[#1] WinUae i drukowanie
Witam.

Może przejdę do konkretów, od razu ;)

Drukarka HP DeskJet 3620. Na Ami (3.9), w systemie mam ustawiony sterownik dla DeskJet (ogólny, bez nr). Nie interesuje mnie druk tekstowy, tylko graficzny.
Po uruchomieniu WinUae (po wczytaniu systemu), znika w opcjach wybrana drukarka (printer: none), a po kolejnym jej wybraniu drukarka znika mimo zapisanych ustawień. Czy to jest jakaś wada wersji 1.5 (taką dysponuję).
A jakbym zamiast drukarki wybrał jakiś kreator do pdf'u. Jak ją ustawić w Workbenchu.
Myślałem nad używaniem Turboprinta, no ale na razie rozkładam ręce.

Pozdrawiam


_______________________________________________________________
WinUae: OS. 3.9, OS. 1.3.
http://don-rafito.muzzo.pl

[#2] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #1

To bug wersji 1.5.1 lub 1.5.2. Nie wiem czy w 1.5.3 poprawione.
Od autora:
Note that GUI has a bug, you need to adjust mouse/joystick port settings after changing MIDI or printer settings or they will be ignored. (confirm by selecting other GUI panel and then reselecting Ports-panel)
[#3] Re: WinUae i drukowanie

@cholok, post #2

Odgrzebię kotleta. Może od tego czasu coś się zmieniło. Gdzieś czytałem że trzeba zacząć od tego
https://ghostscript.com/releases/gsdnld.html
Ktoś próbował? Obecny sprzęt to HP 4500 ENVY
[#4] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #3

Jesli drukarka nie jest najnowsza i są dla niej sterowniki dla AmigaOS oraz Windows to w WinUAE należy w ustawieniach portów wybrać Pastrouth. W tedy powinno normalnie drukować.

Jeśli drukarka jest nowsza i brak w AmigaOS sterowników to najlepiej użyć wirtualnej drukarki tworzącej plik PDF. W tedy po stronie Windows należy taką drukarkę zainstalować, do tego Ghostscript. W AmigaOS wybrać drukarkę PostScript a w ustawieniach portów WinUAE wybrać Pastrouth (Ghostscript).

Taki wygenerowany plik PDF można później normalnie wydrukować pod windowsem.

[#5] Re: WinUae i drukowanie

@Ponki1986, post #4



Pierwszy od góry:
Tryb tekstowy. Z systemowego notatnika (3.9). W WinUAE Epson Matrix Emulation 48pin, w systemie Generic.
Drugi obrazek:
WW7, po stronie Amiga OSu w programie PostScript Generic. Reszta bez zmian.
W żywicielu (nie-koszerna A1200) zainstalowana HP ENVY 4500 przez wifi.
Jednym słowem temat do dalszego drążenia. Aha, niczego nie instalowałem żadnych dodatkowych sterowników w żywicielu.
[#6] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #5

Szukam po Aminecie i nie widzę. Był w ogóle na Amigę sterownik dla tej drukarki Epson Matrix 48 pin?

Może znajdę na którymś MACD, albo ACS.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:08:16 przez don_rafito
[#7] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #6

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie TurboPrint lub wirtualna drukarka PDF po stronie hosta, do tego instalacja Ghostscript.
[#8] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #6

PostScript emulation. Amiga PostScript printer driver, Windows GhostScript installation. Any Windows compatible printer.


Czyli po stronie AmigaOS sterownik PostScript. Po stronie hosta zainstalowany Ghostscript i dowolna drukarka obsługiwana przez Windows.
[#9] Re: WinUae i drukowanie

@Ponki1986, post #8

Jeszcze sprawdź, czy usługi związane z drukowaniem masz włączone w Windows. Ale skoro coś Ci wylazło z drukarki to raczej usługi są w porządku.
[#10] Re: WinUae i drukowanie

@Ponki1986, post #9

Wylazło. Tryb tekstowy poprawny, prócz polskich krzaków. Na sterowniku Generic. Więc stawiam na sterownik. Ale czy do Epsona 48 pin był taki? Na stronie Turbo Printa, w liście wspieranych drukarek, takiego modelu nie ma. W sieci też nigdzie nie znajduję. Ani na Aminecie. Więc zastanawiam się, po co Toni dodawał emulację drukarki, dla której nie istnieje sterownik pod Amigę?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 19:17:27 przez don_rafito
[#11] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #10



Sterownik Stylus300
U góry tryb tekstowy w edytora systemowego
U dołu z WW7. I są polskie krzaki

Przypomnę: w host HP ENVY 4500
W WinUAE ustawione Epson Matrix Emulation 48 pin
[#12] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #11

Epson Matrix = EpsonQ.

Tutaj można o tym przeczytać po translacji.
[#13] Re: WinUae i drukowanie

@Ponki1986, post #12

Dzięki. Przekopię AF (mam gdzieś).
[#14] Re: WinUae i drukowanie

@don_rafito, post #11

Na zdjęciach wydruk wygląda jakby był właśnie igłowy. Zainstaluj Ghostscript, ustaw typ drukarki Ghostscript (Emulation) i pokaż co Ci wylazło z drukarki.
[#15] Re: WinUae i drukowanie

@Ponki1986, post #14

GS zainstalowany.
Po ustawieniu Ghostscript (Emulation) w WinUae, wybraniu sterownika PostScript w AmigaOS, mam ładny wydruk, ale nadal bez polskich krzaków.
WW7, niestety zawiesza print.device (GURU, w MCP wyłapuje, stąd wiem że to print.device) na sterowniku PostScript, a po przełączeniu w preferencjach na drukarkę postsciptową, drukarka tylko przemieli kartkę nic nie drukując.
Natomiast lepiej drukuje na sterowniku PL_EpsonQ Latin2 i ustawionym Epsonie 48 pin w WinUAE i choć nadal widać, że to emulacja drukarki igłowej (charakterystyczne paseczki).
I to chyba tyle w temacie. Teraz tylko do testów został już tylko TurboPrint.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 22:07:41 przez don_rafito
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem