[#1] Cf pod Winuae
Witam !

Problem jest następujący podłączyłem kartę CF do adptera USB pod winxp. Podłączyłem ją w Winuae jako dysk. Wrzuciłem install 2.1 Zrobiłem partycje i przy zapisie pojawia się błąd 28. A w opcji Winuae od dysku nie mam aktywnego przycisku R/W możne stad ten błąd ?
Chciałem zrobić dysk CF pod Winuae i wrzuci do A600. Może macie jakiś pomysł.

[#2] Re: Cf pod Winuae

@vicol, post #1

Było to poruszane na forum już kilkakrotnie - problem stwarza przelotka (adapter) USB. Żeby karta CF działała jak HD musisz ją podłączyć bezpośrednio do kontrolera dysku twardego (przelotką) a nie do gniazdka USB.



Ostatnia modyfikacja: 27.02.2010 12:17:28
[#3] Re: Cf pod Winuae

@APC74, post #2

spokojnie da sie sformatowac taka karte w interfejsie podlaczanym przez USB. Na forum jest dokladny watek o tym. Opcje zapisu na tej karcie odblokujesz w winuae za pomoca specjalnego parametru wpisywanego przy starcie programu. Trzeba uruchomic z cli Winuae z tym parametrem. Sformatowac karte nagrac system i dzialac bedzie. Na mojej 1200tce dysk CF sformatowany tym sposobem sprawuje sie dobrze.

[#4] Re: Cf pod Winuae

@Koyot1222, post #3

Widzę, że temat sprzed 4 lat, ale nowego tworzyć nie będę.
Męczę się właśnie z 1 taką kartą CF ( kingston 4g - taka z kwiatkiem ) podłączoną do PC przez czytnik kart podłączony do USB. No i za nic w świecie Workbench nie chce jej zobaczyć jako dysk.
Uruchamiam WinUae jako administrator, ustawiałem 'HD Controller' na: UAE, IDE0, SCSI0, SC IDE, z parametrem "-disableharddrivesafetycheck", albo bez i ciągle nic.
Przycisk 'Add Hard Drive' jest aktywny, na liście znajduje w/w kartę ( obrazek ). Ale instalator Workbech-a i tak jej nie widzi ( ani tu ani tu ). Ma ktoś jakiś pomysł co może być tego przyczyną?

Config WinUae mam mniej więcej taki:
Amiga: A600
Zaczytany ROM: Kickstart 2.0 ( 37.350 )
Dodatkowa pamięć: +4M Fast Ram
Workbench: v2.1 rev 38.35 (1992)(Commodore)(M10)(Disk 1 of 5)(Install).adf
[#5] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #4

APC74 wyjaśnił co jest problemem 3 posty wyżej.
Musisz coś takiego, wpinając doń kartę CF, podpiąć za pomocą czegoś takiego do portu USB - wtedy WinUAE prawidłowo rozpozna Twoją kartę CF jako dysk i pozwoli na instalację WB.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 00:12:43 przez dominiqr

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 00:14:39 przez dominiqr
[#6] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #4

Jak mi nie działa cf albo jak coś zrobię i przestanie działać to w Gparted na ubuntu tworzą nową tablice partycji, jest do wyboru /amiga/ i działa a dane sobie wymieniam w mc / masz zmienione .device na winuae, jeśli nie ma uprawnień to nie możesz zapisać zmian ale karta jest widoczna
[#7] Re: Cf pod Winuae

@dominiqr, post #5

a no tak, nie dojrzałem, że to identyczny problem był opisany. Po pewnym czasie szukania po forach rozwiązania niektóre rzeczy mi umykają.
Dzięki wielkie za pomoc.
[#8] Re: Cf pod Winuae

@dominiqr, post #5

Używam czytnika kart na usb działa znakomicie.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 00:30:56 przez amizet
[#9] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #6

Właśnie próbuje z GParted ale nie mam do wyboru /amiga/, za to mam inne ( załączone na obrazku ).
Swoją drogą czy nie da się jakoś skożystać z opcji hardfile w WinUae ( pod VirtualBox ), a następnie poleceniem dd skopiować obraz hardfile na kartę CF?
[#10] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #9

Urządzenie/Utwórz tablice partycji...



Pewnie da się nagrać hdf, ja nie wiem jak, i czy to będzie działać to ktoś by ci musiał napisać.
Na ubuntu jest FS-UAE całkiem przyjemny wczoraj stawiałem na tym os, właśnie miałem problem z dyskiem dzisiaj już bym go może rozwiązał inaczej ale wczoraj po prostu użyłem pliku hdf, z cWBv28/lite /zmieniłem .device w "tt" "HDtb" na uaehf i sformatowałem ten obraz i postawiłem sobie na tym swój os/ przy instalacji z DH0:/System.zip wyskakiwał jakiś error z plikiem.ok, racja
[#11] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #10

Na razie mam przejściówka z IDE na CF więc wykryło mi w Workbench-u kartę CF. Potem pokombinuje jak to pod linux'em zrobić. Co FS-UAE to podczas instalacji mi jakieś błędy wyskakiwały ( brakowało jakichś bibliotek do rozwiązania zależności ).
Na szybko zainstaluje cokolwiek na karcie CF, żeby sprawdzić czy Amiga ( którą właśnie listonosz przyniósł ) działa.
[#12] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #11

Też mam adapter ale do przenoszenia bardziej wygodny czytnik, jak masz 1200/600 najbardziej wygodna będzie karta sieciowa pcmcia, jak pod montujesz partycje w ubuntu to używanie mc tez jest wygodne, na win7 jest mniej problemów niż na xp tak mi się wydaje.
[#13] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #12

Mam głupie pytanie.
A adapter CF na IDE i nie wiem jak go złożyć.
Tak jak na zdjęciu jest dobrze ( czerwona żyła od taśmy na zewnątrz? czy też powinna być obok kabelka od zailania? )?


No i drugie pytanie jak to podpiąć do płyty głównej w Amidze? Tym czerwonym osobny kabelkiem w kierunku przednij krawędzi Amigi czy w drugą strone?

Ps. udało mi się z tą kartą CF, pingwin rządzi, bez problemu wykrył karte podpiętą przez czytnik kart.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:59:14 przez glon
[#14] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #13

Na płycie głównej masz "1" i tu ma być czerwony kabelek na tasiemce /ata/ zasilanie z przelotki po przeciwnej stronie "1" czyli pod modulatorem pinout złe podpięcie może chyba coś uszkodzić.

Wydaje mi się że masz dobrze połączone tylko wepnij dobrze w mobo.
[#15] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #14

Niby tą kartę CF przyszykowałem pod FS-UAE, ale amiga z niej nie bootuje.
Zawartość CF wygląda tak:
.
Czy ktoś może stwierdzić, że czegoś tam brakuje ( jak przygotowywałem CF w HDToolBox to zaznaczyłem opcje BOOT )?
[#16] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #10

aha, jak próbuje podać jako rodzaj tablicy /amiga/ to to przechodzi, ale potem nie mogę żadnej partycji utwożyć.

A teraz to już nie wiem o co chodzi. Workbench kartę CF widzi ( wyświetla się na pulpicie obok RamDisk i Install2.1 ), ale HDToolBox już nie.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 17:36:23 przez glon
[#17] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #16

A jakie DEVICE masz wpisane w ikonie HDToolBox ?
[#18] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #16

Gparted tworzysz tylko nową tablice partycji i tyle, jedynie możesz zobaczyć jakie oznaczenia ma karta cf jeśli chciał byś ją później zamontować. Opuszczasz ten program/ a jak ci widzi na real amidze work kartę a HdTb już nie to właśnie istotne jest .device i max transfer też sobie sprawdza.

Ja zawsze sobie classicWB instaluje na real amidze z dyskietki real.adf trochę to czasu zajmuje ale bardziej nawiązuje do korzeni chociaż czasami tez przekopiuje na emu.
[#19] Re: Cf pod Winuae

@Norbert, post #17

Ogólnie mam coś takiego:


I chyba wiem już co robie źle. Pisałem wczesniej, że ustawiłem partycje na karcie CF na BOOT, ale to było wczesniej i chyba wtedy skończyło się jakimś błędem. Po drugie ten linuxowy FS-UAE podmontowwuje sobie co kolwiek mu się poda jako dysk twardy amigi. Więc po przełożeniu do prawdziwej Amigi nie ma prawa zadziałać. A czy nie dało by się po prostu CF sformatować w systemi plików obsługiwanym przez Amigę? Tylko nie wiem jaki to system.


Jak na Win7 próbowałem zainstalować WB na CF prze WinUAE to wszystko szło dobrze do póki nie wyskoczył jakiś komunikat , że brakuje praw administratora ( a uruchamiałem PPM jako admin ). Może jednak lepiej tą drogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 18:25:24 przez glon
[#20] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #19

Pokaż screena z z informacji z ikony HDTB
[#21] Re: Cf pod Winuae

@amizet, post #20

Teraz WinUae stwierdziło, że będzie mi kompa zawieszać. Na razie moge powiedzieć, że robiłem wszystko wedługo tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Zd42RsKHm5Y . A błąd z bakiem praw administratora wyskakiwał w momencie jak klikałem 'Save Changes to Drive' ( jak na filmiki w 7min50sec - tylko że tam zadziałao ). Pare minut przerwy.
[#22] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #21

No to nie pozostaje ci chyba nic innego jak z korzystanie z usług tego allegrowicza i wtedy będziesz miał system na dyskietkach tu masz jeszcze stronę apc na której pewnie już byłeś, gdy przygotowywałem swój pierwszy dysk do amigi to korzystałem z tej strony informacje tam zawarte powinny ci wystarczyć.
[#23] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #21

Jeśli partycja jest pod windowsem widoczna i można na nią wejść z windy to tak nie da rady. Ale można zrobić cmd->diskpart, list disk, jak zobaczysz CFkę to select disk (i tu numerek dysku, nie pomylić się), następnie clean i exit. Można też odmontować wolumin (bodajże list volume, szukasz numeru woluminu z CF i wpisujesz remove volume cośtam). Po takim zabiegu partycja pod windą znika, karta jest jako sprzęt i winda na starcie będzie chciała sformatować (nie rób tego). UAE wykryje dysk, HDToolBox da radę mu ustawić partycję i sformatować, instalator będzie z tak przygotowanego dysku mógł korzystać.
[#24] Re: Cf pod Winuae

@abcdef, post #23

Miałem taki błąd, ale jak zrobiłem to co napisał @abcdef to pomogło. Teraz czekam na koniec instalacji, od paru minut instalacja Workbench wisi na 98% ( Working on installation... Positionig icons ). Mam nadzieję, że to normalne i pójdzie dalej.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 22:33:02 przez glon

Doszło do końca i po podpięciu karty CF do Amigi zadziałało, pełny sukces. Dzięki wszystkim za pomoc i cierpliwość.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 22:34:10 przez glon
[#25] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #24

Nie ma sprawy, przechodziłem to samo i musiałem przelecieć eab oraz amibay żeby znaleźć odpowiedź. Nie zauważyłem żadnego tutka do przygotowania systemu pod UAE na karcie CF/dysku do wykorzystania w prawdziwej amidze na naszych, polskojęzycznych stronach niestety. Może gdzieś jest, ale google szybciej wypluło wyniki dla angielskich zapytań.
[#26] Re: Cf pod Winuae

@abcdef, post #25

abcdef - "Nie zauważyłem żadnego tutka do przygotowania systemu pod UAE na karcie CF/dysku do wykorzystania w prawdziwej amidze na naszych, polskojęzycznych stronach niestety."

Jak to nie ma, jak jest:
- Przygotowujemy dysk twardy dla Amigi na PC, za pomocą WinUAE.
- Instalacja AmigaOS na WinUAE

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:22:46 przez dominiqr
[#27] Re: Cf pod Winuae

@abcdef, post #25

Nie wiem czy tylko ja mam takie problemy, ale ta karta CF po podpięciu do Amigi działa ( Wokbench startuje i td. ). Ale jak podpinam ją spowrotem do PC i próbuje w WinUae utwożć 2. partycje do wymiany danych Amiga<->PC to mi wiesza kompa, jak wchodze do 'Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management' to też zawiecha.
Jak sprawdzam za pomocą 'diskpart' przez linie komend jakie są partycje to pokazuje, że jest 1 wielkości całej CF . Zainstalowałem więc sobie 'Paragon Hard Disk Manager 14 Suite' i według niego jest tak . Spróbuje wszystko od nowa zrobić pod WinUae, ale watpie, że to coś da, pewnie będzie to samo. Oczywiście karta CF podpięta do PC prze adapter IDE.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 12:51:26 przez glon
[#28] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #27

widzę że jeden obrazek się nie wczytuje, a edytować nie mogę to wrzucam poprawiony ( ten odnośnie tego Paragon Hard Disk Manager 14 Suite )

I jeżeli to coś pomoże to wrzucam zdjęcie mojego Workbench-a uruchomionego na prawdziwej Amidze 600 . Z tym DF0: ???? nie moge nic zrobić, ani sformatować, ani otworzyć, ani zobaczyć inforacji co się wybiera po przytrzymaniu PPM z menu paska u góry.
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:19:44 przez glon

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:20:25 przez glon
[#29] Re: Cf pod Winuae

@glon, post #28

Problem DF0:
- w stacji jest dyskietka NDOS
- stacja jest uszkodzona,
- odwotnie wlozona tasma sygnalowa FDD


Tak dla informacji
Amiga zapisuje rozłozenie partycji w RDB, ktore nie jest zgodne z MBR.
Dlatego pecet widzi amigowy dysk jako pusty, gdyż brak MBR
[#30] Re: Cf pod Winuae

@Norbert, post #29

Więc tym DFO się nie będę przejmować bo stacje FDD po prostu wyjołem chwilowo :D .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem