[#1] Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?
Witam koledzy, przyszedł czas na interfejs keyrah v2 do mojej A1200rpi no i jak zwykle problemy, mianowicie:
Chce uruchomić moje joysticki pod keyrach (te oryginalne z amigi) no i mimo zmapowania wg instrukcji keyrah nie dzialaja joye, na Port0 prawie działa bo góra,dół,prawo,lewo jest ok ale fire nie działa, a na Port1 to juz wogóle magia. Robię to na Amibianie 1.4 z emulatorem uae4arm 0.5 ale pod retropi też poległem. Zna ktoś z Was rozwiązanie problemu? Pozdrawiam
[#2] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@mistrzluk, post #1

Witam, borykałem się z tym problemem jakiś czas temu. Problem tkwi w samym emulatorze (nie w keyrachu) Już teraz nie pamiętam dokładnie ale jedyny sposób to grzebanie w linuxie i tam zmiana przypisanych wartości - o ile pamiętam Amibian fire przypisany ma pod PgDown i to trzeba zmienić na fire jaki przypisuje keyrach - chyba 0 ?? Napewno problem był poruszany na zachodnich forach związanych z Rpi i Amibian. Ja niestety poległem, kupiłem pada od nintendo na usb i do niedzielnego używania A600Pi wystarczy :) Choć nie ukrywam że lepiej by było używać amigowego dzoja pod keyrachem;) Może kolejna odsłona Amibiana bedzie w tej kwesti lepsza.
[#3] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@mistrzluk, post #1

A co się dzieje w PORT1?
Jak to masz skonfigurowane?

Są programiki na Amigę które pokazują jaka wartość w hex ma wciśnięty klawisz klawiatury, myszy czy Joy.
Może się okazać że jjednak coś jest wykrywane przez Amigę/emulator.
Łatwiej będzie namierzyć problem.
Jeśli to jednak wina emulatora, to trzeba będzie czekać na nową wersję.
[#4] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Norbert, post #3


Cytat z manuala do Keyracha
'Obsługiwane są tylko joysticki z jednym przyciskiem. W środkowym położeniu przełącznika joystick 1 generuje
wciśnięcia klawiszy kursora dla kierunków i spację dla przycisku. Joystick 2 zmapowany jest na klawisze z bloku
numerycznego:
prawo = 6
lewo = 4
góra = 8
dół = 2
przycisk = 5
W pozycji przełącznika w dół, joystick 2 jest mapowany tak samo, joystick 1 natomiast jest mapowany również na
blok numeryczny, w następujący sposób:
prawo = 1
lewo = 7
góra = 9
dół = 3
przycisk = 0"

Czyli żeby keyrach działał prawidłowo pod Amibianem to Amibian powinien mieć tak samo zmapowane wartości a niestety nie da się tego zrobić z poziomu emulatora.
Dlatego w 1 opcji dzialaja Ci kierunki a nie dziala fire poniewaz AB fire ma zmapowany na PgDown.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:07:10 przez zeter
[#5] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #4

Jeśli będziesz korzystał z whdload pod emulatorem, to można remapowac pod Amigą/emulatorem tak klawisze aby dopasować je do Keyrah.
Wtedy joy powinien działać. No chyba ze ta sztuczka nie przejdzie :)
Nie mam sprzętu, ale mogę taka keymape przygotować.
Potestujesz i sprawdzisz
[#6] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Norbert, post #5

Witam koledzy, wróce za tydzień do domu to potestuje co i jak może się uda... dzięki za nakierunkowanie. Jeśli ktoś jeszcze ma coś w temacie to prosze śmiało pisać. Pozdrawiam :)
[#7] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@mistrzluk, post #6

Czy problem może rozwiązać przelotka dla joy z pozamienianymi pinami, tak aby pasowały do Keyrah bez konieczności zmiany konfiguracji? Też robię przymiarki do RetroPi w obudowie A600, Tylko jeszcze klawiatury nie mam.
[#8] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #7

Myśle że to nic nie da bo Fire w oknie konfiguracyjnym uae4arm działa, bo można nim np. zaznaczyć ptaszka przy jakiejś opcji i ruchami gora,dół,prawo,lewo zastepuje kursory klawiatury, wiec sam fire jako przycisk działa tylko że nie widzi już go emulowana Amiga. Ale spokojnie, problemy są po to by je rozwiązywać. Pozdrawiam
[#9] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@mistrzluk, post #8

Ale co ma dzialanie FIRE w oknie konfiguracyjne uae4arm do działania FIRE na emulowanej Amigi?

Sprawdziles jaki kod hex daje FIRE na emulowanej Amidze.
Są do tego programy na Aminecie
[#10] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Norbert, post #9

Jak już pisałem, jak wróce za kilka dni do domu to sprawdze, chodziło mi tylko o to że kombinacja na porcie joysticka nic nie da bo keyrah obsługuje jeden przycisk fire, a przecieź fizycznie on działa ale w samym dziaĺaniu systemu Amigi pod emulatorem już nie, więc to software a nie hardware zawodzi... tak jak pisali koledzy powyzej. Spokojnie jak się ztym uporam to na bank dam znać. Pozdrawiam.
[#11] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@mistrzluk, post #1

hej - jakieś postępy w temacie czy poddałeś się jak ja w oczekiwaniu na nowego amibiania ;) ??
[#12] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #11

Niestety z tego co wyczytałem na ten moment problem z mapowaniem sygnałów joy w uae4arm pozostaje nierozwiązany. Zastanawiam się jak przemapować pod rasbianem sygnały z portów Keyrah v2 zanim rozpozna je uae4arm. Przypuszczam, że po podłączeniu Keyrah do Rasbperry Pi i zainstalowaniu sterowników będzie możliwość "przechwycenia" sygnałów z joystick'a i ich podmiany.

Zamówiłem dzisiaj Keyrah v2 i czekam na dostawę - potem zrobię testy.
Zanim problem uda się rozwiązać postaram się załatwić joy albo pad dla PC na USB.

Mam w tej chwili zainstalowany Amibian na Raspberry Pi 3 - początkowy obrazek startowy podmieniony na czarną bitmapę, konsola czarna + szara czcionka, dodatkowo ruszający automatycznie uae4arm. Szybko to startuje i od razu uruchamia się emulowana Amiga z dopalaczami bez okna z konfiguracyjnego emulatora.
[#13] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #12

U siebie mam całkowicie wyłączony obrazek startowy-przy starcie jest poprostu pomijany.
Jest to gdzies w opcjach tylko musiałbym sobie przypomnieć gdzie:)
[#14] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@dawid84, post #13

Z tym obrazkiem startowym to wyczytałem, że celowo był dodany - powód: zbyt szybkie uruchomienie systemu przy karcie SD w niektórych typach kart SD powodowało ich uszkodzenie/wysypanie się systemu plików, dlatego dodali to na starcie, ewentualnie zamiast całkowitego wyłączenia pozostaje podmiana na "czarną" grafikę - niezauważalne przy starcie.
[#15] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #14

Czy występuje u Was problem z tnącym się dźwiękiem w grach?? Mam to tez na RPi3 i czasem jak gram w gry z .adf lub oglądam demo to tnie się dźwięk. Nie wiem czy to problem z ustawieniami czy z emulatorem, a może jeszcze cos innego...
ad12
Też narazie zaopatrzylem sie w pada nes na usb, mam nadzieje ze problem zostanie w następnej wersji rozwiązany. Na szczęście klawiatura działa bez zarzutu.
A tak się to u mnie prezentuje upchane w 600 ;)
link
link
[#16] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #15

Dźwięk masz puszczony przez HDMI czy przez miniJack?
Paczka z Keyrah v2 dopiero wyszła ze sklepu, coś więcej będę mógł powiedzieć po testach. Mam za to problem z uruchomieniem wlan0 (WiFi) pod Amibianem. Żadne opisy rozwiązania problemu z niewidocznym interfejsem WiFi nie pomagają. Nawet TpLink na USB WiFi nie jest widoczny, mimo, że pokazuje go po pisaniu polecenia w lsusb (lista podłączonych do USB urządzeń).
[#17] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #16

po miniJack
[#18] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #17

Z tego co się orientuję to ten mini jack nie jest standardowy bo ma 3 sygnały oprócz GND (Audio L, R oraz Video), nie wiem czy zwróciłeś na o uwagę:

Czy Twoja wtyczka jest standardowa (GND oraz Audio L i R) czy taka jak na tym zdjęciu.
[#19] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #18

No tak, bo z tego Jacka masz wyjście też na TV. Ja obraz mam przez hdmi na monitor, a dźwięk przez miniJacka - oczywiście wtyk jaki tam wkładam to standardowy miniJack stereo. Zobaczę czy przez hdmi jak puszcze obraz razem z dźwiękiem nie będę miał tych artefaktów w dźwięku.
Rozumiem że u Ciebie problemu nie ma z dzwiękiem?
[#20] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #19

Właśnie problem w tym, że ja dopiero ruszam w temacie, taki wtyk jack dopiero gdzieś znalazłem i przygotowuję wszystko. Mój monitor na HDMI nie obsługuje głośników. Dlatego tak jak Ty muszę osobno podłączyć sygnał analogowo. Standardowy wtyk jack zwiera video do masy, nie wiem czy to nie powoduje problemów z dźwiękiem.
[#21] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #20

Keyrah V2 wczoraj dotarł. przetestowałem go wstępnie pod Win10 x64.
Doczytałem też, że np. diody LED w A1200 działają poprawnie tylko pod X'ami w Raspberry, czyli przy standardowej instalacji Amibiana 1.4 i uruchamianiu emulatora z konsoli będzie z nimi problem, przypuszczam, że z diodami A600 sytuacja będzie podobna.

Jeżeli chodzi o poprawną obsługę joy z Amigi to jestem w kontakcie z autorem rozwiązania JoyDivision (single oraz dual port), który jest wspierany pod Amibianem i nie ma problemów z uae4arm, jak coś więcej się dowiem to dam znać.
[#22] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #21

Super! Jak coś będziesz konkretnego miał, daj znać;)
[#23] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #22

Co do braku przycisk fire na Keyrah v2 to faktycznie jest problem. Za to znalazłem źródła do uae4arm - można je samodzielnie skompilować - tylko gdzie szukać przypisania przycisku "5". Znalazłem informacje, że w uae4arm - 5 - switch input between mouse/joystick, to wyjaśnia problemy z fire. Pod Windows uruchomiłem Lotusa III na dwóch playerów - oba joysticki działają bez problemu.
[#24] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #23

No u mnie pod fsuae keyrah też działa super - tam mapujesz sobie klawisze jakie przypisane ma Keyrah i po sprawie. Co do samego Amibiania i uar4arm - tam na stale fire przypisany jest pod pgdown ( o ile dobrzepamietam). Moj serdeczny kolega (na forum RED) coś tam próbował zmieniać w tym emu ale docelowo niestety nie udało się. Może wypowie się i wskaże Ci gdzie te wpisy się zmienia i wszyscy na tym skorzystamy:)
@Red pamiętasz?
[#25] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #24

Znalazłem w sources na GitHub dotyczących uae4arm parę linijek kodu mających znaczenie do przypisania klawiszy, tylko czy starczy mi czasu na szukanie i testy - zobaczymy. Z kompilowaniem źródeł pod Debianem/Rasbianem mało miałem do czynienia.

Controller mappings are defined as virtual keycodes (VK_*) in config.h
[#26] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #25

Więc sprawa wygląda tak, że podmieniłem w źródłach SDLK_5 i SDLK_PAGEDOWN (zamieniłem mapowanie miejscem), jak znajdę chwilę to spróbuję to skompilować na Amibianie i przetestować. Mam nadzieję, że nie będzie większych problemów, źródła są pisane pod Raspberry Pi2, ja mam Pi3, różnica przy kompilacji występuje dla pierwszej maliny, dla Pi2 i Pi3 wynika, że tak samo. Z tym, że nie wiem jak z obsługą fire dla drugiego playera (joy2). To może później, bo źródła dla ARM niestety są inne niż pod Windowsa i okrojone ze sporej ilości funkcji.

Na innej karcie SD mam zainstalowane Amiberry, postaram się też to sprawdzić o ile kompilacja się uda i uae4arm ruszy.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 20:22:33 przez Adinfo
[#27] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #26

Powodzenia! Fajnie że się tym zająłeś OK, dla mnie to czarna magia ;) Trzymam kciuki ;)
[#28] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@zeter, post #27

Witam.
Koledzy a czy Ktoś z was podłączał Pi 3 z Amibianem pod sieć Wifi?
Próbuje zaktualizować Amibiana 1.3 do 1.4 i mam z tym problem:)
[#29] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@dawid84, post #28

Z tym WiFi to raczej skomplikowana sytuacja:
Na Raspberry Pi 3 próbowałem:
1. przeczytałem większość podpowiedzi w Internecie dotyczących uruchomienia WiFi w różnych konfiguracjach, w tym WPA2-PSK itp. - bez skutku (kilkanaście tutoriali/artykułów)
2. na Amibian 1.4 oraz najnowszym Amiberry system nie widzi interfejsu WLAN0 mimo jego poprawnej konfiguracji w interfaces itp.
3. wykluczyłem moc zasilacza 2.5A itp. - mocniejszy zasilacz nie rozwiązuje problemu - dalej nie widać interfejsu
4. czego by nie ustawiać pod Amibianem/Amiberry - nie pojawia się do aktywacji interfejs WLAN0 jak wpiszemy ip addr, polecenie if up wlan0 - również bez skutku
5. karta WiFi TP-LINK podpięta pod USB również nie została rozpoznana - nie znaleziono interfejsu WiFi
6. wygląda na to, że nowsze wersje Rasbiana na których bazuje Amibian i Amiberry mają problem z uruchomieniem/zainstalowaniem/wykryciem karty WiFi (nawet tej zintegrowanej).
7. prawdopodobnie (jeszcze nie zdążyłem tego potwierdzić - zintegrowana karta WIfi oraz podpięte pod USB nie są instalowane - brak sterowników?) - tego jeszcze na 100% nie wiem.
8. mam dosyć skomplikowaną sytuację bo mam w WiFi wyłącznie statyczne adresy, co dodatkowo komplikuje instalację i uruchomienie, mam most między routerami WiFi ale dhcp gubi docelowy router i muszę używać adresów static na interfejsie eth0.
9. Po ustawieniu adresu static w interfaces dla eth0 mam połączenie, dodatkowo musiałem ustawić w resolv.conf adresy serwerów DNS - czyli interfejs kablowy na RJ45 działa jak należy.
10. w Amiberry mimo dodatku związanego z uruchomieniem wlan0/eth0 i narzędzi do łatwiejszej konfiguracji nadal interfejs WiFi nie jest wykrywany, przez co nie można go aktywować - na pewno nie jest to wina ustawień typu. address, gateway, netmask, ssid.

Jeszcze się nie poddałem, na ten moment zrobiłem mostek sieciowy w PC pomiędzy WiFI a kartą sieciową przez to działa mi w Raspberry Pi 3 internet.


Co do aktualizacji Amibiana czy wgrania nowszej wersji od podstaw różnicy nie uświadczysz jeżeli chodzi o dostępność WiFi.

Czy na Amibianie 1.3 miałeś działające WiFi? (czy też nie działało)
[#30] Re: Amibian, retroPi... uae4arm i joystick na keyrah v2?

@Adinfo, post #29

Właśnie nie potrafię się połączyć.Niby jest prosta opcja połączenia podając tylko nazwę sieci i hasło ale dalej się nie łączy.Ciekawi mnie czy wersja 1.4 to naprawde duży przeskok i czy warto sie bawić w aktualizacje.
W Retropie którego mam na innej karcie SD polaczylem sie z Wifi w parę sekund z tym że tam jest bardzo prosty kreator połączenia z siecią.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:13:23 przez dawid84
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem