kategoria: Blitz
[#1] Książka blitz basic
Cześć
Jakiś czas temu Adam Zalepa udostępnił za darmo swoje książki o Amidze w pdf-ach. Jak to bywa linki już są nieważne. Chciałem ściągnąć książkę blitz basic. Jeżeli ktoś z Was może mnie poratować i wie skąd ją ściągnąć to będę wdzięczny za informację. szeroki uśmiech
[#2] Re: Książka blitz basic

@mercury, post #1

w tym samym dniu exec.pl uruchomił mirror dla tych plikow
[#3] Re: Książka blitz basic

@juen, post #2

Dla książek też? Myślałem że tylko Amigazyn i jego Cover CD są na serwerze eXeca.
[#4] Re: Książka blitz basic

@recedent, post #3

myślałem że wszystkiego więc sam nawet nie pobierałem... zatem bez sensu.

ale chyba lepiej sięgnąć po jakikolwiek inny materiał do nauki blitza niż te zbugowane książki
[#5] Re: Książka blitz basic

@mercury, post #1

Sam w domu posiadam wszystkie książki z serii Programowanie od Podstaw, czyli AMOS, Asembler, Amiga E oraz Blitz Basic w formie papierowej.

Niestety nie posiadam e-booków tych publikacji.

Okazuje się, że jednak ktoś pobrał i udostępnił te e-booki autorstwa Adama Zalepy na Chomiku:

https://chomikuj.pl/chomiczek_4/Dokumenty/Amiga

O ile już Cię ktoś nie poratował plikami PDF, za ~5 PLN taką książkę w PDF z Chomika pobierzesz.

Jeżeli interesują Cię czasopisma, to - jak było wspomniane - udostępnia je serwis eXec.pl tutaj:

https://www.exec.pl/amiga-czasopisma

Książki z tej serii przeznaczone są dla zupełnie zielonych, czyli osób, które nie miały wcześniej styczności z kodowaniem. No i są po polsku.

A. Zalepa pisze w sposób przystępny i stara się czytelnika wprowadzić w tajniki kodowania jak najszybciej. Nie opisuje czytelnikowi jak napisać gotową obszerną grę, czy program, tylko opisuje narzędzia, które są niezbędne do tego celu.

To już do czytelnika należy zadanie wykorzystania tych narzędzi.

Warto nabyć w kolejności umiejętność projektowania, które oprócz samego programowania jest ważne i z czym również ja miałem/mam pewne problemy, które staram się pokonywać.

Nie ma prostej recepty na takie modelowanie - trzeba to trenować. Języki modelowania, takie jak UML mogą nam w tym pomóc, ale nie rozwiążą wszystkich problemów projektowych za nas.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 15:39:00 przez Hexmage960
[#6] Re: Książka blitz basic

@mercury, post #1

1
[#7] Re: Książka blitz basic

@forge, post #6

Może warto, żeby ten problem dostępności rozwiązać - umieścić te PDFy w jakimś stałym miejscu, podobnie jak eXec?

Pobrałem cały katalog tych e-booków z Chomika - w wolnej chwili zamieszczę te pliki do pobrania na swojej stronie internetowej: https://coreprogramming.pl.

Stronę utrzymuję od 2016 roku - co rok opłacając abonament za domenę i hosting, więc gwarantuję, że to nie zniknie.

Obok linku od kolegi Forge książka wydawnictwa A2 o Blitz Basic zatem jest do pobrania również stąd:

https://coreprogramming.pl/Files/PDF/Blitz-Basic-Programowanie-od-podstaw.pdf

Bezpośrednie linki postaram się też zamieścić na mojej stronie. Skoro eXec tak zrobił to zakładam, że taka konserwacja jest zgodna z prawem.
[#8] Re: Książka blitz basic

@Hexmage960, post #7

Skoro eXec tak zrobił to zakładam, że taka konserwacja jest zgodna z prawem

Tutaj zakładasz że jest zgodne z prawem i zamieszczasz link nie pytają się nikogo o zgodę, ale wzbraniasz się z dodaniem plików wymaganych do uruchomienia Twoje gry (Magazyn) na dyskietce bootujacej.
1
[#9] Re: Książka blitz basic

@Norbert, post #8

Adam Zalepa, czyli autor tych książek, zamieścił te PDFy za darmo na swojej stronie retroguide.pl parę miesięcy temu, więc sam z siebie udostępnił je nieodpłatnie. Stąd założenie, że te PDFy są "uwolnione".

Poza tym eXec udostępnił te darmowe PDFy czasopism również bez pytania się autora/wydawcy o zgodę.

Jeżeli masz dowód na to, że to niezgodne z prawem, nie będę zamieszczać tych plików do pobrania.

P.S. Zaś co do plików z systemu Amiga OS, to zauważ, że nawet WinUAE ma tylko kickstart AROSa wbudowanego. Amiga OS nadal trzeba nabyć.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 19:33:05 przez Hexmage960
[#10] Re: Książka blitz basic

@Norbert, post #8

wyszedł z założenia i to dość słusznego ze złodzieja można okradać i nie powinno mu to przeszkadzać :)
[#11] Re: Książka blitz basic

@Hexmage960, post #9

To że Adam Zalepa zamieścił na swojej stronie, to nie znaczy że ty może na swojej bez jego wiedzy.
To że Exec zamieścił bez zgody, nie znaczy że tak można.

Ps.
Aby gra działała z dyskietki wymagane są pewne pliki z systemu.
Bez tego nie zadziała.
[#12] Re: Książka blitz basic

@juen, post #10

Nikogo nie okradam, ani nie chcę okraść. Serwis eXec dostał nawet oświadczenie od Adama Zalepy. Podjęli się zrobienia mirrora darmowych PDFów udostępnionych na stronie Adama Zalepy i nie spotkało się to z żadnym sprzeciwem z jego strony.

EOT ode mnie w tym temacie. Wątek nie służy załatwianiu prywatnych spraw (@Juen). Wątek jest tylko o książce o Blitz Basicu, która została udostępniona za darmo przez jej autora i wydawcę.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 20:21:01 przez Hexmage960
[#13] Re: Książka blitz basic

@Norbert, post #11

Koles wez juz skoncz biadolic.... skoro jest dostepne za darmo tzn. ze jest dostepne za DARMO.

Czego KOLES nie rozumiesz ???
1
[#14] Re: Książka blitz basic

@selur, post #13

Nie będę "biadolił" więc tylko "wytknę" błąd w zdaniu
skoro jest dostepne za darmo tzn. ze jest dostepne za DARMO.
, bo w obecnej sytuacji powinno być "było dostępne za darmo".
Obecnie nie wiem czy źródło poprostu stało się niedostępne, czy autor "zmienił zdanie" i je "odudostępnił"

To, że dzisiaj rozdaję coś za darmo, nie znaczy, że jutro też będę.
Może ktoś jeszcze ma prawa do tych książek i autor musiał je usunąć. Nie wiemy i warto o to zapytać.
[#15] Re: Książka blitz basic

@selur, post #13

Czy Ty rozumiesz Koles ( pisownia oryginalna), że to co było darmowe kiedyś nie znaczy że jest darmowe teraz.

To może inaczej.
Jeśli coś było płatne dawniej, to znaczy że teraz też jest płatne?
[#16] Re: Książka blitz basic

@snifferman, post #14

nie usunął tylko nie opłacił kolejnego hostingu i przepadło tak jak wcześniej domena Amiga.com.pl...
[#17] Re: Książka blitz basic

@Norbert, post #15

Proszę spojrzeć na avatar selura. Ciasteczkowy Potwór w kapeluszu pirata
ma chyba prawo wyrażać kontrowersyjne opinie? szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 21:51:52 przez mmarcin2741
[#18] Re: Książka blitz basic

@Norbert, post #15

To moze jeszcze inaczej, wez dorob do tego jakas swoja ideologie, np. ze przez to gloduja dzieci w Afryce, paru glabow na tym forum znowu poczuje sie jak szeryfowie Dzikiego Amizachodu i beda walczyc o trejdmarki zdechlej firmy itp... do dziela Obroncy Prawa !!!
[#19] Re: Książka blitz basic

@mmarcin2741, post #17

Zostalem piratem nie dlatego, ze mi sie to jakos wielce podoba ale w opozycji do tego, ze dzisiaj to nawet nazwy bulki pszennej sa zastrzezone i bron boze nie mozna ich uzywac... XXI wiek osiagnal szczyt debilizmu a Polacy chyba wioda prym w tym nurcie... co jest bardzo smutne niestety.
1
[#20] Re: Książka blitz basic

@forge, post #6

Serdecznie Dziękuję
i pozdrawiam.OK
[#21] Re: Książka blitz basic

@selur, post #18

Masz swój świat i pozostań w nim.
Nie wychodz z niego bo się rozczarujesz.

Ps.
Wątek do zamknięcia.
Sprawa książki zalatwiona

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:24:36 przez Norbert
[#22] Re: Książka blitz basic

@mercury, post #1

Z tej książki się za wiele nie dowiesz hehe
4
[#23] Re: Książka blitz basic

@QUAD, post #22

Cześć
Jakaś tam wiedza w tej książce jest. Potwierdzam że jest to wiedza zupełnie podstawowa. Wiele więcej można znaleźć w innych opracowaniach, tylko że w innych językach. No i znajomość angielskiego obowiązkowa.
Dzięki za info.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem