[#31] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@mmarcin2741, post #30

intro super nawet mam settlers pl
[#32] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@Aniol, post #29

Owszem Dune2 super, ale Setleri też są genialne.
W Setlersach jest tyle detali, smaczków "życiowych analogii" i to wszystko da się odpalić na A500- programistyczny majstersztyk.
Ja nigdy za długo nie grałem z Setllerów, przeszedłem chyba 2, czy 3 pierwsze misje, ale często zapuszczam sobie to, żeby sobie pooglądać jak to wszystko niesamowicie potrafi funkcjonować ten wykreowany świat OK

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:06:03 przez BULI
[#33] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #32

Ja grałem z bratem na dzielonym ekranie na 2 myszki. Chyba doszliśmy do 50-paru godzin grania.
[#34] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@michal_zukowski, post #33

Racja. Możliwość grania w 2 osoby na jednym ekranie (2x myszka)- ta gra, powtórzę się, to majstersztyk wyprzedzający swoją epokę, stworzony (od strony kodu) przez tylko jednego programistę ok, racja OK
[#35] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #32

Owszem Dune2 super, ale Setleri też są genialne.

W swoim czasie Dune2 to był hicior. Spędziłem nieje-
dną nockę i przeszedłem kilka razy.

Dziś myślę, że Dune2 jako gra bardzo źle zniosła
upływ czasu i dziś już jest (dla mnie)
niegrywalna.

Settlersów mogę śmiało odpalić i dzisiaj, i bawi jak
dawniej.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 12:29:08 przez mmarcin2741
[#36] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #34

Tak. Warto więc przy swoim zdaniu dopisywać "moim zdaniem".

Bo dla jednych Settlersi to gra nudna, dla innych po prostu mistrzostwo świata.

Trzeba lubić strategię, ekonomię. I lubić patrzeć, jak ludziki pracują na ekranie naszego monitora.

W Settlersach masz dosyć obszerny "panel dowodzenia". Można sterować przydziałem surowców, kolejnością transportu i składowania.

Istotą gry jest obserwacja sytuacji ekonomicznej i właściwe reagowanie. Mamy również obszerny panel ze statystykami. Myślę, że te czynniki zostały dobrze zaprojektowane.

Jak wiadomo każde nawet najlepsze rozwiązanie ma wady. Ludziki animowane są na żywo. Gra toczy się na żywo. Strategia czasu rzeczywistego w połączeniu ze strategią ekonomiczną może nie iść w parze.

Zazwyczaj gry RTS się bardzo upraszcza - żeby rozgrywka była szybka. Tutaj mamy dosyć złożony system.

Przeszedłem tak jak pisałem ok. 6 misji i wspominam rozgrywkę pozytywnie.

Medal ma dwie strony. Wszystko zależy od sympatii, gustu grających.

To jest moja opinia.

@mmarcin2741

Tak, Settlers II na GOG jest pod DOSBox. Działa bez zarzutu, i przyznam że gra jest bardzo atrakcyjna. Cele misji potrafią się nawet zmieniać na bieżąco podczas rozgrywki, tzn. jak wybudujemy tartak, zostaniemy poproszeni o wzniesienie kolejnej budowli itd.

W Settlers tylko misje treningowe mają konkretne cele.
[#37] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@Hexmage960, post #36

Tak. Warto więc przy swoim zdaniu dopisywać "moim zdaniem".

@Hexmage, już nie przesadzajmy, zbyt oczywistą oczywistością jest, że wyrażam własny pogląd/zdanie a nie opinię Jima Morrisona Gdybym przytaczał czyjąś opinię zaznaczył bym to w tekście ok, racja
Oczywiście zgadza się, że to nie musi być dobra gra dla wszystkich, bo tak jak tu koledzy pisali, jednych to nudzi, innych podnieca a inni wolą gołe baby- kwestia gusty.
Ja jednak pisałem o majstersztyku w kontekście twórcy Setllerów, ilości pracy jaką musiał włożyć i jakości produktu który stworzył- tu jest z mojej strony uzasadnione WoW
[#38] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #37

Można odwrócić pytanie. Ja np. nigdy nie
grałem w Foundation. Czy gra w Foun-
dation po Settlersach ma sens?
Właśnie zastanawiam się szeroki uśmiech

ps.
Pytanie retoryczne, ponieważ dysponuję
tylko cpu 68000.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 18:31:34 przez mmarcin2741
[#39] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@PopoCop, post #1

Są chyba dwie gry tego typu na amigę i jeśli jedna z nich podoba Ci się, to nie ma co pytać o drugą,
tylko grać. Zwłaszcza, że ta druga była na pierwszym miejscu listy wszechczasów PPA raczej nie bez powodu.
[#40] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@xylaz, post #39

No właśnie. Trzeba samemu sprawdzić dany tytuł. Każdy
ma swój gust.
[#41] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #37

I am the Lizard King, I can do anything. Settlersi są super i basta, choć pewnie raptem ze 3 misje przeszedłem. Naprawię to na emeryturze.
1
[#42] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@fazior, post #41

.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 21:38:14 przez mmarcin2741
[#43] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@fazior, post #41

E tam, takich gier które są niby super, ale jakoś dziwnie, zupełnie nie mamy akurat ochoty odpalać, jest bardzo dużo.
Pewnie z 90%
[#44] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #32

To jest nic do
Dune 2 to pierwsza strategia w czasie rzeczywistym

Dune 2: The Building of a Dynasty jak na dzisiejsze standardy dysponuje dość prostym modelem rozgrywki, ale w swoim czasie było prawdziwą rewolucją. Mieliśmy do dyspozycji trzy frakcje, które różniły się minimalnie, a gra każdą z nich oparta była na tej samej ścieżce postępowania: zbieranie przyprawy (melanżu), będącej podstawowym surowcem, budowa bazy, rekrutacja jednostek, atak na wroga. Mimo to to właśnie Dune 2 ukształtowało koncepcję, która później została rozwinięta w serii Warcraft i Command & Conquer.
[#45] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@Dorian3d, post #44

Będę musiał sprawdzić, jak się gra w DuneII myszką
optyczną. Kulkową to stanowczo za dużo machania.
[#46] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@mmarcin2741, post #45

Na pewno Settlers jest bardziej grywalne po Foundation, niż Dune 2 po każdym RTS wydanym po 1995 roku (zwłaszcza na peceta)
Brak możliwości zaznaczenia grupy to horror. W 1992 roku nie zwracało się uwagi na takie szczegóły. Jak sobie przypomnę atakowanie bazy wroga kilkunastoma pojazdami, w tym wyrzutniami rakiet i ciągłe aktualizowanie pozycji każdego z nich to aż ciarki przechodzą mi po plecach
[#47] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@xylaz, post #46

Na pewno Settlers jest bardziej grywalne po Foundation, niż Dune 2 po każdym RTS wydanym po 1995 roku

Bardzo trafne spostrzeżenie OK ok, racja
[#48] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@BULI, post #47

dune 2 to 92/93
[#49] Re: Granie w The Settlers po Foundation

@xylaz, post #46

Na pewno Settlers jest bardziej grywalne po Foundation, niż Dune 2 po każdym RTS wydanym po 1995 roku (zwłaszcza na peceta)
Brak możliwości zaznaczenia grupy to horror. W 1992 roku nie zwracało się uwagi na takie szczegóły. Jak sobie przypomnę atakowanie bazy wroga kilkunastoma pojazdami, w tym wyrzutniami rakiet i ciągłe aktualizowanie pozycji każdego z nich to aż ciarki przechodzą mi po plecach


Z pewnością wiele pomagają skróty klawiaturowe, inaczej zakilkamy myszkę na śmierć.
A jeszcze lepiej uruchomić na swojej Amidze Dune: Legacy i mieć zaznaczanie wielu jednostek na raz (oraz np. wszystkich jednostek danego typu) w gratisie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem