kategorie: ANSI C, ARexx
[#1] A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)
Od jakiegoś czasu chodzi im po głowie taki śmieszny pomysł. Otóż chciałbym przekształcić moją Amigę 600 w odtwarzacz modułów bez podłączonego monitora. OK, z pewnością mogę jakoś tak ustawić, żeby przy starcie systemu odpalał się hippo player z playlistą pełną soczystych modków. Kłopot tylko w tym, jak tu bez podglądu na monitorze nawigować po liście hippoplayera i wybrać interesujący mnie moduł ? Mój pomysł jest następujący:

Podpinam pod hippcia skrypt arexxowy, który jakimś magicznym sposobem wysyła przez port szeregowy nazwę wybranego modułu (lub wykonuje program w C który to robi). "Cynk" o tym jaki to moduł jest wysyłany na serial za każdym razem gdy zmieniam moduł w hippoplayerze (klawisze góra/dół). Do portu szeregowego w Amidze podpięte jest np. Arduino Uno (zasilanie można chyba pociągnąć też z Amigi (?)). Komputerek ten odbierałby proste sygnały z portu szeregowego i dekodował nazwę modułu, po czym wyświetlał ją na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (podłączonym do Arduino)

Co wy na to? Ma to jakiś sens? Może ten cel da się osiągnąć jakąś inną drogą? Czy to w ogóle jest wykonywalne w taki sposób ?

Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny
Pozdrawiam
MarX
[#2] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #1

Część, w której Hipek za pomocą ARexxa wysyła info o odtwarzanym modku jest do zrobienia. Przy odrobinie chęci można by się pokusić nawet o sterowanie Hipkiem za pomocą Arduino Uno (Hipek musiałby wysłać mu playlistę, którą AU by obsługiwał(?)).
Start Hipka i przeskanowanie wskazanego katalogu przy starcie kompa (żeby nie musieć aktualizować playlisty po każdym dodanym/usuniętym z katalogu module) też jest do zrobienia.
Największa niewiadoma, to Arduino Uno - czy sobie poradzi z przetworzeniem wysyłanych do niego danych, czy będzie można za jego pomocą sterować Amigą itd. Jeżeli AU nie jest zbyt prądożerny to z jego zasilaniem nie będzie problemu - trochę tych napięć po gniazdach Amigi rozrzuconych jest.

Czyli ogólnie powinno dać się to zrobić.


Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 22:33:36 przez APC74
[#3] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@APC74, post #2

Dzięki za odpowiedź. Co do sterowania hipkiem za pomocą AU to nie jest to tak naprawdę potrzebne. Wystarczy, żeby wyświetlił na czym akurat zatrzymał się pasek wyboru modułu w hippoplayerze. Wtedy wystarczy dać Enter na klawiaturze Amigi i moduł jest odtwarzany :).

Może jeszcze ktoś się wypowie jak wygląda kwestia komunikacji Amigi z Arduino (czy będzie ono w stanie odczytać dane przesłane przez Amigę) ?
[#4] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #3

Przecież RS232, to nie jest jakiś wynalazek, tylko standard, jeśli MPU w Arduino ma interfejs szeregowy, to powinno działać, tylko pewnie trzeba będzie zastosować układ max232 do konwersji napięć.
[#5] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@rafgc, post #4

pewnie trzeba będzie zastosować układ max232 do konwersji napięć


W necie znalazłem coś takiego. Nie wygląda to jakoś bardzo odstraszająco (nawet dla tak domorosłego elektronika jak ja ;))
[#6] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #5

Dokładnie. Biorąc pod uwagę, że arduino będzie tylko odbierać, to można użyć nawet tylko jednej linii.
Na amigę będziesz musiał zaprogramować mały serwerek, który będzie się komunikował się z hippoplayerem przez arrexa i wysyłał dane na port szeregowy. Na dobrą sprawę, to nie potrzeba nawet arduino, bo wystarczy sam wyświetlacz w standardzie hd44780 podpięty do portu równoległego.
[#7] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@rafgc, post #6

wystarczy sam wyświetlacz w standardzie hd44780 podpięty do portu równoległego


To by było super. A jak wygląda komunikacja z takim wyświetlaczem poprzez port równoległy? Zwykłe metody z systemowej biblioteki parallel wystarczą do wyświetlenia czegokolwiek na tym ekraniku?
[#8] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #7

Nie jestem programistą, ale jeśli te metody systemowe umożliwiają włączanie i wyłączanie bitów w porcie równoległym, to wystarczą. To chyba nie powinno być trudne, do sterowania tym wyświetlaczem w trybie 4-bitowym potrzeba 6 linii a w 8-bitowym 10linii.

PDF: http://ep.com.pl/files/5317.pdf

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 12:12:49 przez rafgc
[#9] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@rafgc, post #8

Niezły bajer :) ! Poczytam o tym. Dzięki!
[#10] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #9

Jak już ogarniesz sterowanie lcd z LPT w amidze opisz to na forum. Sam jestem zainteresowany tym tematem
[#11] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@binmoder, post #10

Sterownie z LPT na PC jest stare jak świat i proste jak drut. Nie ma tu drastycznych czasów które sterują wyświetlaczem - na upartego można bez dodatkowej elektroniki sterować takim wyświetlaczem.

Nie wiem czemu ładować się w kosmicznie drogie arduino skoro o tego wystarczą same kabelki podłączone pod port równoległy.
[#12] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@11111olo, post #11

Nie wiem czemu ładować się w kosmicznie drogie arduino skoro o tego wystarczą same kabelki podłączone pod port równoległy.


Jakbyś nie zauważył to konkluzja wypływająca z tego wątku jest dokładnie taka jak mówisz (ale dzięki tak czy owak za słowa oświecenia ;)). Swoją drogą jeśli to takie proste jak drut to pewnie masz w tym doświadczenie i możesz zaproponować jakiś "prosty" sposób na zaprogramowanie obsługi LCD z poziomu Amigi. Interesuje mnie też samo połączenie Amigi z LCD (czy są tu jakieś różnice w porównaniu z PC) itd. ? Wszelkie dobre rady mile widziane :)
[#13] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #12

Pisanie softu na amigę jest mi całkiem obce.

Potrafię pisać na C64, AVR i troszkę na PC.

Sprawa podłączenia jest banalna. Co do oprogramowania to wiele nie pomogę bo programistą motoroli nie jestem.
[#14] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #12

Skoro przeszliśmy do podłączania LCD do A600, to powinieneś uderzyć do Dacława. Swego czasu pokazywał w galerii swoją A600 z wbudowanym ekranikiem LCD (boski projekt moim zdaniem). Sądzę, że Dacław będzie w tej kwestii najbardziej kompetentną osobą. Obejrzyj sobie fotki z galerii:

A600 + LCD
2
itd.
Link do galerii Dacława - A600 jest na końcu.

No i link do profilu Dacława

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 22:22:29 przez APC74
[#15] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@APC74, post #14

To jest ekranik LCD od jakiegoś przenośnego telewizorka, a my tu mówimy o podłączeniu wyświetlacza alfanumerycznego pod port LPT.
[#16] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #12

Wiedzieć, czy są jakieś różnice między PC i Amiga ci jest niepotrzebne, czytasz sobie jak danymi pinami sterować z poziomu programu, być może po prostu wystarczy wysyłać jakieś dane pod dany rejestr, aby załączać dane piny (Być może w Amiga Hardware Reference Manual będzie coś o tym, albo w Amiga Developer CD, chociaż prędzej panowie programiści mogliby podpowiedzieć), potem wybierasz sobie piny, którymi będzie Ci najłatwiej sterować i podpinasz wyświetlacz wg własnych potrzeb.
[#17] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@rafgc, post #15

Nie uwierzysz... zauważyłem. :P
Myślę jednak, że takie rozwiązanie również jest warte rozważenia. Tym bardziej że w przypadku rozdzielczości WB 320x256 i 2 kolory dałoby się tego używać całkiem sprawnie na monochromatycznym ekranie, a poza tym miałby do dyspozycji prawie całą pamięć CHIP.
A HiP w takiej rozdziałce wygląda tak:



No i odpada kombinacja z pisaniem softu, bo można skorzystać bezpośrednio w sygnały video Ami (tak jak np. w BSEC BS-500S - chociaż ten to akurat kolorowy jest).
[#18] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@APC74, post #17

Odpada kombinacja a dochodzą koszta, bo 20zł ten telewizorek nie kosztuje. Wybór należy do założyciela wątku.
[#19] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@rafgc, post #18

Pisząc o ekranie LCD miałem oczywiście na myśli wyświetlacz alfanumeryczny, sorki za wprowadzenie w błąd. Pomysł przedstawiony przez ACP jest bardzo ciekawy (realizacja Dacława to już w ogóle majstersztyk), jednak ja nie mam tak dużej wiedzy w dziedzinie elektroniki aby porywać się na takie wyżyny ;). Wystarczy mi wyświetlacz alfanumeryczny zasugerowany przez rafgc. To tani sprzęt na którym można sobie wolnym czasem miło poeksperymentować OK
[#20] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #19

Jest jeszcze opcja wykorzystania wyświetlacza alfanumerycznego podpiętego pod port RS232.

Są gotowe tego typu rozwiązania.

Ten malutki wyświetlacz to jak dla mnie hardcore ;)

Może prościej było by podłączyć wyświetlacz z jakiegoś zdezelowanego przenośnego DVD?
[#21] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@11111olo, post #20

Albo wyświetlacz od PS One - można na allegro tanio kupić - ja używam takiego LCD "marki" Brooklin, przerobiłem go na RGB (ale ma w standardzie composite) i działa bardzo fajnie z Minimig i Speccy2010:

[#22] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #1

Poszukać na aukcjach przenośnego telewizorka LCD koniecznie z wejściem AV .
Czasami są z baterią i ceną poniżej 50zł. Wielkość 3-9 cali.
Najłatwiej.
[#23] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@bogumil, post #22

Z tym, że większość tych telewizorków jest 16:9 - ja wolę obraz w proporcjach 4:3.
[#24] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@bogumil, post #22

Coś takiego

ps. zauważyłem, że to coś nie ma nic coby to podłączyć do Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 22:24:54 przez amper
[#25] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@amper, post #24

Raczej coś takiego
link
Do MarXa należy wybór.
Czy podgląd ekranu jak wyżej czy pisanie programu z obsługą wyświetlacza na RS/LPT.
Pozdrawiam
Bogumił
[#26] Re: A600 jako odtwarzacz modułów (BEZ monitora)

@MarX, post #19

Podłączenie przenośnego telewizorka do Amigi wymaga mniejszej wiedzy(doprowadzenie sygnału obrazu z chincha?), niż podpinanie wyświetlacza alfanumerycznego pod LPT.

Generalnie, to chyba w związku z wyłączaniem sygnału analogowego, wiele tych przenośnych TV bez dekodera spadnie z ceny albo pójdzie na złom bo stanie się bezużyteczne, więc może warto pomyśleć.



Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 23:08:55 przez rafgc
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem