[#1] winuae i problem z superfrog
Cześć.
Ostatnio napotkałem problem z uruchomieniem Superfroga pod winuae. Spróbuję sprecyzować.
Posiadam wersję 4x adf z trainerem. Wiem że superfrog działał na A500 więc konfiguracja z procem 68000 powinna wystarczyć. Tu jednak jest problem bo gra albo zawiesza się przy wczytywaniu albo na samym uruchamianiu trainera z pierwszej dyskietki. Próby zmiany kickstartów nie pomagają. Jedynie na procu 020 uruchamia się a później podczas gry mogę przełączyć na 000 i gra działa dalej bez problemów. Dodam że wersja whdload działa bez zarzutu przy starcie na 000.
Czy na prawdziwej A500 też jest problem z tą wersją z trainerem czy to tylko problem z emulatorem? I drugie pytanie czy ktoś ma wersję bez trainera którą mógłby sprawdzić?
[#2] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #1

Spróbuję sprecyzować.

Jak wersja Superfrog?
Skąd ściągniętą?
Jaka wersja winuae?
I jak ustawiony konfig dla a500?
Prawdziwa a500 czyli jaka?
ps
Jeśli gra działa, to graj.
Zawsze możesz zgłosić problem do autora winuae.
[#3] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #1

Gra nie uruchamia się z pierwszej dyskietki, ani nawet z drugiej.
[#4] Re: winuae i problem z superfrog

@Norbert, post #2

To jest wersja na czterech plikach adf z neta. Z różnych stron ściągałem i zawsze trafiałem na tą jedną wersję. Co do konfigu to ostatnia stabilna wersja winuae x64. Kick 1.3 chipram 1mb, fastu nie pamiętam bo różnie tam dawałem ale to nie od tego, chipset ECS Agnus, proc 68020/68000 bez cycle/exact. Co mam jeszcze podać w konfiguracji?

Pytałem czy jak się włączy na prawdziwej Amidze 500 która ma procesor 000 a nie na emulatorze, to czy też jest problem z odpaleniem tej gry. Na różnych stronach jest właśnie ta wersja gry z 4x adf więc innej chyba nie ma, poza orginałem zgranym do jakichś dziwnych plików.
[#5] Re: winuae i problem z superfrog

@Stoopi, post #3

To z której dyskietki uruchamiać ją? Na pierwszej dyskietce jest trainer. Po przestawieniu na 020 gra rusza z pierwszego dysku z trainerem. Nie sprawdzałem jak uruchamia się z dyskietki z intrem ale pamiętam że kiedyś próbowałem i też nie szło. Wiem że mogę sobie ustawić nawet A4000 i grać ale chciałem tylko spytać czy w prawdziwej Ami też się tak dzieje czy to problem z emulatorem bo gra została wydana na A500 z procesorem 68000 i na takim powinna działać. Nawet pirat...
[wyróżniony] [#6] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #4

Uruchom na starszej wersji winuae.

Te dziwne pliki działaja również ma winuae.
[#7] Re: winuae i problem z superfrog

@Norbert, post #6

Kiedyś próbowałem odpalić je ale wyskoczyło mi że trzeba jakieś sterowniki i dałem sobie spokój. Spróbuję na innej wersji emulatora ale to dopiero w weekend bo teraz nie mam kiedy siąść do komputera nawet :)
A jakiej wersji najlepiej użyć?
1
[#8] Re: winuae i problem z superfrog

@Norbert, post #6

Udało się. Na wersji najnowszej 4.4.0 x64 nie działało. Odpaliłem wersię 4.3.0 x64 i od strzała zadziałało :) a wszystko ustawiałem tak samo. Nawet nie odznaczałem cycle/exact i zostawiłem ustawiony OCS zamiast ECS :) Ta wersja 4.4.0 jest jakaś dziwna. Nawet ekran przerabia na siłę na proporcje 4:3. Temat uważam za rozwiązany. Dzięki i pozdrawiam.
[#9] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #7

Dodam, że po każdym restarcie gdy zmieniam ustawienia pamięci RAM to potem i tak przestaje działać. Muszę wyłączyć winuae i włączyć. Żadne zwykłe restarty nie pomagają. Dopiero wyłączenie programu i ponowne załączenie pomaga.
[#10] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #9

Reset czy restart?

Użyj starszej wersji winuae.
Jak nie pomoże, zgłoś to do twórcy Winuae.


Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:28:51 przez Norbert
[#11] Re: winuae i problem z superfrog

@Norbert, post #10

Gdy dam zbyt mało ramu i gra się nie uruchomi to muszę całkiem wyłączyć i uruchomić ponownie winuae. A tak to gra działa nawet po resecie. Dałem za mało ramu, uruchomiłem superfroga i zawias. Czerwona kontrolka na dole mrugała. Dałem reset, ustawiłem 2mb chip ram i to samo. Wyszedłem z winuae, uruchomiłem jeszcze raz, przed odpaleniem gry, dalem 2mb chip i działa. Czyli tak jakby to tłumacząc że gdy wyskoczy error to trzeba całkiem zamknąć winuae i dopiero po ponownym uruchomieniu zmieniać konfigurację.
Miałem kiedyś podobnie gdy stawiałem AmigaOS4 pod winuae. Wszystko robiłem jak należy a nie chciało ruszyć. Dopiero save konfiguracji i restart emulatora pomógł.
[#12] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #11

Pisz do autora Winuae.

U mnie emulator działa poprawnie.
[#13] Re: winuae i problem z superfrog

@Norbert, post #12

No to skoro u ciebie działa poprawnie to nie jest wina emulatora a pewnie komputera. A ty masz wersję winuae instalacyjną czy portable? Bo ja używam tą portable która się składa z jednego pliku uruchamialnego bez instalacji. No i cały folder z Amigą mam na dysku zewnętrznym to może też ma jakiś wpływ na działanie emulatora.
[#14] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #13

WinUAE 4.4.0 64bit (zainstalowane)
Kickstart 1.3 oraz 3.1
Quickstart A500 oraz A1200
Superfrog "z neta" wersja 4 dyski [cr CSL] intro CRYSTAL

Startuje z pierwszej dyskietki na A500 i na A1200 - żadnych własnych ustawień, nic nie zmieniane. Jak pisałem powyżej - zwyczajny Quickstart.
W obu przypadkach mogę grę uruchomić i pograć.
W obu przypadkach mogę Amigę zresetować (CTRL + Lewy Windows + Prawy Windows)
W obu przypadkach mogę wywołać menu emulatora F12
W żadnym przypadku emulator się nie wiesza, gra się nie wiesza.
[#15] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #14

U mnie zrobiłem tak, że zapisałem konfigurację, uruchomiłem i zrestartował się (czerwona dioda mrugała obok HD) więc wyłączyłem winuae i uruchomiłem jeszcze raz. Wczytałem tą zapisaną konfigurację, odpaliłem i gra. Po prostu nie zawsze potrafi odpalić tą samą konfigurację. Tak samo ustawiłem A500, jedynie cycle/exact zaznaczyłem, ale to nie ma nic wspólnego chyba bo raz zaskoczy a raz nie. Mam tego samego Superfroga od Crystal. Zmiana wersji emulatora nic nie daje. Albo faktycznie trzeba mieć wersję instalacyjną. Przy pierwszym uruchomieniu działa, a po restarcie już nie wczyta się "Accessing Disk". Dopiero muszę wyłączyć i włączyć emulator :) nagrałbym filmik i wrzucił żeby każdy zobaczył co za cuda. Dziwne że tylko na tej jednej grze tak się dzieje.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 16:12:07 przez tukinem
[#16] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #14



tutaj jest nagrany filmik przeze mnie. Najpierw uruchamiam emulator, pokazuję wersję eumlatora chociaż to bez znaczenia. Potem cały konfig programu, robię save konfiguracji dla pewności. Odpalam grę i gra działa, robię reset i nie działa. Wyłączam program, ładuję konfig z przed chwilą zapisanego i gra działa, robię znów reset bez wychodzenia z winuae i historia się powtarza :)
[#17] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #16

robię reset i nie działa

Nie, nie robisz RESET, tylko RESTART, a to różnica zasadnicza. Ja bym obstawiał, że po restarcie config ci wyrzuca, skoro na początku "przed" jest wszystko ok.
[#18] Re: winuae i problem z superfrog

@AD99, post #17

Pisałem "reset" żeby ktoś nie myślał że wychodzę całkowicie z programu. Gdyby mi wywalało ustawienia to musiałbym od nowa ustawiać a przecież mam załadowaną dyskietkę kickstart itd. Reset czyli LAmiga + RAmiga + CTRL nie sprawdzałem. Dziwne że tylko na tej grze się tak dzieje a mam mnóstwo innych gier które działają i dema tak samo
[#19] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #18

To co nazywasz "reset" jest to restartem EMULATORA - nie zaś samej Amigi. Czy naprawdę nie zauważasz różnicy?
[#20] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #13

. No i cały folder z Amigą mam na dysku zewnętrznym to może też ma jakiś wpływ na działanie emulatora.


To jest bez znaczenia.
[#21] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #19

W Winuae reset to jest taki sam jak na prawdziwej Amidze. Restart to tak jakbyś uruchomił emulator z wczytaną konfiguracją , wtedy możesz zmieniać jakieś opcje dowolnie i uruchomić ponownie.
[#22] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #19

Wiem o co chodzi. Dlatego dlaczego klikając "restart" gubi ustawienia? Niby pamięta bo działa tak samo a gra od drugiego razu nie działa. Chodzi mi o to że tylko na tej jednej grze tak się dzieje. Gdy kliknę ten restart i zmieniam ustawienia w emulatorze to działa, ale ta gra włącza się tylko przy pierwszym włączeniu emulatora. Później muszę go całkiem wyłączyć żeby ją ponownie uruchomić. Tylko ta jedna gra tak ma. Dodam, że przy wersji WHDLoad działa zawsze za każdym razem. Czy to wina tej wersji gry z trainerem?
[#23] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #22

Człowieku , na to wyglada że to taki problem
[#24] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #22

Chciałem odpowiedzieć... ale chyba nie nadaje się to publikacji.
[#25] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #24

Jak zacząłeś to skończ. Skoro to takie oczywiste że trzeba wyłączyć i włączyć emulator za każdym razem no to spoko. Nie wiedziałem że tym komuś sprawię przykrość albo nazdepnę na odcisk :) dodam że w amibianie na Raspberry Pi jest dobrze więc już się zamykam.
[#26] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #25

Nie sprawiasz przykrości ani nie nadepnąłeś na odcisk - przynajmniej mnie.
Po prostu uważam, iż wykonywanie takiej czynności jest zupełnie bezzasadne, nie ma to odzwierciedlenia w praktyce.
Wyjaśnię dlaczego... Jeżeli EMULUJEMY jakiś sprzęt, oczekujemy zachowań jak najbardziej zbliżonych do oryginału i odtwarzamy niejako to, co możemy zrobić na oryginalnym sprzęcie / oprogramowaniu.
Oryginalną Amigę albo restetujemy albo wyłączamy. Reset odbywa się z klawiatury - co również jest emulowane przez emulatory, WinUAE / FS-UAE / Amiberry.
Restart (dostępny w WinUAE) nie jest odpowiednikiem resetu i może mieć sens, jeżeli zmieniamy konfigurację na inną, dla przykładu robimy coś na emulowanej A500, kończymy i chcemy emulować A1200 - wtedy klawiszem F12 wywołujemy menu, możemy wtedy wczytać inną konfigurację, możemy zrobić restart, możemy wyjść z niego, zmodyfikować istniejącą konfigurację itd.
Robienie restartu aby wczytać tą samą konfigurację i uruchomić ten sam program (w tym przypadku grę) jest czynnością, która nie ma odpowiednika w realnej Amidze. Zdarzyło Ci się też napisać, o ile dobrze rozumiem, że podczas działania emulowanej Amigi zdarzało Ci się "w locie" zmieniać procesor - super, jeżeli emulator na to pozwala, ale takowa czynność jest po prostu nielogiczna.
Czy emulatorom zdarza się robić problemy przy zmianie konfiguracji - owszem, zdarza się - ale nie oznacza to automatycznie tego, że dany program / gra / demo jest uszkodzone, nie chce działać itd.
[#27] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #26

Restart z tego co widzę wczytuje ostatnią konfigurację, ale nie z pliku, tylko to co było ostatnio ustawione, quit jeszcze gorzej, bo ponowne odpalenie przywraca ustawienia z czapy, np. CPU, ale gubi już info o dyskach. Dlatego zawsze trzeba ładować config z pliku, bo poleganie na tym, co się odtworzy jest zawodne. I to tylko widać to co jest w gui. Diabli wiedzą co tam jeszcze w silniku emulacji jest ustawiane. Stawiam na side efekt jakiejś błędnej inicjalizacji emulatora niż na bug we frogu, czy intro. Generalnie to powinni zablokować start zanim ktoś nie wybrałby quickconfig, czy load configa. Wtedy by nie było takich akcji.
[#28] Re: winuae i problem z superfrog

@Nasedo, post #26

To teraz już rozumiem skąd się to robiło. Nie mylę pojęć resetu i restartu i doskonale rozumiem ich różnice. Nie sądziłem że po restarcie może nie działać tak jak na wczytanym configu z pliku ustawień. Pamiętam jak się namordowałem gdy chciałem zainstalować Amiga OS4.1. Kombinowałe. I kombinowałem i nie chciał zaskoczyć procesor PPC. Dopiero zapisałem config, wyłączylem emulator i załączyłem go ponownie. Wczytałem plik konfiguracyjny i PPC zaskoczyło wraz z instalką AOS 4.1.
[#29] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #28

Generalnie restart (programu) powinien albo wczytać konfigurację z pliku - albo niczego nie wczytywać. Jak kolega przedtem pisał jest to bałagan / stan nieustalony, jakkolwiek to nazwać.
Dla pewności i dla oszczędzenia sobie czasu warto po prostu wczytywać konfigurację, nawet jeżeli nie jesteśmy z niej zadowoleni we wstępnej fazie, stworzyć kolejną konfigurację i nie polegać na samym emulatorze - na tym co on sobie wymyśli.
[#30] Re: winuae i problem z superfrog

@tukinem, post #28

Pisz do twórcy winuae.
Zgłaszaj błąd.
Jeśli to nie błąd, to Tony Wilen Ci wyjaśni jak należy obsługiwać emulator.
Kto ma to wiedziec lepiej jak nie on
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem