[#1] Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?
Na pierwszym obrazku 6 fontów z 8-bitówek. A na drugim 6 fontów z 16-bitówek, z tym że ostatnie dwa to moja interpretacja pomniejszenia ich do matrycy 8x8, a pozostałe to piksel w piksel jak w ROMach tych maszyn. :)



[#2] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@ZbyniuR, post #1

Przepraszam za wpadkę z poprzedniego posta. Tym razem obrazki są w PPA-Graffiti i sprawdziłem na innej przeglądarce która nie loguje mnie automatycznie. Teraz powinny być widoczne. :)

Kto zgadnie z jakich to komputerów?








Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:57:39 przez ZbyniuR
[#3] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@ZbyniuR, post #2

Drugi obrazek bardzo mi przypomina font z AMOS'a.
[#4] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@groovebox, post #3

A który font z tego obrazka masz konkretnie na myśli?
[#5] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@ZbyniuR, post #4

Wydaje mi się że najbardziej charakterystyczna jest czcionka nr.3 dlatego że jest tam literka © czyli takie c w kółku jak Commodore. Lecz w każdej czcionce można zauważyć jakieś znaki szczególne które mogą ułatwić rozpoznanie. Lecz wiesz nie żeby to było mało kreatywne aczkolwiek... Jestem przekonany że komuś na pewno się uda odgadnąć co to za czcionki.
[#6] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@amizet, post #5

Przedstawiłem znaki o kodach 32 do 126 (lub 127 jeśli wiedziałem jak wygląda). Znak (c) zwykle komputery mają na wyższym kodzie niż w tym.
Takich charakterystycznych rzeczy jest tam więcej.

Nie wierzę by amigowcy nawet amigowej czcionki nie rozpoznali. Raczej uwierzę że takie zgadywanki po prostu ich nie bawią. Na speccy rozpoznali tylko Spectrumową. Za to na atari.org parę osób się włączyło do zabawy i przez dwa dni zgadli wszystkie prócz jednej. W nagrodę dostali link do strony opisującej pokrótce historie ich powstania. I możliwość ściągnięcia ich w true type. :)


Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 05:25:55 przez ZbyniuR
[#7] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@ZbyniuR, post #2

Nr 5 wygląda mi na C64.
[#8] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@ZbyniuR, post #2

huh...

1. Amstrad 464
2. MSX ?
3. ZX Spectrum 48k
4. Atari 65XE
5. C-64
6. Amstrad 6128
---------
1.
2.
3.
4. Amiga
5.
6.

pomysł
[#9] Re: Zagadka: Z jakich kompów są te fonty?

@selur, post #8

1. Apple II
2. MSX
3. ZX Spectrum
4. Atari XL/XE
5. Commodore 64
6. Amstrad CPC


1. Atari ST
2. Amiga (KS.1.3)
3. Amiga (KS.2.0/3.0)
4. PC z CGA
5. PC z VGA *
6. Mackintosh *

* Dwa ostatnie w oryginalne mają większą rozdzielczość czcionki niż 8x8, więc jest to moja interpretacja jak by wyglądały ograniczone do takiej.
A pozostałe są piksel w piksel jak w oryginałach.

Żródła:
http://damieng.com/blog/2011/02/20/typography-in-8-bits-system-fonts
http://damieng.com/blog/2011/03/27/typography-in-16-bits-system-fonts
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem