[#1] AmigaBASIC i kompatybilność
Witam cieplutko

Bawię się ostatnio WinUAE z konfiguracjami różnych Amig. Ściągnąłem obraz systemu i wybrałem typ Amiśki który planowałem nabyć czyli A1200. Ponieważ mam sentyment do AmigaBASICa z racji zgodności z Qbasicem oraz obsługą syntezy mowy zauważyłem , że nie działa on prawidłowo z konfiguracją A1200 czyli z kickstartem 3.1 . Zrezygnowałem więc z zakupu A1200 na rzecz A600 . Znalazłem w internecie obraz dysku twardego z Workbenchem 2.05 i wobec tego mam pytanie. Czy AmigaBASIC z dyskietki Extras od A500 będzie działać na sprzętowej Amidze 600 z kickstartem 2.xx ? Wiem bo sprawdzałem , że na emulatorze nie ma żadnych problemów ale chciałbym wiedzieć czego się spodziewać na realnym sprzęcie.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam gorąco.
[#2] Re: AmigaBASIC i kompatybilność

@ProximB, post #1

Może lepiej spróbuj AMOSa? Jest bardzo podobny, łatwy i zadziała na każdym konfigu i każdym kickstarcie.
[#3] Re: AmigaBASIC i kompatybilność

@ProximB, post #1

Nie powinno być problemu, zawsze możesz też użyć Relokicka lub SKicka, jeżeli posiadasz Fast-RAM.
Istnieje też slave WHDLoad dla WB1.3, więc na A1200 też byś uruchomił co trzeba, choć nie do końca natywnie.

P.S.
Jeżeli testowałeś na WinUAE i dobrze odwzorowałeś config sprzętowy, nie powinno być różnic w tak prostej sprawie


Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 08:50:17 przez Jacques
[#4] Re: AmigaBASIC i kompatybilność

@ProximB, post #1

AmigaBASIC? Nie idź tą drogą!!! To tak jak Tukinem pisał, już lepiej AMOSPro
[#5] Re: AmigaBASIC i kompatybilność

@ProximB, post #1

Spróbuj Hisoft Basic. Mocno kompatybilny z AmigaBasic, ale dużo lepszy i ma wersje na różne kickstarty.
[#6] Re: AmigaBASIC i kompatybilność

@ProximB, post #1

Z tego co wiem to AmigaBasic bedzie dzialac tylko na procesorach 68000 i byc moze 68020EC. A to ze wzgledu, ze uzywa bitow 25-31 w rejestrach adresowych na dane. Wiec nawet jak cos w nim stworzysz to target bedzie w zasadzie tylko 68000/68010. Najsensowniej z basicow chyba prezentuje sie Blitz Basic 2, a potem AMOS.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem