[#1] Lazur na Youtube
Legenda Polskiej Sceny - Lazur postanowił podzielić się swoimi przeżyciami, zresztą oceńcie sami ...
Pixel Art, Demoscena, Lazur i inne luźne tematy
[#2] Re: Lazur na Youtube

@exolon, post #1

O_o
!!!!!
o_O

Kurde bele! dzięki za linka!
[#3] Re: Lazur na Youtube

@exolon, post #1

Fajne, mam nadzieję, że poopowiada coś więcej. Kto wie, może "szarpnęła" go nostalgia i... ? :)
[#4] Re: Lazur na Youtube

@sachy, post #3

malo z krzesla nie spadlem!:) moze zapytam o moj list, na ktory nie odpisal ponad 15 lat tem:)
[#5] Re: Lazur na Youtube

@exolon, post #1

Wygląda jak hipster!
Zdolny chłopak, nasza polska duma w tamtych czasach.
Podobało mi sie to że te same slidshowy były na grzyba i Amigę
Wtedy to była nowość.

Nie wiecie gdzie można zdobyć te książkę...?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 03:27:03 przez Ralpheeck
[#6] Re: Lazur na Youtube

@Ralpheeck, post #5

Nie wiecie gdzie można zdobyć te książkę...?


Szczegóły tutaj:

http://scena.ppa.pl/scena/wkreceni-w-piksele-recenzja-albumu-the-masters-of-pixel-art.html
[#7] Re: Lazur na Youtube

@exolon, post #1

Szczerze mówiąc 15 minut gadającej glowy robi sie nudnawe pod koniec. Obrazek z jeden by pokazał...
1
[#8] Re: Lazur na Youtube

@Krashan, post #7

no bo taki wstep dla niekumatych, duzo ciekawiej jest w 2 i 3 czesci gdzie opisuje kazdy obrazek :)
[#9] Re: Lazur na Youtube

@exolon, post #1

Tak się czaję czy zadać Lazurowi trochę niegrzeczne pytania. Nic mi gość nie zrobił, szanuję Go ze względów sentymentalno-historycznych, ale mam ochotę wyrzucić z siebie coś co się tli we mnie od wielu lat.
[#10] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #9

wal smiało :) każdy miał mu za złe przejście na PC
[#11] Re: Lazur na Youtube

@Krashan, post #7

obejrzyj drugą i trzecią część - opowiada o obrazkach i je pokazuje :P
[#12] Re: Lazur na Youtube

@WojT_GL, post #11

Chyba masz racje. Jeżeli po trzecim odcinku mi nie przejdzie ochota na zapytanie to zapytam. szeroki uśmiech
[#13] Re: Lazur na Youtube

@WojT_GL, post #11

Już obejrzałem wszystkie (dostępne dzisiaj) cztery filmy.
Bardzo dobrze mi poradziłeś. Już po drugim filmie przeszła mi ochota na zadawanie pytań. Szkoda mi się go zrobiło gdy się tłumaczył przy każdej postaci "no copy". Od zawsze mnie raziły te obrazki. Postaci, które rysował sam faktycznie miały koszmarne proporcje. No i niektóre z nich to była wręcz definicja kiczu. Złaszcza te z ery PC z użytymi wszystkimi kolorami w możliwie najbardziej jaskrawej palecie.
No a przerysówki? No cóż... nigdy nie rozumiałem skąd ludzie biorą motywację do wkładania wręcz tytanicznej pracy do czegoś tak bezsensownego. Ja rozumiem 1, 2 czy 3 prace przerysowane żeby złapać jakąś technikę. Ale dzisiątki? Skąd takie zaangażowanie w coś co później nawet trudno nazwać swoją pracą.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 20:29:51 przez MDW
[#14] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #13

oj tam, oj tam. żaden scenowiec nie powinien się wstydzić przerysów w swojej wczesnej karierze. vide moje prace z lat '90. ;)
przerysówki jak piszesz to, z własnego doświadczenia powiem, że to była niezła szkoła warsztatu. chciałeś być grafikiem - najpierw przerysowywałeś żeby zdobć warsztat, potem zaczynałeś kombinować swoje (no, albo nie). nawet Boris Vallejo przerysowywał ze zdjęć ;)

Lazur był moim wzorem jeśli chodzi o technikę (chyba nie tylko moim ;)) - te cieniowania - wow!
ba, czasami nawet kompozycja była bardzo wpożo. ale faktycznie te propocje nie pozwalały wtedy stawiać go na równi choćby z Ra, Facetem, Cyclonem, czy nawet Visualem - moimi #1 z tatmych lat.
demoscenowa grafika to w bardzo dużej mierze kicz - i mówię to z wielką odpowiedzialnością, ale taka już poetyka i folklor demosceny. nie ma co flame-war'ować.

przyznam, że filmów jeszcze nie widziałem, ale jeśli jutro znowu będę jechał 2,5 godz do roboty jak dzisiaj to pewnie odpalę YT.
[#15] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #13

No a przerysówki?


To pomyśl co ma powiedzieć człowiek który całe życie maluje pasy na drodze.

I jak takiego zobaczysz zadaj mu pytanie

skąd ludzie biorą motywację do wkładania wręcz tytanicznej pracy do czegoś tak bezsensownego
[#16] Re: Lazur na Youtube

@TechNineWonder, post #15

Płacą mu za to, poza tym pasy na drodze są potrzebne, więc słaby troll tym razem.
1
[#17] Re: Lazur na Youtube

@TechNineWonder, post #15

To pomyśl co ma powiedzieć człowiek który całe życie maluje pasy na drodze.
I jak takiego zobaczysz zadaj mu pytanie

Naprawdę uważasz, że człowiek tworzący grafikę na scenie i człowiek malujący pasy na jezdni to ten sam kaliber? Ja naiwny zawsze myślałem, że rysowanie/muzykowanie/programowanie dla przyjemności to coś innego niż zarobkowe "dymanie" w fabryce.
[#18] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #17

trochę nudne i długie
plus za dobrą jakość - serio, całkiem niezłe oświetlenie i obraz żyleta
no i mimo, że się powtarza i chyba nie ma wprawy w miarę naturalnie wypada lazur
chętnie zobaczę kolejne skoro jak piszecie więcej konkretów

poza bardzo wczesnym okresem lazur jakimś wzorem dla mnie nie był (z powodów o których pisze MDW) ale i tak to zawsze ciekawe usłyszeć twórcę którego prace się oglądało tyle razy.
[#19] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #17

Chodziło mu o używanie szablonu tu i tu
[#20] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #13

Ehh, MDW, czemu ciągle na wszystko tak narzekasz? Wyluzuj trochę i nabierz dystansu. Czasy walki Federacji Zwalczania Lamerstwa już minęły, a Lzaur dawno już nie działa na scenie. Kiedyś tak to wszystko wyglądało - na scenie prawie każdy grafik coś przerysowywał. Nie jestem pewien w 100%, ale chyba mój ulubiony Polski grafik Caro też coś tam kiedyś przerysował i pod tym się podpisał - choć może się mylę?
[#21] Re: Lazur na Youtube

@gorzyga, post #20

Nie pilnowałem Caro przy pixlowaniu ale mieliśmy jedną Amigę i chyba przy każdym cudaku, który tam pixlował chociaż chwilę siedziałem. szeroki uśmiech No i nie pamiętam żeby patrzył na jakiś oryginał podczas pixlowania. Za to kilka razy robił jakiś taki bardzo prowizoryczny szkic (to nawet trochę za dużo powiedziane - takie bazgroły), który skanował i na bazie tego zaczynał pixlować. Chodziło o to żeby złapać proporcje (które i tak nie zawsze dobrze wyszły, hehe).

A z tym przepixlowywaniem to chyba trochę się nie zrozumieliśmy. Ja nie mam nic przeciwko przepixlowywaniu. Absolutnie nie należy tego potępiać. Trzeba mieć niesamowitą cierpliwość i niezwykłe umiejętności żeby to sprawnie robić. Przecież ta przerysowana przez Lazura Mona Lisa to rezultat wręcz tytanicznej pracy! Mnisi tybetańscy układający latami te swoje mozaiki mogą Lazurowi buty czyścić. szeroki uśmiech Trzeba ZDECYDOWANIE odróżnić przerysowywanie znanych rysunków od kradzieży kawałków innych obrazków czy udawaniu, że się coś samemu wymyśliło. Ani Lazur ani inni graficy przepixlowujący znane obrazy nigdy się nie kryli z oryginałami, bo przecież wszyscy dobrze znamy Thorgala, Szninkla czy obrazy Borysa Valleyo.

Mnie tylko zastanawia skąd taki np. Lazur brał motywację do ciągłego przerysowywania. No cholernie niewdzięczne zajęcie. Człowiek się narobił, a wyszły z teog tylko kopie. Ja bym tam wolał robić gorsze obrazki ale jednak własne. To daje jakąś satysfakcję. Zresztą Lazur potem już robił swoje. Chociaż tu (jak sam przyznał) efekty były zdecydowanie słabsze. Zwłaszcza gdy w grę wchodziły postaci.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 21:40:55 przez MDW
[#22] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #21

Przerysowywanie to też sztuka i duża umiejętność.

Niestety zdaje się ,że bardzo wiele "topowych" grafik udających pixele, było ordynarnymi skanami...?
[#23] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #21

jeszcze jest kontrowersyjny temat wystawiania takich prac jako własnych w konkursach.
pal licho inspiracje, czy nawet użycie fragmentów innych prac. chodzi mi o gotowe kompozycje, powiedzmy obrazek fantasy przerysowany (oby*) 100% bez udzialu wlasnej inwencji
*bo rzeczywiscie czesc to retuszowane scany czy konwersje
[#24] Re: Lazur na Youtube

@Motyl, post #22

Tak całkiem ordynarne skany to nigdy nie były, bo coś takiego od razu widać w pierwszej sekundzie. Jaki by skan nie był to wymagał przepixlowania, poukładania palety kolorów.
[#25] Re: Lazur na Youtube

@MDW, post #24

No to jeszcze troche Lazura :)

2
[#26] Re: Lazur na Youtube

@Easy_Rider, post #25

Grafiki dobre, ale to chyba wszystko aga. A ja bym chciał zobaczyć a nie mogę
znaleźć grafik ocs/ecs z użyciem trybu ham.
W Agony można zobaczyć mini dzieła sztuki pomiędzy levelami. Obrazy
oparte chyba na half-bright 64 kolory.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 10:39:36 przez mmarcin2741
[#27] Re: Lazur na Youtube

@mmarcin2741, post #26

W Agony można zobaczyć mini dzieła sztuki pomiędzy levelami. Obrazy
oparte chyba na half-bright 64 kolory.


Sprawdź sobie np. slideshow Revelations grupy Cryptoburners lub Forgotten grupy Mirage. Tam jest kilka świetnie wyglądających obrazków w OCS/HB.
[#28] Re: Lazur na Youtube

@mmarcin2741, post #26

A ja bym chciał zobaczyć a nie mogę
znaleźć grafik ocs/ecs z użyciem trybu ham.
Tu możesz obejrzeć obrazki posegregowane według ilości kolorów, również HAM: link
[#29] Re: Lazur na Youtube

@Easy_Rider, post #25

Obejrzane. Dzięki! 👍

Ja nie jestem jakimś wielkim fanem produkcji Lazura. Tak samo jak nie przepadam za malarstwem realistycznym czy wręcz fotorealistyczną grafiką w dzisiejszych grach. Znacznie wolę bardziej pixelart w małej liczbie kolorów, niskiej rozdzielczości, albo jakiś rozpoznawalny specyficzny styl uplastyczniający obraz, nadający mu specyficzny charakter. Dla mnie i braz ma być czymś czego nie zobaczę w rzeczywistym świecie. Do obrazów realistycznych mamy fajne urządzenia. Nazywają się aparatami fotograficznymi. W czasach Leonardo da Vinci, Vermeera czy Jana Matejki malarstwo realistyczne miało sens, bo nie był takich aparatów fotograficznych jak teraz.

Ale jak najbardziej doceniam prace takich twórców jak Lazur. Taka była wtedy demoscena, to nam się podobało. Wydziubanie tego to była i jest sztuka nawet z „Thorgalem” opartym o monitor. Trudno znaleźć kogoś kto był w tym lepszy. Nie mówię o tych późniejszych obrazkach (też są na filmie) z czasów gdy Lazur używał już Win-maszyny. To już zupełnie inna bajka, zupełnie inna technika, inne zarzuty i inne komplementy. Właściwie prace z czasów obrazków „paletowych” i z czasów „true color” od strony technicznej nie mają ze sobą nic wspólnego. Z tego co się orientuję w czasach PC Lazur zaczął już rysować obrazy będące już tylko jego pomysłami. W czasach „pixlowania” zwykle tak nie było i gdzieś tam na świecie był jakiś „oryginał”. Z czym ani on się nie krył, o czym my wszyscy wiedzieliśmy i nie było w tym nic złego.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 18:13:33 przez MDW
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem