okazji można kilkadziesiąt szt. wcisnąć do amigowania
Tak Ci dodam że najlepszy ruch Trevora z możliwych byłby następujący.
Płytka główna jak właśnie ta do A1222, a w niej oprócz normalnego PPC, w pełni kompatybilny system do A1200. Czyli przed uruchomieniem naciskasz dwa klawisze myszy i tam 2 sekcje, jedna PPC druga Classic (a tu do wyboru OCS/ECS/AGA RAM i wszystkie inne ustawienia oraz procesor w FPGA podobny do Vampire). OK
To by się na pewno sprzedawało....
[#41] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Voyox, post #40

Z całym szacunkiem, ale czy to na pewno Mufa odleciał?
[#42] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Voyox, post #38

Trochę cię poniosła wyobraźnia z tymi skrzynkami
Skąd ta pewność że to dzieło Trevora a nie A-Cube? A-Eon dał prototyp "małego Cyrusa" (z półtora roku temu) ale nie opłaca się go wdrażać. PPC ma te wadę że jak byś nie kombinował to procesor drogo wychodzi, nie opłaca się robić małych płyt. Jedynie adaptować takie dziwadełka jak Tabor (swoja droga wielkość płyty - no pokracznie to wygląda w mid-tower).
X5000 jest najlepszym wyborem PPC (jest szybsze od X1000) tylko cena zabójcza.
Jeżeli oprogramowanie płyt będzie wyglądało tak jak do tej pory - czyli Hyperion hamulcowym - to przejście na x86 jest nieuniknione. Oczywiście każdy powie że to nierealne - ale taka będzie kolej rzeczy. Trevor musi wykupić prawa do rozwoju źródeł - na razie do wszystkiego Hyperion jest mu potrzebny, ale kiedyś nastąpi uwolnienie się od Hyperionu i nieskrępowany rozwój. Albo będą kolejne inkarnacje A.L.I.C.E. - bo według mnie PPC dojechał do ściany.

System NG jest atrakcyjny tylko dla osób które używały Amigi do czegoś więcej jak gierki, więc na starcie grupa jest ułamkiem dawnej rzeszy. Jedyna szansa na zwiększenie bazy użytkowników - a więc pośrednio i programistów - to tani sprzęt i większa wydajność. Tu PPC się kończy. Wydajnościowo nawet G5 w porównaniu ze współczesnymi procesorami (a przecież rozwój trwa cały czas) to ślimak.
Żadne ARM-y. Zamknięty (jak Apple) sprzęt na x86. Nie widzę innej opcji.
Przez ten czas (5-10 lat) będziemy cieszyć się tym co jest - PPC - może nawet powstaną wreszcie jakieś znaczące użytki. Świeca na chwilę tuż przed zgaśnięciem świeci najjaśniej ;-]
[#43] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Voyox, post #38

jedyny sposób aby wykorzystać drugi rdzeń do emulacji fpu to emulować dokładnie wszystko w sposób JIT (Just-In-Time) na zasadzie że nie tylko FPU ale dokładnie wszystko. I jeśli taką wirtualną maszynę by stosowali to już lepiej by było użyć użyć inny procesor np. ARM. Niby więcej instrukcji do emulowania ale przynajmniej byłoby na czym je emulować.

A skoro jest ARM to lepiej by było np. dać dżądro zgLinuxa z blobem do GPU i wszystko rzucić na emulację tj. AmigaOS by sobie miała dostęp do pełnego OpenGL, dźwięku, sieci, itp z systemu hosta i sprawa załatwiona pomysł

A skoro tak to... i tak bez końca można brnąć w de-amigowanie AmigiOne. Jedyne rozwiązanie jakie zastosują to trap-owanie instrukcji tak jak kiedyś przy 68060 tylko tam to była jakaś jedna instrukcja a tutaj będzie cała żąglerka zawartością rejestrów i inne cuda na kiju. W ogóle ciekawi mnie wydajność tego FPU jaki tam siedzi. Jeśli zabrali mu nawet własne rejestry to nie spodziewam się aby była zbyt dobra.
[#44] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@michalmarek77, post #39

a dla kogo to zaprojektowali?
mało płyt w tym formacie z X86? mało płyt z ARMem z GPIO?
te płyty wyglądają jak do komputerów PC tyle że z PowerPC, nic w nich nadzwyczajnego nie ma

dla jakichś super specjalnych zastosowań są układy FPGA z rdzenami PowerPC
a i same te procesory, szczególnie ten Taborowy można wrzucić na płytę praktycznie goły, dodać tylko układ z RAMem i tyle. Po co kompu cała płyta mini-ATX? I dlaczego akurat PowerPC?

Te płyty równie dobrze mogły powstać bo "kto bogatemu zabroni"
No ale jeśli masz jakiś cynk w sprawie faktycznego powodu powstania Nemo, Cyrusa i teraz Tabora to zamieniam się w słuch
[#45] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@KM, post #41

Tylko ludzie z zamkniętym umysłem tak reagują
Nie takie rzeczy się w świecie robi. Wszystko można, nie ma ograniczeń.
Czasami nawet jest kasa, ale nie ma kto im popchać tego babola,,,
Mam wrażenie że oni tam już sami nie wiedzą co dalej z tym fantem robić.

A ja wiem że wygra inna architektura. Żadne x86, na pewno nie ARM...
2016 rok będzie dla 68k

Jest co odgrzewać, programów i gier do liku jak pomysłów brak.
Szkółki asemblera już się zaczęły, widać że w tym kierunku to idzie.... OK
[#46] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@adam_mierzwa, post #42

Adam_Mierzwa:

> według mnie PPC dojechał do ściany.
------------------------
A to jest w ogóle wykonalne, co pisze XoR, żeby np. wstawiać układy FPGA z rdzeniem PowerPC i w ten sposób kontynuować jego (nieskrępowane?) dopalanie?
Nie wiem, tak pytam, bo się nie znam.
[#47] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #46

Na tym się nie znam, teoretycznie wszystko jest wykonalne, ale im mniej standardowe rozwiązanie tym mniej wierzę w szansę na sukces.
[#48] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@Voyox, post #45

2016 rok będzie dla 68k



To jest już pewne, zaklepane i w ogóle FPGAm68kRullez.


Tylko wydaje mi się że ani czerwonym ani niebieskim nie jest to na rękę. Bo co będą musieli się cofać do tyło ze swoimi Systemami aby dogonić, przyszłość Classica jaką daje mu FPGA.

"The Future is Here Classicc FPGA Amiga "

a nie zapominajmy że oni nie mają Amig tylko Systemy post Amigowe, w ich tezie Classic powinien "spoczywać" za szybą w gablocie. A tu takie rzeczy Amiga znowu będzie rullez w 2016.
[#49] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@adam_mierzwa, post #47

Tu sporo na ten temat napisano:
FPGA

FPGA niczym w działaniu się ni będzie różnił od oryginalnego procesora.
Jedynie jego wydajność może odbiegać, bo nie będzie miał odpowiednika 1:1
Widać to na przykładzie procesora w Vampire...

j.w
ich tezie Classic powinien "spoczywać" za szybą w gablocie
No raczej nie, Classic istnieje ciągle w postaci różnych odmian AmiKitów,
AmigaForever czy innych podobnych dystrybucji.
I tam to wygląda całkiem nieźle !

@recedent
że ta moc FPGA jest potrzebna
Ta moc jest tylko potrzebna do tego by się jarać Sysinfo...

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 22:49:32 przez Voyox
[#50] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@TechNineWonder, post #48

No i pięknie. Może klasykowcy też zaczną pisać jakieś użyteczne oprogramowanie, zamiast rulezować "prawdziwą Amigą, prawdziwym 68k i prawdziwym chipsetem", zwłaszcza że te trzy filary będą się okazywać coraz mniej "prawdziwe" :) Chyba, że ta moc FPGA jest potrzebna tylko do tego, żeby Tales of Gorluth działało płynniej.
[#51] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@recedent, post #50

No pewnie nowy soft by się przydał ale wydaje mi się że ten stary dostanie skrzydeł. Nie wiem czy używałeś muzycznego softu na Amidze, np Audio Master albo jakiś inny w którym są jakieś efekty które żeby zostały przeliczony trzeba poczekać parę sekund a teraz to będzie trwało ułamek sekundy.

Do tego sekwencje w Audio Master grają mi płynniej na 030 niż na 020 a na 040 to już będzie cud miód malina. Amiga teraz będzie chodzić jak przecinak.

Po za tym będę mógł odpalić soft na Classica który wymagał karty graficznej. Tak że wydaje mi się że na początku będzie co robić na tym sofcie co jest.
[#52] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@TechNineWonder, post #51

Już to przerabialiśmy, soft faktycznie dostaje skrzydeł na emulowanym szybkim 060 plus karta graficzna, tylko to nie jest żadna "nowa jakość", to samo masz od lat na next-genach i na WinUAE.
[#53] Re: MUFA odleciał czyli rok 2015 okiem największego fanboya Hyperionu

@TechNineWonder, post #51

Nie zdążyłem edytować to jest link sekwencja z Audio Master. Odegrana na Amidze 500 030/40 i dźwięk leci do Amig 600 przez DSS8+. Takie rzeczy robię sobie na Amidze np:. Jak chcesz to sobie zobacz.


Dla mnie to będzie nowa jakość bo UAE ani NG nie ma Pauli. Czyli coś nowego dla mnie jeśli dla was to nie jest nic nowego bo wszystko wam już się przejadło to trudno.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 23:44:28 przez TechNineWonder
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem