kategorie:
[#1] [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"
Nie pytajcie jak ale ostatnio byłem świadkiem dość sprytnego przekrętu i chciałbym was po prostu ostrzec.

Mechanizm wygląda tak - jest ofiara [O1], druga ofiara [O2] i przekręciaż [P].
- O1 wystawia kartę PPC na portalu aukcyjnym;
- P zgłasza się, że chce kupić od ręki, wysyła adres i prosi o numer konta do przelewu;
- w tym czasie P wystawia na drugim portalu ogłoszenie o sprzedaży takiej samej karty;
- do P zgłasza się O2, że chcę ją kupić;
- P podaje numer konta, który dostał od O1 (nadążacie? )
- P pisze/dzwoni do O1, że z braku funduszy pieniądze przelał jego kolega (a w rzeczywistości O2)
- O1 wysyła kartę do P;
- O2 jest w plecy kilka tysięcy;

Oczywiście wymaga to pewnego zgrania i farta ale samo w sobie jest diabelsko proste i skuteczne. Uważajcie, jeśli ktoś piszę, że kolega/żona/ktokolwiek robi za klienta przelew. OK

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 23:13:57 przez _arti
[#2] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

Przy zakupach za kilka tysięcy z niewiadomego źródła trzeba odbierać sprzęt osobiście i testować na miejscu.
[#3] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

morał z tego taki aby zawsze wysłać na adres płatnika.. Pan (P) moze sobie odebrac od (02) .
[#4] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

na wszystko znajdą sposób, miejmy nadzieję że to ostrzeżenie nie posłuży komuś za poradnik...
[#5] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@fibi, post #3

ofiara jest tu 1 - O2 bo nic nie posiada. O1 dostał kasę i go nie obchodzi od kogo. A jak O2 będzie miał do niego pretensje to niech idzie do P

W wypadku tricku z kolegą zapytałbym kolegę czy to faktycznie zapłata za jego towar. Szybko wyszłoby na jaw że coś nie gra :) Upewnił bym się gdzie wysłać towar. Skoro mam tu dwóch chętnych to i tak bym sprzedał

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 00:05:18 przez Creonix

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 00:06:07 przez Creonix
[#6] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

Gdybym był sprzedawcą (O1), prawie na pewno wydałoby mi się osobliwe, że wpłacający "kolega" przekrętacza (P) jest z innego miasta (dane przelewu źródłowego versus adres wysyłki). Szanse na dubel są dość niewielkie.

Poza tym, metoda niesie pewne ryzyko - przekrętacz (P) wyskakuje z danych do wysyłki (swoich lub zaprzyjaźnionej osoby). Taki ślad wystarczy, by gościa przyłapać.
[#7] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@Creonix, post #5

Nie zapytałbyś kolegi, bo masz tylko jego przelew. Żadnych danych kontaktowych (z reguły).
[#8] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #7

Nie rozumiesz. Jako sprzedawca (O1) mam - 1) dane przekrętacza (P) do wysyłki i 2) dane oszukanego (O2) który wykonał mi przelew bankowy. Według przykładu - wyraźnie widzę, że są z innego miasta.

Nawet jeżeli dane przekrętacza (P) nie są jego, tylko zaprzyjaźnionego słupa, to w przypadku założenia sprawy, słup ponosi ogromne ryzyko chroniąc przekrętacza (P).

Dla sceptyków twierdzących, że policja nie reaguje - byłem w zeszłym roku zeznawać jako świadek w sprawie "oszustwa" na konta premium Rapidgator... wartych całe 1zł. szeroki uśmiech
[#9] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #8

Ja to doskonale rozumiem. Wątek założyłem dla tych mniej bystrych Rzecz, o której piszę działa się na Facebooku (grupy dla rodziców) vs. OLX. Babka "sprzedała" w ten sposób jedno łóżeczko, czy jakiś tam wózek - 4 razy. I zniknęła.



Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 00:30:43 przez _arti
[#10] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #7

Nie zapytałbyś kolegi, bo masz tylko jego przelew. Żadnych danych kontaktowych (z reguły).


Kurde, nie wziąłęm tego pod uwagę. Fakt, poza danymi z konta (cokolwiek tam by wpisał), nie mam żadnego maila ani telefonu.
To zostaję przy tym że jako O1 nie jestem poszkodowanym i o ile pieniądze wpłynęły to jestem na swoim, poszkodowany z kolei powinien pomyśleć jak się zabezpieczyć, ja chyba po prostu zasotosowałbym przesyłkę za pobraniem przy takiej drogiej rzeczy od niepewnego źródła - dostaję - sprawdzam że nie bubel - płacę.
[#11] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

ciezko sie nie zgodzic, ze poszkodowane i z duzym problemem pozostaja obie osoby.. tez gratuluje wszystkim bystrzakom, ktorzy mowie jak by to nie dali sie nabrac. skoro otrzymuje sie platnosc to rzadko sie patrzy na adres platnika, ponadto istnieja duze szanse, ze bedzie przeciez to nawet to samo miasto, a ostatecznie odbiorca przeciez moze podac tez nieprawdziwe imie i nazwisko tak by sie zgadzalo z tymi danymi chociaz w czesci.. ludzie czesto korzystaja z przelewow wykonanych przez znajomych (rodzine, etc)..

najlepiej kombinowac w takim przypadku z wymaganiem specjalnego tytulu przelewu, np email sprzedajacego, a jeszcze lepiej to link do aukcji

dzieki za ostrzezenie
[#12] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

O2 jest idiotą.
[#13] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@Vato, post #12

Dlaczego? Skąd może podejrzewać, że numer konta nie należy do P?
[#14] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #6

a jeżeli P zamówi do Paczkomatu? (wcale nie potrzeba podawać nr tel by odbrać - wystarczy lipny e-mail))
[#15] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@juen, post #11

Tym bardziej, że mogę poprosić kolegę z innego miasta o wykonanie przelewu :)
Przecież pożyczać mogę od kogo chcę (np. od brata, który siedzi w USA?)
[#16] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@Hexmage960, post #2

Polecam wpłatę przez PayPal 100 % ochrony kupującego - 1 % ochrony sprzedającego
[#17] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

to akurat nic nowego, metoda dziala od lat. w Polsce dodatkowo komplikuje ja fakt ze P podajac numer konta O1, moze przy okazji podac imie nazwisko jakim sie przedstawia. w sensie ze:
o1: jan kowalski, konto 0001
p: jaroslaw nowak

o2 dostaje dane do przelewu: jaroslaw nowak, konto 0001
(ostrozenie powiem ze tylko niektore) polskie banki sa na tyle uprzejme ze taki przelew przejdzie i o1 zobaczy na swoim koncie kase od o2. P wczesniej powiedzial ze o2 to kuzyn, kolega, szwagier, tytul przelewu tez sie zgadza, wiec nie ma powodu zeby podejrzewac ze cos nie halo, tym bardziej ze o1 jest caly czas w kontakcie z przesympatycznym panem P.
[#18] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@AmigaPL, post #16

Tiaaa, Paypal Wytłumacz go jeszcze ludziom, dla których wyzwaniem jest napisanie e-maila dłuższego niż dwa zdania
[#19] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #8

A co powiesz na to, że konto na znanym portalu aukcyjnym jest żony(nie mam swojego). Kupuję coś i płacę ze swojego konta bankowego. Tak robię już od 10lat. Można, można. Nikt na razie nie zwracał mi uwagi że robię przekręty.
[#20] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #1

ponadto istnieja duze szanse, ze bedzie przeciez to nawet to samo miasto

Nie wiem co masz na myśli przez "duże" szanse, statystycznie są co najwyżej umiarkowane.

a jeżeli P zamówi do Paczkomatu? (wcale nie potrzeba podawać nr tel by odbrać - wystarczy lipny e-mail))

Myślałem o tym wczoraj. Generalnie byłoby to jedyne rozwiązanie w którym przekrętacz (P) uniknie podawania jakiegokolwiek adresu. Nadal jednak zostawia ślad w postaci numeru telefonu (prepaidy podlegają już imiennej rejestracji).

Tiaaa, Paypal Wytłumacz go jeszcze ludziom, dla których wyzwaniem jest napisanie e-maila dłuższego niż dwa zdania

Zgadzam się. Nie spotkałem jeszcze kogokolwiek z OLX/Gumtree, kto posługiwałby się tą formą płatności (czy nawet wykazywał ku temu gotowość).
[#21] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #20

Myślałem o tym wczoraj. Generalnie byłoby to jedyne rozwiązanie w którym przekrętacz (P) uniknie podawania jakiegokolwiek adresu. Nadal jednak zostawia ślad w postaci numeru telefonu (prepaidy podlegają już imiennej rejestracji).


adres moze byc od czapy, puste mieszkanie na drugim koncu miasta. jedynie po awizo musisz wpasc i tyle. to lepsze niz paczkomat bo niej sladow.
a prepaida mozesz na slupa zarejestrowac, albo juz zarejestrowany kupic i tyle.
[#22] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@_arti, post #13

Dlaczego? Skąd może podejrzewać, że numer konta nie należy do P?


Po prostu dlatego że
- w tym czasie P wystawia na drugim portalu ogłoszenie o sprzedaży takiej samej karty;
- do P zgłasza się O2, że chcę ją kupić;

płaci za coś z góry co było wystawione "na drugim portalu" więc jest idiotą.
Nie płaci się z góry za coś wystawiane w portalach z ogłoszeniami.

Chyba, że robią tak pomiędzy kontami np. na Allegro ale tam trzeba na dowód tworzyć konto więc szybko by taki oszust został złapany.

Doprecyzuj czy O2 płaci przelewem za coś kupione na aukcji czy na portalu z ogłoszeniami.


Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:46:30 przez Vato
[#23] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@Valwit, post #17

z tego co wie to przelew zawsze przechodzi o ile ma prawidlowy numer bankowy, restza jest niestotna, co udowodnil mi kiedys znajomy robiac przelew na moj nr bankowy i podajac zamiast mojego imienia i nazwiska "dupa dupa"
[#24] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@Valwit, post #21

Rejestracja prepaida wykonywana jest z dowodu lub na podstawie już innej istniejącej rejestracji, czyli de facto również z dowodu. Adres zamieszkania inny niż zameldowania nie stanowi obecnie wielkiej zapory.

Wariant z pustym mieszkaniem - też musi je ktoś udostępnić.

W obydwu wypadkach, słup ryzykuje przemianowanie ze świadka na podejrzanego, jeżeli będzie krył oszusta. Jest to przysługa niewarta ponoszonego ryzyka. Odbierając towar pochodzący z oszustwa, słup musi liczyć się z pytaniem (przy dochodzeniu) o sposób jego nabycia - na które nie ma już niewinnej odpowiedzi. Wytłumaczenie, że nieoczekiwanie otrzymał SMS i poszedł do Paczkmatu jest absolutnie niewiarygodne. Po nitce do kłębka.
[#25] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@juen, post #23

z tego co wie to przelew zawsze przechodzi o ile ma prawidlowy numer bankowy, restza jest niestotna, co udowodnil mi kiedys znajomy robiac przelew na moj nr bankowy i podajac zamiast mojego imienia i nazwiska "dupa dupa"

Zamiast Twojego - tak. Natomiast nadal były tam jego dane. W powyższym schemacie jest to O2.
[#26] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #20

Wcale nie trzeba podawać nr komórki. Sprzedawałem kiedyś konwerter fotograficzny przez Allegro i kupiec podał nr stacjonarny :D Zadzwoniłem zapytać czy jest świadomy, że nie dostanie sms'a z kodem odbioru to stwierdził, że jest świadomy, a kod dostanie w email'u ;)
[#27] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@tbone, post #26

Od zawsze mam wpisane w allegro nr. domowy i tylko raz od czasu wprowadzenia paczkomatu zadzwonili do mnie że im inpost nie chce przyjąć przesyłki i było to raczej z winy nieogarnięcia sprzedającego.

Po za tym sama metoda jest dość obiecująca bo gdy przyjdzie co do czego to [P] może powiedzieć na obronę że nie chciał nikogo oszukać tylko pooglądać dema 060 a z danymi się pomylił po prostu.

Nie ma żadnych pieniędzy ktoś mu wysłał kartę w prezencie tak naprawdę nikogo nie oszukał.


W świetle tego co dzieje się u nas w Państwie to winni zostali by [O] i [O1] z powodu nie dopełnienia rzetelnego obowiązku sprzedawcy/kupca i nie potwierdzeniu danych.

A [P] mógłby mówić że nie pamięta aby zaistniałą taka sytuacja.

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 14:16:29 przez TechNineWonder
[#28] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@tbone, post #26

Tak się zastanawiam, czy dywagowanie nad coraz to bardziej kombinowanymi rozwiązaniami tak naprawdę nie staje się zasobem pomysłów wpadających w niepowołane ręce. Metoda z mailem jest o tyle zmyślna, że jesteś wyłącznie odbiorcą potwierdzenia, a zatem zostawiasz nawet nigdzie swojego IP.

W świetle tego co dzieje się u nas w Państwie to winni zostali by [O] i [O1] z powodu nie dopełnienia rzetelnego obowiązku sprzedawcy nie potwierdzenia danych.

To brzmi zasmucająco podejrzanie prawdopodobnie.
[#29] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@F7sus4, post #28

nie staje się zasobem pomysłów


No właśnie też mnie to zastanawia czemu post nr. #1 nie został jeszcze o tagowany jako off-top, przecież jest to intelektualny warez a co za tym idzie pożywka dla przyszłych [P]

O każe Administracyjnej na trzy dni już nie wspomnę Smiech


Tak na poważnie aby walczyć z [P] jedyną i chyba najstarszą metodą jest nagłaśnianie tego typu oszustw/wyłudzeń etc.

Czyli na pewno jakiś nowy [P] może próbować tej metody ale najważniejsze jest to że [O] i [O1] będą na to przygotowaniOK

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 14:33:19 przez TechNineWonder
[#30] Re: [uwaga] przekręt na "kolega zapłacił"

@TechNineWonder, post #29

o każe Administracyjnej




Oślepłem! Oślepłem!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem