[#1] scenowe piksele
Hej Ho!
W tym temacie będę wrzucał porcjami (z konkretnych imprez) zestawy amigowych grafik scenowych. Będą to zarówno imprezy aktualne - poczynając od właśnie zakończonego Revision - jak i dawniejsze. Wszystkie gdzie tylko ukazały się godne zobaczenia prace amigowych twórców.

Revision 2020



Load Error 2017


GERP 2016


Decrunch 2016



REVISION 2016



LOADERROR 2015


GERP 2015


DECRUNCH 2015



REVISION 2015





Oczywiście wybór subiektywny, nie wchodzą prace w innych niż pixelart technikach, paździerze zrobione dla jaj czy grafy z innych platform. Jest tylko kilka czysto amigowych imprez w roku więc siłą rzeczy niekiedy będę pokazywał "wybrakowany" zestaw - zawsze jednak z linkiem do źródeł i pełnych wyników.

Jeśli jakaś praca pojawi się w wersji "final" np. na artcity wrzucę tę ostatnią
acha - będą się też pojawiały prace moje i znajomych - głupio byłoby je wywalać więc po prostu daję jak jest.

Ok - zaczynamy od pierwszej imprezy z 2014 - Datastorm w Szwecji (która niestety zakończyła z tą edycją swój żywot) oraz wspomniane Revision 2015.

Zachęcam też do komentarzy, podawania ciekawych linków, prezentacji własnej twórczości :) (ale umówmy się - fullscreen lub scenowe grafiki) i ogólnej aktywności.
Co do updatów to będą zwykle po party - w sezonie ogórkowym zapełniane systematycznie towarem z poprzednich lat ;)

DATASTORM 2014



wyniki - demozoo
wyniki - strona party
artcity (z grafami c64)
jutjub

1 miejsce: Present And Past (final version) by Prowler / Up Rough


2 miejsce: Blenda and the Women of Smĺland by Illmidus / Genesis Project


3 miejsce: Polish Winter by Jok / Dreamweb


4 miejsce: Up Rough City by Spot / Up Rough


5 miejsce: Crash by Grip / Onslaught


Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 23:53:53 przez jokov

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 14:21:34 przez jokov
[#2] Re: scenowe piksele

@jokov, post #1

REVISION 2015



wyniki na demozoo
wyniki na stronie party
na razie nie ma wideo z live - jak się pojawi to tu :
jutjub
zresztą wkleję potem :)

Post powielony - wrzucony już przez slay-a w "koyotowym" wątku pixelowym ;)
ale dla porządku daję też tu


1 miejsce: The Brightest Light Comes From The Darkest Place by Slayer / Ghostown


2 miejsce: Sushi Girl - Geisha Assassin by Darklight


3 miejsce: Mindgames (party version) by Jok / Dreamweb


dodam tylko, że moja praca powstała podczas trwania imprezy
grafikę Darklight-a można podziwiać w demie grupy (1 miejsce amiga demo compo)
i że były to jedyne amigowe grafy w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 01:21:11 przez jokov
nie wiem czemu obrazki się nie wyświetlają - ktoś z adminów mógłby zerknąć? linki są dodane prawidłowo

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 01:22:16 przez jokov

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 20:32:11 przez jokov

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 20:59:24 przez jokov
[#3] Re: scenowe piksele

@jokov, post #2

Pozwolę sobie jeszcze na jeden dopisek w temacie pixeli.

Na party Revision ukazał się również slideshow "The Lost Pixellers vol. 2" grupy Ghostown, w którym znalazło się 16 pixelowanych amigowych rysunków stworzonych przez - w większości - polskich grafików na OCS/ECS.



Warto dodać, że jest to pierwszy slide-show, zawierający rysowaną, pixelowaną grafikę na A500 wydany po roku 1995. Jest to również ami-koderski debiut - znanego wczesniej ze sceny ZX Spectrum - Tygrysa. Lost Pixellers vol. 2 to również pierwsza amigowa produkcja w której ukazała się grafika Joka (nie licząc magazynu dyskowego Taboo z 2001 roku).

YT: https://www.youtube.com/watch?v=oYslbwyOrw0

Pouet: http://www.pouet.net/prod.php?which=65368

Demozoo: http://demozoo.org/productions/136157/

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 09:56:47 przez slay
[#4] Re: scenowe piksele

@jokov, post #1

Bardzo fajny pomysł i dział, utrzymajcie konwencje podawania ksywy/grupy/miejsca w compo/nazwy imprezy a jak się da to w jakim demie dana grafika została wykorzystana. Jakoś zawsze lubiłem znać autora i przynależność grupową - choćby po to by móc sobie popatrzyć jak rozwijał się jego styl.

I nie ma nic złego w prezentowaniu swoich prac skoro biorą udział w konkursach, itd. Mile widziane jakiekolwiek dodatkowe informacje, np. co było inspiracją pracy albo coś o technice wykonania - o ile to rzeczywiście coś o czym warto w danym przypadku wspomnieć.

Dzięki! OK
[#5] Re: scenowe piksele

@sachy, post #4

- tak na szybko - grafika spota z 4 miejsca datatstorm była użyta w zwycięskim demie grupy up rough city tyle że na gba (dlatego nie podałem)
cieszę się, że Ci się podoba pomysł :)
[#6] Re: scenowe piksele

@jokov, post #1

Super! Jest czego zazdraszczać :) Czuję się jak w sklepie ze słodyczami!

Ale, fajnie było by jak by od czasu do czasu z finalnych tortów spadały okruszki do mojego wątku z roboczymi pikselkami ;) Kawałkami roboczych prac, albo nawet na jakiś czas jakaś wyrwana faza pracy.
Mi osobiście by to bardzo pomogło.
[#7] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #6

:)
ok - na początek wrzucam timelapsa z pracy prowlera

elements of green
Przy okazji pasuje do działu - mała zapowiedź ;) :

Datastorm 2013
1 miejsce: elements of green by Prowler / Up Rough

demozoo
[#8] Re: scenowe piksele

@jokov, post #7

Widzę same piękne prace :)
[#9] Re: scenowe piksele

@jokov, post #7

Rzucę prace która ostatnio zrobiła na mnie wrażenie. Niezbyt nowa, temat ograny ale bardzo mi się spodobała prof4d yoda


Oryginalny link
[#10] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #9

tak - super grafa :)
też mi się bardzo podoba - b. nowoczesna w stylu
Z tym, że jak na spectruma o tyle nie "koszerna", że jest w mega czy giga screen (pewnie Yerz wie co to za licho ;) - tzn. coś na kształt interlace tylko chyba 3 razy po sobie.
Normalnie takie kolory nie do uzyskania na spectrumnie.
3 miejsce na multimatograf 2014 - rosyjskie spectrumowe party http://demozoo.org/parties/2195/#competition_10355

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 00:16:45 przez jokov
[#11] Re: scenowe piksele

@jokov, post #10

[#12] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #11

ha - bo akurat są to prace pixelartowców, bardziej niż "scenowców" :)
pierwszy to polak zresztą, (akurat go znam trochę) tu jego galeria na pixeljoincie - robił kiedyś trochę grafik na c64

a drugi to imo (po stylu) ilke - też znany z pixeljointa - ostatnio coraz częściej robi na c64 z tym, że ta praca jest podpisana przez deekay-a, być może to on zrobił konwersję...

fajne prace - 2 pierwsze to hires (atrybuty - tylko 2 kolory na znak 8x8)
[#13] Re: scenowe piksele

@jokov, post #12

Od jakiegoś roku chętnie przeglądam wrzuty C64 i cieszę michę :) Fajne te prace są, dużo ciekawych pomysłów. Ja nie mam tej maszyny, ale wiem że paleta mocno ograniczona jest, rozdziałki też, sporego wyboru nie ma. Dlatego też ciekawi mnie że aż tyle da się wycisnąć.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 19:12:46 przez Koyot1222
[#14] Re: scenowe piksele

@jokov, post #12

@jok
Drugi to electric - legenda pixelartu na c64
Wątek mnie mocno wciągnął więc jutro w wolnej chwili (i nie z ipada) wrzucę kilka moichpropozycji. W tym swoją ostatnią ;)
[#15] Re: scenowe piksele

@retronav, post #14

Dzięki ! - dawaj, dawaj Carrion :)
ilkke często robi w takim stylu jak ta electrica - którego zresztą bardzo cenię
zdarzało mu się też coś na amidze skubnąć

a co do electrica od jakieś czasu znów aktywny na scenie c64 - co prawda ostatnia praca wyjątkowo wstrętna ;) ale kilka poprzednich wymiata np. ta:

to też hires btw

co do moich na c64 to nie mam prawie nic wydanego - ostatnio to:

zwykłe multi - szerokie piksele (3+tło na znak)
nie wiem czy nie wrzucałem gdzieś już na ppa

przy okazji - niedługo kolejny większy update wątku :)
[#16] Re: scenowe piksele

@jokov, post #15

Wszystko fajnie, jednak z ciekawego - w założeniu - tematu robi się śmietnik.
Wydawało mi się, że temat ten ma dotyczyć tylko "koszernych" amigowych grafik (bo takiego tematu w sieci nigdzie nie było). Cytaty Joka z 1szego posta:

"Oczywiście wybór subiektywny, nie wchodzą prace w innych niż pixelart technikach, paździerze zrobione dla jaj czy grafy z innych platform. "

Jak ktoś ma ciśnienie to może założyć osobny temat dla innych platform/rozdzielczości.
[#17] Re: scenowe piksele

@slay, post #16

Spokojnie - te posty "niepartyjne" traktuję dodatkowo - lepiej żeby temat żył niż był wyłącznie archiwalny.
Przewidziałem zresztą , że tak to będzie wyglądało - możesz nie obawiać się o relacje z party - w ciągu tygodnia będzie następna.
I zadbałem by nie trzeba ich było szukać.

ale zgadza się - mieliśmy się koncentrować tu na amidze :)

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:45:59 przez jokov

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:46:09 przez jokov
[#18] Re: scenowe piksele

@slay, post #16

Wygrzebałem coś ciekawego :)
Attack by Groo & Rufferto

Smoki, rudowłose dziewoje, ognie i zachód słońca :) Bardzo dynamiczne, te naprężone ciała... smoków oczywiście :D Przyjemne.
[#19] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #18

Dziwnie podobne do tego obrazka Borisa Vallejo:



Ale może to przypadkowe podobieństwo jest.

EDIT: Ach, widzę "inspired by". Ogólnie wśród demoscenowych pikselerów to bardzo popularny twórca-grafik ten cały Vallejo.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 22:41:45 przez recedent
[#20] Re: scenowe piksele

@recedent, post #19

Boris Vallejo - peruwiański ilustrator ur. 8 stycznia 1941, Lima, Peru.
Emigrował w roku 1964 do USA, gdzie mieszka do dzisiaj.
Nominacje: Nagroda Hugo dla najlepszego grafika.
(Wikipedia)

Ile jego grafik miałem na dyskietkach w "tamtych czasach" :) Coś pięknego.

Dziś wystarczy wygooglać: link
On tworzy chyba od 50lat! Albo nawet od 60 :)
[#21] Re: scenowe piksele

@recedent, post #19

Ogólnie wśród demoscenowych pikselerów to bardzo popularny twórca-grafik ten cały Vallejo.

jak ktoś lubi: vallejo wg. scenowych grafików

Oczywiście jest dużo więcej - to tylko otagowane. Samych kopii tej pracy (bo napisać "inspired by" na "skanie" to przesada imo) widziałem na scenie sporo.
Jeszcze artek (po angielsku) jeśli ktoś ma ochotę zgłębiać temat ;)

Na amidze ze znanych grafików przodował w tym made

ale trzeba przyznać, że technicznie robił to znakomicie - nadal to wzór scenowego pikselowania
tutaj więcej prac z okresu amigowego*

Na szczęście trend ten właściwie wygasł, coraz więcej grafików rysuje własne prace.

*a tu co robi ten pan dziś - jak widać nadal mocno aktywny na scenie :)
[#22] Re: scenowe piksele

@recedent, post #19

Tak, wydaje mi się, że bardzo dużo demek z lat 90tych miało obrazki nawiązujące do jego prac.

Wygrzebałem jeszcze coś ciekawego, 93 rok. Dobra kompozycja, ta wodna zjawa, bardzo fajny klimat tego piksla. No i cycki są ;)
2000plus by Rocket


BTW, bardzo lubię tytułowego piksla z demka Rebels: Switchback. Pamiętam, że zrobił na mnie duże wrażenie za pierwszym razem :D


Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 08:26:10 przez Koyot1222
[#23] Re: scenowe piksele

@jokov, post #21

Witam.Jaki jest status prawny takich wersji obrazkřw?
Marzy mi sie Video Creator cd32 z nowymi podkladami zeby kazdy mogł sobie właczyc zestaw obrazkow pod fajna płyte np. polonezy Blechacza i popic winkiem przy wieczerzy...
Te obrazki sa fajne i duzo z nich wejdzie na 1 dyskietke..
Pozdr

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 11:32:13 przez Mikrobi
[#24] Re: scenowe piksele

@Mikrobi, post #23

Tak trudno w pierwszej chwili powiedzieć... Na pewno autorzy nie życzyli by sobie zmian w treści tych obrazów i zamieszczania ich z podpisem jako własne. Pewnie też nie mieli by nic przeciwko jeśli komuś pokazywać ich prace na jakiś składankach, imprezach ale z zastrzeżeniem że nie za kasę. W przypadku płatnych kompilacji autorzy pewnie chcieli by dostać też swoją dolę za swoje prace.

Na prędce chyba tyle.
Ważne aby zamieszczając gdzieś te prace wiadomo było kogo one są i skąd zostały wzięte.
Tak czy siak, nawet jak są plagiatami jakiś innych prac to i tak w obliczu prawa stanowią własność ich wykonawców/autorów.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 11:49:09 przez Koyot1222
[#25] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #22

BTW, bardzo lubię tytułowego piksla z demka Rebels: Switchback. Pamiętam, że zrobił na mnie duże wrażenie za pierwszym razem :D


Również zrobił na mnie spore wrażenie i pamiętam go od lat. Pomysł - gość wykuwa się sam z kamienia - odjechany. Autorem pracy jest Kris, zdaje się chłopak z Turcji. Samo demo świetne, muza Chromaga niesamowita, ale są podejrzenia że kod był nie do końca autorski... Tak czy siak - jedno z moich ulubionych dem ever
[#26] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #22

@koyot
nawet nie wydaje ci się - a masz rację...
mistrzem w "wykorzystywaniu" prac Borisa był w tamtym czasie Facet.
poniżej aż trzy obrazy Borisa w jednym.

dodam od siebie że ta praca mi się bardzo podoba bo napixlowana jest na "fat-pixelch" 320x512 EHB. Kręci mnie to do teraz. Odgrażałem się że na nadchodzące Riverwash coś zrobię, a chcę się zmusić do zrobienia grafiki w 320x512. czy EHB - to się zobaczy.

tutaj ryba - też od Borisa


a tu pozwolę sobie po raz ostatni na prywatę C64. Podobnoż ta grafika była odpowiedzią Faceta na grafikę Heina Holta z dema Dutch Breeze(C64). Podbono nawet razem to pixlowali. Podobno mieszkali na tej samej ulicy... ale to tylko miejskie legendy.


nie zmienia to faktu że technika faceta była niesamowita - IMHO.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 18:59:14 przez retronav
[#27] Re: scenowe piksele

@retronav, post #26

Tych podróbek było sporo i buszując po artcity łatwo się na nie natknąć. Świadczyć to może tezie że wykwalifikowani, świetni fachowcy w jakiejś dziedzinie, nie zawsze posiadają tyle talentu aby wymyślić coś własnego. Z drugiej strony w erze trudniejszego dostępu do internetów, podejrzewam że natchnieniem było to co było w pobliżu, a prace Borisa były w wielu demkach i nawet po dziś dzień atrakcyjne są ;)

Z innej beczki, momi zdaniem bardzo udana praca. Waga ciężka ;) Ciekawa w każdym szczególe:

Commodore Supremacy! (1954-1994) by Sk****


Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 20:28:03 przez Koyot1222
[#28] Re: scenowe piksele

@Koyot1222, post #27

Bardzo ciekawa. Swoją drogą, takie obrazki powinny wisieć w galeriach, zamiast jakichś tam bohomazów ;)

Na przykład:


Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 22:30:24 przez SuperBuster11
[#29] Re: scenowe piksele

@SuperBuster11, post #28

Boris Vallejo - nie mając o tym zielonego pojęcia - stał się "ojcem chrzestnym" i mentorem sporej części graficznej demosceny (i nie tylko jej rzecz jasna).

Prócz oczywiście pozytywnego wpływu na rzesze scenowych grafików - wszak, technicznie Vallejo to mistrz, więc nawet przerysowywanie jego świetnych warsztatowo prac było dobrą nauką rzemiosła, wywarł, moim zdaniem, niestety również i negatywny wpływ na demoscenę. Owa "archetypowa baba z cyckami większmi od głowy + smok w tle" na lata "skaziły" demoscenę, jako, że wielu grafików nigdy nie wyszło już poza tą kiczowata estetykę.
[#30] Re: scenowe piksele

@slay, post #29

A to już ich (scenowych grafików) problem że nie wyszli poza tą estetykę... na pewno nie Borisa. Kopiować jest łatwo a dla własnych pomysłów trzeba mieć mózg a w nim wyobraźnię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem