[#1] SZYBKIE PYTANIE
Panowie właśnie planuje dokonać zakupu drukarki z myślą o AmiKIT, czy mogę kupić dowolną drukatkę zainstalować ją pod Windowsem i AmiKIT poprzez WinUAE ją zemuluje ?

Nie muszę szukać drukarki współpracującej z Amiga Os?

Jeśli dobrze myśle top czy w ustawieniach WinUAE ustawiam gdzieś drukarkę czy tylko instaluje ją pod Windowsem i drukuje już z AmiKIT np z WordWortha itp ?

[#2] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #1

Panowie, ktoś znajdzie się w temacie ?

[#3] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #2

Myślę, że to bez znaczenia.

[#4] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Artur Jarosik, post #3

Tzn masz na myśli że nie ma znaczenia jaką drukarkę kupię ?

[#5] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #4

Tak, ponieważ emulator nie wie jaką posiadasz drukarkę, tylko wysyła zadanie drukuj do Windowsa.

[#6] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Artur Jarosik, post #5

Zastanawia mnie tylko fakt, że jak w WordWorth klikne drukuj to Workbench wywala komunikat że nie ma sterowników do drukarki...



Ostatnia modyfikacja: 11.01.2010 17:15:22
[#7] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #6

Przecież to wszystko jest w dokumentacji emulatora. W dziale AmigaFAQ na PPA również znajdziesz co nieco nt. drukowania spod WinUAE.
W skrócie - drukowanie spod WinUAE to szeroki temat. Możesz drukować na kilka sposobów:
1. Za pomocą sterownika AmigaOS drukarki (dołączonych do systemu, ściągniętych z Aminetu, lub wchodzących w skład jakiegoś pakietu/programu - np. TurboPrint, PersonalPaint itd.). W WinUAE ten tryb wydruku nazywany jest przelotowym.

2. Za pomocą sterownika PostScript - jeżeli Twoja drukarka obsługuje ten język opisu strony. Typ: PostScript (przelotowy).

3. Jeżeli Twoja drukarka nie obsługuje PostScriptu, to możesz go (PostScipta) emulować za pomocą pakietu GhostScript. Typ: PostScript (emulacja...).

4. Oprócz tego masz jeszcze emulację drukarek igłowych Epsona, które są obsługiwane przez wiele drukarek igłowych (tzn. wiele drukarek igłowych różnych producentów potrafi emulować drukarki Epsona) - prydatne chyba tylko do fakturowania...

5. Na koniec tajemniczy typ pracy o nazwie "Tylko ASCII"... ;)

[#8] Re: SZYBKIE PYTANIE

@APC74, post #7

Ok, zapoznałem się z FAQ w opcjach WinUAE zaznaczyłem PostScripDetection ale w menu WinUAE nie mogę wybrać swojej drukarki z pod Windowsa cały czas jest none, nawet jak wybiore swoją drukarkę z listy to później zmienia się na none...

Ponadto sterownik PostScrip z AmiKIT/Stoprage wywala "ekran śmierci"

W Menu AmiKIT/Prefs?Printer wybrałem też otyp drukarki PostScript

Moja drukarka to Brother DCP-135C

Zainstalowałem też wspomniany w FAQ pakiet i zaznaczyłęm opcje emul w WinUAE i nadal nic..

Na chwilę obecną po kliknięciu drukuj np WordWorth pokazuje pasek postępu druku i się zawiesza, EditPad podobnie lecz po około 3 minutach wyskakuje komunikat: sprawdź drukarkę oraz papier.

Ktoś pomoże??



Ostatnia modyfikacja: 11.01.2010 20:12:07
[#9] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #8

O kurwa, jak ja lubię pomagać w rozwiązywaniu problemów tak "konkretnie" opisanych...
Dobra pogramy sobie w "20 pytań".

Ponadto sterownik PostScrip z AmiKIT/Stoprage wywala "ekran śmierci"
1. Znaczy się, skopiowałeś plik PostScript z katalogu Storage do Devs:Printers i po jego wybraniu w programie się wiesza - czy dopiero, gdy próbujesz coś drukować? (Dopisałeś, że WW się wiesza w trakcie drukowania, ale nie jestem pewien, czy to odnosi się również do tej sytuacji).
2. Uruchomiłeś ustawienia tego sterownika (Prefs/PrinterPS)?
Kolejne pytanie być może będzie jednocześnie rozwiązaniem Twojego problemu z wieszającym się sterownikiem PS. Większość amigowych sterowników PostScript ma problemy, gdy drukuje w odcieniach szarości i/lub czerni-bieli.
3. Czy w ustawieniach sterownika (Prefs/PrinterPS) ustawiłeś wydruk w kolorze?
4. AmiKIT to nie system operacyjny - to nakładka/rozszerzenie AmigaOS. Jaką wersję AmigaOS posiadasz?

W Menu AmiKIT/Prefs?Printer wybrałem też otyp drukarki PostScript
No i dobrze.

Moja drukarka to Brother DCP-135C
5. Nie chce mi się szperać po Google, ale oznaczenie sugeruje, że to jakiś wielofunkcyjny, atramentowy szrot za grosze, podłączany wyłącznie przez USB?

Zainstalowałem też wspomniany w FAQ pakiet i zaznaczyłęm opcje emul w WinUAE i nadal nic..
6. A możesz drukować za pomocą GhostScriptu z poziomu Windows?
7. Z opisu wnioskuję, że WinUAE masz w wersji 1.5.x - albo jeszcze starszy, zainstalowany razem z AmiKIT? DODANO: To pytanie to dlatego, że niektóre wersje WinUAE mają skopaną obsługę wydruku.



Ostatnia modyfikacja: 11.01.2010 21:36:38
[#10] Re: SZYBKIE PYTANIE

@APC74, post #9

Sterownik mam w DEVS i wybrany w ustawieniach Printers, jak w katalogu DEVS zrobie dwuklik na ikone sterownika to wówczas wywala ekran śmierci, i tu dodam, że podobnie zachowują się prawie wszystkie dołączone do systemu sterowniki.

Jeśli o WordWortha chodzi to jak w prefsach WordWortha wybiorę aby drukował przez PS, następnie kliknę drukuj pojawia się okno postępu ze stanem 0% i zwiecha całego WordWortha...

W opcjach sterownika ustawiłem aby drukował w kolorze.

AmiKIT został postawiony z systemu AmigaOs 3.9 i oczywiście ma zainstalowane BoingBagi

Jeśli chodzi o drukarkę to jak najbbardziej jest to "coś" wyprodukowane w chinach i kosztowało śmieszne 199zł ale sprawuje się super i do domowego użytku starcza mi za świat. Podłączana jest tylko przez USB.

WinUAE mam w wersji 1.5.2 - jutro zmienię na nowszą wersję i zobaczymy ale osobiście myślę że chodzi o te zawieszające się sterowniki bo jak wybiorę np Generic(oczywiście że wówczas nie wydrukuje) ale po kliknięciu drukuj pojawia się komunikat że jest nie właściwy steronik i nic się nie zawiesza.

[#11] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #10

Zmieniłem jeszcze dziś... teraz mam wersje 2.01 i już mogę drukować:D:D:D ale...

niestety nie mogę drukować z WordWortha...

Otwieram WordWortha w menu: Project/PrintSetup wybieram PrintDriver/PostScript oraz PrintMethod/PostScript...

Po wybraniu tych funkcji pojawia się komunikat:

Replace fonts with suitable defaults for the selected print method?

Tylko kliknięcie OK ustawia wybrane wyżej metody drukowania.

Podobnie jest w IBrows gdy kliknę drukuj wyskakuje błąd czcionki PostScriptowej

Gdy mam pusty dokument drukarka przyjmuje dane i wypuszczaq pustą kartką lecz gdy chcę coś wydrukować(treść/clipart-cokolwiek) drukarka nie przyjmuje danych i milczy... ?

A i przed każdym wydrukiem pojawia się komunikat: Please insert next page klikam ok i dopiero drukarka przyjmuje dane.

_________________
Mała poprawka - WordWorth nie drukuje wówczas gdy do tekst dodam grafike, wówczas drukarka poprostu nie przyjmuje danych, ten sam tekst bez grafiki drukuje się poprawnie -reszta jak wyżej.



Ostatnia modyfikacja: 11.01.2010 23:30:00
[#12] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #11

Z WordWorthem Ci raczej nie pomogę. :( Używałem tego programu ze 2x w życiu, w dodatku to prastara, okrojona wersja, dodana do mojej A1200... Nigdy za pomocą tego programu nie drukowałem, więc nie mam doświadczenia. Mogę tylko zasugerować, żebyś sprawdził co się stanie, gdy będziesz próbował drukować dokument z grafiką, z niską rozdzielczością (np. 100 DPI).

[#13] Re: SZYBKIE PYTANIE

@APC74, post #12

WordWorth przestaje drukować nawet po dodaniu czarnego kwadratu....

A jak z IBrowsem? Czy muszę jeszcze coś gdzieś zmieniać w ustawieniach czy wystarczy że mam wybrany typ sterownika i wydruk w kolorze i wszystkie aplika cje powinny działać prawidłowo?

Może ktoś się orientuje jakie są nowe drukarki(takie, które można dostać w salonach komputerowych) do których dostępne są sterowniki dla AmigaOs 3.X ?

Kolega APC74 ma u mnie piwo ;)


Jeśłi o WordWortha chodzi to najnowsza wersja 7.1 dostępna jest tu http://stare.gry2.pl/old-games/amiga/hd_software.php GRATIS :)



Ostatnia modyfikacja: 12.01.2010 19:13:43
[#14] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #13

Masz zapal chłopie, tylko gratulować. Ja dalej walczę z tempem promowania obrazu z emulatora i nic :/

Jak tam zabawa protrackerem po moim 30 sekundowym kursie na wigilii ?:)

[#15] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Hypnotic, post #14

Zainstalowałem WW7 na AK i drukuje z obrazkami też.
Mam HP 5940.

[#16] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Hypnotic, post #14

Trochę już go rozpracowałem ale narazie odstawiłem w "kąt"... Jeśli chodzi o ten Twój problem to nie mam pojęcia z kąd on wynika, ja sprawdzałem WinUAE z AmiKIT na 3 komputerach i wszędzie wstaje i działa ok lub w miarę ok...



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2010 20:54:57
[#17] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Artur Jarosik, post #15

Narazie musiałem odstawić drukarkę ( bo tego Brothera używam w firmie ) ale jak tylko kupie ( jak znajdę czas to w tren weekend) nową to pogrzebie jeszcze raz i ewentualnie wróce do tematu :D



Ostatnia modyfikacja: 14.01.2010 20:56:46
[#18] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Artur Jarosik, post #15

Mam już 2 drukarke i niestety nie drukuje, wszystko tak samo jak wyrzej.

Drukować można tylko czcionkę, po dodaniu do niej jakiejkolwiek grafiki nie są już wysyłane dane na drukarke. Tu www.amipc.jasky.pl zamieszczam screnschot z ustawieniami drukarki i ustawieniami wordwortha.

Jeśli o tego wordwortha chodzi to nie tylko on odmawia posłuszeństwa, wszędzie gdzie chce wydrukować grafikę to się nie da. sam tekst natomiast bez problemu.

Gdy w ustawieniach Worwortha ustawie typ drukarki PostScript a druku Normal, to wówczas też drukarka się nie odzywa. ( Na dołączonym obrazku )

Panowie podpowiedźcie coś bo kupiłem drukareczkę z myślą o AmiKIT a tu jak narazie nic z tego.



Ostatnia modyfikacja: 24.01.2010 12:57:09
[#19] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #18

Jeszcze troszkę pokombinowałem ale nadal jest tak samo jak w moim poprzednim poście. Czy sterownik PostScript nie obsługuje grafiki a może tyo wina z poziomy Windowsa że nie dostaje sygnału do drukowania jeśli jest coś więcej niż tekst jakąś czcionką PostScript ?

[#20] Re: SZYBKIE PYTANIE

@Mleko, post #19

Panowie, ktoś coś podpowie ?

Teraz po kilku dniach przerwy z próbą wydrukowania jakiejkolwiek grafiki ustawienia printer w workbenchu wywalają błąd że nie można otworzyć urz.ądzenia printer.device ?

Już mnie wkurza, nic nie robiłem a tu sam się zrobił błąd.



Ostatnia modyfikacja: 29.01.2010 19:03:28
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem