kategoria: Blitz
[#1] Blitz2 pytanie odnośnie sprajtów
Czy ktoś może napisać prosty przykład jak z obrazka wyciąć sprajta i żeby kolory nie były popierdzielone, w zasadzie wyciąć sprajta z większego iffa potrafię, mam ciągle problem z paletą, próbowałem różnych rzeczy ale bez powodzenia :(
[#2] Re: Blitz2 pytanie odnośnie sprajtów

@QUAD, post #1

Hmm + to

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:10:40 przez forge
[#3] Re: Blitz2 pytanie odnośnie sprajtów

@forge, post #2

mam podobnie bo z tego przykładu próbowałem sobie rozkminić

VWait 100 ; !?
BLITZ ; blitz mode ON
Slice 0,44,320,256,$fff8,2,8,32,320,320
Use Slice 0
BitMap 0,320,256,2
BitMap 1,320,256,2

Use BitMap 1
Show 0

amiga
loadbitmap 1, "moja bitmapa"
GetaShape 0,0,0,16,16
GetaSprite 0,0
blitz
RGB 18,15,0,0 ; kolor dla sprite'a

Cls 0
For i=0 To 240
ShowSprite 0,0+i,0+i,0
VWait ; mozna skasowac...
Next
MouseWait
Free BitMap 0
FreeSlices
AMIGA ; blitz mode OFF
End

i niewiem jak ustawić te kolory i skąd je wziąć, bo teraz są zupełnie inne
[#4] Re: Blitz2 pytanie odnośnie sprajtów

@QUAD, post #3

Pamiętaj że sprajt może mieć tylko 3 kolory + kolor tła (kolor nr 0, przyjmijmy że czarny), więc wycinanie dowolnego fragmentu z jakiegoś obrazka, nie da spodziewanego efektu. Narysuj obrazek (miej też na uwadze że sprite może mieć max 16 pikseli szerokości) np. PPaincie, kolory musisz ustawić w odpowiedniej kolejności tak aby były przypisane do konkretnego nr sprajta. W funkcji RGB (lub podobnej) ustawiasz te same barwy jak w PPaincie i jeśli czegoś nie pomyliłem to powinno zadziałać.
[#5] Re: Blitz2 pytanie odnośnie sprajtów

@forge, post #4

czyli sprite-y odpadają, właśnie jak już przed chwilką ogarnąłem odrobinę z tymi kolorami to mi ich brakło heh, to czego najlepiej użyć ? mogę zamiast sprite używać shape ?

I czy da się łatwo zrobić np. taką animację jak w Amosie że są 2 obrazki i się wyświetlają na zmianę. ?


Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 17:32:00 przez QUAD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem