kategoria: Blitz
[#1] Blitz, jak malowac kolorem "przezroczystym"
Cześć
Pytanie trochę mylące i może bez sensu ale...
Mam obrazek w16 kolorach gdzie pierwszym i zarazem przezroczystym jest kolor czarny 0,0,0
Co mam zrobić by móc uzywac tego koloru (czarnego) przy malowaniu shape-òw?
W tej chwili jest on traktowany przecież jak przezroczysty.

Jedyne co wymyśliłem to ustawienie innego koloru na czarny ale to już pomniejsza całkowitą liczbe kolorów do użycia o jeden. (zdublowane czarne)

Dzieki
[#2] Re: Blitz, jak malowac kolorem "przezroczystym"

@peceha, post #1

Jest na to sposób. Jeżeli rysujesz obiekty o nieregularnym kształcie (nieprostokątne) to i tak przecież musisz wybrać obszar/kolor, który będzie przeźroczysty.

Musisz po prostu utworzyć maskę dla swojego shape'a albo wybierając jakiś obszar, albo jakiś kolor. Maskę utworzysz np. za pomocą Blittera. Jeżeli wybierasz obszar, po prostu zapal bity tam gdzie chcesz by znalazł się obrazek a zgaś tam, gdzie chcesz by było tło.

Jeśli chcesz by jakiś kolor był przeźroczysty, wówczas musisz wygenerować maskę przechodząc przez wszystkie bitplany shape'a (jak przy tradycyjnym ustalaniu maski), ale podając odpowiedni "minterm" dla Blittera dla każdego planu.

Przykład: przy tworzeniu maski dla shape'a, gdzie kolor 0 jest przeźroczysty (tradycyjnie), to minterm wynosi D=B dla pierwszego bitplanu i D=A+B dla kolejnych bitplanów, gdzie A to maska utworzona z bitplanu poprzedniego.

Jeżeli chcesz by np. kolor 3 = %00000011 był przeźroczysty, to dla bitplanu 0 i 1 stosujesz minterm A+~B.

Jeśli coś nie jasne (bo dużo spraw technicznych) to śmiało pytaj.
[#3] Re: Blitz, jak malowac kolorem "przezroczystym"

@Hexmage960, post #2

Chyba mnie naprowadziles tam gdzie trzeba.
W Blitzie widzę ze są komendy Autocookie oraz BlitMode i podejrzewam że tędy droga.

Dzieki
[#4] Re: Blitz, jak malowac kolorem "przezroczystym"

@peceha, post #1

Kolor przeźroczysty w 16 kolorach czyli 4 bitplanach oznacza że na wszystkich bitplanach są zera. Zatem możesz kopiować zera za pomocą blitera bądź procesora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem