[#1] Historia gier - Francja
Nie wiem czy było, jeśli nie to polecam https://www.arte.tv/pl/videos/RC-018035/retrogaming-made-in-france/
[#2] Re: Historia gier - Francja

@waldika, post #1

https://www.arte.tv/pl/videos/RC-018035/retrogaming-made-in-france/

Wychodzi na to, że MegaRace miało "coś" wspólnego z Amigą-> SCULPT
[#3] Re: Historia gier - Francja

@waldika, post #1

No mieli swoje 5 minut, fajne tytuły.
[#4] Re: Historia gier - Francja

@waldika, post #1

To nie jest historia gier tylko subiektywny wybór paru gier. Z ogóle brakuje gier dla Thomsona, Amstrada czy nawet Alicia Machete czy Exelvision 100. Loriciel, Ubi Soft, Titus czy Infogrames to byly/są francuskie firmy z setkami dobrych tytułów.
[#5] Re: Historia gier - Francja

@BULI, post #2

Jak rozumiem są to francuskie gry które zrobiły karierę za granicą, wywarły większy wpływ na trendy itp.

Ciekawe co by na takiej liście umieścili Niemcy.
[#6] Re: Historia gier - Francja

@ZbyniuR, post #5

Settlersy?
[#7] Re: Historia gier - Francja

@ZbyniuR, post #5

Turricana? gwizdanie
[#8] Re: Historia gier - Francja

@ZbyniuR, post #5

Biing? Ewentualnie Battle Isle.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:44:01 przez Axi0maT
[#9] Re: Historia gier - Francja

@michal_zukowski, post #4

.. Alicia Machete, Exelvision 100.

Matra Hachette Alice, Exelvision EXL 100.
[#10] Re: Historia gier - Francja

@docent, post #9

Tia, pisalem z pamięci na telefonie. Matra Hachette Alice ciągle szukam, a do Exelvision EXL 100 potrzebuje kartridza bo bez basica nie da się wgrać nic z taśm.
[#11] Re: Historia gier - Francja

@michal_zukowski, post #10

Alice mam 1 sztuke w boxie :) - sa do kupienia na ebay.fr, ale ceny teraz wariuja. Ja moja kupilem w 2013 za 70 euro.
Exelvision mam 2 sztuki, jedna nawet z firmowym monitorem, magnetofonem i klawiatura na podczerwien... Jakbys jakiegos romu potrzebowal, to moge sprawdzic jakie mam - moze da sie je latwo skopiowac,
[#12] Re: Historia gier - Francja

@waldika, post #1

A gdzie "Przygody Moktara"?
https://www.lemonamiga.com/games/details.php?id=34
Uwielbiałem tę grę, Titus the Fox to zdrajca
[#13] Re: Historia gier - Francja

@waldika, post #1

Fajne te klipy.

Jednocześnie przychodzi refleksja na temat gier robionych dzisiaj przez pasjonatów. Wszyscy czekaja na jakieś niesamowite wspólczesne amigowe tripleA gdzie jak na dloni widac ile wysiłku, czasu i poświęcenia niesamowicie utalentowanych ludzi potrzeba było by zrobić coś takiego na szesnastobitowcu. Nawet biorąc pod uwagę dzisiejsze dostępne narzedzia to nadal są setki/tysiace godzin pracy.
[#14] Re: Historia gier - Francja

@kempy, post #13

Niby tak ale mysle, że jest to wykonalne. Jedyne co trzeba to chęci i zgranego zespołu który chciałby pracować non profit. Dla idei... Teraz niestety to bardzo niemodne pojęcie.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 23:14:22 przez Pszonka
[#15] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #14

Jak nie modne, zobacz demo scene.
Za Twoim przykładem pójdzie sporo osób, dla "idei" :)
Ideologie źle się kończyły dla ludzkości, a za coś trzeba chleb kupić...
Kempy ma rację, jak ktoś coś tworzył, to wie ile to jest wysiłku. Polecam przeczytać książkę Blood, Sweet & Pixels, albo wywiady z twórcami gier indi (z tymi co im się udało i z 1000 co się nie udało, a oddali po parę lat życia).

Materiał ze strony bardzo fajny, dzięki za podrzucenieOK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 00:01:21 przez flops
[#16] Re: Historia gier - Francja

@flops, post #15

Tylko że nie ma co porównywać pisania indyków na powiedzmy PC z kodowaniem na amidze. Pracy x razy wiwcej, rynek w zasadzie niewielki więc tak... Takie rzeczy można robić co najwyżej dla idei bo nie dla profitów. I teraz zespół który chce coś zrobić fajnego musi się z tym pogodzić i w to wejść. Ja bardzo ym chciał aby zebrała się np. Grupa polskich twórców i zrobili teraz coś na miarę Universe na klasyczną Amigę. Problem w tym że muszą chciec i dorosnąć do tego aby zdać sobie sprawę że robią to tylko dla fejmu;) a utrzymywać się z czegoś innego np. Patrz na KK i jego klona Dooma.
[#17] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #16

Problem w tym że muszą chciec i dorosnąć do tego aby zdać sobie sprawę że robią to tylko dla fejmu;)

i zrobili teraz coś na miarę Universe

Ok. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sam zrobił taką dokumentację do całej gry. Szkicowo rozrysował co i jak.
Pogadaj z kimś, opowiedz mu o swoim pomyśle. Jak Cię wysłucha to spróbuj z kolejną osobą o bardziej skonkretyzowanych umiejętnościach. Zasada jest taka, że jak zainteresujesz swoim pomysłem jakiegoś grafika, potem programistę to da się to ogarnąć. Pytanie czy masz pomysł i dokładnie go sprecyzujesz?
Duża grupa osób nic tu nie da, skrzyknięcie też nic nie da. Każdy pociągnie w swoją stronę ;)
Musi być jakiś lider z pomysłem i ogólnym jasno wytyczonym początkiem i końcem projektu. Musi zainteresować i podtrzymać chęć tworzenia projektu. Zarazić pomysłem.
Mówienie "ja to bym chciał", "ja to bym pograł" nic nie da. Rozrysuj swój pomysł, jak sam nie masz umiejętności to poszukaj osoby która dobrze rysuje. Pogadaj, zainteresuj pomysłem i stwórzcie podwaliny takiego projektu. Zainteresujcie kolejne osoby i projekt wtedy powstanie Do dzieła! OK
[#18] Re: Historia gier - Francja

@Koyot1222, post #17

Zgłaszasz się na ochotnika do pomocy czy tylko chciałeś mnie poinstruowac jak zacząć taki projekt? :)
[#19] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #18

czy tylko chciałeś mnie poinstruowac jak zacząć taki projekt? :)

Trochę siedzę w temacie tworzenia gier Duża różnica jest między tym co chciało by się grać a tym co to jest zrobić grę aby grało w nią sporo różnych osób.
Zgłaszasz się na ochotnika do pomocy

Cóż, jak ogarniesz projekt, skrzykniesz kilka osób, zainteresujesz je i popchniesz do działania... Nie wykluczone, że też chętnie pomogę
Ale weź też pod uwagę, że Twój pomysł może nie zostać podchwycony. Nikt może nie będzie chciał o nim słuchać. Masz odwagę spróbować po raz drugi? Trzeci? A może to zły pomysł, to może inny?
Działaj OK
[#20] Re: Historia gier - Francja

@Koyot1222, post #19

Ja też mam trochę doświadczenia w prowadzeniu projektów i powiem Ci, że podziwiam Twój optymizm :) Według mnie do zrealizowania dobrej gry nie potrzeba ludzie "zainteresowanych" a zaangażowanych. To ogromna różnica. Zainteresowanych będziesz miał na pęczki, ale takich którzy są zaangażowani jest jak na lekarstwo. Dlatego też uważam, że podstawa to zgrany zespół ale ludzi, którzy mimo przeciwności będą parli do przodu. Widzę tu sporą analogię do tego jak działały grupy demoscenowe w latach 90'tych ;) Teraz dość ciężko taki zespół zbudować.

Tak czy inaczej, jeśli będę planował jakiś projekt gemdev'owy to z pewnością będę o Twej deklaracji pamiętał ;)
[#21] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #20

yyy.. to ile gier na Amigę wydałeś ?
[#22] Re: Historia gier - Francja

@cossack, post #21

Yyyyy... A wskarzesz mi miejsce w którym to napisałem? Yyyy
[#23] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #22

To było pytanie gdybyś napisał to bym nie pytał (rozumiem, że nic nie wydałeś).
Niemniej mocno się uśmiałem czytając wymianę zdań między Tobą a Koyot1222.
Pozdrawiam.
[#24] Re: Historia gier - Francja

@cossack, post #23

Cieszę się że tak cię to rozbawilo i dzięki za niezwykle wartościowy komentarz.
[#25] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #24

Bez złośliwości, sarkazmu itp.
Polecam śledzenie wypowiedzi i wątków z Koyot1222.
Zobaczysz jak to wygląda krok po kroku w praktyce i profesjonalnie.
[#26] Re: Historia gier - Francja

@cossack, post #25

Kolejny wybudzony po 20 latach mesjasz, świeżynka,
już wie jak zrobić prodkę, już wszystko ma przemyślane,
wystarczy tylko że znajdzie ludzi którzy wymyślą, opracują i wyprodukują kiler gierkę
Genialne.
Przy okazji tyka naszego Koyota, nasze dobro amigowe szeroki uśmiech
niech ruszy jeszcze Juena, a zrobimy tu zaraz zrzutkę na misilla ziemia-ziemia. szeroki uśmiech
.
[#27] Re: Historia gier - Francja

@rePeter, post #26

Coś ci się kolego z tym tykaniem pomyliło ale próbuj dalej
[#28] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #16

Problem w tym że muszą chciec i dorosnąć do tego aby zdać sobie sprawę że robią to tylko dla fejmu;)

Oraz dla flejmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:56:35 przez Jacques
[#29] Re: Historia gier - Francja

@Pszonka, post #27

To może ja się wtrącę aby zaraz nie było afery. Koyot, z którym dyskutujesz jest grafikiem i pomysłodawcą w kilku projektach ostatniej dekady, które się zmaterializowały i możesz je kupić. I są to gry na Amigę oraz jeden tytuł na Androida. Tak więc on wie co pisze. To tak gdybyś nie wiedział kto z Tobą dyskutuje, bo może nie wiesz i dlatego inni forumowicze czują się rozbawieni tym co piszesz.
[#30] Re: Historia gier - Francja

@mailman, post #29

Dzięki za wyjaśnienia. A czy posiadanie własnego zdania, odmiennego niż "stali bywalcy" jest na tym forum zabronione ? Bo przejrzałem starsze wpisy dot. demosceny i widzę że dema/intra mogą oceniać tylko koderzy (patrz wątek intra Nah Kolor) i tylko Ci co się znają albo zrobili coś „lepszego” Nie wiem czemu ale po reakcjach niektórych osób w tym wątku widzę jakąś analogię ...

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 09:08:16 przez Pszonka
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem