kategoria: PHP
[#1] [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli
Mam opasłą księgę Helionu w tej dziedzinie, ale ani w niej, ani w necie nie mogę znaleźć odpowiedzi jak przez w PHP pobrać za jednym zamachem nazwy wszystkich pól, czyli kolumn z danej tabeli do tablicy. Chodzi mi coś podobnego, co robi SHOW FIELDS w SQL-u.
[#2] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@R-Tea, post #1

Robisz tak jak ze zwykłym zapytaniem, używając SHOW FIELDS FROM tablica. Wynik zapytania pobierasz do tablicy asocjacyjnej i z każdego wpisu wybierasz pole 'Field'.
Jeśli chodzi Ci o jakąś gotową funkcję, to chyba możesz sobie sam napisać ;).

[#3] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@R-Tea, post #1

[#4] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@APC74, post #3

Albo jeszcze prościej (zakładając, że w tabeli jest przynajmniej jeden rekord):
Pobierasz rekord za pomocą mysql_fetch_assoc(), a następnie otrzymaną tablicę przetwarzasz za pomocą array_keys() albo w jakikolwiek inny sposób (np. foreach).

[#5] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@R-Tea, post #1

Właśnie sprawdziłem to wszystko w PDO - wykonujesz zapytanie (SHOW etc.), pobierasz wynik i zwraca Ci całą tablicę danych gotową do dalszej obróbki :).
PDO rulez.

[#6] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@Cosi, post #4

Dzięki wszystkim. Już załapałem :)
Skorzystałem z propozycji "Cosi", czyli rozwiązania za pomocą fetch_assoc() + array_keys().
[#7] Re: [MySQL, PHP] Jak pobrać nazwy kolumn tabeli

@R-Tea, post #1

describe nazwa_tabeli;

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem