kategorie: ANSI C, Asembler
[#1] Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?
Zainspirowany komentarzami nt vbcc przyjrzałem się źródłom i skompilowałem vlinka dla win32. Do samego vbcc jeszcze nie zaglądałem na poważanie, natomiast vlink i vasm są miejscami fatalnie napisane z perspektywy Win32: kompilacja do exe to jedno a działający program to drugie. Moim zdaniem należało by poprawić część kodu, aby można to było nazwać działającym portem. Zaczynam podejrzewać dlaczego na stornie vbcc jest wzmianka o porcie dla Win32 w fazie Alpha

Jeśli jednak ktoś jeszcze jest zainteresowany vbcc z vlinkiem i vasmem dla Win32 to prośba o wiadomość w tym wątku. Mogę zając się tym pod warunkiem, że znajdzie się wystarczająca liczba betatesterów, którzy UWAGA: korzystają z tego pakietu.
[#2] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@alekc, post #1

Widać, że papierowego PPA się nie czytało! Asmanowy kurs programowania w papierowym PPA od dawna wykorzystuje vbcc pod Windowsem :P.

vlink/vasm/vbcc są bardzo dobrze napisane. Kompilują się i działają praktycznie pod czymkolwiek co ma bibliotekę standardową C, pod warunkiem podania poprawnych parametrów w Makefile'ach.

Przyznam, że osobiście pod Windowsem nie korzystałem (bo nie używam Windowsa), ale mam wątpliwość, czy jest tu jakiekolwiek portowanie do wykonania. Kiedyś popełniłem artykuł o tym jak przygotować sobie środowisko oparte o vbcc pod Unixem. Z tego co widzę się nieco zdezaktualizował (znaczy, teraz jest prościej :P).


Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 23:16:04 przez strim_
[#3] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@strim_, post #2

Nie, nie czytało się.

Świat poszedł do przodu od czasu scanf itp. a dla win32 tego typu programowanie to lekkie nieporozumienie. Jak widać pojęcie "bardzo dobrze napisane" mogą być różnie rozumiane. To, że coś się kompiluje nie oznacza jeszcze, że jest dobrze napisane. Program w C hello world też się kompiluje praktycznie pod wszystkim i co z tego wynika?

Twój artykuł kiedyś czytałem i jest bardzo dobry - przydał mi się gdy próbowałem postawić środowisko na linuxie, jednak potem przerzuciłem się na oficjalny SDK Hyperionu.

W każdym razie strim dzięki za komentarz, bo teraz wiem, że temat można spokojnie zamknąć.
[#4] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@alekc, post #1

Wciąż aktualne? Jeśli tak to jestem zainteresowany.
[#5] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@alekc, post #3

Świat poszedł do przodu od czasu scanf itp. a dla win32 tego typu programowanie to lekkie nieporozumienie.

A czego się teraz pod Win32 używa zamiast scanf() w języku C?
[#6] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@forge, post #4

Nie, nie jest - koledzy skutecznie ostudzili mój zapał. Zamiast wersji dla AmigaOS skompilowałem sobie wersję dla Atari Jaguara i przystosowałem do kompilacji pod Visual Studio 2013. vasm i vlink już mam gotowe, teraz został jeszcze vbcc. Drugim etapem będzie modyfikacja kodu źródłowego. Nawet wyłączenie w VS opcji sdl nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale przynajmniej pozwala faktycznie skompilować do formy exe. Niestety to są źródła typowo Unixowe a Microsoft zrobił wiele - włącznie z ograniczaniem wsparcia dla makefile - aby trudniej się kompilowało takie projekty.

Mam także wątpliwości do co najmniej 2 miejsc w kodzie źródłowym, czy są napisane poprawie.
[#7] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@alekc, post #6

Mam także wątpliwości do co najmniej 2 miejsc w kodzie źródłowym, czy są napisane poprawie.


Wiadomo, że nie ma oprogramowania idealnego. Jeśli faktycznie jest błąd to go zgłoś. Ja Frankowi Wille zgłosiłem kilka problemów i wszystkie zostały poprawione.

Jeśli masz wątplwiości, to zawsze możesz go zapytać (phx na EAB). Adres mail jest na jego stronie.

On akurat należy do tych amideveloperów, którzy na maile odpowiadają.

Poza tym dalej polecam zajrzeć do pierwszej części Asmanowego kursu, tam jest fragment o kompilacji vbcc pod Windozą.


Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 10:16:05 przez strim_
[#8] Re: Portować vbcc, vlink, vasm na Win32?

@strim_, post #7

Dziękuję za wyczerpujące informacje. Gdybym nie czytał stron projektu wcześniej było by to bardzo przydatne. Notabene support dla RISCa do Jaguara został dodany kiedyś na prośbę jednego ze znanych koderów więc otwartość i komunikatywność autorów jest dobrze znana poza środowiskiem Amigowym.

Gdybyś przeczytał dokładnie to co napisałem, zauważyłbyś z pewnością, że kurs o którym mówi:

1) korzysta z VS 2005 a nie z VS 2013 - to środowisko się trochę zmieniło przez te kilka lat ;)
2) korzysta z oryginalnego makefile i kompiluje się za pomocą nmake a nie jako projekt w VS

Dla mnie EOT. Skoro jest wersja Win32 z której jesteście zadowoleni to po co ciągnąć temat?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem