kategoria: Grafika
[#1] Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi
Przeglądając ostatnio pixel arty ze sceny C64 i Amigi przyszedł mi go głowy pewien pomysł, nie wiem tylko czy jest już takie narzędzie na rynku (działające na takiej zasadzie) a jesli by nie było to czy byłaby chętna osoba która mogłaby (for fun) podjąć się zadania realizacji tego pomysłu od strony programistycznej.
[#2] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@Azakiel, post #1

Te zredukowane kolory czym chcesz zastąpić?
[#3] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@amikoksu, post #2

Na forum c64scene.pl jest kolega Marlow75 - jego narzędzie: https://github.com/marlow75/retropic
Jest też inne, online: https://www.micheldebree.nl/retropixels/
[#4] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@amikoksu, post #2

wiekszosc programów na C-64 jakie spotkałem (moze za mało widziałem) robi po prostu dithering między kolorami co daje przy dobrym ditheringu całkiem zadowalajace efekty które mogą stanowic podstawę do dalszej pracy nad obrazkiem (bo wychodze z założenia ze taki program moze po prostu zaoszczedzić czas grafikowi a dopieszczenia detali trzeba zrobić ręcznie)

Napisałem wyzej "całkiem zadowalające efekty" ale mysle ze mozna granice przesunąć jeszcze dalej zbliżając się nieco do takiej jakości:





Oczywiscie nie wiem czy ten mój pomysł bedzie w praktyce dobry (zakładam ze bedzie nieco lepszy niz to co widziałem dotychczas ) dlatego szukam osoby która miałaby ochote sie pobawic w to od strony programistycznej dla zabawy

w przypadku Amigi dla tradycyjnych ilustracji ten program raczej nie miałby zastosowania (bo Amiga moze mieć duzo kolorów przy ilustracjach) ale mógłby sie przydać do gamedevu (czyli pracy w której jestesmy ograniczeni stałą mniejszą paletą kolorów)




Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 14:31:46 przez Azakiel

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 14:34:51 przez Azakiel
[#5] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@amikoksu, post #2

Te zredukowane kolory czym chcesz zastąpić?


w skrócie chce połączyć technikę tradycyjnych przejsc ditheringowych z techniką wypełniania obszarów patternami róznego rodzaju i różnej wielkosci w zaleznosci od obliczonej sredniej koloru na danym obszarze.

Dodatkowo uzytkownik miałby wpływ na rodzaj ditheringu jaki bedzie między każdą parą kolorów oraz wpływ na rodzaj patternu dla roznych obszarów
[#6] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@Azakiel, post #4

Jeśli liczysz, że będzie istniał program który zrobi taką grafikę jak ta od Joe którą wkleiłeś wyżej, to... nie będzie takiego programu. Aby to tak wyglądało trzeba nie lada skilla w walce z ograniczeniami trybu multicolor na C64.

Do tego co chcesz osiągnąć (automatyzacja ditheringu, regulcji kolorów, itp) to jest już taki program. Nazywa się Photoshop :) Ja właśnie tak robię że w dużej mierze przygotowuję sobie pracę w Photoshopie i dopiero potem wykańczam (tak jakoś 5 razy dłużej) np w Grafx2 albo w Aseprite.
Po raz kolejny odsyłam do mojej prezentacji z ubiegłorocznego Xenium.

Od jakiegoś czasu jest jeszcze ten program, Retro paint się nazywa (znajdziesz na Facebooku) który w dużej mierze robi chyba to co chciałbyś osiągnąć. Program jest dostępna na razie jako beta i tylko na zaproszenie do grona szczęśliwców.
[#7] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@c64portal, post #6

ja na nic nie liczę, po prostu jestem ciekaw jak pomysł by sie sprawdził w praktyce by wydaje mi sie ze mógłby być dobrym oszczędzaczem czasu tworząc dobrą bazę do dalszej pracy a czy tak by sie stało nie wiem (po prostu jestem ciekaw jak by to zadziałało w praktyce, sam nie jestem programistą)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 14:50:27 przez Azakiel
[#8] Re: Pomysł na program do konwersji (redukcji kolorów) dla C-64 i Amigi

@c64portal, post #6

Od jakiegoś czasu jest jeszcze ten program, Retro paint się nazywa (znajdziesz na Facebooku) który w dużej mierze robi chyba to co chciałbyś osiągnąć. Program jest dostępna na razie jako beta i tylko na zaproszenie do grona szczęśliwców.


program juz zainstalowałem z tych powyzej wymienionych (dzięki Panowie za info) jest chyba najpotęzniejszy , ma pare ciekawych rozwiązań (ale nie wykorzystuje tego pomysłu który mam w głowie) niemniej jednak jest bardzo przydatny.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 17:04:50 przez Azakiel
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem