kategoria: ANSI C
[#1] Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop
Hejka,

chciałbym skompilować mały program pod system 1.3 na Amidze 500 + 1MB z dwiema stacjami dysków. Celuję w SASC 6.50. Czy to dobry wybór? Czy jest gdzieś manual jak skompilować cośkolwiek na tak skromnej konfiguracji ? Rozumiem, że bez wachlowania dyskietkami się nie obejdzie ;). Wszelkie wskazówki mile widziane.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:52:18 przez MarX
[#2] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #1

Jest jeszcze AZTEC C v5.0 , wiem że był wydany w 1989 roku , więc powinien działać na A500 .Mam go w swoich zbiorach na ADF ale nigdy nie używałem :D
[#3] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@djpiotrs, post #2

Dostęp do odpowiednich kompilatorów to żaden problem w dzisiejszych czasach, gorzej z ich konfiguracją na (prawie) gołej A500. Nie mam zbyt dużo czasu na stosowanie metody prób i błędów. Zależałobymi na informacji o tym jak to wszystko poskładać, tak aby na A500 uzyskać kompletne środowisko programistyczne dla języka C. Może ktoś pamięta conieco z tej epoki i byłby w stanie pomóc?
[#4] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #3

Bardzo serdecznie chciałbym Ci zaproponować Maxon C++. Jest to kompilator rozprowadzany na dyskietkach, pliki nagłówkowe są na jednej z nich, można to środowisko zabootować z dyskietki. Niestety jest to kompilator komercyjny (posiadam go).
[#5] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #3

Mam pomysł jak coś takiego wykonać, powinno działać z każdym kompilatorem, ale do tego potrzebujesz UAE żeby trochę poprototypować w miarę szybko.

- na UAE instalujesz kompilator, proponuję DICE, zdaje się być mniejszą kobyłą
- patrzysz w startup-sequence jakie foldery przypisuje sobie jako dyski, np. dice robi coś takiego:
Assign >NIL: DCC: prj:dice
Assign >NIL: DLIB: DCC:dlib
Assign >NIL: DINCLUDE: DCC:include
path DCC:abin ADD
Assign LIBS: DCC:libs ADD

I teraz w teorii wystarczy że sobie katalogi przypisywane jako dyski powrzucasz na oddzielne dyskietki. W tym przykładzie, dla dice można by podzielić całość na dysk dcc, dlib, dinclude i również zaryzykowałbym wrzucenie abin na oddzielną dyskietkę, bo jeśli da radę ten katalog przyciąć, to dosłownie na styk na całą dyskietkę.

W praktyce pojawia się problem rozmiarów konkretnych katalogów, ale jeśli sobie np. narzucisz że kompilujesz tylko na 1.3 bez dodatkowych pierdół typu reqtools, ahi i inne, to możesz inkludy i liby z tym związane wywalić. Tak samo, z katalogu abin możesz powyrzucać graficzne IDE, kompresor lha i inne rzeczy, o ile nie zamierzasz ich używać.
[#6] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@teh_KaiN, post #5

@Hexmage960: OK, sprawdzę Maxon C++, dzięki za cynk
@teh_KaiN: spróbuję zrobić tak jak piszesz i dam znać. Również dzięki.
[#7] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #6

Tylko teraz patrzę na DICE i widzę że dlib będzie ciężko skroić do 880kb. No ale walcz, może coś Ci się uda zrobić ;)
[#8] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #6

a ja bym zostal przy SAS/C ok, racja , jedyny mankament to nieco powolna kompilacja, choc przy niewielkich zrodlach to 68000 da rade bez wiekszych stresow. W dawnych czasach skompletowalem koledze podstawowe srodowisko na jednej dyskietce wlasnie uzywajac SAS/C (Amiga 500+ bez HDD, ja akurat mialem HDD), byl tam tylko sam kompilator, make, edytor tekstu (chyba nawet to byl goly CED), podstawowe biblioteki itp. - naprawde podstawowe. Wspomoglem sie przy tym odpowiednimi pakerami :)... Wszystko dzialalo z jednej dyskietki (bez Workbencha). Skompletowalem mu jeszcze srodowisko do AmigaE i tutaj bylo latwiej (z Workbenchem), bo wszystko mniej zajmuje i sam kompilator dziala nieporownywalnie szybciej, ale to E, a nie C.

AztecC odradzam, to byl moj pierwszy kompilator C na Amidze, na nim uczylem sie podstaw C, ale to jest starocie doslownie, SAS/C jest duzo fajniejszy :). Reszty nie znam. Mozesz sprobowac jeszcze VBCC, moze da sie tez przyciac do dyskietki. Starsze wersje sa chyba na 68000. Nie mam pojecia jak to dziala, bo nigdy nie uzywalem, to juz inna epoka.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:26:11 przez sigma2pi
[#9] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@sigma2pi, post #8

@sigma2pi: jak masz jeszcze gdzieś tą "kompilację" z SASem to daj znać na prv.
[#10] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #9

nie mam, ani dyskietek, ani tej Amigi, zreszta nigdy nie mialem, bo to mial kolega, ja mialem HDD. wiem tylko, ze da rade zrobic :), na 2 dyskietkach na pewno.
[#11] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #1

Polecam Azteca5 (lub starszego), instalacja jest banalna. Włóż pierwszy dysk i zabotuj kompa, odpali się skrypt instalacyjny, wybierz instalację na dyskietkach, po skończeniu bootujesz z nowych dyskietek i gotowe. Potem robisz np. tak:

cd az2:
ed kod.c
cc kod.c
ln kod.o -lc

Polecam książki "Abacus Amiga C for beginners" i "Abacus Amiga C for advanced programmers" (są do pobrania na http://archive.org) tam znajdziesz więcej informacji jak kompilować pod Aztekiem i nie tylko.
[#12] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #1

lepiej robic na MOS/OS4/3.X/WinUAE , kompilowac SAS/C i testowac na a500
[#13] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@stefkos, post #12

Tak też osobiście sam robiłem i polecam tę drogę, UAE + dice i tylko testy od czasu do czasu na żywym HW żeby mieć pewność że wszystko gra, ale teraz pocztą idzie do mnie pluskwa i mam nadzieję sobie na dysku twardym zrobić ładne środowisko uruchomieniowe i kompilować na żywca na Ami - będę mógł rzadziej włączać grzyba, hyhy...

Ale rozumiem że tutaj autorowi tematu jest koniecznie potrzebna wersja dyskietkowa, może żeby coś zademonstrować komuś, czy cuś. Raczej nie jako element samoumartwiania się, hm? ;)
[#14] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@forge, post #11

SAS/C 6.5 tez mozna instalowac na dyskietki z instalatora, tylko lepiej zrobic to recznie, bo wiekszosci tych rzeczy na A500/68000 nie potrzeba. Potem jakis paker i powinno zmiescic sie na jednej dyskietce, a jednak SAS/C to jakby nie patrzec, stary sprawdzony amigowy standardzik i dobry kompilator C (jest takze C++ , ale to juz raczej HDD).

programy to na pewno: sc, slink (moze jeszcze cos na minimum, ale juz nie pamietam, na pewno tez jakies sc.library - pakowac pakerem co sie da :), smake - opcjonalnie. W katalogu ze zrodlami ustawienia w SCOPTIONS , kompilacja jedna komenda SC program.c funkcje.c itd.. (kompiluje i linkuje razem jak ustawic to w scoptions). W includach tez trzeba przebrac, podobnie w lib, to co niezbedne na A500/68000 kick 1.3 pod wlasnym katem potrzeb. Wystarczy 3 assigny (sc >c, lib >lib, include>include) i jeden path do c w sc: dla wygody i mozna dzialac, jeszcze edytorek np: ced lub cos jeszcze mniejszego (oczywiscie tez pakowac). Przy pakerach trzeba zwrocic uwage ile potrzeba pamieci ram na depakowanie. Workbench w zasadzie zbedny, wystarczy AmigaDOS w wersji maks minimal.

Tyle wygrzebalem z pamieci, reszte musialbym przetestowac dokladnie.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 23:54:41 przez sigma2pi
[#15] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@teh_KaiN, post #13

Raczej nie jako element samoumartwiania się


ja wiem, dzisiejsze narzedzia na setki razy wydajniejszych sprzetach potrafia niezle zamulac :). mimo wszystko wygoda zaczyna sie od minimum A1200/Fast/HDD, ew. A500+/600/min.2MB/HDD - to dla cierpliwszych.
[#16] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@teh_KaiN, post #13

Ale rozumiem że tutaj autorowi tematu jest koniecznie potrzebna wersja dyskietkowa, może żeby coś zademonstrować komuś, czy cuś. Raczej nie jako element samoumartwiania się, hm?


Nie chodzi o samoumartwienie się, a raczej o program który po każdej kompilacji chciałbym przetestować na A500. A jako, że nie wydaje mi się on mega skomplikowany to wolałbym kompilować i sprawdzać go na jednej i tej samej maszynie (a nie przenosić go z MOS na A1200, a potem na dyskietce do A500). Swoją drogą moja A1200 nie grzeszy stabilnością (póki co) więc rozsądnym środowiskiem wydaje mi się A500. A dzięki Indivision ECS bardzo przyjemnie by się na niej programowało. Anyway dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Poczytałem jeszcze o Lattice C i też wygląda fajnie (wystarczą dwie pierwsze dyskietki).
[#17] Re: Jaki kompilator C na A500 1MB + zew. flop

@MarX, post #16

lattice to stara wersja sas/c przed zmiana nazwy - nawet w sas jest jakis kompilator sc5 dla zachowania kompatybilnosc z lattice, bodaj M$owy kompilator tez wywodzil sie z lattice. SAS/C 6.5 to chyba jednak najlepszy kompilator dla amig tamtego okresu, ew. jeszcze zarzucilbym oko na tego dice, bo wyglada na male i free...

znalazlem strone z latkami do sas/c 6.5

https://www.warped.com/amiga/

edit:
hehe, liniki nie dzialaja Śpioch

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 09:32:14 przez sigma2pi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem