kategoria: AMOS
[#1] Put Cblock vs Put Block
Instrukcja Get/Put Cblock jest bardzo przydatna ze względu na kompresję grafiki, ale ma pewien feler - podczas wstawiania grafiki na ekran nie da się jej ustawić na dokłądne podane koordynaty X, ponieważ robi tak zwane przyklejanie do pomnożonej ósemki. Mówi o tym wyraźnie instrukcja, więc nie będę z tym walczył. Nie ukrywam jednak, że bardzo mi to uprzykrza sprawę, bo potrzebuję koordynaty X co piksel. Get/Put Block wstawia tam, gdzie chcę, ale nie ma kompresji. Z Cblock możnaby to obejść wklejając na roboczym ekranie jak leci od 0 i później wycinać i kopiować na ekran właściwy, ale nie muszę chyba pisać, że takie rozwiązanie jest z deko przekombinowane, obciążające niepotrzebnie CPU i zasobożerne, a ciągłe doczytywanie grafiki z dyskietki nie wchodzi w grę...
Ktoś z tym walczył i wygrał?
[#2] Re: Put Cblock vs Put Block

@Umpal, post #1

Zastosowałem to nie do końca satysfakcjonujące rozwiązanie i, o dziwo, działa bardzo szybko. Ale... Nie wiem, czy to wina WinUAE, czy kompresji AMOS-a, ale mam na ekranie artefakty (Block wyświetla czysto).
[#3] Re: Put Cblock vs Put Block

@Umpal, post #2

Ciekawa obserwacja: Jeśli ustawię ekran roboczy na widoczny i użyję Wait Key po każdym rozpakowaniu bloku graficznego, to wszystko wygląda dobrze, nie ma żadnych artefaktów. Wystarczy tylko, że znowu ukryję ekran, a ten śmietnik na powrót się pojawia. Co jeszcze ciekawsze, usunięcie Wait Key też powoduje pojawianie się artefaktów. Ki czort?
[#4] Re: Put Cblock vs Put Block

@Umpal, post #3

Znalazłem "przyczynę". Okazuje się, że problem występuje tylko w przypadku obrazów w trybie EHB. Jestem rozczarowany tym błędem, ale cóż poradzić.
Orientuje się ktoś może, czy istnieje sensowne rozszerzenie do AMOS-a zastępujące tę instrukcję? Dla przykładu jest alternatywa dla wbudowanej BOB w postaci rozszerzenia Power BOBs, więc może istnieje coś podobnego w przypadku Cblock?
[#5] Re: Put Cblock vs Put Block

@Umpal, post #4

przepraszam za offtop, ale mozesz napisac cos wiecej o powerbobs albo rzucic jakiegos linka?
[#6] Re: Put Cblock vs Put Block

@aszu, post #5

Nie ma sprawy. Tylko będziesz musiał sam poczytać (w archiwum jest DOC), bo jeszcze tego nie instalowałem ani nie próbowałem.
[#7] Re: Put Cblock vs Put Block

@Umpal, post #6

dzieki bardzo:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem