[#1] Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF
Witam,
przekopałem forum odnośnie ręcznej instalacji OS 3.5 i 3.9 na dysku ale niewiele znalazłem w tym temacie. Ponieważ zostałem zmuszony do takowej, pojawiło się kilka wątpliwości:

1) Jak zainstalować OS 3.9 / 3.5 na dysku (HDF pod emulatorem) - czy znajdę gdzieś informacje jakie katalogi / pliki muszą trafić na partycje? Mam płytkę z OS 3.9, czy wystarczy przenieść zawartość katalogu z systemem na bootowalną partycje tak jak ma to miejsce w przypadku WB 3.1?

2) Spróbowałem jak wyżej z OS 3.5 umieszczonym również na płytce z OS 3.9, nie zadziałało, po starcie pokazuje się okno AmigaDOS. Coś źle robię? Da się ta wersje 3.5 z płytki w ogóle jakoś zainstalować na czystej partycji? Nie widzę żadnego installera do tej wersji na CD z 3.9? Komuś udało się zainstalować 3.5 w ten sposób?

3) Po instalacji systemu - wszystko jedno którego, na partycji hdf, chciałbym mieć możliwość przeniesienia go na prawdziwa Amige przy użyciu karty CF i adaptera PCMCIA. Czy wystarczy podmontować plik HDF pod Amiga i przegrać jego zawartość na partycje Amigi, czy tez trzeba użyć jakiegoś programu?

4) Czy rozmiar partycji HDF musi odpowiadać realnej partycji na dysku Amigi, np. hdf ma 1 GB a partycja w prawdziwej Amidze - 4 GB - ma to jakieś znaczenie?

5) Jak zrobić najlepiej i czym backup partycji systemowej z realnej Amigi, tak, by przy ponownej reinstalacji całości można było łatwo ja odtworzyć, np. startując komputer z dyskietki systemowej a później uruchamiając jakiś program do odtwarzania danych?

6) Czy da rade zabootować komputer z PCMCIA (CF) mając tam partycję systemową?

Dziękuję za cenne rady
Pozdrawiam
Emu
[#2] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@c3h6, post #1

Z tym bedzie problem bo w s-s trzeba najpierw usunac z systemu stare biblioteki i wgrac je jako moduly rezydentne. AOS 3.5 / 3.9 wymagaja ich do poprawnej pracy.
Ja bym zrobil inaczej: zainstalowalbym sobie jakis amikit i z niego wycial /usunal niepotrzebne rzeczy zostawiajac dzialajacy os 3.x.
Potem od biedy moglbys eksperymentowac z wlasnym systemem bazujac na tym dzialajacym lub go rozbodowac.

[#3] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@c3h6, post #1

1 i 2 oba systemy powinno się instalować na wcześniej zainstalowany system 3.x.
Możesz zainstalować 3.x pod emulatorem z obrazów dyskietek instalacyjnych co bym doradzał a możesz też zainstalować system pod AmiKitem, program poprosi w trakcie o płytkę z 3.5 lub 3.9 i sam wszystko zrobi.
Odradzam tę metodę, będziesz miał sporo ciekawego softu ale brak wiedzy o systemie i instalacji.

3 Można przekopiować zawartość partycji systemowej i będzie działać.
Pod warunkiem że partycja będzie bootowalna (ustawiasz to HDToolBoxem przy partycjonowaniu) i sformatowana filesytemem rozpoznawanym przez posiadany kickstart (czyli odradzam formatowanie i dzielenie na partycję pod zainstalowanym WB3.9 i 3.5 a do tego na emulatorze).

4 Wielkość partycji nie ma znaczenia pod warunkiem że kickstart obsłuży taką wielkość i znajdujący się na niej filesystem. Oznacza to że z partycji systemowej 4GB system nie wystartuje bez masy kombinacji które odradzam.

5 Są programy jak DiavoloBackup ale można po prostu przekopiować zawartość partycji systemowej do katalogu na innej partycji.

6 Powinno się dać, ale raczej nie z karty sformatowanej w FAT


Pozdrawiam
[#4] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@c3h6, post #1

Dlaczego musisz zastoowac reczna instalacje OS ?

2. Czy plikopartycja HDF jest ustawiona jako bootowalna w HDToolbox (pod winuae)?
3. Wystarczy podmontowac i przegrac
4. NIE
6. pod warunkiew ze wczesniej podmontujesz CF zeby system go widzial
[#5] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@Norbert, post #4

Tak, partycja jest bootowalna. Pomysł z ręczną instalacją wyskoczył, bo padł mi jedyny CD-Rom jaki miałem a który działał z Ami; w tej chwili mam do dyspozycji tylko laptopa, czytnik PCMCIA z kartą CF i Cd z OS 3.9.

Czyli, jak zrozumiałem, można dokonać instalacji pod emulatorem, da się tak z 3.9.
Mogę później taki HDF podpiąć pod Amigę i skopiować wszystko na pustą, bootowalną partycję. Czym podpiąć ten HDF?

Zastanawia mnie jednak jak dokonać instalacji OS 3.5 dołączonej do płyty z OS 3.9. Wiem że jest opcja instalacji 3.9 na 3.1 lub właśnie 3.5. Nie widzę instalatora więc po co zawarto na płytce 3.5? Kombinuję więc, że może da się zrobić instalkę ręcznie na partycji. Na razie po skopiowaniu na bootowalną partycję wersji 3.5 wpisałem loadwb, wyskoczył jakiś requester ale pojawiło się okno WB. Zakładam więc, że da się jakoś.
[#6] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@c3h6, post #5

To zrob inaczej, utworz pod win iso z plytki os3.9 i zamontuj ja jako cd pod uae lub uzyj jej jako normalna cd ;) , potem zainstaluj wszystko na jakas partycje hdf. Po wszystkim mozesz spokojnie skopiowac jej zawartosc na prawdziwy hdd. Pamietaj jednakze o ustawieniu odpowiednim uae aby byl zblizony do twojej konfiguracji prawdziwej amigi.



Ostatnia modyfikacja: 26.09.2010 13:05:32
[#7] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@AmiChris, post #6

To jeszcze onaczej. Zrob ISO plytki i podmontuj ja w Amidze i zacznij instalacje systemu
[#8] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@Norbert, post #7

A po co ISO, nie prościej skopiować zawartość płytki do katalogu ?


Pozdrawiam
[#9] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@RadoslawF, post #8

Odkopuję temat bo sytuacja u mnie podobna jak u pana c3h6. Nie mam czytnika CD a że kupiłem ostatnio
płytkę z 3.9 to mocno mnie pali żeby to zainstalować.
Zrobiłem tak jak napisał RadosławF i przegrałem sobie zawartość całej płytki na kartę CF która udaje
mojego twardyska, ale nie mogę nawet uruchomić instalera bo piszę mi że plik nie jest wykonywalny.
Sprawdziłem bity protekcji i wydają się być ok. Czy jest coś co mi umyka czy trafiła mi się skopana płyta?
Czy może mój czytnik nie daje rady?

Próbowałem uruchomić w multiview pliki z manualami (.guide) ale ten sam efekt. Wydaje się że każdy
z plików jest zepsuty.
[#10] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@Radek_Cz, post #9

jak wygladaj bity protekcji i pliku installer oraz multiview
czy CF ma wlasciwy maxtransfer w hdtoolbox ?
[#11] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@Norbert, post #10

Niestety wszystkie bity protekcji wydają się być teraz ok, pociągnąłem całą zawartość płyty
rozkazem pod DOpusem żeby się upewnić że wszystko jest taj jak być powinno.
Jeszcze przyczyną może być czytnik w maku którym kopiowałem płytę, coś z nim chyba nie tak
no i już ma swoje lata...

Natomiast czytnik w w głównym kompie padł kompletnie więc dopóki nie naprawię,
albo nie kupię jakiegoś do Ami to chyba nic się z tym nie da zrobić.

Przy okazji, czytniki slim wyciągane z laptopów wszystkie mają te małe-nieamigowe złącza,
do których trzeba przelotkę czy są też standardowe wstążki+zasilanie?
[#12] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@Radek_Cz, post #11

Może taka podpowiedź ze strony amigaforever pomoże ?

The Installer may fail to set proper write and delete attributes on the Amiga files, causing a lot of "Can the file be deleted and/or overwritten?", "Error in file ENVARC:..." and other error messages. To prevent this, copy the installation directory to the hard disk, and use the Protect command to reset the proper attributes (e.g. "Protect Work:OS39 rwed ADD ALL").
[#13] Re: Manualna instalacja OS 3.5/3.9 na dysku HDF

@kjb666, post #12

Dzięki kjb666 ale to zrobiłem jako pierwsze, efekt ten sam, czyli nic nie działa.
Muszę zrobić porządek z tymi czytnikami, może pojawiły się jakieś błędy podczas kopiowania
z płyty na dysk.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem