kategoria: WHDLoad
[#1] Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem
Czołem,

jak w temacie. Nie mogę zmusić Settlersów do uruchomienia w takiej konfiguracji.
Mam wprawdzie też wersję dyskietkową na A500 ale tu dodatkową atrakcją jest losowy błąd zapisu / odczytu save na flopie.
A że głównym użytkownikiem jest mój 10 letni syn, zapalony gracz w tę najlepszą grę z serii szeroki uśmiech , to nie chcę mu psuć zabawy, już przeszedł utratę dwóch sejwów.
Wracając do tematu - sytuacja była opisywana lata temu na eab, ale nie dokopałem się do rozwiązania nigdzie. Konkluzja była taka, że Aca620 kulawo dzieli pamięć i jedli jakiś program potrzebuje np. ponad 4mb w jednym kawałku, to wywala błąd jak w temacie.
Kluczowe pytanie - czy przez te parę lat pojawiło się jakiekolwiek rozwiązanie tego problemu?
Żadne tooltype i inne kombinacje atrybutami acatune oczywiście nie pomagają.
[#2] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

A nie prościej zrobić Assign do jakiegoś katalogu na dysku dla zapisu stanu gry bez użycia flopa? Bo rozumiem że wersję dyskietkową instalujesz na dysku a nie uruchamiasz z dyskietek?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 22:21:38 przez nostrum666
[#3] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

Ta gra smiga na hdd, ze az milo.

Wywalic ACA 620 do smietnika, odinstalowac WHDLoad i mozna sie cieszyc Settlersami OK
[#4] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@nostrum666, post #2

Możesz jeszcze załadować grę np. do RAD: jak masz trochę, a savy na stacji A600 robić.
Ew. jakaś dodatkowa partycja z uboższym systemem, by się z różnymi łatkami nie gryzła I z dysku grać.
[#5] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

Ja poradziłem sobie instalując grę z dyskietek na dysk twardy. Jeżeli chciałem grać w grę za pomocą whload to w trakcie zapisywania stanu ekran mrugał i czasem zapisał, a czasem nie. Dlatego robiłem/robię po dwa save co 30 minut gdy gra przypomni mi.
Kolega w tym wątku pisał, że: "Jak chcesz zapisywać save'y z The Settlers, to musi być do tego partycja FFS".

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 23:35:27 przez Zetar
[#6] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@Zetar, post #5

Nie musi być. Ja mam wszystkie PFS3 i zapis działa.
[#7] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

Dzięki za odpowiedzi. Czyli ułomności Aca nie przeskoczę. No cóż, do śmietnika jej nie wywalę, ani whdload, bo jednak ten duet daje dużo radości, a tak naprawdę Settlers to pierwsza gra, która tak definitywnie odmówiła współpracy na whdload. Ewentualnie zmiana na Furię może, ale to chyba sztuka dla sztuki.
Graliśmy dotychczas w Settlers na naszej drugiej Amidze, 500 z 2.5 MB RAM, ale bez HDD, więc wszystko przez Df0. Ogólnie ma to swój nostalgiczny urok, ale stare dyskietki, 30 letnia stacja... Wiadomo. Pozostaje jeszcze gotek, chociaż akurat tę opcję najmniej lubię i tylko czasem go używam jako drugiej stacji, choć mam też bootselector, jest dla mnie mało wygodny i bywa niestabilny, np. przy sejwowaniu właśnie. A młodego ciekawiła też ta cała retro otoczka z dyskietkami, intrami, cracktrami, trainerami. Tzn dopóki Amiga nie zaczęła wywalać read errorów Cóż, pozostaje więc spróbować klasycznie zainstalować grę na HDD na A600, może to pozwoli w końcu na grę bez jakichś większych problemów.
[#8] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #7

Dzisiaj sprawdzę na ACA1220lc czy mi działa czy nie. Pamiętam że w latach 90 na 040 działały takie zainstalowane z dyskietek. Trzeba było wyłączyć tylko cache procesora.
[#9] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

Wymagania slave'a:

required Chip Memory 1024 KiB ($100000)
required Expansion Memory 4352 KiB ($440000)

flagi: NoError EmulTrap EmulPriv Examine

a więc >4 MB (byćmoże w jednym kawałku)

Druga sprawa jak pamiętam to wersja dyskietkowa lubi 2 MB CHIPu. Alokuje wtedy muzykę.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:29:55 przez pong777
[#10] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

A w DEVS:Kickstarts masz Kickstart Kick40068.A1200, Kick40063.A600 czy oba?
Jeśli oba, to spróbuj może raz tylko z jednym, a potem tylko z drugim. Ja chyba miałem podobny błąd, ale mam 68000/14 z 4MB Fast (ACA500) i przyczyną była obecność Kicka z A1200, który widział WHDLoad.

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 09:36:56 przez Jacques
[#11] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #1

Może nie jest to odniesienie do Twojej sytuacji, ale taki problem miałem z Settlersami kiedy próbowałem odpalić je pod emulacją na Hyperspin (front end arcade). Czytałem wtedy sporo aby rozwiązać ten problem. Ilość pamięci od 4 do 256 nie pomagało. Dopiero ustawienie opcji TRUE AUTOCONFIG MEMORY w HyperSpin'ie rozwiązało problem. Być może ACA, 'źle' allokuje pamięć? Na EAB też ktoś z ACA miał podobne problemy, ale nie wiem czy to rozwiązano jakoś.

Spróbuj tą wersję odpalić: link
[wyróżniony] [#12] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@AmiClassic, post #11

P.S. Gdyby poprzednia nie działała, lub nie działała w pełni, jest jeszcze wersja JST: link
Pakiet JST (z instalerem) jest w archiwum więc nie powinno być problemu. Intro można wyłączyć w tooltypach.
[#13] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@AmiClassic, post #12

Oki, dzięki za pomoc, wieczorem się pobawię w instalkę.
Tymczasem odpaliliśmy Settlers na A500 z Goteka, wgrywam sejwa z wczoraj, nagranego na pusty adf na Goteku właśnie, i co? Read error. Nie wiem co jest grane. Wychodzi, że to nie wina stacji i dyskietek, tylko głębszy problem z zapisem. Dwa razy się wczoraj zapisało, wgrało, a za trzecim dziś lipa. To może być problem z prawym CIA? On jest w podstawce pod bootselector i był ostatnio jakiś problem, bo podstawka jest tak wykonana, że dwa piny nie sięgały gniazda i Amiga nie wstawała albo wieszał się Gotek po wybraniu go na DF0. Po przedłużeniu pinów niby wszystko powróciło do normy. A może jednak nie, jak widać.
[#14] Re: Settlers + aca620 + WB 3.1 + whdload = can't allocate expmem

@devlin, post #13

Jeśli chodzi o Settlers, zainstalowałem na HDD na A600 z dyskietek, działa, zapisuje, odczytuje (póki co), chociaż na początku wywaliło raz przy sejwowaniu na HDD błąd zapisu / disk full, co oczywiście jest bzdurą. Po restarcie gry już się zapisało.
Co do Amigi 500 i prawdopodobnego problemu z Even CIA, gdzie jest podstawka pod kość z bootselectorem - po pierwsze, pin 13 i 14 są skrócone, co zgodnie ze schematem z sieci jest błędem. Po drugie przewody przylutowane do tych pinów odpadły po dotknięciu. Po ponownym przylutowaniu przewodów i dorobieniu prowizorycznym pinów z przewodu miedzianego, niby Amiga działa, ale jak z poprawnością zapisu - nie wiem, wyjdzie w praniu. Raz już kiedyś przestało widzieć stację bo prowizorka nie stykała więc wszystko możliwe, najlepiej byłoby zrobić tę "kanapkę" od nowa tylko nie mam podstawki pod CIA.

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 15:32:33 przez devlin
[#15] Settlersi gra się nie uruchamia :(
Witam, mam problem z Settlersami na whdload.
Po odpaleniu pokazuję się cant allocate expmem.
Czy ta gra ma tak duże wymagania do odpalenia czy może trzeba coś pozmieniać w ustawieniach?
[#16] Re: Settlersi gra się nie uruchamia :(

@endrju, post #15

Przeczytaj wątek od początku.

PS. Przeniesione

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 13:38:02 przez mailman
[#17] Re: Settlersi gra się nie uruchamia :(

@endrju, post #15

Ogolnie ta gra w wersji WHDload wymaga, ponad 4MB ciaglej pamieci fast. ACA z tego co widze alokuje 2x po 4MB, co jest slabym pomyslem. No chyba, ze jest tez mozliwosc ustawienia konfigu 1x8MB w ACA.
Dla konfigow, ktore nie maja minimum 5MB ciaglej pamieci fast, nalezy uzywac lowmemory slave'a tej gry, a nie wersji max. Ten slave jest w archiwum na whdload.de
[#18] Re: Settlersi gra się nie uruchamia :(

@endrju, post #15

settlers i whdload... szkoda gadać...
[#19] Re: Settlersi gra się nie uruchamia :(

@endrju, post #15

Ta gra ma swój instaler.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem