kategoria: E-UAE
[#1] FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy
Cześć.
Mam FS-UAE i odpalam sobie od czasu do czasu jakąś grę. Chciałbym mieć cały dysk z amigowym systemem ClassicWB, a może 3.9, tego nie wiem i zastanawiam się, czy taki dysk dla Amigi(emulowanej) musi być:
a) na tym samym dysku co Linux(osobna partycja),
b) może być na innym fizycznym dysku twardym,
c) program FS-UAE musi być zainstalowany na dysku twardym razem z emulowanym dyskiem amigowym?

Chodzi mi o to, żeby w razie jakiejs aktualizacji Linuxa, FS-UAE nie posypało się wszystko.
[#2] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@KM, post #1

Ja mam różnie, różniaście.
Mam różne konfiguracje w oddzielnych katalogach, np. katalog z plikami/katalogami z fizycznej A1200, inny katalog z plikami z WB 3.1, inny z WB 3.9, inny katalog z grami, katalog z użytkami itd.
Startuję to z pliku .hdf albo .adf a do każdego inna konfiguracja fs-uae.conf (plik w fs-uae.conf umieszczony katalogu z danym plikiem startowym aby fsuae wiedział jaką konfigurację wczytać)
np.
amiga_model = A4000/040
kickstarts_dir = /opt/Amiga/kickstarts
hard_drive_0=/opt/Amiga/hd/Workbench3.1-moja-A1200
hard_drive_1=/opt/Amiga/hd-gry
hard_drive_2=/opt/Amiga/hd-uzytki

Prócz tego mam osobny katalog z grami .adf dla A500 i odpowiednim dla nich fs-uae.conf w tym katalogu i startuję sobie te pojedyncze .adfy, itp.

Przenosić mogę to sobie gdzie chcę, wystarczy zmienić później konfigurację, więc reinstalacja systemu nie ma na to żadnego wpływu.
.
[#3] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@rePeter, post #2

Jeśli dobrze rozumiem, to najlepiej zrobić sobie osobny dysk (wirtualny) z grami, osobny z systemem dla Amigi 500, Amigi 1200?
A czy same dyski .hdf masz tam gdzie FS-UAE, czy na osobnej partycji?
Instaluję sobie pod linuxem, to czy rzeźbić, żeby wskazać osobne miejsce instalacji programu (osobna partycja) i tam osobne dyski twarde dla różnych konfiguracji, czy pozwolić zainstalować automatycznie (bo wygodniej) i w tym samym katalogu te dyski amigowe?
Podejrzewam, że najlepiej mieć na osobnej, ale nie jestem pewien?
[#4] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@KM, post #3

Jeśli dobrze rozumiem, to najlepiej zrobić sobie osobny dysk (wirtualny


Ja mam na zwykłym dysku linuksowym (pośród innych katalogów) zwykły katalog z całą strukturą katalogów i plików amigowych, normalnie przekopiowanych z Amigi. Ten katalog mam podany w konfiguracji fs-uae.conf jako dysk amigowy:
hard_drive_0=/opt/Amiga/hd/Workbench3.1-moja-A1200

Wystarczy uruchomić fs-uae w katalogu który posiada plik fs-uae.conf wtedy z niego odczyta konfigurację.
Albo uruchomić fs-uae podając mu inny config, np:
fs-uae konfigA500.conf

Sam emulator Fsuae jest zainstalowany w Linuksie globalnie, (nie instalujesz go do katalogu z Workbenchem).
Natomiast obrazy typu .hdf lub .adf nie są w ogóle potrzebne, choć możesz oczywiście mieć cały dysko z WB w obrazie .hdf jak chcesz.
.
[#5] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@KM, post #3

Możesz sobie zrobić partycję i podmontować jako /home. Tego raczej żaden instalator w przyszłości nie powinien Ci zaorać jeśli będziesz wiedział co robisz, która to partycja na HD.
[#6] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@KM, post #1

Ja tam mam fizyczny dysk z fizycznej amigi przez przelotke na usb podmontowany i do tego z kompa inne smieci. Sprawdza sie, nie ma co narzekac.
[#7] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@MariuszK, post #6

#4
Ja chyba zrobię sobie jeden konfig A1200 +1260.
#5
Chyba tak zrobię, ewentualnie jakąs karte CF/SD podłączę, ale to nie od razu tak jak radzi Mariusz #6.
[#8] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@KM, post #7

Możesz tez fizyczny dysk zrzucic dd do obrazu, przezwac na hdf i podmontowac w fs-uae...
Nie musisz isc odrazu tak grugo jak ja :)
[#9] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@MariuszK, post #6

Witaj
Możesz nakierować jak ten dysk podpiąć tak jak piszesz że przez usb, jakiś opis?
Pozdrawiam
Piotr
[#10] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #9

A jakbyś podpiął za pomoca USB dysk 2.5 z laptopa czy 3.5 z peceta ?
Robi się to tak samo z amigowym.
Musisz tylko zastosować odpowiedni adapter USB, który będzie pasował do Twojego dysku.
Wiesz jaki posiadasz dysk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 06:38:45 przez Norbert
[#11] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@Norbert, post #10

ATA 2.5"
[#12] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@Norbert, post #10

Załapałem już, dysk 2.5 cala ata formatuje jako AmigaOS czy tak?
[#13] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #12

Z dysku usuwasz wszystko, cały filesystem, mbr... wszystko i podpinasz go w fs-uae jako hard_disk_0.
Do configu musisz dodać:
hard_disk_0=/dev/sdXX

Pewnie będziesz musiał wcześniej dodać uprawnienia do zapisu/odczytu i tak
chmod a+rw /dev/sdXX

A później odpalasz adf z Install i w hdtoolbox powinien być widoczny dysk. Tam sobie zrobisz wszystko. Tylko dodaj uprawnienia do dysku, a nie do partycji (np /dev/sdb1 a nie /dev/sdb1s2)
[#14] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@MariuszK, post #13

Jakie filesystemy są obsługiwane coś więcej niż FFS?
[#15] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@tWINpIX, post #14

Gdzie są obsługiwane?
[#16] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@MariuszK, post #15

Pod FS-UAE Linux obsługuje FFS da się zamontować dysk z PFS3?

Aha chyba że

Z dysku usuwasz wszystko,


Czyli nie da się zamontować dysku z RDB robionym na Amidze z PSF3?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:09:02 przez tWINpIX
[#17] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@tWINpIX, post #16

Nie mam pojęcia, ale nie wydaje mi się żeby tak było.
Ja zawsze sobie mapowalem /home/stuff jak drugi dysk w fsuae i z emulatora przegrywałem co mi było trzeba w jedną i drugą stronę. Wtedy filesystem na dysku amigi nie ma znaczenia...
[#18] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@tWINpIX, post #16

A dlaczego by nie.
Przecież linux widzi dysk Amigi jako obraz.("plik")
Tez obraz podminasz pod plikopartycje pod fs-uae.
Wtedy emulator traktuje go jako dysk z RDB, wiec obsłuży każdy filesystem
1
[#19] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@Norbert, post #18

Liunux obsługuje FFS, widzi Amigowy dysk jak każdy inny, żaden plik.ok, racjaok, racja

Wtedy filesystem na dysku amigi nie ma znaczenia...


Yhy, rozumie.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:25:40 przez tWINpIX
[#20] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@tWINpIX, post #19

Ale mowa jest o odczycie dysku amigowego na emulatorze, a nie czy linux odczyta amigowy dysk.
Tak, linux odczyta ffs, a emulator każdy dowolny amigowy filesystem
[#21] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@Norbert, post #20

Ja to wiem Ty to wiesz ale bilbo może tego nie wiedział i nie potrzebuje montować dysku z RDB poprzez FS-UAE. Tylko wystarczy mu pod-montowanie partycji jako folderu.
[#22] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@MariuszK, post #13

witam

jak to wytłumaczysz ,na drugim dysku mam win7 ,na zasadzie prób ,podczepiłem wolny dysk 37GB oczywiście WInUAE go zoabaczył,podzieliłem na partycje ,zadowolony odpalam z dyskietki Install uruchamiam install wer english klikam uruchamia się i instaluje ,wszystko pieknie ,uruchomiłem na nowo i mam na dysku C win7 instalacje Amiga OS 3.1 jako dysk 1 GB a Win7 widzi tak jak wcześcniej ,jak to wytłumaczysz to zjawisko hiiii

pozdrawiam
[#23] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #22

Magia.
Jeszcze raz to opisz, bo jest wiele niejasności.
[#24] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@Norbert, post #23

Moge prosić email wyślę zrzuty ekranu
[#25] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #24

Jest w moim profilu
[#26] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@rePeter, post #4

zrobilem fizyczny dysk twardy pod gpartem ,tablica partycji amiga i podzielony pod hdtoolsem na 4 2 gigowepartycje jak podaje mu np /dev/sdc to placze ze nie am takiego file
[#27] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #26

Spróbuj go wpierw zamontować partycje mount z typem affs
i punkt montowania podawaj w konfiguracji. (tak myślę)
.
[#28] Re: FS-UAE na Linuxie i amigowy dysk twardy

@bilbo, post #26

Hdtools to hdtoolbox na Amigę?
Wyczyść dysk a resztę wykonaj juz na Amidze/emulatorze (podział na partycje itd)
Jeśli dysk ma być potem uzywany z Amigą to lepiej nie przekraczać wielkości dysku 4GB (standardowe scsi.device) i partycji 2GB (dla FFS)

A jakie dyski widać w /dev/ ?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:28:23 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem