[#31] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@Don_Adan, post #24

Stworzenie Cybergraphics tez nie jest proste bez zrodel Amiga OS.


Ale jest wykonalne. Tak samo jak stworzenie odpowiednika amigaos bez zrodel.

Byc moze sam Aros to jest uboczny skutek tego, ze Escom planowal podobno zrobic Amige PPC.


znowu piszesz głupoty wyssane z palca.

I jakies prace sie rozpoczely, ale projekt zostal zamkniety przez bankructwo Escomu. A ktos to potem wykorzystal.


Znowu piszesz glupoty.

Wedlug mnie bez dostepu do zrodel nie da sie stworzyc tego typu systemu.


Tego ze ty nie posiadasz wystarczającej wiedzy juz sie domyśliłem. Ale, wyobraź sobie, sa na świecie ludzie którzy potrafią więcej niż ty. AROSa przenosiłem na wiele różnych platfom (x86, x86_64, PPC, ARM) i za każdym razem najbardziej niskopoziomowe rzeczy musiałem pisać od zera. Nie krasc. Pisac. Na podstawie dokumentacji. Sa uczelnie, na których studenci w ramach prac semestralnych pisza proste systemy operacyjne od zera. Systemy operacyjne które sa o wiele bardziej skomplikowane niż prymitywny AmigaOS. Studenci, nie jacyś "geniusze" czy "bogowie".

AmigaOs jak i dużo bardziej skomplikowane systemy operacyjne można napisać od podstaw, bazując na znajomosci API systemu i na dokumentacji. I nie, nie jest to ekstremalnie skomplikowane. Trudne? Tak. Nie dla każdego? Oczywiście.

I jeszcze raz. To, ze ty czegoś nie potrafisz nie znaczy automatycznie ze nikt na świecie nie potrafi.
[#32] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@recedent, post #27

Tak, tylko ROM 1.3 nie obsluguje tego hunka. Od 3.0 bodajze. I naprawde sa spore roznice pomiedzy 1.3 a 3.1. Sporo czesci w asemblerze.
[#33] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@mschulz, post #30

Cos niektorzy maja jakas fobie "nielegalnych zrodel". Sam tytul watku jest taki dosc dziwny. Ja nigdzie nie uzylem slow NIELEGALNYCH ZRODEL. To ze one wyplynely to jest pewne, to ze jakas czesc osob miala do nich dostep tez jest pewne. To ze sie tym nie chwalila, tez jest pewne. Co z nimi zrobila to nie moja sprawa. To ze wykorzystaly ta wiedze przy roznych projektach tez jest pewne.
1
[#34] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@mschulz, post #28

Tak, nie mam teraz dostepu do Amigi wiec tego nie sprawdze. Ale ja pierwszy raz spotkalem sie z tym hunkiem jakies 20 lat temu, plus/minus 2 lata.
[#35] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #33

Sam tytul watku jest taki dosc dziwny. Ja nigdzie nie uzylem slow NIELEGALNYCH ZRODEL


Ale zgodzisz się, że nie "wypłynęły" legalnie?
[#36] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #33

Oświeć mnie do czego zmierzasz tymi wywodami, co chcesz udowodnić?

No chyba, że NieDA się jednoznacznie stwierdzić po co snujesz swoje rozważania.

Ciekawie się czyta, te Wasze rozważania, ale do czego one mają służyć? Kogoś przekonać do kupna np. innego systemu? Chyba każdy na tym forum już coś sobie wybrał, może jak pokażą się kolejne sprzęty, nowe wersje amisystemów na nie, to będzie jakaś migracja, na razie nie ma na to szans.
[#37] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@KM_Ender, post #36

Moje posty miały na celu tylko zwrócenie uwagi, że jeśli się nie ma dowodów to lepiej nie oczerniać/opisywać MorphOSa jako systemu, którego twórcy opierali się na źródłach AmigaOSu. Chodzi o to, żeby nie było tak że wielokrotnie powtarzane kłamstwo/domysł staje się faktem. Jeśli np. Don_Adan dostał źródła AmigaOSu od kogoś z MorphOS Teamu czy Aros Teamu to oczywiście byłby to dowód że mieli do tego dostęp. Wtedy warto takie coś upublicznic bo to przetnie wszelkie spekulacje.

Osobiście jestem za upublicznieniem źródeł, szczególnie do osprzętu (bootrom dla cdtv, czy soft do bridgeboards, czy jakies scsi). Nikt się za to nie weźmie (pospolite ruszenie pod skrzydłami Hyperionu pracuje dość powoli), komercyjna wartość znikoma.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 19:16:47 przez michal_zukowski
1
[#38] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@mschulz, post #31

Czytajac Twoje teksty dochodze do wniosku, ze Hyperion sie strasznie sfrajerzyl bo mogl wynajac studentow, ktorzy by mu exeka przelozyli na PPC, nie majac jego zrodel. Wszyscy inni sobie poradzili bez, pewnie lacznie z prywatnymi funkcjami exeka.
[#39] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@recedent, post #35

Nie wiem, moze po 20 latach juz byly/sa legalne lub pollegalne? Ja je mialem w 2014 roku.
[#40] Re: AROS i MorphOS na bazie źródeł AmigaOS?

@Don_Adan, post #38

To raczej Amiga Inc. sfrajerzył, bo zamiast wynajmować Hyperion mógł wynająć rzeczonych studentów. Tylko że zdolni studenci pewnie nie poszliby na tak toksyczną umowę, jaką proponował Amiga Inc (a na którą Hyperion - a raczej jego czołowy prawnik - zgodził się prawdopodobnie tylko po to, żeby spróbować potem wyfrajerzyć Amigę Inc na własność systemu).
[#41] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@KM_Ender, post #36

Ale mnie inne niz 68k systemy nie interesuja. Gdybym wiedzial, ze to az takie wzburzenie wywola to bym w ogole nie wspomnial o tym, a skoncentrowal sie na zrodlach gier. Bo tego dotyczyl moj wpis.
[#42] MorphOS i AROS na nielegalnych źródłach?

@Don_Adan, post #41

Masz zatem to nieszczęście, że nie śledząc historycznych przepychanek między systemami NG nie zdawałeś sobie sprawy, że temat który poruszasz (oparcie systemu na "wyciekniętych" źródłach) wzbudzał swego czasu duże kontrowersje, a określenie

(...) is based on stolen sourcecode and is probably illegal

rozpalało co niektórych do czerwoności (lub niebieskości).

Teraz pisząc "nie wiem, nie umiem, nie znam się, nie wiedziałem że będzie chryja" przywodzisz mi na myśl tego władcę zamku z filmu "Monty Python i święty Graal", który - po małej rzezi urządzonej przez sir Lancelota - koncyliacyjnie mówi: "Och, nie spierajmy się o to kto kogo zabił."



Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 19:49:32 przez recedent
[#43] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #37

Ja tam nie mam zamiaru nikogo oczerniac. To ze zrodla byly dostepne wczesniej to jest pewne, czy to bylo 10 lat wczesniej, 15 czy 20 tego nie wiem. To ze Ci co mieli do nich dostep sie nimi nie chwalili tez jest normalne. To ze wiedza z tych zrodel byla przydatna i wykorzystywana w projektach zwiazanych z Amiga lub okoloamigowych to dobrze. A co do osob, to ja nawet nie wiem kto jest kim i co robil, na cos innego niz Amige klasyczna, bo mnie to nie interesuje. To ze autor Barfly'a napisal tez exek dla Morphosa to bylo dla mnie niespodzianka. Ale z tego co tutaj Recedent zamiescil to inni mieli takie same przypuszczenia. Moje (ze on mial dostep do zrodel) sa oparte na moich wlasnych obserwacjach. I byc moze P5 mialo legalnie dostep do zrodel AmigaOS na przyklad od Escomu. Wiec tytul o nielegalnych zrodlach jest taki sobie. On mogl je widziec po prostu. W Niemczech duzo osob je widzialo/mialo, z tych bardziej znanych to Thor czy Olsen.
[#44] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #43

Olsen przekazał MorphOS Teamowi tylko źródła do FFS2.
[#45] Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?

@recedent, post #1

Super... Robcie tak dalej.
Kolejna wartosciowa osoba ktora warto bylo poczytac skasowala konto.
[#46] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#47] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@michal_zukowski, post #44

all: Moim zdaniem skoro przez x czy tam n lat w temacie zawsze były dla części osób kontrowersje to nie ma chyba co drążyć. Zawsze można podważyć czy Ziemia okrągła, czy szczepionki działają a kręgi zbożowe robią te same istoty co rysunki na płaskowyżu Nazca. Skoro się nie da przekonać tych co chcą wierzyć w to co chcą wierzyć to lepiej ustąpić ;)
[#48] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#52] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#53] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?
[#54] Re: AROSy i Morfosy na nielegalnych źródłach, panie! Prawda to?

@adam_mierzwa, post #50

Kasowanie konta (sam już to robiłem), przypomina sprzedaż samochodu bo mandat się dostało.

Amiga i systemy są ponad podziałami.
[#55] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #43

To ze one wyplynely to jest pewne, to ze jakas czesc osob miala do nich dostep tez jest pewne. To ze sie tym nie chwalila, tez jest pewne. To ze wykorzystaly ta wiedze przy roznych projektach tez jest pewne.
Na czym ta pewność jest oparta? Proszę bardzo:
ja nawet nie wiem kto jest kim i co robil, na cos innego niz Amige klasyczna [...] inni mieli takie same przypuszczenia. Moje (ze on mial dostep do zrodel) sa oparte na moich wlasnych obserwacjach. I byc moze P5 mialo legalnie dostep do zrodel AmigaOS na przyklad od Escomu. Wiec tytul o nielegalnych zrodlach jest taki sobie. On mogl je widziec po prostu.
[#56] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Krashan, post #55

Nie chce mi sie juz prowadzic tej dyskusji jak tutaj ciekawi ludzie z tego powodu rezygnuja. Jeszcze zrezygnujesz i bedzie na mnie. Mysl co chcesz lub uznaj, ze mam tajemna wiedze, ktorej nie moge wyjawic.
[#57] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #56

Mysl co chcesz lub uznaj, ze mam tajemna wiedze, ktorej nie moge wyjawic.
No tak, temat mamy wyczerpany. Po prostu chodziło Ci o to, żeby ludzi obrzucić błotem, a na koniec zrobić żałosny wykręt. Czapki z głów i oklaski na stojąco. Kurtyna.
[#58] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #56

Czytając niektóre boje w wątkach to przypomina mi się "Pamiętnik znaleziony w wannie" Lema
[#59] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Krashan, post #57

Tak, to ja zaczalem caly ten watek, tak to ja dalem taki bezsensowny ale jakze chwytliwy tytul. Niektorzy nie sa w stanie zrozumiec, ze dostep do zrodel Amiga OS nie musial byc wcale nielegalny. Problem moze byc ewentualnie z wykorzystaniem tej wiedzy. Przyklad to autor emulatora Maca i bardzo dobrego kopiera Amigowego, i jego wiedza uzyskana gdy pracowal on dla Commodore. Ale ogolnie to moj wpis dotyczyl zrodel gier i portow na Amige, bo to mnie interesuje. A nie neo Amigi, bo to nie moja bajka. W kazdym razie dowiedzialem sie wtedy o istniejacych zrodlach gry Polanie, i byc moze powstanie dobry port tej gry na Amiga AGA 68030, o ile zrodla sa kompletne. Ewentualny autor tej konwersji chce wczesniej skonczyc swoj projekt playera do ogg i innych takich formatow, i zajmuje sie teraz gadtools i boopsi, a ja staram mu sie w tym pomoc. Wiec byc moze bedzie jakis plus z tego mojego wpisu dotyczacego oryginalnych zrodel.
[#60] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #59

To może zakończmy tak: Odwołujesz swoje twierdzenie, że AROS i MorphOS bazują na źródłach AmigaOS, które "wyciekły" z powodu braku dowodów?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem