kategoria: Muzyka
[#1] Fajny moduł dziś słyszałem
Poszukując swoich ulubionych modułów dzięki uprzejmości kilku z osób na forum natrafiłem na kilka ciekawych pozycji. Jest jeszcze bardzo wiele ciekawych utowrów, choć wydawało mi się, że już wystarczająco dużo ich słyszałem. Każdy z nas ma kolekcję u siebie. Może ktoś chciałby się podzielić swoim ulubionym...

Zacznę od rodzimej produkcji:

Moment of be with/XTD Endpart z dema P.R.O.S.I.A.K mady by Flying Caws Inc.

Pomijając, że jest to jedno z najlepiej zgranych muzycznie dem, jego endpart to prawdziwy lek na skołatane nerwy. Słuchałem go wieczorami odtwarzając w kółko na kasecie magnetofonowej nagranej jakieś 16 lat temu. Ponieważ nie mogłęm go znaleźć napisałem do autora i dostałem egzemplarz dotknięty palcem twórcy (tego maila nie kasowałem przez tydzień).

Na koniec polecam stronę XTD.

[#2] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

mam wszystkie utwory XTD bezposrednio od samego autora

dla mnie hitow jest wiele ..swego czasu podniecalem sie ANIHILATION / 1992 r

na party autor byl charakterystyczny dlugie spiete wlosy w kucyk ..katanka..i nie rozlaczna reklamowka :)))

jednak kto pil wode z XTD to mogl poznac jego ciemna strone mocy ;-]



Ostatnia modyfikacja: 31.03.2011 14:55:16
[#3] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Jak już jesteśmy przy XTD to ja polecam "Discovery" i "Breathe Deep".

[#4] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@HOŁDYS, post #2

"mam wszystkie utwory XTD bezposrednio od samego autora "

Ile chcesz za dysk twardy ?

Serio:
Jakub Husak jest dla sceny Atari tym, kim dla sceny Amigi był XTD. Pod koniec ubiegłego roku po 20 latach jhusak oficjalnie pojawił się na party - Silly Venture 2010. Kiedy wchodził na party place były oklaski, pewnie jakieś wzruszenie... Po party jhusak pisał na forum, że czuje się o 20 lat młodszy.

Myślę, że podobnie czekamy na powrót XTD. Przynajmniej ja. Być może za nim przyjdą kolejne osoby.



Ostatnia modyfikacja: 31.03.2011 17:49:24
[#5] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@altcomputing, post #3

"Piece of" OK

[#6] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@frywolny_marian, post #5

...indyviduality Miałem pisać o nim innym razem. Mój ulubiony, dynamiczny kawałek. No i krowa na końcu.

[#7] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Advantage:

> Zacznę od rodzimej produkcji:
> Moment of be with/XTD Endpart z dema P.R.O.S.I.A.K mady by Flying
> Cows Inc.
-------------
Aaa, nie zaprzeczam, nie zaprzeczam.
Choć nie ukrywam też, że główny utwór z tegoż dema po prostu urywa łeb.
Zamęczam nim wszystkich kolegów.

[#8] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #7

Zainspirowany wątkiem przypomniałem sobie kilka ulubionych kawałków eXTenDa: Reassurance, Reflection czy All the way - tak, wciąż robią spore wrażenie.

A "Moment of" też jest świetny. Pamiętam, że miałem przyjemność oglądać to kultowe demo pro s.i.a.k. / FCI na żywo podczas premiery w demo compo na polish autumn party 1993 w Poznaniu - będąc wtedy chyba jednym z najmłodszych dzieciaków obecnych na tej imprezie :) Ach, to były czasy :)

[#9] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Jeszcze XTD - zakończenie -

"Tehnological" z dema Tehnological Death/Mad Elks

Dzięki temu demu zaczęło być głośno o polskiej demoscenie Amigi. Demo ma niezły design, świetne efekty jak na tamte czasy, niezłą muzykę. Jeśli idzie o ostatnie, sample są trochę zbyt głośne i przez to ogólnie niezbyt dobrej jakości, ale ten utwór ma power.

"Ecstasy" z endpart dema Impossible possibility/TRSI

Spokojny, rytmiczny, ciekawie zaaranżowany. Różnorodne sample, odmiennie jak w przypadku technological, bardzo dobrej jakości. Ostatnie nawiązują nawet do tytułu utworu.


Jutro prawdziwa rakieta

[#10] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #9

Elektric funk by Moby/Sanity z dema Arte/Sanity

Ten utwór pokazuje, jak dalece można na czterokanałowym protrakerze zaimitować rockband. Dopóki nie otworzyłem go pod Protrackerem nie wierzyłem, że nie jest to zsamplowana część po części utworu.

Doskonała stylizacja lat `70.

BTW: Demo jest swego rodzaju odpowiedzią na poruszony problem: Co chcesz oglądać na Amidze? Skonwertowane grafy z Photoshopa i zsamplowane loopy na czterech kanałach?

[#11] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #10

Wątek Scena kiepsko przędzie.

[#12] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #11

Z nienaszych lubie mody Lizardkinga :)

[#13] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Mam tyle ulubionych, że nie mogę podać najlepszego, bo skrzywdziłbym pozostałe moduły. :)
Nachodzą mnie chwile, że niektóre mody słuchane są poprostu częściej niż inne.

Moje propozycje na dziś:
Polska: kawałek Petersa - 'Nasty Short' z dema Joker Team'u - The Return.
Zagranica: utwór Virgilla - 'Rigit Obstacles' (end tune z dema Sanity - Interference).

[#14] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #10

"BTW: Demo jest swego rodzaju odpowiedzią na poruszony problem: Co chcesz oglądać na Amidze? Skonwertowane grafy z Photoshopa i zsamplowane loopy na czterech kanałach?"

Nie mogę się zgodzić, że Arte jest odpowiedzią na takie pytanie, bo trzeba jeszcze wziąć pod uwagę także odpowiedni kontekst. W roku 1993 gdy wychodziło to demo, to właśnie takie produkcje jak ta, były kwintesencją "scenowej nowoczesności" i wyznacznikami amigowych demo-trendów, tak jak póżniej robiły to dema TBL, EPH czy Potion. Ekipa Sanity i ex. Sanity pokazała zresztą póżniej, że oni preferują raczej ten nowoczesny nurt scenowy niż oldschool.

[#15] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@slay, post #14

Off topic:
Myślę, że to, co jest robione natywnie na Amidze, niekoniecznie o konfiguracji docelowej - odręcznie w paincie lub pisane na trakerze - może zastąpić konwersje grafik o wyższej rozdzielczości i większej liczbie kolorów pochodzących z innych platform, czy samplowane sekwencje wielokanałowych utworów. Umiejętność przekazywania swojej wyobraźni graficznej i muzycznej połączona z kodem, który wyciska z 68000 to czego nie zrobiono na nim do tej pory może dać efekt finalny wiele ciekawszy, niż dzisiejsze projekcje dem na pc. Talent i pomysł na jego przekazanie daje efekt w postaci niepowtarzalnego utworu. Roots/Sanity ma grafikę z pogranicza ekspresjonizmu i kubizmu. Jest pop-art, op-art, itd., które nie wymagają wysokich rozdzielczości i tysięcy kolorów. Z modułami może być tak, jak z elekfunk Mobiego. Ważne jest, żeby zrobić pierwszy krok.

[#16] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@Duracel, post #12

Możesz podać swoje typy ?

[#17] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@slay, post #8

mod. Reflection słuchałem w kółko i nie potrafiłem zdobyć się na to, żeby go wyłączyć. Bardzo dobry.

[#18] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

http://modarchive.org/index.php?request=view_by_moduleid&query=167723

Dodany dzisiaj do mojej kolekcji, chociaż słuchałem go już wcześniej.

[#19] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Tak troszkę offtop... nie *.mod ale *.it :

http://www.modules.pl/?id=modules&aid=510&letter=b

świetny kawałek, słucham już od tygodnia

[#20] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@Korni, post #18

Choć nie przepadam za tehnotrans nieźle wymiata !

[#21] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #15

"Myślę, że to, co jest robione natywnie na Amidze, niekoniecznie o konfiguracji docelowej - odręcznie w paincie lub pisane na trakerze - może zastąpić konwersje grafik o wyższej rozdzielczości i większej liczbie kolorów pochodzących z innych platform, czy samplowane sekwencje wielokanałowych utworów. Umiejętność przekazywania swojej wyobraźni graficznej i muzycznej połączona z kodem, który wyciska z 68000 to czego nie zrobiono na nim do tej pory może dać efekt finalny wiele ciekawszy, niż dzisiejsze projekcje dem na pc. Talent i pomysł na jego przekazanie daje efekt w postaci niepowtarzalnego utworu. Roots/Sanity ma grafikę z pogranicza ekspresjonizmu i kubizmu. Jest pop-art, op-art, itd., które nie wymagają wysokich rozdzielczości i tysięcy kolorów. Z modułami może być tak, jak z elekfunk Mobiego. Ważne jest, żeby zrobić pierwszy krok."


Przypomina mi to dyskusję, jaka swego czasu miała miejsce na jednym ze scenowych portali dotyczących sceny C=64. Tam również ktoś postulował, że "prawdziwe dema" powinny powstawać na prawdziwych maszynach C=64, zaś korzystanie z wszelkich "nowoczesnych wspomagaczy" jest naganne. I lepiej pisać kod na starym zielonym monitorze tracąc wzrok, niż posiłkować się "nowżytnymi" rozwiązaniami, zyskując cenne godziny czasu.

Na szczęście ktoś - do którego to zdania w całości się przychylam - powiedział krótko, w tych czasach co teraz, gdy produkcji scenowych wychodzi jak na lekarstwo - "cel uświęca środki". Ilość czasu jaka by była potrzeba na tworzenie produkcji korzystając tylko z Amigowych narzędzi wzrosła by wielokrotnie i dema mielibyśmy 2 na rok (i to niekoniecznie lepszej jakości od tych co teraz). Czy o to chodzi?

Magia sceny może przecież obecnie polegać również i na tym, że mając do dyspozycji "potężny sprzęt produkcyjny" ktoś stara się upchnąć to wszystko do ograniczonego "amigowego tworzywa". To się absolutnie nie kłoci moim zdaniem "z duchem sceny", a wręcz przeciwnie.

Oczywiście nie można przeginać w drugą stronę i tworzyć produkcji tylko na UAE - w całkowitym oderwaniu od realnego sprzętu, bo czasem efekt może być taki, że demo na prawdziwej Amidze w ogóle się nie uruchomi.

A podsumowując jeszcze to wszystko, to raczej ważniejsza jest treść, a nie forma. Zarówno na gołej Amidze można przygotować grafikę, która wygląda jak "konwersja z Photoshopa", jak i na Photoshopie można wypixelować obrazek wyglądający jak ze złotych czasów sceny ECS/OCS.

Tak czy siak - nie gadajcie, twórzcie :)

Ostatnia modyfikacja: 05.04.2011 22:09:47



Ostatnia modyfikacja: 05.04.2011 22:10:33
[#22] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@slay, post #21

"Tak czy siak - nie gadajcie, twórzcie" OK



Ostatnia modyfikacja: 06.04.2011 10:18:38
[#23] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Wanna power ?

urqual-main by MGL/Damage from Uquala demo.

Cool design, impressive and dynamic music, great synchronization with code effects.



Ostatnia modyfikacja: 06.04.2011 11:02:52
[#24] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

grumple by Scorpik. Dla odmiany.

[#25] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

oraz

death symphony by Scorpik

[#26] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #1

Utwory Scorpika i Mobiego dodałem, żeby pokazać, jak różne i ciekawe brzmienie można wydobyć jeszcze z Pauli.

Teraz czas na moje ulubione utwory:

Gooseberry by Bartesek.

Autor napisał trzy utwory pod tą nazwą. Niezależnie, czy są to trzy różne utwory, czy też trzy jego części, każdą z nich warto przesłuchać oddzielnie. Melodyczne, uspokajające.



Ostatnia modyfikacja: 09.04.2011 11:06:50
[#27] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #26

Prawdę mówiąc to w zapodanych tu modułach Scorpika, Mobiego czy innych, nie wydobyto z PAULI żadnego ciekawego brzmienia, ponieważ w tych utworach PAULA tylko odtwarzała sample. :)

Wracając do tematu... Przesłuchałem zapodany przez Ciebie mod "Urqual-main" i jakoś nie mogę powiedzieć, że mnie poruszył. Mam na mojej playliście utwór w podobnym klimacie i jakoś bardziej mi 'leży'.
Osobiście nie gustuję w takich klimatach, więc istnienie tego utworu na mojej playliście to pewien ewenement i chyba malutka rekomendacja dla tego utworu: "Slide - Ultimate Seduction".

[#28] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@AmiClassic, post #27

"...w tych utworach PAULA tylko odtwarzała sample"

Oczywiście, chodzi o czterokanałowe, 8-mio bitowe odtwarzanie sampli, które mimo tych ograniczeń całkiem ciekawie imitują orkiestrę, rockbend.

urqual-main nie da się zrozumieć bez wcześniejszego obejrzenia dama.

ultumate seduction3 - trafiłeś w mój gust.

gooseberry - jak Ci się podoba ?



Ostatnia modyfikacja: 10.04.2011 22:09:22



Ostatnia modyfikacja: 10.04.2011 22:11:29
[#29] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #28

Była dzika gęś, pro s.i.a.k. i latające krowy... Właśnie krowa i to na biegunach by Cloo.



Ostatnia modyfikacja: 11.04.2011 21:55:50
[#30] Re: Fajny moduł dziś słyszałem

@advantage, post #29

... i pszczółka, bo wiosna idzie. Więcej zwerząt u tego pana.

Kojejny ulubiony kawałek:Big Time Sensuality by Iso z dema Axis. Mam słabość do wokalu Bjork.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem