[#1] Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki
Czesc,
powiem wam ze od dawna zastanawialem sie jak bez problemow mozna by bylo zrobic naklejki na nasze dyskietki. Sam wiem ze nasze dyskietki z uszkodzonymi naklejkami, z napisami ktore byly x-nascie razy usuwane i wygladaja poprostu strasznie.
Wiem ze mozna wykozystac Srednio-profesjonalne lub profesjonalne programy do stworzenia takich naklejek, ja jednak chcialem zrobic to szybko i za pomocy programu ktory kazdy z nas posiada pod Windowsem. Dlatego dla wszystkich ktorzy chcieliby dac swoim dyskietkom nowy wyglad zrobilem krotki filmik jak mozna to osiagnac z programem Paint.
[#2] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@Rosa, post #1

Paint nie jest najlepszym programem do tego.
Powiększając i później pomniejszając tracisz jakość. Jak już chcesz to robić w paincie, to najlepiej doskalować obrazek w jednej operacji.

Lepiej napisz jak usuwasz stare naklejki. Lepa proponuje majonez

[#3] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@snifferman, post #2

@snifferman - moja metoda jest bardzo prosta i nie niszczy dyskietek, ale wymaga trochę cierpliwości. Za to działa do tej pory w 100%.

Przepis

Weź kawałek taśmy klejącej (najlepiej, jeśli jest to ten sam fragment naklejki odrywanej z dyskietki) i przyklejaj do pozostałości na powierzchni i odrywaj. Czynność powtarzaj aż do odklejenia ostatniego "glucika". Na początku może się wydawać, że nic się nie dzieje, ale po chwili będzie widać efekt. Jeśli nie działa z oderwanym fragmentem naklejki, to można użyć innej taśmy (są takie pokryte dosyć mocną substancją klejącą).

Jak wspomniałem, u mnie ta metoda działa zawsze. Jeszcze nie miałem dyskietki (lub innej powierzchni, z której chciałem usunąć pozostałości po naklejce), która by się temu nie poddała. Dyskietki po takim zabiegu wyglądają jakby nigdy nie miały niczego naklejone (oczywiście pomijam dyskietki maltretowane i po mocnych przejściach, ale to przecież nie przywróci ich struktury fizycznej ).
[#4] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@snifferman, post #2

Majonez to tłuszcz, ja usuwam smarujac olejem rzepakowym do smażenia.
[#5] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@snifferman, post #2

Lepiej napisz jak usuwasz stare naklejki.
Gorącym powietrzem. Z reguły efekt jest od razu idealny, a jeżeli zostaną jakieś resztki kleju, to technika opisana przez Umpala sprawdza się bardzo dobrze.
[#6] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@snifferman, post #2

Paint nie jest najlepszym programem do tego.

To prawda. szeroki uśmiech
Używanie Painta do czegokolwiek jest złym pomysłem. Fakt istnienia tego programu w XXI wieku jest żartem. Zwłaszcza, że jest tyle naprawdę świetnych programów graficznych (także darmowych).
Tak generalnie tego typu rzeczy powinno się robić raczej wektorowo. Nawet jeżeli chcemy na naklejce umieścić jakiś bitmapowy obrazek to reszta wektorowa będzie fajna, bo jest modyfikowalna. Ewentualnie można robić całość w programie do grafiki bitmapowej ale w odpowiednio dużej rozdzielczości, w programie, który ma warstwy (także tekstowe) i pozwala działać na milimetrach, a nie pixelach. To oczywiście można sobie przeliczyć zakładając jakieś DPI ale po co się męczyć skoro każdy program (oprócz Painta) to dzisiaj potrafi? szeroki uśmiech
[#7] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@Krashan, post #5

Gorącym powietrzem.

Mój "hot-gun" ma minimum 100*C. Nie za dużo na dyskietkę?
[#8] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@snifferman, post #7

Kwestia odległości i czasu nagrzewania. Swego czasu zdejmowałem naklejki opalarką do farby – 350°C z odległości 15 cm przez 10 sekund. Po ostygnięciu szły do formatowania, żadnych problemów.
[#9] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@Krashan, post #8

Oooo.... mam opalarkę co chyba schodzi do 50*C. Potestuje przy wolnym czasie. Dzięki
[#10] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@MDW, post #6

Panowie wiem ze mozna uzyc innych programow, ale chcialem pokazac jak w prosty sposob mozna zrobic to w Paintcie. Dla osob ktore nie chca nic sciagac, kombinowac tylko poprostu uzyc programu ktory juz jest zainstalowyny.

Co do usuwania naklejek, swego czasu robilem to jak inny kolega ,na gabke wprowadzalem odrobine oleju i delikatnie wakladalem to na papier, po odczekaniu paru minut naklejka schodzila bez problemow.
[#11] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@MDW, post #6

Dawniej bym się zgodził.
Dziś obrazek A4 w 150 DPI to nie jest problem.
Chyba bym to zrobił w PP.


Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 17:13:08 przez swinkamor12
[#12] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@Rosa, post #10

Z olejami, majonezami i innymi tłuszczami są dwa problemy. Po pierwsze mogą się dostać do środka dyskietki, po czym staje się w zasadzie bezużyteczna. Po drugie, gdy już zdejmiemy naklejkę, dyskietka jest tłusta i trzeba ją jakoś umyć. Przy tej okazji znów możemy coś niechcący wlać do środka, ze skutkiem jak wcześniej. Przy okazji można też zabrudzić stację...
[#13] Re: Jak szybko zrobic sobie naklejki na dyskietki

@Rosa, post #10

Witam.
Jest coś takiego jak Labell Off do usuwania etykiet samoprzylepnych.
Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem