[#1] Amiga Hardware Reference Manual po polsku?
Hej. Chciałem się przywitać. Jestem tu nowy, choć z samą Amigą miałem kiedyś wiele wspólnego. Krótko, posiadałem Amigę 1200 dopaloną Blizzardem PPC z grafiką na chipe Permedia. Wtedy służyła mi przede wszystkim do zabawy, ale podłączyłem ją do Internetu więc służyła mi też do czegoś więcej. Przez całe studia na polibudzie pisałem i drukowałem na niej sprawozdania z zajęć laboratoryjnych, itp. Nawet pobrudziłem swe ręce pisząc na nią, na własny użytek, jakieś programy w C. Pojawiłem się z krótkimi tekstami w papierowych numerach eXeca . Ale to było dawno temu. Baaardzo dawno temu.

Ostatnio napadła mnie nostalgia i zacząłem uczyć się assemblera 680x0 (znów - na własny użytek i dla własnej przyjemności). Widocznie jednak mam zbyt dużo wolnego czasu , bo z nudów zacząłem tłumaczyć Amiga Hardware Reference Manual (wszak ta książka zwana jest "Bibilią") na język nasz ojczysty. I tu potrzebuję waszej pomocy. Jeśli ktoś ma ochotę, udostępniam pierwszy rozdział (prawdę mówiąc to trzeci, bo od niego zacząłem tłumaczenie - nie pytajcie dlaczego) w celu uzyskania opinii, krytyki itp. Pozwoli mi to na podniesienie jakości tego tłumaczenia (nie wszystkie techniczne określenia mi się podobają). Nad trzecim rozdziałem spędziłem na razie około dwóch tygodni. Z pewnością zawiera masę błędów, pewnie w wielu miejscach jest niejasny, tłumaczenie jest nietrafione lub wręcz błędne. Jeśli ktoś zechce spojrzeć na to i napisać mi cokolwiek, co pozwoli poprawić jakość - będę bardzo wdzięczny. Nawet jeśli stwierdzicie, że robię to niepotrzebnie, że nikt tego nie chce - będę to dalej robił tylko dla siebie, bo sprawia mi to dużo frajdy i daje mi możliwość oderwania się od obowiązków zawodowych i zluzowania mózgu po pracy - tak, dziwne mam hobby .

Finalnie planuję opublikować to tłumaczenie zupełnie za free dla wszystkich chętnych i niechętnych. Kiedy to się stanie? Nie wiem. Mam nadzieję, że w tym roku. Ba, chciałbym, żeby to stało się jeszcze przed wakacjami. Ale wiecie... różnie to może być. Udostępniam więc rozdział drugi i Copperze i trzeci o playfieldach ("pole gry" jakoś do mnie nie przemawia, ale dam się przekonać jakby co ) jako "work in progress" albo nawet "development preview version". Od jakiegoś już czasu pracuję nad rozdziałem o sprite'ach ale idzie wolniej niż dotychczas z kilku powodów, o których nie ma potrzeby pisać.

Certyfikaty na serwerze zaktualizowane, wszystko idzie po HTTPS.

Rozdział drugi - Copper:

Plik PDF

Link do archiwum ZIP do pobrania i w razie obaw przepuszczenia przez antywirus.

A tu link do Gógiel Drajwa - powinno wyświetlić online.

Rozdział trzeci - Playfieldy:

Plik PDF

Link do archiwum ZIP do pobrania i w razie obaw przepuszczenia przez antywirus.

A tu link do Gógiel Drajwa - powinno wyświetlić online.

Rozdział czwarty - Sprite'y:

Plik PDF

Link do archiwum ZIP do pobrania i w razie obaw przepuszczenia przez antywirus.

A tu link do Gógiel Drajwa - powinno wyświetlić online.



PS. Przeglądając PDF na szybko przed uploadem na serwer już zauważyłem kilka literówek, problemów z formatowaniem tekstu itp. Tym się nie przejmujcie, to jeszcze przejdzie przez jakąś korektę. A nad stylami dokumentu wciąż pracuję.

PS2. Mam nadzieję, że nie wjadą mi za chwilę na chatę ponurzy panowie w czarnych płaszczach za łamanie praw autorskich.

[9.05.2023]
PS3. Następnym rozdziałem zapewne będzie rozdział 6 opisujący Blitter. Rozdział 5 dotyczy dźwięku i jako człeczyna bez edukacji muzycznej wyłożyłem się już na pierwszym akapicie. Być może później byłoby łatwiej, ale najtrudniejsze rzeczy zostawiam sobie na sam koniec.



Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 11:30:58 przez Satanael
21
[#2] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Zgłaszam brak pliku - nie mogę pobrać

Poza tym - dzięki! Wielkie! Mimo, że korzystam rzadko z wersji oryginalnej, to jednak bardzo chcę po polsku (szybciej się czyta i czasem łatwiej zrozumieć jak się człowiek zatnie, jakby kto pytał dlaczego).

Tak że wspieram Cię i dziękuję.
[#3] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Skotos, post #2

Poprawiłem URL. Wystarczy zamienić "https" na "http". Chyba muszę zerknąć na certyfikaty serwera, może wygasły.
[#4] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

"Nie pobrano pliku - zagrożone bezpieczeństwo". odpukać, nie przykleiło się tam coś niestosownego? :]
[#5] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Stoopi, post #4

Same kłody pod nogi. Niektóre przeglądarki mają trochę świra na tym punkcie (Chrom i Brave otwierają mi to w zakładce, Firefox chyba ma obawy przed pobraniem PDFów.). Cóż, ze swojej strony mogę zapewnić, że udostępniony przeze mnie plik PDF jest zupełnie bezpieczny. Zapisany pakietem LibreOffice. Tłumaczenie tworzę we Writerze, Draw używam do odtworzenia obrazków.

Nie wiem co mogę zrobić... mogę spakować do ZIPa, mogę też spróbować udostępnić to jakoś do czytania online. Zaraz się tym zajmę.
[#6] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili! OK
1
[#7] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Stoopi, post #4

Prawy klawisz i "Zapisz element docelowy jako".. i powinno działać.

Pobrałem, 50 stron (!), jest co przejrzeć
[#8] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Rozdział o Copperze poszedł dość szybko. Pisząc go znalazłem kilka tłumaczeń technikaliów lepszych, niż te, które użyłem w rozdziale o playfieldach - więc na pewno ten rozdział będzie jeszcze do dość gruntownej poprawki. Linka do rozdziału o Copperze znajdziecie (za chwilę) w pierwszym poście wątku. Tam będę aktualizował wszystko, żeby było w jednym miejscu (żeby nie powiedzieć "w kupie" ).

Następny w kolejce - rozdział o sprajtach.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 18:39:23 przez Satanael
5
[#9] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #8

Jesteś wielki.
3
[#10] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #8

Brawo OK
1
[#11] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #8

Podchodzę na raty do czytania, dopiero dziś rozdział drugi pobrałem.

Podoba mi się zachowania oryginalnego nazewnictwa - playfield, copperlista, bitplan, sprite etc. ułatwia zrozumienie i korzystanie. Taka "lingua franca" , tym bardziej niezbędna ponieważ korzysta się z różnych doków.

Dla mnie edytorsko dobrze, nieprzesadnie, estetycznie i czytelnie. Kolorowe wstawki bardzo fajne, u mnie poprawiają skupienie na czytaniu.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 20:38:48 przez Skotos
[#12] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Skotos, post #11

Dzięki za recenzję. Troszkę zwolniłem ostatnio bo w pracy zrobił się młyn, ale cały czas do przodu. Mam nadzieję, że niebawem kolejny rozdział wpadnie.
[#13] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Ile macie lat i do jakich szkół chodziliście, że potrzebujecie tłumaczenia? Angielski jest w powszechnym nauczaniu od ponad 30 lat.
1
[#14] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Pinto, post #13

Wskaż mi szkole podstawową ew. średnią gdzie od 30 lat uczą języka angielskiego "technicznego" .. my name is .. to nie jest język techniczny..
1
[#15] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@lukzer, post #14

jemu chodzilo o to, ze od 30 lat angielski jest w powszechnym nauczaniu w USA (bo na pewno nie w Polsce)
2
[#16] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Pinto, post #13

Wygodniej czyta się w natywnym języku, a zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych tematach. Ma to wpływ na stopień zrozumienia zagadnienia. Tłumaczenie literatury jest na porządku dziennym i nie ma w tym nic dziwnego.

Co do szkół, to są różne z różnym poziomem. To jak ktoś się przykładał oraz czy po ukończeniu szkoły używał języka też ma znaczenie.

Nie wiem jak jest teraz, ale 20 lat temu w szkole podstawowej obowiązkowy był jeden język obcy nowożytny. Gdy było jeszcze gimnazjum, to dopiero w 2009 roku wprowadzono nauczanie 2 języków obcych nowożytnych. Nie musiał to być angielski. Przed 2009 ktoś do liceum mógł uczyć się niemieckiego (lub innego "nieangielskiego"), a jak miał szczęście, to później doszedł mu francuski albo hiszpański i nie miał szansy na zdobycie "piątki" z angielskiego
[#17] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Pinto, post #13

ja jestem rocznik 83. nie mam wiekszego problemu z angielskim i nie potrzebuje tlumaczenia ALE angielskiego uczyli mnie w podstawowce wiec to bylo nic nie warte, a w szkole sredniej mialem... niemiecki i brak wyboru.

z reszta po co takie pytanie. przeciez widzisz ze najwyrazniej byla potrzeba zrobienia tego tlumaczenia i ludzie sie z tego ciesza. wiecej chyba argumentow nie trzeba by takie wypowiedzi zachowac dla siebie :(


Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 07:18:39 przez juen
4
[#18] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Bardzo fajna inicjatywa.

+1
1
[#19] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@juen, post #17

Ja miałem dokładnie tak samo, by móc posługiwać się językiem angielskim i każdym inny, trzeba mieć z nim kontakt. Mój znajomy zdał maturę z j.angielskiego i dziś już nic nie rozumie, bo go nie używał. Z jakiegoś powodu teoretycznie logicznie myślące osoby mają problem z przyswojeniem sobie tego prostego faktu i próbują chyba wypromować swoją wyższość nad innymi, albo leczyć kompleksy.

Jesteśmy w Polsce, ale przez to, że się tak "zangliszczyliśmy", nikt specjalnie poważnie nie traktuje naszego kraju w kwestii tłumaczeń i tak, kupując jakieś urządzenie dostajesz do niego instrukcję po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku. czesku, rosyjsku, czasami nawet koreańsku, a Polak przecież zna angielski to sobie poradzi, tylko, że sobie nie radzi i wielu nie jest w stanie sobie poradzić, bo mieli inne zainteresowania w życiu niż język obcy.

W tym przypadku jednak zastanawiam się, czy jest obecnie jakiś inny sens niż hobbystyczny. Programiści często znają j.angielski w stopniu wystarczającym, by się po takich dokumentach poruszać, bo mają z nim styczność.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 17:52:45 przez san_u
[#20] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Pinto, post #13

Przypomniało mi się, co Himilsbach mówił o nauce angielskiego, ale
anegdota nie nadaje się do przytoczenia, ponieważ niecenzuralne
słowó jest użyte szeroki uśmiech
[#21] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa, mam nadzieję że starczy Ci zapału. Marzy mi się fizyczne wydanie, to byłaby pierwsza amigowa książka po wielu latach, która nie byłaby tylko do stania na półce i ładnego wyglądania.
[#22] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Piekielnie dobry pomysł (sam Twój nick na to wskazuje)

Jak komuś odpowiada oryginał bez tłumaczenia to będzie korzystał z oryginału bo przecież nikt do niczego nie zmusza.

Czasami jednak fajnie mieć pod ręką tłumaczenie książki. Gdyby tłumaczenia nie były potrzebne to by wielu dzieł literatury nikt nie przeczytał ;p

A przecież programowanie to też sztuka OK
[#23] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Adinfo, post #22

Jest już dostępna książka, która prawie całkowicie przypomina zawartością Amiga Hardware Reference Manual.
Adam Doligalski, "Kurs Asemblera dla początkujących" [wyd. Helion]
Decoder dla przykładów z korektorem... na pewno się przyda. Moim zdaniem dla średnio-zaawansowanych. Może znajdzie się również jakiś PDF w necie.
[#24] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@mrcha_67, post #23

oj nie. te dwie pozycje to zupełnie inna liga...
[#25] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #1

Dawno mnie tu nie było. Z obietnic i zamiarów nic nie wyszło. Ale nie zarzuciłem prac. Niniejszym oddaję w wasze ręce kolejny rozdział - tym razem o sprajtach. Linki oczywiście w pierwszym poście.
8
[#26] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Satanael, post #25

Pobrane, dzięki! Do czytania i stosowania
[#27] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@Skotos, post #26

Super, że powstaje nowe tłumaczenie, ja mam coś takiego:

To jest tłumaczenie Amiga Hardware Reference Manual.
Mam jeszcze wczesniejszą wersję, która się nazywa "Amiga bez tajemnic, zrób własne demo" na cienkim papierze i to jest dokładnie ten sam tekst (tak mi się wydaje).

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 10:09:42 przez zbrożo
1
[#28] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@zbrożo, post #27

Pierwszy błąd jaki znalazłem to w spisie treści na początku zamiast MC68000 jest MC86000 oby dalej merytorycznie już było dobrze.
[#29] Re: Amiga Hardware Reference Manual po polsku?

@tukinem, post #28

Nigdy nie zwróciłem na to uwagi :D W tym jeszcze wcześniejszym wydaniu o którym wspomniałem ten rozdział nazywa się "Z czego składa się Amiga" :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem