[#1] RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji
To krótka historia nietypowego projektu, który niecałe 2 lata temu zakiełkował w mojej głowie i na tyle nie dawał mi spokoju, że postanowiłem go zrealizować. W tym tekście postaram się opisać drogę, jaką przebyłem aby zbudować emulację Amigi w oryginalnej obudowie A500 bez modyfikacji/wiercenia itd.

POCZĄTEK
Przez jakiś czas byłem poza obiegiem retro gamingu i w ogóle retro sprzętu. Oczywistą sprawą jest to, że życie nie rozpieszcza i nie ma się tyle wolnego czasu ile by się chciało mieć. Nie mniej jednak w ostatnim czasie udało się w końcu pojechać na jeden ze zlotów RETRO na którym miałem okazję poznać ciekawych ludzi, ich pasje i chęć podtrzymywania retro sprzętu przy życiu. Przy okazji jako Atarowiec za dzieciaka mogłem znowu nacieszyć oczy 8-bitowcami i cofnąć się w czasie chociaż na chwilę. Tutaj ciekawostka - nigdy nie miałem Amigi na własność. Będąc na retro zlocie zacząłem się zastanawiać nad skołowaniem Amigi 500 lub 1200, jednakże rozmowy jakie przeprowadzałem nie napawały optymizmem. Ceny są chore ponieważ moda na retro wraca i "Janusze biznesu" poczuli krew.

Na zlocie widziałem pociętą obudowę A600 (bez LEDów), w której mieszkała malina i jakaś chińska klawiatura mechaniczna. Na jeszcze innym miejscu był ktoś ze stockową obudową RPi i wsadzonym tam RetroPie. Kontrolery oczywiście jakieś NESowskie czy coś, chyba tylko w tej czarnej A600 były JOYe, ale szczerze to już nie pamiętam. Dopiero później po powrocie badając temat wpadłem na stronę malinowaamiga.wordpress.com (link) gdzie właśnie ta czarna A600-tka jest pokazana. Oprócz tego A500 i... Tak się zaczęło.

POSZUKIWANIA INSPIRACJI
Postanowiłem, że da się to zrobić lepiej i czyściej w A500 zwłaszcza z wykorzystaniem tylnego panelu obudowy. Mając pośredni dostęp do druku 3D miałem już w głowie wizję jak to by mogło mniej więcej wyglądać. Poszukiwania w internecie zaprowadziły mnie na strony kanadyjskie, polskie, brytyjskie itd. itp. Przez około miesiąc czytałem wszystko chyba co tylko się dało odnośnie druku 3d, potrzebnych komponentów, realizacji i całego tego bałaganu. W końcu zatoczyłem koło i na stronie amigalove.com (link) jeden z userów już był w trakcie realizacji, więc mogłem spokojnie prześledzić jego poczynania i dostosować swoje plany. Uznałem, że nie ma co wymyślać prochu na nowo i tak oto zostałem z listą części, projektem, wstępnym kosztorysem i zapałem do poszukiwania części. szeroki uśmiech

ZACZYNAMY OD ZERA
Nie miałem nic. Nawet gołej obudowy. Pierwsze kroki zaprowadziły mnie na olx, allegro, ppa, ebay, czeskie, słowackie i węgierskie strony z ogłoszeniami. Ostatecznie z allegro udało się wyjąć piękną obudowę do A500. Wymagania były następujące:
- Nie ma dziur po przełącznikach kick-start i innych modyfikacjach.
- Nie ma pęknięć.
- Jest to tylko obudowa, więc nie ma już A500, która tam siedziała co za tym idzie nie przyczyniam się do depopulacji Amig...

Kolejnym elementem była klawiatura. Takowa znalazła się na Śląsku, który jak szybko zrozumiałem jest KOPALNIĄ retro sprzętu (no jeszcze Warszawa ma dużo). Klawa jest piękna, poza niedziałającym klawiszem F8. Nie ma to jednak znaczenia, bo malina będzie i tak na Linuxie, a F8 przyda się jedynie do kasowania plików w Midnight Commanderze (co można zrobić z konsoli lub z opcji MC tak więc luz) oraz być może w jakimś programie, którego i tak nie odpalę, bo to ma być głównie do retro gamingu. Pozostałe klawisze, LED, soft reset itd. Wszystko super.

Mając obudowę i klawiaturę konieczne było sprowadzenie interfejsu, który przybył bardzo szybko z UK. Dał on wyprowadzenie portów JOY1JOY2, dźwięku i obsługę Amigowej klawiatury w RPi. W tym samym czasie ukończyłem druk 3D i można było już powolutku składać wszystko do kupy.

KABLE, PORTY I INNE TAKIE
Wstępnie złożyłem wszystko i rozpocząłem testy. Przy montażu wyszły pewne niedociągnięcia w druku 3d, które musiałem ogarniać sam za pomocą cięcia i piłowania. Szybko jednak udało się usunąć niedociągnięcia i po podłączeniu głównych peryferiów rozpocząłem instalację dystrybucji z emulatorem – Amibian. Wszystko poszło bezproblemowo i można było podziwiać Lotusa, SWOSa i inne produkcje sprzed lat. Mozolnie zacząłem też kompletowanie potrzebnych kabli, które pozwoliłyby wyciągnąć porty do tylnego panelu obudowy. Poza jednym problemem z microUSB wszystko poszło bez przeszkód. MicroUSB kupione w Chinach nie dawało napięcia dla Rpi koniecznego do stabilnego funkcjonowania płytki (zwrócili kasę). Realizację musiałem opóźnić o około 2 tygodnie, bo z eBaya ściągnąłem „certyfikowany” dla Rpi przedłużacz microUSB.





ZAMKNIĘCIE OBUDOWY
Mając wszystko poskładane i podokręcane na swoim miejscu zacząłem kosmetykę. W tym celu wszystko zostało porządnie wyczyszczone, pojawiły się detale jak naklejka RPi oraz boczna i spodnia klapka. Po około półtora roku – obudowa została zamknięta i skręcona. Amiga stanęła w salonie wypychając z niego konsolę (która wróci tam za jakiś czas, ale nie na prestiżowe miejsce ).

KONFIGURACJA
Konieczne było jeszcze skonfigurowanie Wokbencha, WHDLoada i innych „ułatwiaczy”. Zabawa konfiguracją i szukanie optymalnych ustawień zajęło trochę czasu i nauczyło mnie wiele. Co ciekawe, trzeba było odświeżyć trochę wiadomości o budowie tych komputerów, a także nauczyć się czegoś nowego – np. obsługi Shella Amigowego do czasu, aż zagościło konkretne oprogramowanie ułatwiające życie np. Dopus.

PODSUMOWANIE, KOSZTORYS i DALSZE PLANY
Na chwilę obecną Amiga jest ukończona w stopniu, który koresponduje z moją wiedzą na temat możliwości RPi w tym zakresie. Powiedzmy, że jest to taka Amiga 1.0, bo brakuje jej jeszcze 2 istotnych rzeczy. Po pierwsze, planuję dodać wyłącznik zasilania, który uruchomi skrypty wyłączające RPi bez konieczności używania GUI czy też poleceń z konsoli. Po drugie, chciałbym, aby kiedyś obsługiwała napęd dyskietek, konwertując w locie do ADFa lub obsługując go bezpośrednio z workbencha. Pewnie konieczny jest srogi development jakiegoś układu scalonego. Nie mam wiedzy na ten temat kompletnie, więc bazuję tylko na tym co robią pasjonaci i czekam…

Biorąc pod uwagę, że nie miałem NIC na starcie, koszt zbudowania tego komputera był raczej duży i przewyższający koszt nabycia np. A500 czy A600 w przyzwoitym stanie. Nawet A1200 można mieć taniej, ale… SysInfo na tym czymś wylatuje poza skalę, więc przebija każdą prawdziwą Amigę na luzie jeżeli chodzi o wydajność. Przy założeniu, że jest to komputer do grania w retro tytuły – spokojnie wystarczy. Daje poczuć natywne doznania z wykorzystaniem org. klawy, JOYów itd. Poza tym zawsze mogę podmienić kartę i oto "YouTube na Amidze"…

Koszt nabycia rzeczy poniżej, które są absolutnie niezbędne do zamknięcia obudowy to 1000pln z uwzględnieniem przesyłek/dostaw. Zalicza się w to:
- Obudowa A500
- Klapki
- Klawiatura A500
- Rpi (ja mam 3b+)
- Interfejs do klawiatury i JOYów pod RPi
- Kable do paneli: 1xHDMI, 2xUSB, 1x microUSB
- Druk 3D
- Śruby i inne

Mając do kupienia jeszcze JOYe, PortSavery i inne przedłużacze – koszt wzrasta do 1200-1400pln.
Dodatkowo dust cover i w przyszłości power switch i inne dodatki (mysz trumienka bezprzewodowa jak powstanie w końcu) będzie pewnego dnia 2000pln.

Jeżeli ktoś ma pytania, coś by chciał się dowiedzieć – chętnie odpowiem w temacie.
Podziękowania kieruję do wielu osób, od kompletnie nie związanych ze sceną retro do takich, którzy tutaj mocno się udzielają. Bez pomocy niektórych z Was – to by mi się nie udało. Dzięki!



[#2] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Bardzo fajnie to opracowałeś OK jak kiedyś zdecyduję się na malinkę, to już wiem co z nią zrobić
[#3] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

A stacja dyskietek ?
[#4] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@Dorian3d, post #3

A stacja dyskietek ?


Musialbym odkopac moj projekt i wspomoc kolege: link.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 09:32:55 przez mschulz

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 09:33:12 przez mschulz
[#5] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

I to mi się podoba. Ładnie schludnie i obudowa nie zniszczona przeróbką.
Ciekawe, czy z A600 byłoby podobnie.
[#6] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@infboras, post #5

Ze 2 lata temu była na AmiParty malina w A600. Fajnie to wyglądało. Myślę, że lepiej niż w budzie A500 z uwagi na gabaryty. Zdaję sobie jednak sprawę, że koszt obudowy A500 jest niższy. Rpi w A600 byłoby jednak praktyczniejsze, bo zajmuje mniej miejsca. Osobiście rpi 3 zamontowałem do obudowy imitującej nesa. Polecam. U źródła buda w stylu nesa to koszt około 50 zł.
[#7] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@infboras, post #5

W swoim czasie miałem podobny projekt. Obudowa A600 + Mist + Keyrah. W miejscu na stację FDD przedłużka na kartę SD, porty DB9. Da się to zrobić bez niszczenia obudowy. Wyglądało to podobnie jak projekt z MiSterem:

https://amigalove.com/viewtopic.php?f=6&t=636
[#8] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@Dorian3d, post #3



Wszystkiego tam na raz nie włoży:)


I've so far been able to read and extract data from several 3.5 inch disks including Archimedes ADFS D/E/F, DOS and Amiga.



Temat Amigi jest dziś dość rozwojowy... Tak że w niektórych wypadkach wystarczy poczekać:)

bbc-fdc
[#9] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Pytanko na szybko, ten interface joy&amiga500keyboard ma obsługę autofire? Bo taki keyrach nie ma co mnie bardzo smuci :/
[#10] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@tWINpIX, post #8

Uuu super.!
[#11] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Jak dla mnie rewelka! :) gratz!
[#12] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Świetna robota, gratuluję.
Co to za interfejs do joya / audio? Mógłbyś rzucić jakimś linkiem?
[#13] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@Sidroff, post #9

Sidroff
Pytanko na szybko, ten interface joy&amiga500keyboard ma obsługę autofire? Bo taki keyrach nie ma co mnie bardzo smuci :/

Wiesz, z tego co pamiętam to TAK. Akurat przy skręcaniu Superchargera kable od fire weszły w gwint od śruby i skręciłem JOYa rozrywając kable (nie pytaj... Lutownica w ruch ). W trakcie gry nagle oba fire leżą. Nie wiem o co kaman więc włączyłem AF i bum działa. Więc z tego co pamiętam, to AF działa na tym międzymordziu.

gerul
Co to za interfejs do joya / audio? Mógłbyś rzucić jakimś linkiem?

Nie ma sprawy. Tutaj tak ogólnie wykaz wszystkich jakie zostały zrobione: > KLIK <
Tutaj konkretnie miejsce gdzie kupiłem swój: > KLIK <
Ja brałem z wyjściem AUDIO i wszystko pięknie działa. Dostawa jest turbo szybka (w porównaniu z Ali Express ).
[#14] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #13

Fajne rzeczy teraz robią. Kupiłem Checkmejta z myślą o Taborze ale nie ma go i nie będzie więc kto wie czy nie lepiej wsadzić tam Malinę...
Przyznaj się, emulujesz 1.3 500-tki czy full wypas z RTG itd... ? :)
[#15] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Bardzo mi się podoba. Świetna robota. Myślałem kiedyś o tym ale brak mi wiedzy i umiejętności technicznych. Oprócz "prawdziwej" a600 również mam rpi3 i amibiana z classicwb, śmiga perfekcyjnie, szybko, nie ma problemów z wymianą danych PC-AMI i odwrotnie i to po WIFI. Ale kiedy siadam przy mojej a600, która ma tylko FAST , ładuje się workbench milion razy wolniej od tego na rpi3 i gram w jakąś grę whdload to powiem Ci, że choćby najpiękniejsza malina w przecudnej obudowie nie zastąpi tej jedynej, żywej, wolnej jak cholera w porównaniu do rpi3 amigi :)
Pozdrawiam i gratuluję projektu!
[#16] Re: RPi w stockowej obudowie A500 - bez modyfikacji

@EMPI, post #1

Witam po bardzo długiej przerwie. Zgodnie z zapowiedzią, którą kiedyś tam gdzieś poczyniłem, w końcu udało mi się ogarnąć na tyle pozostałe tematy związane z tym projektem, że mogę go udostępnić na gicie wraz z zasobami i informacjami niezbędnymi do ogarnięcia takiej jednostki we własnym zakresie.

Tak więc chętnych zapraszam tutaj: https://github.com/EMPI-PL/RPi_in_Amiga500_case
Repo jest sukcesywnie uzupełniane - myślę, że pompowanie informacji zajmie mi jeszcze z tydzień lub odrobinę dłużej.

Z rzeczy które były na tapecie, a udało się je domknąć to:

  • Migracja RPi 3b+ na RPi4.

  • W pełni działająca stacja dysków (DrawBridge).

  • Inne ulepszenia jak np. wbudowany zasilacz, dysk SSD itd.

Myślę, że tutaj temat budowy tej Amigi się kończy.
Oczywiście jakby były pytania postaram się pomóc.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem